fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 72 hlasů
film / drama, Československo, , 95 min., černobílý

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Český psychologický film o moudrém lékaři a dobrém člověku, který v kraji svého dětství hledal nový smysl života.
Pražský specialista příjme po rozchodu se ženou, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce najít duševní klid a rovnováhu. Hledá jí v atmosféře dětsví, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Lidé k němu najdou cestu a on získá novou náplň života.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Když se řekne František Vláčil, je v podstatě řečeno vše. Ani jemu se bohužel v životě nevyhnulo těžké období. Po svých třech velkolepých filmových počinech z konce 60. let dostal možnost natočit film až v roce 1976, čímž se stal právě tento snímek. Vznikl podle knihy Bohumila Říhy, z něhož se do filmového zpracování použila pouze závěrečná část. Stárnoucí pražský lékař se po manželčině emigraci přestěhuje na venkov, kde se stane obyčejným vesnickým lékařem, kde se setká jen s odmítáním a nepochopením. Stane se však, že jeho lidský přístup mu zjedná úctu nových pochybovačných kolegů i nedůvěřivých pacientů. Citový příběh o člověku, který musí přehodnotit dosavadní život a přimknout se k přírodě a primárnímu humanistickému aspektu své profese. A takovéhoto člověka mistrovsky ztvárnil člověk na sebe vzatý Rudolf Hrušínský, který byl zrovna taktéž zrovna politicky v nemilosti, ale František Vláčil si ho razantně prosadil. A to byla trefa do černého. Nezůstalo však jen u něj. I ostatní herci se tu velmi dobře projevili. A když se k tomu přidá Vláčilova režie, vizuálně působivá kamera Františka Uldricha a hudba skladatele Zdeňka Lišky, tak tu máme velmi silný citový příběh o doktoru, jehož největší životní zkouška nastala až v jeho melancholickém, avšak plodném podzimu života. Mistrovské dílo, jaké už dnes ani v budoucnu nikdo nezopakuje.
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dým bramborové natě

<>Obrázek nenalezen<> Hlavní postavou psychologického dramatu je pražský specialista dr. Meluzín, jenž po rozchodu s manželkou, která se rozhodla emigrovat a zůstala v zahraničí, přijal místo obvodního lékaře v městečku Větrově, v kraji, který mu připomíná jeho dětství. Chce tu znovu najít duševní klid a ztracenou životní rovnováhu, k čemuž mu mají pomoci také vzpomínky na dětství, neodmyslitelně spojené s vůní podzimních ohníčků a pečených brambor. Nastěhuje se do jednoho pokoje služebního bytu, který jinak nechá k užívání jeho dosavadním obyvatelům, manželům Kodetovým. Lidé zpočátku doktora přijímají s nedůvěrou a těžko si zvykají na jeho nemluvnost a důslednost. <>Obrázek nenalezen<> Energické zdravotní sestře Žofce Šimonové, která za éry jeho předchůdce vládla ordinaci, zase nesedí Meluzínův smysl pro pořádek. A tak jsou začátky jeho působení ve Větrově nesnadné. Zejména, když se sblíží s učitelkou Pavlou Kodetovou, což si místní vyloží po svém a městečkem se začnou šířit pomluvy. Meluzín, který si uvědomuje, že v manželství Kodetových není všechno v pořádku, se rozhodne manželům pomoci. Protože je příčinou neshod jejich marná touha po dítěti, pošle je na vyšetření do Prahy a krátce nato vstupuje do příběhu postava mladé Markéty, která zjistí, že je těhotná a naopak po dítěti netouží. Když ji matka zmlátí a vyžene z domu, zařídí jí Meluzín bydlení u Kodetových, kde se Markéta sblíží s Pavlou, která se na miminko těší jako by to bylo její vlastní. Meluzín se pomalu sžívá s krajem i lidmi. <>Obrázek nenalezen<> Ať už je to svérázný hrobník Jaroš, nebo Vlachovi, u jejichž malého syna během návštěvy rozpozná vrozenou srdeční vadu a přesvědčí rodiče o nutnosti operace, kterou také sám zařídí. Nezodpovědná Markéta, která musela kvůli zdravotním komplikacím do nemocnice, uteče a v bytě Kodetových porodí holčičku Markétku, ale přes veškerou Meluzínovu snahu sama zemře dřív, než ji lékař stačí dopravit do nemocnice. Její dítě je převezeno do kojeneckého ústavu, ale Meluzín přemluví Petra, aby se s Pavlou dítěte ujali.


O filmu

obrazek
Román Bohumila Říhy Doktor Meluzin dal podnět k napsání scénáře filmu Dým bramborové natě, který v roce 1976 natočil režisér František Vláčil. Stárnoucího doktora Meluzina zastihne divák ve chvíli, kdy se rozchází se ženou a odchází pracovat na venkov. Chce zde znovu najít duševní klid a životní rovnováhu, hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Doktor Meluzin, odpovědný a citlivý člověk, naráží zprvu na nedůvěru, nepochopení a klevety. Jeho moudrý klid, chápání lidských hodnot i slabostí, odborné kvality a ryzost charakteru však přesvědčí jeho okolí, že je dobrý lékař i člověk...
Hlavní roli výborně ztvárnil Rudolf Hrušínský, který se po několikaletém zákazu mohl opět vrátit k filmové práci. Další výrazné role vytvořili Věra Galatíková, Josef Somr a Václav Lohniský.

Podobné filmy

Underground: Pravdivý příběh Juliana Assange
(Underground: The Julian Assange Story) Pohled na začátek kariéry Juliana Assange, zaklada...
dnes 05.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podraz
(The Sting) Z jedné z kanceláří mafiánského bosse Doyla Lonnegana odchází poslíček s tržbo...
dnes 07.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Čarovné střevíce
(Die Galoschen des Glücks) Střevíce, které svému majiteli plní přání, udělají z panského s...
dnes 08.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 1. 2021 Svátek má Drahoslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz