fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

74% 999 hlasů
film / drama, akční, dobrodružný, fantasy, mysteriózní, romantický, USA/Velká Británie, , 140 min., od 12 let
DVD od 1.1.2000 Warner, Blu-Ray od 30.3.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v r. 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos.


Ukázka
00:47Britský film na motivy dávné legendy o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu
Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír. Neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem, vévodou z Cornwallu, příměří. Vášeň je však silnější, než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Vynikající fantasy s ještě lepší hudbou. Parádní podívaná, jedna z nejlepších ve svém žánru - a pokud jde o zpracování artušovských legend, tak je snad vůbec nejlepší, i když Merlin se Samem Neilem mu těsně šlape na paty. Je tam všechno a mě nic nechybělo - všechny důležité postavy jako Merlin, Morrigana, Lancelot, meč, nevěra i Svatý grál - ten film má v sobě z těch legend prostě maximum a scénář, jak jinak než skvělý, si s tím poradil na jedničku. Herecké výkony jsou působivé, chvíli se tam mihne i Patrick Stewart, atmosféra je hustá, místy temná a působí to tak nádherně osmdesátkově, že já prostě zíral, jak moc je to dobrý, protože i kostýmy a výprava jsou velmi věrohodné. Takže pro fanoušky fantasy povinnost, pro milovníky artušovských legend dokonce smrtelná povinnost. V porovnání s tímhle filmem působí třeba Merlinův učeň jako Red Dwarf proti Red Dwarf USA - třeba. Nádherná podívaná, kterou si rozhodně zopakuji. 90% to ode mě jistých.
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Excalibur

Kouzelník Merlin dostane od ženy z jezera kouzelný meč Excalibur, který získá jen ten, kdo je předurčen stát se králem. V temných dobách, kdy byla anglická země rozdělena a ničena válkami, slíbil Merlin králi Utheru Pendragonovi magický meč, pokud uzavře mír se svým sokem vévodou z Cornwallu. Na slavnostní hostině, kde byl zpečetěn mír, se Uthera při spatření krásné Cornwallovy manželky zmocní neovladatelná touha. Žádá Merlina, aby mu pomohl strávit s ní jedinou noc. Je ochoten obětovat vše, třeba i těžce vydobytý mír. Musí však zaplatit tím, co ze spojení vzejde. Tou cenou není nikdo jiný než budoucí král Artuš. Ten později vybuduje mocnou říši a shromáždí kolem sebe skupinu rytířů. Na břehu jezera se utká s neporazitelným rytířem Lancelotem a při boji s ním se mu zlomí meč. Odhazuje ho do vody a Excalibur se mu opět vrátí celý. Lancelot se pak stává členem Artušovy družiny. Je představen královně Ginevře a okamžitě se do ní zamiluje. Zalíbení je oboustranné. Jednoho dne je král najde spící v lese a zarazí mezi ně svůj meč. Milenci se na Camelot nevrátí. Království upadá. Artuš onemocní, jedinou záchranu vidí v navrácení ztraceného Svatého grálu...


O filmu

obrazek
Tak začíná film Excalibur, jedno z mnoha zpracování dávné legendy o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z r. 1967 a filmy Lancelot od jezera z r. 1974 či Percival Galský z r. 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou natočit Artušovy příběhy zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka 20. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu.
Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob. K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera.

Podobné filmy

Generál MacArthur
(MacArthur) Generál MacArthur přednáší kadetům na West Pointu o svém životě a válečné kari...
dnes 10.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Varianova válka
(Varian's War) V listopadu 1938 je americký redaktor Varian Fry v Berlíně svědkem brutální...
dnes 13.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Láska na kari
(The Hundred-Foot Journey) Dva světy receptů a chutí v jedné kuchyni slibuje velké kulinář...
dnes 15.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 22. 1. 2021 Svátek má Slavomír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz