fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 8 hlasů
film / drama, Česká republika, , 89 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 10.12.2009 v SK 11.3.2010

Režie:
Herci: , ,


Ukázka
01:39Roadmovie ve třech.
Pětiletý vztah mladé dvojice z Prahy, Michala a Veroniky, dospěl na křižovatku. Zatímco on by už chtěl směřovat k rodině a dětem, ona cítí, že ještě nic nezažila a chce se bavit. Tráví pohromadě spoustu času a přitom vůbec nejsou spolu. Pod tlakem hádek a strachu z rozchodu Michal vymyslí pro Veroniku dovolenou. Chce vyjít vstříc jejím přáním, a proto cíl úzkostlivě tají. Oba touží, aby se jejich vztah konečně někam posunul, a toto přání se jim splní. Cesta do Skandinávie jim přinese obyčejně neobyčejná dobrodružstvím, nechá je projít zkouškami, jakými dosud neprošli, a umožní jim poznat člověka, který dá jejich životům i jejich vztahu nečekanou reflexi. Na té cestě budeme s nimi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu :-P Film je docela dobrej a i zábavnej . V kině jsem se na tom fakt nenudila :-\ .Akorát v našem malím mestečku na tom šlo málo lidí tak kdybyste se tam náhodou kvuli malému počtu nedostali prosím at vás to neodradí a neřeknete si tak to tam nepudu nebo něco takovího ...protože potom by vás to mělo mrzetjděte tam druhej ...nebo třetí den protože to fakt stálo za to. Líbil se mi protože tam nic nechybělo as kamáráskama a kamarádama sme se tam docela nasmála .Hlavně tam nechodte sami protože to pak není ono .fILM BYL NAPÍNAVEJ. K tomu popkorn a vubec nejradši bych tam šla znovu fim není žádnej horor takže se po něm i dobře usíná a to i bez nočních můr.... Na filmu se mi taky líbí že není tak dlouhej až by mi to vadilo a nudila bych se . SWice eště o 2 min to prodloužit mohli ale to nevadí dalo by se říct že to bylo akorát ;-) . Prosím jdete se na to podívat je to krásnej film.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dvojka

Pětiletý vztah mladé dvojice z Prahy, Michala a Veroniky, dospěl na křižovatku. Zatímco on by už chtěl směřovat k rodině a dětem, ona cítí, že ještě nic nezažila a chce se bavit. Tráví pohromadě spoustu času a přitom vůbec nejsou spolu. Pod tlakem hádek a strachu z rozchodu Michal vymyslí pro Veroniku dovolenou. Chce vyjít vstříc jejím přáním, a proto cíl úzkostlivě tají. Oba touží, aby se jejich vztah konečně někam posunul, a toto přání se jim splní. Cesta do Skandinávie jim přinese obyčejně neobyčejná dobrodružstvím, nechá je projít zkouškami, jakými dosud neprošli, a umožní jim poznat člověka, který dá jejich životům i jejich vztahu nečekanou reflexi. Na té cestě budeme s nimi. Drama z produkce HBO režíroval Jaroslav Fuit, v hlavních rolích hrají Jakub Wágner, Kristýna Fuitová-Nováková a David Máj.


O filmu

obrazek
HBO Česká republika a Greenway uvádějí svůj první celovečerní český film Dvojka

Společnost HBO Česká republika vstupuje s roadmovie Dvojka režiséra Jaroslava Fuita vůbec poprvé ve své historii na pole celovečerních hraných filmů. Premiéra dramatu Dvojka se uskuteční 10. prosince 2009.

Novinkou, která zpřístupní film nejširší veřejnosti je kampaň na sociální síti Facebook, jejíž součástí je vytvoření skutečných profilů hlavních postav filmu. Hrdinové filmu tak budou prožívat své osudy i před a po příběhu, který se odehrává na plátně.

Film líčí vztah Michala a Veroniky, který po pěti letech dospěl na rozcestí. Zatímco on už v mysli plánuje děti a rodinu, ona cítí, že ještě nic nezažila, a chce se bavit. Žijí vedle sebe, aniž by spolu skutečně existovali. Pod tlakem hádek a strachu z rozchodu vymyslí Michal pro Veroniku dovolenou. Od začátku je ale všechno jinak, než si to pečlivý Michal připravil. Cesta po Skandinávii vystavuje jejich soužití nečekaným zkouškám.Tu nejvážnější předznamená setkání dvojice s potulným dobrodruhem Šimonem.

„Komorní filmový štáb se při natáčení filmu řídil vlastním manifestem Green Way, který nás svazoval řadou formálních omezení, ale paradoxně nám také umožnil soustředit se jen na to, co je opravdu podstatné,“ říká o filmu režisér Jaroslav Fuit. Bez velkolepé výpravy a krkolomných akčních scén vypráví o lidech, kteří pochybují o sobě samých i o svém vztahu. „Ten film je o vztahu dvou lidí a o tom, jak je proměnlivý,“ konstatuje Kristýna Fuitová -Nováková. „Cesta je proměnná, přináší nečekané situace, konfrontuje protagonisty s jejich životními postoji a nutí je přizpůsobit se nebo vzepřít, improvizovat, konat,“ vysvětluje režisér, proč si vybral právě žánr road-movie. „Snažili jsme se o co největší civilnost a jednoduchost. Inspirovali jsme se situacemi z partnerských životů, které jsme prožili my sami, naši přátelé, nebo známí našich známých,“ dodává scenárista Richard Malatinský.

Lenka Čintalanová, Jaroslav Fuit,Viktor Smutný, Richard Malatinský a Michal Hýka se potkali v prvním ročníku na FAMU. Od té doby pracovali společně na všech školních cvičeních i na několika mimoškolních projektech. Při natáčení bakalářského filmu se setkali s herci: Kristýnou Fuitovou - Novákovou, Davidem Májem a Jakubem Wagnerem. Školní cvičení s názvem Bez-vlasy získalo cenu za nejlepší režii na Famufestu 2002 a Stříbrného lva na festivalu krátkých filmů v Tai Pei v roce 2005.

Jaroslav Fuit (rozhovor)
obrazek
Je pravda, že filmem Dvojka navazujete na svůj bakalářský film z FAMU? Je nutné, aby divák znal tento film, nebo s vaším předchozím titulem nijak nesouvisí?

Neřekl bych, že přímo navazuje, ale zabývá se stejným tématem a hrají v něm stejní herci.Ve filmu Světlu vstříc jsou hlavní postavy teenageři, zatímco ve filmu Dvojka jsou postavy téměř dospělé. To je asi zásadní posun.

Co jste chtěl tímto příběhem sdělit?

Snažili jsme se autenticky zachytit vývoj vztahu dvou mladých lidí. Naprosto obyčejně bez jakýchkoliv nadbytečných efektů a kudrlinek.

Jaký máte vztah ke známému manifestu Dogma?

S manifestem Dogma cítím jistou příbuzenskou spřízněnost, i když při natáčení filmu Dvojka jsme se řídili vlastním manifestem Greenway. Oba manifesty svazují tvůrce řadou formálních omezení, ale paradoxně jim tím umožňují soustředit se jen na to, co je opravdu podstatné.

Překvapilo vás něco na vývoji natáčení, nebo jste se od začátku do konce drželi scénáře a nic už se neměnilo?

Každý den nás něco překvapovalo, protože jsme natáčeli za běžného provozu a nijak jsme nezasahovali do běhu reality. Na druhou stranu jsme nepracovali metodou improvizace, takže jsme scénář lehce přizpůsobovali reálnému prostředí. A jelikož členem štábu byl i scenárista Richard Malatinský, nebyl problém si na chvíli sednout a jednoduše scénář přepsat.

Jak podle vás herci pojali hlavní role? Sžili se s nimi, protože jim jsou problémy protagonistů blízké, nebo s tím měli problém?

Myslím, že herci velmi brzy pochopili, že tenhle film je hlavně o nich. Už od samotného psaní scénáře jsme věděli, kdo bude kterou postavu hrát. Nekonaly se žádné castingy, žádné kamerové zkoušky. Bylo to o důvěře ve schopnosti herců, s nimiž jsem měl možnost pracovat už dřív. A samozřejmě, a to především, o jejich důvěře v tento film.

Proč jste si vybral motiv cesty k posunutí životů a vztahu obou protagonistů? Skutečně věříte, že se jejich vztah tou cestou zachránil?

Cesta je proměnná, přináší nečekané situace, konfrontuje protagonisty s jejich životními postoji a nutí je přizpůsobit se, nebo vzepřít, improvizovat, konat… Nevím jestli se vztah hlavních hrdinů zachránil, rozhodně se však někam posunul.

V čem jsou Michal a Veronika na konci jiní?

Řeknu to trochu oklikou. Určitě i vám někdo z rodičů kdysi říkal: „Nesahej na žehličku, spálíš se!“ A vy jste si stejně museli sáhnout a spálit se. Zkušenost je nesdělitelná, každý z nás si ji musí prožít sám.

Jak jste dal dohromady fi lmový štáb? Odkud se znáte?

S většinou lidí ze štábu se známe už z dob studií na FAMU, kde jsme spolu natočili všechna školní cvičení. Takže film Dvojka byl přirozeně dalším společným projektem, takový další studentský film, i když já raději říkám amatérský.

Proč jste se rozhodl spolupracovat na tomto projektu s HBO?

Ze dvou důvodů. Za prvé, protože s HBO už patnáct let spolupracuji, a za druhé, protože HBO ve své originální tvorbě dává prostor debutujícím tvůrcům a nebojí se zkoušet nové postupy. A právě díky této otevřenosti lidí z HBO mohl film Dvojka doputovat až na plátna kin.

Richard Malatinský (rozhovor)
obrazek
Vychází děj filmu z vašeho života? Jedná se o autobiografii? Kde jste bral inspiraci pro tvorbu jednotlivých postav?

Postavy Dvojky vycházejí z postav našeho studentského filmu Světlu vstříc, které hráli stejní herci. Scénář, se kterým jsme odjeli natáčet do Dánska, měl titul Světlu vstříc 2. Herci mezitím prožili pár let a stejně tak i naši hrdinové. Přemítali jsme, co by s nimi bylo dál, a rozhodli jsme se, že podniknou cestu, na kterou se vydáme s nimi. Od začátku jsme vycházeli z této jasné premisy, která určovala i následný styl natáčení. Snažili jsme se o co největší civilnost a jednoduchost. Inspirovali jsme se situacemi z partnerských životů, které jsme prožili my sami, naši přátelé, nebo známí našich známých. Film tedy není v pravém slova smyslu autobiografický.

Lenka Čintalanová (rozhovor)
Bylo těžké sehnat dostatečné množství finančních prostředků na film, jehož děj se odehrává převážně v zahraničí?

Pro mě to byla jakási výzva. Navíc jediný, kdo v první vlně film zafinancoval byl režisér filmu a já.Vše jsme hradili z vlastních peněz. K tomu, abychom mohli film kvalitně dokončit jsme potřebovali silného finančního partnera. Naši žádost proto podpořila rada Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, a po té hned následovala schůzka s ředitelem HBO Ondřejem Zachem, která iniciovala naši spolupráci na tomto filmu. Spojení s HBO na výrobě filmu nám usnadnilo cestu a získali jsme tím zkušeného a aktivního partnera. S HBO jsme pak našli distributora filmu - Palace Pictures, který projevil zájem o náš film a dokázal, že mu bude věnovat potřebnou péči.

Kristýna Fuitová (rozhovor)
obrazek
Co vás zaujalo na scénáři? Co vás přimělo přijmout vaši roli?

Hlavním důvodem byla důvěra v režiséra Jardu Fuita, s nímž jsem už dřív točila film Světlu vstříc a seriál Letiště, takže jsem znala jeho způsob práce. Dalším důležitým faktorem byl samozřejmě scénář, který se mi líbil, a hlavně nápad zasadit příběh na cestu. A neméně důležitým bodem v mém rozhodování bylo i to, že jsme s celým štábem byli přátelé už dřív.To, že lidem věříte, zvlášť u takového způsobu natáčení, jakým se točila Dvojka, pro mě bylo velmi důležité.

Jak jste se dokázali vžít do svých postav?

To musí posoudit diváci, ale mně byla role Veroniky velmi blízká. Hodně jsem vycházela z vlastních zkušeností. A u všech tří hlavních hrdinů se mi od začátku líbilo to, že to nejsou jen kladné nebo záporné postavy, ale že se v průběhu děje mění a že každou chvíli fandíte někomu jinému.

Myslíte si, že jejich problémy jsou obecnějšími problémy dnešní mladé generace?

A nejen mladé. Byla jsem překvapena kolika lidem starší generace je ten film blízký.To je myslím jeho silná stránka.To, že si v něm každý může najít kousek svého vlastního životního příběhu. Neřeší se v něm pouze problémy současné mladé generace a nezabývá se jen současným životním stylem.Ten film je o vztahu dvou lidí a o tom, jak je proměnlivý.

Z filmu je cítit prázdnota, nevázanost, chuť se bavit, ale zároveň nechuť přebírat zodpovědnost za svoje jednání… Souhlasíte s tím?

Ano, to jsou ale jen některé faktory toho, proč nebo jak se vztah hlavních hrdinů změní. Pro mě to je například to, že člověk, nebo konkrétně Veronika měla pocit, že se ve vztahu ztrácí sama sobě, něco jí chybí, nestačí jí to, co má, chce něco víc. Ale co to je? To je pro mě jako pro herečku ohromně zajímavý úkol.Vyznat se v tolika emocích, které v člověku někdy jsou.Anebo se v nich taky úplně ztratit, k čemuž má myslím Veronika hodně blízko.

Co byl pro vás nejsilnější moment natáčení?

Celé natáčení. Málokdy se mi naskytne možnost dělat s lidmi, kterým na projektu tolik záleží a investují do něj ze sebe všechno.To je pro mě nejsilnější moment. A také to, v jaké náladě film vznikal a v jakém prostředí se natáčel. Myslím, že celý štáb si Dánsko zamiloval.

Která scéna se vám natáčela nejhůř a proč?

Nejtěžší pro mě byly asi scény, které se točily během normálního života. Často jsme v nich komunikovali s lidmi okolo, kteří ani netušili, že něco natáčíme. Pro mě to byla například scéna, v níž se Veronika opije, chodí mezi lidmi ve městě a různě s nimi komunikuje. Byli to normální kolemjdoucí, které jsem já musela oslovovat.To pro mě bylo docela obtížné.

Je vztah Michala a Veroniky věrohodný? Kam se postavy během filmu posunou? Posunulo natáčení někam i vás?

Pro mě jejich vztah věrohodný je, protože kolem sebe vídám podobné vztahy a problémy celkem často. A kam se postavy posunou? Nevím, jestli se měly někam posunout, ale určitě o sobě a o tom druhém během cesty zjistí něco, co jim pomůže jít dál. Ale to, jestli společně nebo ne, už nevíme. Já osobně to mám podobně jako postavy ve filmu. Nevím, jestli jsem se někam posunula díky natáčení, ale díky lidem okolo a hlavně díky samotné cestě do Dánska určitě ano.

Jakub Wagner (rozhovor)
obrazek
Co vás zaujalo na scénáři? Co vás přimělo přijmout vaši roli?

Režiséra Jardu Fuita znám dlouho osobně a znal jsem jeho práci. Hrál jsem mu v jeho bakalářském filmu na FAMU s názvem Světlu vstříc. Pro neherce to byla pořádná výzva, a když mi podruhé svěřil hlavní roli, nedalo se to odmítnout. Navíc, kdybyste znali ten štáb…

Jak jste se dokázali vžít do svých postav?

Myslím, že Michal je ode mě hodně odlišný. Často jsem vzpomínal na svého strýce, který emigroval do Norska.Vím, jak dramaticky šetřil, především v začátku, aby vůbec vyšel s penězi. Nehledali jsme desítky variant a netrávil jsem desítky dní tím, abych pochopil, co je Michal zač. Jen jsem se snad o něco víc přihrbil než normálně, vzal si své staré brýle na řízení a musel začít chápat, že budu Michal. Určitě to se mnou nebylo vždy jednoduché. Ale oba další herci a většinou i zbytek štábu věděli, jak na mě!

Myslíte si, že jejich problémy jsou obecnějšími problémy dnešní mladé generace?

Myslím, že jsme asi nejvíc nejistá “ipod generace“ v dějinách. Myslím, že všichni řeší pořád nějaké problémy a vzájemné vztahy jsou jich plné. Myslím, že je jen otázka, nakolik můžou Michal s Veronikou a Šimonem připadat podobní všem ostatním.Také si myslím, že díky formě roadmovie ten film není jen o těch vztazích, ale právě o té hrozně fádní, až neuvěřitelně fádní nejistotě.

Z filmu je cítit prázdnota, nevázanost, chuť se bavit, ale zároveň nechuť přebírat zodpovědnost za svoje jednání… Souhlasíte s tím?

Podle mě se nikdo nechce vzdávat zodpovědnosti, alespoň já ne - činy mají své důsledky! Jak říká David Lynch filmem Inland Empire abstraktní formou. My vyjadřujeme totéž formou mnohem obyčejnější. Myslím, že jediný problém naší generace je nejistota všech těch hluboce a vážně prohlašovaných pravd o životě.

Co byl pro vás nejsilnější moment natáčení?

Když jsme netočili! Vidět moře v Dánsku, a pak návrat, ten filmový i skutečný.

Která scéna se vám natáčela nejhůř a proč?

Není jednoduché řídit velké auto plné lidí tam, kde to neznáte, a zároveň hrát svou roli. Jednou jsem to málem nezvládl. A moře je v půlce září v Dánsku už dost studené.Takže jednoznačně scény v autě a v moři.

Je vztah Michala a Veroniky věrohodný? Kam se postavy během filmu posunou? Posunulo natáčení někam i vás?

Myslím, že jejich vztah je věrohodný zcela jednoznačně. Může se to stát komukoliv a stanou se i věci mnohem horší a neuvěřitelnější. Mě posunulo natáčení především do chaty v Dánsku. V té úchvatné krajině byla úplně jiná energie než na předešlé cestě. Myslím, že pro všechny zúčastněné to byla jakási malá psychoanalýza. Každý si mimo natáčení asi řešil nějaký svůj problém a všichni jsme neustále byli spolu ve filmu i mimo něj. Krásná road movie!

David Máj (rozhovor)
obrazek
Co vás zaujalo na scénáři? Co vás přimělo přijmout vaši roli?

Scénář jsem viděl až v den odjezdu na natáčení, takže mě zaujalo, že vůbec existuje. Těšil jsem se, jak zakalíme…

Jak jste se dokázali vžít do svých postav?

Úplně jednoduše.

Myslíte si, že jejich problémy jsou obecnějšími problémy dnešní mladé generace?

Ne, i když dost možná, už patřím do generace střední. A tudíž nevím, co trápí mladé.

Z filmu je cítit prázdnota, nevázanost, chuť se bavit, ale zároveň nechuť přebírat zodpovědnost za svoje jednání… Souhlasíte s tím?

Všechny tyto pocity velice dobře znám.

Co byl pro vás nejsilnější moment natáčení?

Když jsem musel vlézt do Severního moře a vést pseudofilosofickou debatu.

Která scéna se vám natáčela nejhůř a proč?

Ta v Severním moři, protože mi byla opravdu zima a nepamatoval jsem si text té pseudofilosofické debaty.

Je vztah Michala a Veroniky věrohodný? Kam se postavy během filmu posunou? Posunulo natáčení někam i vás?

Já bych jim to i věřil, ačkoli to moc nechápu. Postavy se během filmu posunou z Prahy do Dánska. Natáčení mě posunulo, nevím sice přesně kam, ale posunulo.

Ondřej Zach (rozhovor)
obrazek
Proč se HBO po dokumentech, které začalo produkovat pro svůj cyklus Bez Cenzury, pustilo také do hraného filmu?

Dokumenty byly prvním krokem na cestě k posílení vlastní tvorby HBO v České republice.To je také součástí dlouhodobé strategie HBO ve Střední Evropě vůbec. Už delší dobu jsme shromažďovali náměty a sledovali nově vznikající projekty, když se na nás obrátili tvůrci Dvojky.

Jak došlo k tomu že jste si vybrali právě tento projekt?

Jarda Fuit s HBO už řadu let spolupracuje. Když se tedy ozval s tím, že má rozpracovaný film, pro který hledá partnera, bylo samozřejmé, že se na ten film alespoň podíváme. Musím se ovšem přiznat, že na začátku jsem k celému projektu byl spíš skeptický. Začínat naši produkční činnost malým nezávislým filmem, který si z vlastních prostředků natočila parta kamarádů někde v Dánsku, do našich představ o vlastní tvorbě příliš nezapadalo.Ale když jsem druhý den po shlédnutí první hrubé verze zjistil, že na ten film ještě stále nějakým způsobem myslím, uvědomil jsem si, že možná máme v ruce něco víc než jen nadšenecký debut.

Co vás na tomto projektu tak zaujalo?

Energie. Civilnost. Soustředěnost. A ochota zabývat se záměrně obyčejným vztahem dvou lidí, bez snahy o hysterická gesta nebo dramatické efekty, kterým mnoho nezávislých filmů tak snadno podléhá. Při vší té civilnosti přitom ten film sám vykazuje jasnou stavbu, v závěru pozoruhodně graduje a dokáže diváka dokonale vtáhnout do příběhu svých zdánlivě obyčejných hrdinů. Alespoň já jsem se o ně na konci filmu upřímně bál.

Jak film hodnotíte z realizačního hlediska?

Myslím, že je dobrou ukázkou toho, v čem spočívá největší hodnota nezávislé filmové scény: v určitém momentu se realizační limity, které autoři vtipně shrnují v tom svém manifestu, stávají pozitivním dramaturgickým principem a pomáhají očistit vznikající film od veškerého balastu a zbytečností. Takhle myslím vznikají všechny ty slavné nezávislé filmy, které pak sbírají ceny na festivalech jako je Sundance.

Do jaké míry HBO jako producent zasahovalo při dokončování filmu do autorských představ?

Minimálně - aspoň pevně doufám, že tak to vnímají i autoři. Před konečným střihem jsme si trochu povídali o našich postřezích, ale na všech úpravách, povýtce kosmetických, jsme se shodli.

Připravuje HBO Česká republika nějaké další hrané projekty?

V příštím roce bychom měli zahájit výrobu české verze seriálu In Treatment. V současnosti připravujeme tender na produkční společnost, která by jej pro nás měla připravovat. Předpokládám, že to nás na nějakou dobu docela zaměstná, ale už mám představu o projektu, který bychom chtěli realizovat v roce 2011. Na to něco prozrazovat je ale ještě brzy.

Podobné filmy

Sherlock Holmes
(The Sherlock Holmes) Znamení čtyř Záhada zamčeného pokoje - jaká to výzva pro největšího...
dnes 20.00
ČT2
Příběh kmotra
Vyšetřovatel Lukáš Vaculík s buldočí vytrvalostí sleduje život mafiánského kmotra Ondřeje ...
dnes 20.20
Nova
Kotva u přívozu
Populární televizní komedie o úspěšné televizní hlasatelce a jejích rodinných trampotách (...
dnes 22.55
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz