fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

74%
film / drama, Životopisný, USA, , 131 min., od 12 let
DVD od 1.11.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2000, Oskar, Nejlepší ženský herecký výkon, Julia Robertsová
2000, Nominace na Oskara, Nejlepší film


Ukázka
02:26Emocemi nabité drama o dvakrát rozvedené matce, která se postaví proti nespravedlnosti.
Erin Brockovichová se ocitne ve svízelné situaci poté, co po automobilové nehodě, kterou nezavinila, prohraje spor o odškodné. Erin, která je bez peněz, bez práce i bez jakýchkoli vyhlídek, přiměje svého advokáta Eda Masryho, jenž pro ni u soudu nedokázal vymoci slíbenou náhradu, aby ji zaměstnal ve své advokátní kanceláři. Tam náhodou narazí na případ znečišťování půdy a podzemních vod, které má zhoubné následky pro členy zdejší komunity. Svou neústupností a osobním zaujetím si Erin nakonec získá důvěru místních a pomůže Edovi vyhrát soudní spor s energetickou společností, která musí více než 600 poškozeným vyplatit nejvyšší odškodnění v dějinách Spojených států.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Erin Brockovich (Julia Roberts) je dvakrát rozvedená matka tří dětí. Navíc toho času bez zaměstnání a téměř bez peněz. Když se jí konečně podaří uchytit jako nejposlednější sekretářka v advokátní kanceláři Eda Masryho je pevně rozhodnuta chytit svou šanci za pačesy. Při rešerši jednoho banálního případu narazí na stopu znečišťování podzemních vod elektrárenskou společností. Následky, které zanechal jedovatý chrom na obyvatelích přilehlého pouštního městečka jsou katastrofální - zhoubné nemoci, genetické změny, potraty. Erin získá důvěru poškozených lidí i svého šéfa a začne dávat dohromady velký případ. Karta jejího doposud neblahého osudu se konečně obrátila... Film vznikl podle skutečné události.
Všechny komentáře k filmu 33+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Erin Brockovich

obrazek
Píše se rok 1993 a Erin Brockovich, dvakrát rozvedená matka tří dětí, je nejen bez peněz, ale také bez práce. Jako by to nestačilo, neuspěje ani u soudu, kde se snaží získat odškodnění od movitého doktora, který zavinil autonehodu při níž byla zraněna. V posledním zoufalém pokusu přesvědčí právníka Eda Masryho, který prohrál její spor o odškodné, aby ji zaměstnal jako sekretářku ve své kanceláři. Téhož dne večer se pohádá se svým novým sousedem, motorkářem Georgem, který hlukem motorky budil její děti. Tomu se však rázná žena zalíbí a nabídne jí pomoc s hlídáním dětí, kterou Erin nutně potřebuje, protože je odhodlána v práci uspět, i když nemá žádné zkušenosti a starší kolegyně, od nich že liší povahou i oblékáním, jí odmítají pomoci. <>Obrázek nenalezen<> Při rešerši banálního případu, ve kterém elektrárenská firma PG&E chce odkoupit dům rodiny Jensenových, narazí na lékařskou zprávu, a protože nechápe souvislost s obchodem, vydá se do městečka Hinkley, aby zjistila o co jde. Narazí tak na případ znečišťování půdy a podzemních vod jedovatým chromem, který měl pro obyvatele blízkého městečka Hinkley katastrofální důsledky. Zhoubné nemoci, genetické změny, potraty. Advokát ji sice vyhodí ze zaměstnání, protože nepřišla do práce, ale když zjistí, na co přišla, přijme ji zpátky a na naléhání Erin se rozhodne, že do vysoce riskantního případu, který by ho mohl o všechno připravit, půjde.
obrazek
Firma zpočátku nebere bezvýznamného advokáta vážně, ale Erin získává nejen další důkazy o rozsáhlém zamoření, které se společnost pokusila utajit a obyvatele z oblasti vystěhovat, aby ji mohla v tichosti asanovat, ale také důvěru poškozených lidí v Hinkley, které firma celé roky obelhávala. Případ si však vyžádá veškerý její čas i síly a na děti, ani Georga, který se stal nejen jejím milencem, ale také obětavou chůvou jejích dětí, jí už nezbývá skoro nic. Navíc se zdá, že PG&E konečně poznala nebezpečí, které pro ni případ znamená, a značně přitvrdila ve své snaze celou věc utajit.


O natáčení

obrazek
Snímek Erin je neobvyklé drama inspirované příběhem, který se skutečně stal. Erin Brockovichová, rozvedená matka tří dětí, svého času bez peněz a bez budoucnosti, si se štěstím našla práci u malé právnické firmy. S neudolatelnou vervou a s pomocí svého šéfa Eda Marsyho se pustila do případu obří energetické společnosti PG&E, jejíž továrna měla znečistit podzemní vodu pod malým městečkem Hinkley v Kalifornii. Brockovichové se podařilo přesvědčit přes šest stovek místních obyvatel, aby na společnost podali žalobu. Ačkoliv nebyla nikdy shledána vinnou, zaplatila PG&E obyvatelům Hinkley odškodnění v hodnotě 333 miliónů dolarů...
Na počátku všeho byla náhoda. Carla Santos Shambergová se při návštěvě u svého chiropraktika dozvěděla o jeho přítelkyni jménem Erin. "Nemohla jsem tomu věřit," říká Shambergová. "Dvakrát rozvedená žena, která byla bez peněz, bez majetku a bez právnického vzdělání, dokázala dotáhnout do konce takový případ. Řekla jsem si, že tohle je vzor ženy pro příští tisíciletí." O svůj nápad se podělila se svým manželem Michaelem Shambergem, který stojí - společně s hercem Dannym DeVitem a Stacey Sherovou - v čele produkční společnosti Jersey Films. A projekt byl na světě.
Susannah Grantová (Věčný příběh) napsala scénář, který se zalíbil Julii Robertsové. Režijní stolička připadla Stevenu Soderberghovi (Sex, lži a video), který pod hlavičkou Jersey Films natočil snímek Zakázané ovoce s Georgem Clooneym a Jennifer Lopezovou v hlavních rolích. "Příběh Erin mě velice zaujal. O tom případu jsem nikdy předtím neslyšel, ale lidé z Jersey Films mě uháněli celý rok, abych si přečetl scénář. Zrovna jsem dokončoval snímek The Limey a pro svůj další projekt jsem hledal něco úplně odlišného," vysvětluje Soderbergh. "Scénář prakticky dodržoval časovou souslednost a hrdinkou byla žena, která se objevovala snad v každé scéně. Nic podobného jsem předtím nedělal. Líbilo se mi to."
Když se projektu upsal, seznámil se Soderbergh podrobně se všemi fakty souvisejícími s případem. S výjimkou Erin, Eda Masryho a mladíka George jsou všechny postavy buď pouze inspirované skutečností nebo úplně fiktivní. Režisér a scenáristka se dohodli, že vynechají scény ze soudní síně a budou se raději věnovat detailnímu popisu toho, jak se případ vyvíjel. "Ten film není o soudním procesu," vysvětluje Soderbergh. "Je o ženě, kterou nezajímá, jak se na ni dívají ostatní. Je sice velice bystrá a pohotová, ale s jinými se většinou pohádá. Obléká se nestandardně a vyjadřuje se nestandardně. Mluví naprosto zpříma." O jejím stylu oblékání nám něco poví návrhář kostýmů Jeffrey Kurland, který se s Brockovichovou setkal. "Byla skvělá," říká Kurland. "Abych si udělal představu, ukázala mi několik fotek z té doby. Musím vám říct, že nosila kratinké minisukně, asi osmicentimetrové podpatky a hluboké výstřihy. A chodí tak dodnes. Vypadala nádherně - tenkrát i teď."
Režisér Soderbergh se sešel s Robertsovou, aby si vyjasnili své představy o projektu. "Kdyby tu roli nedostala už předtím, sám bych ji navrhl. Seděla jejímu naturelu. Julia mě fascinuje tím, jak dokáže být svá." Setkání se skutečnou Erin Brockovichovou na něho zapůsobilo se stejnou intenzitou. "Julia má přirozené charisma a stejný záblesk v očích, jaký má Erin. Jak na plátně tak ve skutečnosti má Julia nepopiratelnou sílu osobnosti, které lze jen těžko odolat." Robertsová říká o Erin: "Hrozně si jí vážím. Naše společnost je plná svobodných matek, které se musí protloukat životem. Jsou to hrdinky naší doby, nebo ne?"
Tvůrci si všímali i vztahu Erin a jejího šéfa Eda. Zaměstnal ji, protože mu jí bylo líto. Jenomže díky ní se z na první pohled banálního případu stala velká causa. Poté, co ji v roce 1996 vyhráli, se Ed a Erin pustili do dalších případů - mimo jiné znovu proti společnosti PG&E. "To, co se stalo v Hinkley, mě děsí," říká Robertsová. "Jeho obyvatelé byli hrozně důvěřiví. Byli té společnosti vděční za to, že jim dala práci. Když jim společnost řekla, že mají ve vodě chrom a že to vůbec nevadí, věřili tomu. Pak přiznala pravdu a někteří z nich se s tím dlouho nechtěli smířit. Nemohli uvěřit tomu, že by jim společnost, která jim byla skoro matkou, lhala. Bylo to skličující."
Zatímco Ed Masry (hraje ho britská herecká legenda Albert Finney, držitel čtyř nominací na Oscara) je pro Erin učitelem a rádcem, stane se George jejím partnerem. George je motorkář, který se zpočátku stará o její děti. V jedné ze scén filmu se objeví i skutečná Erin Brockovichová. "V té scéně sedíme s dětmi v jídelně," vysvětluje Robertsová. "Zrovna jsem prohrála soudní spor ohledně mojí autonehody. Jsem bez peněz, mám pochroumaný krk a děti zlobí. Přichází ke mně Erin v roli číšnice. Říkala jsem si: na co přitom myslí? Asi si bude myslet, že hraju mizernou matku. Pak jsem se mrkla na její štítek se jménem: stálo tam -Julia- skoro jsem zapomněla text."
Samotné natáčení zahájili filmaři v Mojavské poušti v Kalifornii. Vydali se jednak do samotného Hinley a jednak do městečka Boron, kde se nacházejí naleziště boraxu a kam NASA čas od času přemístí přistání svých raketoplánů. "Pokud je to možné, dávám přednost natáčení v původních exteriérech," říká Soderbergh. "Hinley mě překvapilo tím, jak ho ta společnost doslova ovládla. Není divu, že na jeho obyvatele nikdo ani nepomyslel." V několika scénách je dokonce tvůrci použili jako kompars - včetně těch, kteří se před několika lety staly aktéry velkého případu Erin Brockovichové...

O hercích

Julia Robertsová
patří v současném Hollywoodu k největším ženským hereckým hvězdám - svým jménem zaštítila takové komerční hity, jakými byly Hráči se smrtí, Noci s nepřítelem, Zemřít mladý, Případ Pelikán, Svatba mého nejlepšího přítele a z poslední doby Druhá nebo první se Susan Sarandonovou či Notting Hill s Hughem Grantem. Robertsová ale pro nás navždy zůstane především "Pretty Woman" ze stejnojmenného hitu z roku 1990, na který režisér Marshall nedávno navázal neméně úspěšným snímkem Nevěsta na útěku. Po celém světě utržily všechny její filmy přes dvě miliardy dolarů a sama Robertsová byla dvakrát nominována na Oscara (za Ocelové magnólie a Pretty Woman).
Rodačka ze Smyrny ve státu Georgia vyrůstala v herecké rodině: rodiče působili na divadle, bratr Eric je známým filmovým hercem. Robertsová se na filmovém plátně objevovala od druhé poloviny 80. let; poprvé na sebe upozornila rolí ve snímku Mystic Pizza. Z dalších jejích rolí stojí za zmínku snoubenka titulního hrdiny v dramatu Neila Jordana Michael Collins či účast na romantické muzikálové komedii Woodyho Allena Všichni říkají: Miluji tě.

Albert Finney
si během své čtyřicetileté kariéry v divadle, filmu a televizi vysloužil čtyři nominace na Oscara (za filmy Tom Jones, Vražda v Orient expresu, The Dresser a Under the Volcano), čtyři nominace na Zlatý glóbus (z toho jednu vítěznou za snímek Scrooge) a herecké ceny na festivalech v Berlíně a Benátkách.
V sedmnácti letech byl rodák z anglického Salfordu přijat na Královskou akademii dramatických umění (RADA). Ve dvaceti debutoval ve hře "Julius Caesar" a v dalších letech se osvědčil jako představitel nejen shakespearovských ale i moderních inscenací. Jeho divadelní kariéra je spojena především se soubory Royal Court Theatre a Natioal Theatre; je držitelem Olivierovy ceny a dvou nominací na cenu Tony.
Ve filmu debutoval malou rolí ve snímku Komik s Laurencem Olivierem v hlavní roli. Z dalších úloh jmenujme mladého rozhněvaného muže ve snímku V sobotu večer, v neděli ráno, pěstouna v muzikálu Johna Hustona Annie, manžela v dramatu Alana Parkera Střílejte na měsíc či mafiánského bosse v gangsterce bratří Coenů Millerova křižovatka. V poslední době hrál vedle Bruce Willise v adaptaci románu Kurta Vonneguta Breakfast of Champions. Vedle toho se Finney objevil v řadě televizních projektů, režíroval snímek Charlie Bubbles a napsal a nazpíval jedno hudební album. V 60. letech navíc společně s Michaelem Medwinem založil produkční společnost Memorial Enterprises, která se mimo jiné podílela na klasických filmech Lindsaye Andersona Kdyby... a Šťastný to muž!

O tvůrcích

Danny DeVito
Dannyho DeVita znají všichni jako nepřehlédnutelného komika, který se na základě filmů jako Honba za diamantem či Dvojčata uvedl jako představitel malých rtuťovitých tlouštíků. Ne všichni ale ví, že je i úspěšným režisérem, který má mimo jiné na kontě trpkou černou komedii o pádu jednoho manželství Válka Roseových s Michaelem Douglasem a Kathleen Turnerovou a biografii slavného odboráře Hoffa s Jackem Nicholsonem. A jen málokdo ví, že jako jeden ze spoluzakladatelů produkční společnosti Jersey Films stojí za snímky jako Pulp Fiction-historky z podsvětí Quentina Tarantina, Zakázané ovoce Stevena Soderbergha či nejnovějším opusem Miloše Formana Muž na měsíci.
DeVito chtěl být odjakživa hercem - během středoškolských studií však vystoupil pouze v jediné školní hře (jako svatý František z Assisi). Ačkoliv se vydal cestou několika nejroztodivnějších povolání, myšlenek na herectví se nikdy nevzdal. Nakonec se s úspěchem přihlásil na Americkou akademii dramatických umění (AADA), kterou po dvou letech absolvoval. Jako herec se nemohl dlouho uchytit - až se konečně prosadil na newyorských divadelních scénách. V inscenaci "Přelet nad kukaččím hnízdem" si ho všiml mladý producent a herec Michael Douglas a obsadil ho do stejnojmenného filmového přepisu Miloše Formana. DeVito se prosadil: byl dvakrát nominován na Oscara (Přelet nad kukaččím hnízdem a Cena za něžnost) a stal se hvězdou díky účinkování v kultovním sitcomu přelomu 70. a 80. let "Taxi". Z dalších DeVitových snímků jmenujme: Junior, Batman se vrací, Peníze jiných, Honba za Klenotem Nilu či Konkurenti.
Jako režisér začínal DeVito v televizi (epizody "Taxi"), na plátně debutoval v roce 1984 se satirou na televizní průmysl Americký mogul. Jednu z hlavních rolí v něm vytvořila jeho manželka, komička Rhea Perlmanová.

Steven Soderbergh
Erin je už devátý snímek ve filmografii rodáka z Georgie, který debutoval na konci 80. let veleúspěšným nezávislým snímkem Sex, lži a video s Jamesem Spaderem a Annie MacDowellovou.
Soderbergh vyrůstal v Baton Rouge v Louisianě, kde od svých třinácti let točil krátké filmy a psal scénáře. Po té, co natočil dokument o rockové skupině Yes, ho její členové požádali, aby se ujal i jejich dlouhometrážního koncertního filmu. Snímek nazvaný 9012LIVE byl v roce 1986 nominován na hudební cenu Grammy v kategorii nejlepšího dlouhometrážního videa.
Po svém úspěšném debutu natočil Soderbergh snímek Kafka, tajemné dobrodružství odehrávající se v Praze po první světové válce. Film, který fakta ze života Franze Kafky doplnil notnou dávkou fantazie, se zčásti natáčel v pražských ulicích za epizodní účasti několika českých herců. Po několika malých, nezávislých projektech (jako King of the Hill, Skryté zlo či Schizopolis) se Soderbergh pustil do studiového snímku Zakázané ovoce s Georgem Clooneym a Jennifer Lopezovou v hlavních rolích.
Vedle toho se Soderbergh několikrát ujal funkce producenta (například u snímku Pleasantville: Městečko zázraků) a za sebou má i podíl na scénáři k thrilleru s Ewanem McGregorem Hlídač mrtvých.

Podobné filmy

Návrat ztraceného syna
Jak přežít ve světě lži a přetvářky? Jan Kačer, který zemřel minulý pátek ve věku 87 let, ...
dnes 22.45
ČT2
Neviditelný
(The Invisible Man) Cecilii se podaří uprchnout z domu, kde žila s násilnickým manželem Ad...
zítra 00.40
Nova Cinema
Tajemství jejich očí
(Secret in Their Eyes) Agent FBI Ray a jeho přítelkyně Jess dostanou za úkol vyšetřit nále...
zítra 02.45
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 30. 5. 2024 Svátek má Ferdinand
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz