fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 721 hlasů
film / thriller, romantický, Německo/Velká Británie/USA, , 117 min., od 12 let
Enigma / Enigma - Das Geheimnis
Kinopremiéra v ČR 11.4.2002, DVD od 31.8.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:29Němci změnili šifrovací kódy a konvoje lodí v severním Atlantiku jsou v ohrožení.
V březnu 1943 jsou britští kryptoanalytikové v Bletchey Parku, britské přísně utajené Station X, vystaveni hrůznému snu: nacistické ponorky nečekaně změnily kód, kterým komunikují s německým nejvyšším velením. Bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Spojenecká obchodní loď pluje napříč Atlantikem, 10.000 cestujících a životně důležité zásoby jsou v ohrožení. V zoufalé snaze zachránit situaci, povolávají vedoucí činitelé na pomoc Toma Jericha, brilantního mladého matematika a kryptoanalytika, který je na zdravotní dovolené. Propuká horečné úsilí o rozluštění ponorkového kódu. Jericho však musí v soukromí řešit další záhadu: Claire, žena kterou miluje, je unesena z Bletchley Parku právě ve chvíli, kdy vedoucí činitelé pojmou podezření, že v Parku je špión... Aby přišel oběma záhadám na kloub, požádal o pomoc Hester, nejlepší Claiřinu přítelkyni. Spolu postupují o krok v předstihu před zpravodajskými službami a zkoumají záhadný život Claire. Dospějí k závěru, který odhalí mezinárodní a osobní zrady.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pani Kate Vitaznyslet opat vo filme, ktory fascinuje Druha Svetova Vojna. Aj mna. 70 %
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2, Oficiální stránka 3    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Enigma

obrazek
Březen 1943. Station X v Bletchley Parku, severně od Londýna.
Skvělý mladý kryptoanalytik Tom Jericho (Dougray Scott) se vrací do Bletchley Parku po nucené přestávce, způsobené nervovým vyčerpáním. Německé námořnictvo náhle změnilo dosud používaný kód na tajných šifrovacích strojích a spojenecký konvoj, který plul napříč Atlantikem s deseti tisíci lidmi a životně důležitými zásobami na podporu britské války, byl v ohrožení. Jericho patřil k týmu v baráku číslo 8, který rozluštil původní kód. Mezitím se britské a americké námořní velení zoufale snaží rozluštit kód, britské zpravodajské služby se domnívají, že v Parku je špión, který upozornil Němce na to, že jejich kód byl odhalen. Současně Jericho zjistí, že Claire Romillyová (Saffron Burrowsová), krásná a tajemná dívka , kterou miluje, zmizela.
obrazek
Jericho navštíví domek, kde bydlí Claire spolu s Hester Wallaceovou (Kate Winsletová). Obě dívky pracují v Bletchley Parku. Claire pracuje na německé knize, zakládá přepisy všech zakódovaných zpráv, a Hester ukládá zachycené depeše. Po Claire není ani vidu, ale Jericho při pátrání najde v dutině pod podlahou, čtyři listy původních kryptogramů. Do domku se nečekaně vrátí Hester a překvapí ho. Spolu zkoumají šifrové texty a dospějí k tomu, že se jedná o německé signály. Pouhý fakt, že je Claire odnesla z Bletchley Parku, znamená vlastizradu a oba se shodují, že Claire hrozí vážný problém. Rozhodnou se, že ji najdou dřív než příslušné instituce přijdou na to, že něco není v pořádku.
obrazek
Jericho se vrací do svého penziónu a s překvapením zjistí, že tam na něj čeká host: Wigram (Jeremy Northam), člen tajné zpravodajské služby. Jericho předstírá, že si musí odskočit a schová tajné dokumenty. Wigram se vyptává na jeho vztah ke Claire. Jericho vzpomíná na to, že se poznali na koncertě v Parku a na to jak následující měsíc, byl nejšťastnější v jeho životě, až se nepohodli, Claire se s ním odmítla nadále stýkat a neodpovídala na jeho dopisy. Wigram se ho dále vyptává na jeho kryptografickou činnost, a poukáže na to, že možná Němci změnili svůj kód poté, co je upozornil někdo přímo z Bletchley. Jericho je podezřelý vzhledem ke svému vztahu s Claire, ale Wigram suše poznamená, že mnoho z jeho spolupracovníků je také podezřelých, neboť on považuje Bletchley Park za semeniště potenciálních špiónů. Po jeho odchodu, Jericho spálí šifrové texty.
obrazek
Hester požádá Jericha po bohoslužbě o tajnou schůzku. Objevila původ depeší, které Claire odcizila. Všechny čtyři přišly od stejné německé vojenské jednotky na Ukrajině. Jericho jí vysvětluje, jak rozluštit za pomocí klíče, německé kódy. Je jim jasné, že přestože Claiřiny originály byly zničeny, společným úsilím se dostanou ke kopiím a dešifrují je. V baráku číslo 8, je rušno. Spojenecký konvoj pluje napříč Atlantikem, poloha německých není známá. Jsou na bitevních pozicích, vysílačky nevysílají. Jericho se domnívá, že v případě, že jedna ponorka vyšle ostatním kontaktní signál a sdělí, že zaznamenali konvoj, že se tento signál stane klíčem , který umožní baráku číslo 8 rozluštit nový kód. Hester zjistí, že kopie Claiřiných materiálů byly z kartotéky ukradeny. Stopy vedou do Beaumanoru, původního místa určení. Pod falešnou záminkou se jim podaří odcizit dotyčné dokumenty. Jericho a Hester se vyhnou policejnímu vozu, který je sleduje, schovají se do stodoly, kde se Jericho pokusí použít šifrovací přístroj, který si "vypůjčil" z muzea v Bletchley.
obrazek
Když je dostihne policie s Wigramem v čele, předstírají, že se milují. Wigram prohledá je i auto, ale nic nenajde. Jericho ukryl přístroj. Wigram odveze Jericha a Hester v policejním voze do opuštěného lomu, kde policie našla odhozené oblečení. Hester poznává, že patří Claire a oba se obávají, že byla zavražděna. Hester je velmi smutná, ale pokračuje v úsilí dešifrovat tajné spisy. Jericho se svými kolegy - luštiteli, sledují loď a tajně postupující ponorky. V okamžiku kdy Němci obklíčí konvoj, luštitelé kódů dešifrují jejich zprávy a velmi brzy získají dost informací k tomu, aby použili svoje obrovské "bombové" přístroje k dešifrování nového kódu. Vyčerpaný Jericho se vrací domů, tam na něj čeká Hester. Řekne mu, že Claiřiny dokumenty obsahují seznam polských jmen, obětí masových poprav, kterých se dopustili Rusové během sovětské okupace východního Polska v katyňském lese.
obrazek
Rusové se nyní spojili se spojenci a tak by se tato informace Němcům hodila. Tím se vysvětluje, proč Britská zpravodajská služba odstranila všechny kopie ze spisů, ale stále není jasné, jakou úlohu v tom hraje Claire. Jericho objeví v seznamu jméno bratra jednoho svého polského kolegy v baráku číslo 8 _ jménem Pukowski, nazývaného kamarády Puck (Nikolaj Coster-Waldau). Jericho pochopí, že Puck patřil k mnoha Claiřiným přátelům, a že ona četla ty zprávy a řekla mu podrobnosti o hrůzném osudu jeho pohřešovaného bratra. Jericho je přesvědčen, že Puck prozradil Němcům, že kód je rozluštěn jako pomstu za svého zavražděného bratra, a pak musel zabít Claire, aby chránil sám sebe. Jericho spěchá do Bletchley Parku, aby konfrontoval Pucka, ale už je pozdě. Zahlédne ho, jak nastupuje , na místním nádraží, do vlaku a podaří se mu do něj naskočit. Ke svému překvapení zjistí, že ve vlaku je také Wigram se svými společníky. Sledují Pucka. Wigram potvrdí Jerichovy domněnky. Ale Jericho si najednou uvědomí, že Wigram zná podrobnosti o jeho vztahu s Claire, které mu mohla říct jedině Claire. Obviní Wigrama ze zneužití Claire jako agentky a napadne ho, že Puck nezabil Claire, a možná, že se s ní má sejít. Puck jede do Liverpoolu, najednou mu dojde, že je sledován a vyskočí z vlaku. Wigram se svými lidmi vyrazí za Puckem, Jericho zůstane ve vlaku do Liverpoolu, pokračuje v pátrání.
obrazek
Vypátrá hotel, ve kterém se Claire a Puck měli setkat. Ale když tam dorazí, pokoj je prázdný a jsou v něm patrné známky kvapného odchodu. Není si jist, zda má pravdu, ale cítí něco ve vzduchu. Je to snad její parfém? V baráku číslo 8 byl konečně odhalen tajný kód, a zprávy z německé ponorky byly objasněny. V okamžiku, kdy je zachycen signál, že jedna ponorka porušila formaci a míří plnou rychlostí do Skotska, uvědomí si Jericho, že Puck zorganizoval útěk a ponorka ho má naložit na vzdáleném místě na skotském pobřeží, v blízkosti domku, o kterém mu Claire řekla. Řekne Hester, že musí jet na sever, a dorazí právě včas, aby zastihl Pucka, v okamžiku kdy chce nastoupit do ponorky. Puck hájí před Jerichem svou činnost, vysvětluje, že Britové kryli masakr polských vojáků, aby kryli své spojence, Rusy. Pomstil se tím, že řekl Němcům, že jejich kód je vyzrazen. Puck skočí do ponorky, ale je sestřelen bombardérem. Wigram a zpravodajská služba sledovali Pucka na sever a vyčkávali _ připraveni zneškodnit Pucka a ponorku, aby tak zachránili tajemství Bletchley Parku. Nicméně, nikde ani známka po Claire. Zatímco policie pokračuje v prohledávání jezera, Jericho se postaví proti Wigramovi, obviní ho z toho, že využil Claire jako figurku a riskoval její život. Je přesvědčen, že Claire není mrtva, a že se objeví a bude nadále unikat nadřízeným institucím.
obrazek
Jericho čeká na schodech před koncertní síní na londýnském Trafalgar Square. Na protější straně náměstí zahlédne Claire, přitažlivou jako vždycky, kráčející v davu. Teď ví, že přežila Wigrama, Pucka i válku. Znovu mu zmizí v davu. Pak se široce usměje a spatří Hester, přecházející ulici, šťastnou, těhotnou. Spěchá k němu a odcházejí na koncert.

Historická poznámka:
Katýnský masakr
13. dubna 1943, nacistické Německo oznámilo světu, že byl objeven masový hrob s několika tisíci polskými důstojníky, v lese v západním Rusku, západně od Smolensku, v blízkosti vesnice Katynka. Poláci, jak Němci prohlásili, byli v září 1939 zajati Rudou armádou a byli na jaře v roce 1940 popraveni NKVD, sovětskou tajnou policií. Sovětský svaz okamžitě reagoval tak, že nařknul Německo z toho, že chce obvinit Sovětský svaz ze zločinu, který samo spáchalo. Podle Sovětů, Němci zavraždili polské válečné zajatce na podzim v roce 1941. Téměř po padesáti letech, v roce 1992, ruský prezident Boris Jelcin konečně uvolnil dokumenty potvrzující, že Stalin dal příkaz k likvidaci více než 20.000 Poláků, včetně katyňského masakru, a že pozdější velitelé SSSR po dohodě s vládou, utajovali pravdu.


O produkci

obrazek
Kanceláře společnosti Intermedia v Los Angeles, v Londýně a v Mnichově zajistily peníze a světovou distribuci filmu a jedna z nejvýznamnějších nezávislých distribučních a produkčních německých společností Senator Films zakoupila všechna evropská práva a podílí se na celosvětových hrubých tržbách. Guy East a Nigel Sinclair ze společnosti Intermedia a Hanno Huth ze Senatoru jsou vedoucími producenty.
Koncem devadesátých let založil Mick Jagger spolu s Victorií Pearmanovou společnost Jagged Films. Měli v úmyslu točit filmy jak v Americe tak ve Spojeném království. Jejich první projekt bylo natočení filmu podle úspěšného románu Roberta Harrise Enigma. Romantický thriller odehrávající se na Station X, britské tajné vládní enklávě kryptoanalytiků v Bletchley Parku. Jejich činnost pomohla spojencům vyhrát II. světovou válku. Jagged Films a Lorne Michaels, který se také zajímal o stejnou knihu, společně získali práva a stali se producenty tohoto projektu.
obrazek
Lorne Michaels upozorňuje na souvislost práce kryptoanalytiků se zrodem počítačů a telekomunikace. "Pro dnešního diváka by se mohlo stát heslem "Hacker vyhrává II. světovou válku" . Pro Jaggera a Pearmanovou bylo přitažlivé románové prolínání dvou příběhů - rozluštění záhadného kódu a záhadné krásné ženy. Jagger říká, "příběh se odehrává v roce 1943, v roce kdy jsem se narodil. Vzhledem k tomu, díky oficiální tajné službě, nikdo do začátku sedmdesátých let nevěděl o luštitelích kódů, bylo to jedno z posledních válečných tajemství. Já jsem o tom vlastně nevěděl nic, dokud jsem si nepřečetl tu fascinující knihu." Jagger popisuje atmosféru v Bletchley Parku s pestrobarevnou sbírkou mužů a žen, lingvistů, inženýrů, matematiků a vítězů křížovkových a hádankových soutěží, kteří prokázali talent pro kryptoanalýzu. Dodává: "Je to ohromné prostředí pro drama. Válka umocňovala emoce, takže je to mimořádný milostný příběh stejně tak jako historické svědectví."


Ačkoliv ENIGMA je první film společnosti Jagged Films, a Jaggerova první role producenta na plný úvazek, přesto má Jagger za sebou už filmové herecké zkušenosti. Hlavní role v nejrůznějších filmech. Vrátíme se k legendární Performance. Jagger se velmi angažuje v produkci turné The Rolling Stones a v produkci dokumentárních filmů, což, jak poukazuje má jistou paralelu s filmovou tvorbou - je třeba sehnat značnou částku peněz a dát dohromady a kontrolovat nesourodou skupinu talentovaných lidí se společným cílem, v krátkém časovém úseku intenzivně pracovat. Jagger vnímá rozdíl mezi filmovou a hudební branží, ale poukazuje také na jejich podobnost. Vysvětluje: "Potřebujete zachovat velký obraz, s důrazem na detaily a hlavně nesmíte slevit ze svého původního nápadu."


Jagger, poté co získal filmová práva, zjistil, že vzácný čtyř diskový šifrovací přístroj, který používalo německé námořnictvo, se objevil na aukci v Sotheby, (londýnská aukční síň, kde prodávají knihy a rukopisy) a koupil ho. Při produkci byl používán, spolu s tří diskovým šifrovacím přístrojem a dvěmi speciálně vytvořenými replikami.
obrazek
Jagged Films a Broadway Video zajistily námět. Mick Jagger přemluvil Toma Stopparda, nositele Oscara, aby napsal scénář. Stoppard dodává, "navštívil jsem Micka ve Francii a on mne požádal, abych s sebou vzal tu knihu. Myslel jsem, že chce jen tak něco ke čtení o dovolené, nevěděl jsem, že se chystá koupit práva." Když Jagger navštívil Stopparda, aby si pohovořili o scénáři, zjistil, že scénárista už četl spousty historických knih o Bletchley.
Victoria Pearmanová přinesla tento projekt do společnosti Intermedia a byla nápomocná jak v zachování původního románového dojmu tak v zachování historické autentičnosti ve filmu. Pearmanová vážila dlouhou cestu, aby navštívila několik původních kryptoanalytiků, kterým je v současnosti přes osmdesát a dokonce jednoho přesvědčila aby se objevil na plátně.


Režisér Michael Apted , proslulý režisér dokumentů, si uměl poradit s autentičností historického pozadí. Lorne Michaels dodává: "Michael je režisér, se kterým chtějí herci pracovat." Apteda zajímalo historické období, ve kterém se příběh odehrává.
Pro roli Toma Jericha, mladého cambridgeského matematika, který se málem nervově zhroutí důsledkem smrtící kombinace přepracovanosti a neopětované lásky záhadné Claire Romillyové, vybral Apted Dougraye Scotta. (Mission: Impossible II s Tomem Cruisem.)
Scott přijal roli, a ponořil se do studia historie té doby, studoval komplikované podrobnosti kryptografie a naučil se pracovat se šifrovacím přístrojem. "Zajímala mě ta doba, a přitahovala mě postava Jericha, protože nikoho takového jsem ještě nehrál. Brilantní, geniální a já jsem se mu potřeboval dostat do hlavy a zjistit, co ho pohání.

Pět měsíců před zahájením natáčení jsem se intenzivně připravoval. Teď rozumím mechanice a umím zacházet se šifrovacím strojem." Říká Scott. Popisuje kryptoanalytiky z Bletchley Parku jako nenápadné hrdiny. "Jejich činnost byla mimořádná. Nebyli stateční ve fyzickém slova smyslu, ale vyčerpávali se v úsilí dešifrovat německé depeše. Byli své práci natolik oddáni, že ani dnes, po padesáti letech, mnozí nechtějí prozradit co přesně ve válce dělali.
obrazek
Scott chválí Micka Jaggera jako producenta.
Kate Winsletová přijala roli Hester Wallaceové, ale původně měla ve stejnou dobu hrát hlavní roli a zastávat funkci vedoucí produkce filmu Therese Raquin. Když Kate zjistila, že je těhotná, byla její vlastní produkce odložena a společnost Jagged Films byla šťastna, že se mohla vtěsnat do mezery v jejím programu.
Saffron Burrowsová, hraje roli záhadné Claire. Apted říká: "U Claire, musíte vědět kdo to je, jakmile se objeví na plátně. Ačkolív má na plátně málo prostoru, zanechá obrovský dojem a my jsme potřebovali herečku, která je jak krásná tak nezapomenutelná.

Všichni muži ve filmu a všichni diváci se do ní musí zamilovat. Je svůdná a klamná a Saffron splňuje tato kritéria.

Produkce nemohla použít k filmování Bletchley Park. "Přestože Bletchley Park je zachován a v současnosti je přístupný veřejnosti jako muzeum, je tam mnoho moderních budov, které by působily rušivě. Produkce si vybrala Chicheley Hall jako exteriér Bletchley, krásný obrovský dům na severu Londýna a kolem postavila dobové baráky, ve kterých bydlely tisíce dělníků , kteří tam v roce 1943 pracovali. Výtvarník John Beard a jeho tým postavili šest replik "bombových" přístrojů, které byly používány při dešifrování zpráv. Robert Harris, při psaní svého románu, konzultoval mnohé s Tony Salem a jedním bývalým pracovníkem , kteří zahájili kampaň na záchranu Bletchley Parku, kterému v roce 1991 hrozila demolice.

Tom Stoppard se potom radil se Salesem, když psal scénář a pak ho produkce pozvala jako technického poradce v průběhu příprav a během filmování. Apted říká, "Mít během produkce někoho, kdo to všechno zná a dohlíží na vás, byla opravdu velká pomoc."

Apted také přiznává přednost v tom, pracovat s Mickem Jaggerem a Lornem Michaelsem jako produkčními partnery. "Oba jsou ve světě zábavy mimořádně úspěšní , obchodně i umělecky. Oba mají cit pro to, na co se lidé chtějí dívat."
Apted uzavírá, "Je to chytrý sexy film, o mladých lidech, kteří se zachovali hrdinsky. Doufám, že pobaví diváky, kteří chtějí vidět zajímavý a romantický thriller, který vás zavede na místa, kam byste zřejmě nešli a naučí vás něco nového o lidech a o historii, a není to jasné už během prvních devadesáti vteřin."

O hercích

Dougray Scott
obrazek Dougray Scott hrál roli poručíka Childa ve vyprodaném představení hry To The Green Fields and Beyond, v Donmar Warehouse v Londýně. Loni v létě hrál ve filmu Johna Woo Mission Impossible:2 roli Seana Ambrose. V současnosti natáčí Ripley´s Game pro Fine Line. Podle románu Patricii Highsmithové, Scott bude hrát po boku Johna Malkoviche v dramatickém thrilleru odehrávajícím se v současné Itálii. Scott se představil americkému publiku v roce 1998, kdy vytvořil postavu Prince Henryho v úspěšném filmu Ever After, s Drew Barrymorem. Mezi jeho předchozí tituly patří Twin Town, This Year´s Love, Gregory´s Two Girls, Deep Impact a Regeneration. Scott se narodil a vyrůstal ve Fife, ve Skotsku. Navštěvoval Welsh College of Music and Drama a získal cenu "Nejslibnějšího studenta".

Kate Winsletová
obrazek Kate Winsletová vyrostla v herecké rodině a hraje od třinácti let. Mezinárodně se proslavila úspěšným novozélandským filmem režiséra Petera Jacksona Heavenly Creatures, v roli jedné ze dvou mladých dívek jejichž podivně silné přátelství dospěje k vraždě. Hrála s Emmou Thompsonovou, Hughem Grantem a Alanem Rickmanem v adaptaci románu Jane Austenové Sense and Sensibility, kde hrála hlavní roli Marianne. Byla oceněna cenou BAFTA a Screen Actors Guild Award a byla nominována na Oscara v kategorii ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Dále hrála ve filmech:Jude, Hamlet, Titanic po boku Leonarda di Capria v režii Jamese Camerona. Za tuto roli byla nominována na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon a na Zlatý Globus. Dále hrála ve filmech Hideous Kinky, podle autobiografického románu Esther Freudové. Holy Smoke, spolu s Harvey Ketelem, v distribuci Miramax Films v roce 1999, Quills, v režii Philipa Kaufmana po boku Geoffreye Rushe, Joaquina Phoenixe a Michaela Cainea.

Jeremy Northam
obrazek Jeremy Northam získal ocenění 2000 Evening Standard za nejlepší mužský herecký výkon za hlavní role ve filmech Winslow Boy, v režii Davida Mameta a An Ideal Husband, v úpravě Olivera Parkera hry Oscara Wildea. K dalším titulům patří Gloria v režii Sidney Lumeta, (po boku Sharon Stoneové) a Happy Texas. The Net, Emma, Amistad, Possession, a nejnovější film Merchanta Ivoryho The Golden Bowl, s Umou Thurmanovou a Nickem Noltem.

Saffron Burrowsová
obrazek Saffron Burrowsová hrála ve filmu Mikea Figgise Time Code, předtím spolupracovala s tímto režisérem v jeho adaptaci filmu Miss Julie. Dále hrála hlavní roli ve filmu One Night Stand a The Loss of Sexual Innocence, Deep Blue Sea, Gangster Number One, Tempted. Debutovala filmem Welcome To The Terror Zone. Její první role v major filmu byla po boku Minnie Driverové a Chris O´Donnella ve filmu Pata O´Connora Circle of Friends.

O tvůrcích

Michael Apted
obrazek Je známý režisér dokumentárních i celovečerních filmů. V poslední době režíroval nejúspěšnější seriál Jamese Bonda - The World Is Not Enough. Studoval na Universitě v Cambridge historii a práva. V roce 1980, zahájil Apted svou kariéru filmem Coal Miner´s Daughter. Film byl sedmkrát nominován na Oscara, včetně ocenění za nejlepší film a získal Oscara pro Sissy Spacekovou za její výkon v roli country a westernové zpěvačky Loretty Lynnové. K dalším Aptedovým filmům patří tituly Gorky Park, Gorily v mlze, Blink, Nell a Extreme Measures.

Tom Stoppard
Za scénář k filmu Zamilovaný Shakespeare, Tom Stoppard a Marc Norman získali bezpočet světových ocenění, včetně Oscara, Zlatého Globu, Stříbrného Medvěda v Berlíně, The Evening Standard Award, The Writers Guild of America a ceny kritiků. Tom Stoppard napsal svou první hru Enter A Free Man když pracoval jako novinář na volné noze. Od té doby napsal mnoho oceněných divadelních a rozhlasových her, románů a mnoho scénářů. Jeho první divadelní hra byla Rosencrantz and Guildenstern Are Dead. Posléze ji upravil do filmového scénáře a také režíroval. V roce 1990 získal za tento film cenu Zlatého Lva na festivalu v Benátkách. K dalším scénářům patří Despair, The Romantic Englishwoman, The Human Factor, Brazil, (který byl nominován na Oscara v roce 1986) a The Russia House.

Seamus McGarvey
V roce 1998 se stal Seamus McGarvey nejmladším členem British Society of Cinematographers.Po absolvování školy natáčel dokumenty a krátké filmy, jeden z nich Skin byl nominován na cenu Royal Television Society Cinematography. Mezi filmy, které natočil patří :Wit, High Fidelity, The War Zone, The Winter Guest, The Big Tease. McGarvey režíroval krátké videoklipy pro takové umělce jako je Natalie Imbruglia, Paul McCartney, Dusty Springfield a Robbie Williams.

John Beard
John Beard začal svou filmovou kariéru jako umělecký režisér na filmech Eureka, Monty Python ´s The Meaning Of Life , Brazil. Jako výtvarník pracoval na filmech The Wings Of The Dove, (nominace na Zlatý Globus), The Lost Son, The Browning Version a Oscarem oceněný krátký film Franz Kafka´s It´s a Wonderful Life.

Shirley Russellová
Shirley Russellová zahájila svou více než třicetiletou kariéru kostýmní návrhářky filmy Women In Love (1969), The Music Lovers (1971), The Devils (1971), Mahler (1974) a Tommy (1975) - všechny ve spolupráci se svým bývalým manželem režisérem Kenem Russellem. Za svou práci na filmu Reds, byla Russellová nominována v roce 1981 na Oscara, rok předtím byla nominována na Oscara za své kostýmy ve filmu Michaela Apteda Agatha.V roce 1979 získala cenu BAFTA za film v režii Johna Schlesingera Yanks. V roce 1996 byla Russellová nominována na cenu Emmy za práci na filmu Charlese Sturridge Gulliver´s Travels.

Joh Barry
V roce 1999 byl John Barry odměněn cenou Grammy za více než čtyřicetiletou práci v oboru filmové hudby, kdy byl odměněn šesti nominacemi na Oscara, třikrát zvítězil (Tanec s vlky, Vzpomínky na Afriku, Zrozena na svobodě), čtyři nominace BAFTA, šest nominací Grammy, jednou zvítězil ( Vzpomínky na Afriku) a získal cenu Grammy (Tanec s vlky) Svou kariéru skladatele scénické hudby začal v roce 1960 filmem Beat Girl.

Podobné filmy

Greenland: Poslední úkryt
(Greenland) Gerard Butler s manželkou a malým synem se vydávají na útěk před obrovskou kom...
dnes 17.00
Nova
Šifra mistra Leonarda
(The Da Vinci Code) Proslulý symbolog Tom Hanks je přivolán do Louvru k vraždě místního sp...
dnes 20.20
Nova
Válka policajtů
(36 Quai des Orfevres) Gérard Depardieu a Daniel Auteuil – dva rivalové, dva pohledy na po...
dnes 21.50
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 28. 1. 2023 Svátek má Otýlie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz