fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 2603 hlasů
film / thriller, akční, dobrodružný, USA, , 103 min., od 16 let
The Expendables
Kinopremiéra v ČR 19.8.2010 v SK 30.9.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 2.7. RTL klub 22.30



Ukázka
02:28



Skupina žoldáků se vydává na nebezpečnou misi do Jižní Afriky, jejímž cílem je svržení nelítostného diktátora. Nedlouho po zahájení si ovšem začnou uvědomovat, že věci nejsou tím, čím se zdají být. Zjistí, že se ocitli v pasti, která je všechny může stát život. Začíná nelítostný boj, na jehož konci může být jen jeden vítěz. Elektrizující akční thriller, s nímž se na plátna vrací Sylvester Stallone v žánru, který ho proslavil. Partnery mu budou akční hvězdy současnosti Jason Statham a Jet Li.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Priznávam sa a to v takom zmysle že ešte pred približne troma rokmi by som tomu dal plný počet, ale ako pomaly dospievam, tak aj moje nároky narastajú a chlapci s Expendables to u mňa nesplnili, aspoň nie v prvom diely. Sly nám dokazuje že vie zohnať do svojho filmu azda každého, ale aby trochu zamakal na lepších efektoch tak to nie. To už aj snímky so Steviem s 90. rokov mali lepší vizuálny zážitok ako tento snímok. Ako nechcem na tento snímok hádzať len špinu ale je to tak, tempo je neuveriteľné to hej, ale scenár a všetko ostatné je na bode mrazu. Kedže som videl už aj druhé pokračovanie tak to viem krásne porovnať a vidieť že si Sly v druhom pokračovaní dal na tom už dosť záležať. Keby to nebolo tak zbrklé tak by som pri plnom počte kľudne aj ostal kedže tento snímok je klenot medzi akčnými snímkami, jednak preto lebo si pozrite vyššie zmienené mená ktoré sa tejto snímke upísali a Sly jednoducho akčné rambo snímky točiť vie. Chválim vtipné konverzácie, parádne akčné okamihy ktorých bolo, aspoň pre mňa, dostatok. Neviem či sa chcel Sly vrátiť ku klasikám s 80. rokov ako to tu každý spomína kedže som veľa snímkov s tej doby nemal tú možnosť zhliadnuť, takže to ide mimo mňa. Keby ste sa ma ale opýtali, kto bol pre mňa najväčším favoritom tak odpoveď je veľmi jednoduchá. Terry Crews to zvládol perfektne a bol to môj favorit ešte dávno pred vydaním snímky. Jednoducho sympaťák. Do zbierky videných filmov my chýba už len tretie pokračovanie, ale to má ešte chvíľu čas. 60%.
Všechny komentáře k filmu 71+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Expendables: Postradatelní

Komando žoldáků, kteří si říkají Postradatelní, tvoří odvážný stratég Barney Ross, mistr bojových umění Jin Jang, expert na střelné zbraně Hale Caesar, expert na nože Lee Christmas, přezdívaný Dáreček, a expert na výbušniny Toll Road, přezdívaný Cesťák. Po úspěšném zásahu proti somálským pirátům přijme tým kšeft na ostrově Vilena, který jim dohodí Rossův bývalý parťák Šroub. Je třeba zlikvidovat místního diktátora, generála Garzu, a jeho nebezpečného společníka, bývalého agenta CIA Jamese Munroa. Členové týmu přistanou na ostrově, kde se setkají se spojkou, krásnou Sandrou, která je nejen členka hnutí odporu, ale také generálova dcera. Už při prohlídce terénu se musí utkat s početní převahou nepřítele, který byl zřejmě o jejich misi informován. Ross tuší, že někde blízko musí být zrádce. Pochopí, že mají udělat špinavou práci pro CIA a že ve hře je nejen teror na ostrově, ale také obchod s drogami. Komando se nakonec rozhodne téměř sebevražednou misi odmítnout, Ross však nedokáže zapomenout na Sandru, která padla do rukou Munroa a jeho sadistického zabijáka Painea. Rozhodne se zachránit ji a ostatní se k němu postupně přidají. Než se však vydají do akce, musí zjistit, kdo je zrádce. Teprve poté mohou proniknout na ostrov, obsadit palác, připravit únikové cesty, osvobodit Sandru a vypořádat se s každým, kdo se jim postaví do cesty. Jsou sice nejlepší, ale před sebou mají téměř sebevražedný úkol. Dostanou se z ostrova živí?


O filmu

obrazek
Původní název The Expendables označuje muže, kteří mají být obětováni ve prospěch vojenské operace.

Sylvester Stallone jako Barney Ross je mužem beze strachu a emocí, přirozený vůdce, hlava skupiny a hlavní stratég. Jeho tým tvoří Lee Christmas, bývalý letec a odborník na nože, Yin Yang, specialista na boj zblízka, Hale Caesar, jehož doménou jsou zbraně s dlouhou hlavní, Toll Road, zkušený demoliční expert, který je pokládán za mozek skupiny, a Gunnar Jensen, válečný veterán a vynikající ostřelovač.

Příběh začíná ve chvíli, kdy skupina ostrých hochů dorazí do místa určení - na ostrov Vilena, a postupně zjišťuje, že mise - jejímž cílem je zlikvidovat nebezpečného diktátora - rozhodně nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdálo. Kolem nich se stahuje nebezpečná síť zákeřných lstí a úskoků, někdo velmi usilovně maří všechny jejich plány. Není tu totiž jen přímý protivník, ale i tajemný vnitřní nepřítel, který se pokouší rozložit chlapskou soudržnost jejich týmu. Když je okolnosti přimějí obětovat zdejší spojku, bojovnici za svobodu Sandru, Barney se rozhodne manipulaci vzdorovat. Společně se svými muži se vrátí do Vileny, nejen aby zachránili rukojmí a dokončili práci, ale možná také proto, aby zachránili své duše.

obrazek
Od námětu k realizaci

Sen Sylvestra Stalloneho natočit akční thriller, do kterého obsadí celou elitu akčního filmu, prošel od svého vzniku dramatickou a nesnadnou cestou. Stallone si přál napsat příběh, při jehož sledování se sice budou ježit vlasy hrůzou na hlavě, ale zároveň chtěl ukázat osamělost životů mužů, kteří žijí víceméně jako psanci a nemají na světě nic než svou partu spolubojovníků, na které se mohou dokonale spolehnout. Každý z nich má ovšem své vlastní pochybnosti a osobní problémy. Pro Stalloneho byly inspirací akční filmy starého střihu jako například Tucet špinavců nebo Žoldáci. Takže základním heslem se stalo: žádné triky, ale poctivý boj muže proti muži s nasazením svalů a mozku.

Producent Kevin Kling, který se Stallonem spolupracuje už dlouho a je jeho důvěrníkem, říká: „Akce samotná je pro Slye druhořadá. Říká, že to musí mít příběh a srdce. Když chybí tohle, nevznikne film.“ Scénář prošel neuvěřitelným množstvím přepisů (prý jich bylo více než sto), několikrát se zcela změnil režijní záměr i charaktery jednotlivých postav. „Sly rád riskuje, celý jeho život je risk, a proto se také stal ikonou. Riskoval s prvním Rockym, s prvním Rambem a vyhrál. Tentokrát se pustil do dalšího projektu, který byl hodně riskantní, a nepochybuji, že bude mít zase úspěch,“ hodnotí Kling. V tomto případě bylo rizikových faktorů spoustu - nešlo jen o samotné akční scény, ale také o správný výběr herců, kteří by jeli na stejné vlně a v neposlední řadě o neznámé a nebezpečné lokality.

<>Obrázek nenalezen<> Výběr herců

Už během psaní Stallone počítal s Jetem Li a Jason Stathamem do rolí Yang a Christmase. I když ani s jedním předtím nepracoval, vůči jejich dosavadní práci měl ohromný respekt a domníval se, že právě pro ně může vytvořit nový, neobvyklý typ role, kde zúročí nejen své dosavadní zkušenosti, ale ukážou i něco navíc. „Pro mě se práce se Stallonem stala splněným snem,“ říká Jet Li. „Moje postava je velmi přímočará, jednoduchá. Pořád myslí na peníze - chce si je vydělat proto, aby si mohl splnit sen a založit normální rodinu.“

U Stathama viděl Stallone nevyužitý potenciál: „I když pro mě bylo riziko jej obsadit. Pocházíme ze zcela rozdílných kultur, je mnohem mladší než já. Netušil jsem, jestli to bude fungovat. Ale zajímal mě. Chtěl jsem v něm objevit záblesk optimismu.“ Statham hodnotí svou postavu: „Líbí se mi tihle hoši, kteří vypadají na první pohled jako drsňáci, ale uvnitř jsou velice křehcí.“

Pro Dolpha Lundgrena je Stallone svým způsobem osudový - poprvé ho obsadil před 25 lety jako Ivana Draga ve filmu Rocky IV. a nyní pro něj připravil roli Gunnara Jensena. „Jsem teď sice o dost starší, ale Sly opět fatálně zasáhl do mého hereckého osudu. Znovu mi nabídl skvělou roli - je to takový bláznivý bastard, nejlepší přítel Barneyho, který se neumí kontrolovat. Často prožívá stresy, je svým způsobem exhibicionista, a svůj díl mají i drogy, které jej stahují k zemi.“

Pro roli Tolla vybral Stallone profesionálního zápasníka Randyho Couture. „Má svaly, ale záblesk citlivosti v očích,“ tvrdí Stallone. Do malé, ale klíčové role majitele tetovacího salonu, kde se celá jednotka schází, a kde se poprvé objeví zárodky zrady a rozkladu skupiny, oslovil režisér starého přítele Mickey Rourka. Někdejším agentem CIA, největším křivákem se stal Eric Roberts, jeho nohsleda Paine si zahrál někdejší zápasník Steve Austin. A v obsazení se v roli záhadného objednavatele zásahu objevil Bruce Willis.

obrazek
Lokace filmu - velká výzva

Velká část filmu se realizovala v Brazílii. Samotné rozhodnutí natáčet v této zemi bylo spojeno s mnoha riziky - hrozily tu problémy s dopravou, komunikací, sžití s místním štábem. „Nicméně zdejší architektura a krajina s rybářskou vesničkou, džunglí a unikátním koloritem je pro film velmi důležitá a vytváří nezaměnitelnou atmosféru,“ tvrdí producent Les Weldon. „Někdy nám matka příroda skutečně připravila velkou výzvu - šílená vedra nad 40 °C, téměř stoprocentní vlhkost, přívalové deště, nenadálý monzun, který způsobil několikadenní zpoždění, to je jen pár problémů, které provázely naše natáčení v Brazílii,“ vypočítává Weldon. Ale první noc, kdy se začalo natáčet a Sly, Jet, Jason, Randy a Terry v plné zbroji vykročili vstříc první scéně, v sobě měla pro všechny magický moment. „Měl jsem pocit, jako by mě pozvali do Ligy Superhrdinů,“ směje se Crews. „Myslím, že každého z nás to zasáhlo, a když naši skupinu uvidíte na plátně, vyzařuje to takovou zvláštní energii,“ říká Lundgren.

V Brazílii nakonec našel scénograf Franco Carbone ten pravý palác pro diktátorského generála. „Usadili jsme se v zámku z 20. let, který stojí uprostřed nádherného parku s anglickou zahradou a jezírky. Je to nedaleko hory Corcovado, hory, kde se tyčí světoznámá socha Krista.“ Problémy ovšem čekaly štáb i poté, co se přesunul do New Orleans. Zde natáčeli ve filmových studiích Harahan a také v katakombách Fort McComb, které na počátku 19. století sloužily armádě. Přívalové deště katakomby zaplavily, a způsobily tak třídenní skluz v natáčení.

„Sly je vizionář,“ líčí způsob natáčení producent John Thompson. „Neuznává denní plán natáčení, rozhoduje se vždy až na místě, co se právě bude točit. Připadalo mi to jako nějaký cirkus, kde všichni neustále žonglují, aby byli pořád připraveni k akci. Je to pro všechny velká výzva, ale má to své správné napětí.“

obrazek
Žádné triky!

Stallone je znám tím, že strašně nerad používá trikové dotvoření scén na počítači. Chce, aby se vše odehrávalo na živo, aby akce byla „vytvořená mozkem a svaly“ po vzoru starých filmů. To byl také důvod, proč používal 5 kamer najednou, aby scény byly zachyceny z nejrůznějších úhlů. Kameramanem filmu byl Jeffrey Kimball.

V takovém typu filmu je nezbytná přítomnost kaskadérů, kteří se sjeli z celých USA. Jejich šéfem byl Chad Stahelski, který se Stallonem spolupracoval už na Rambovi IV. a dokonale mu rozumí. „Nejde mu jen o akci samotnou, chce, aby to mělo duši. Je velmi kreativní a vstřícný. Dá si poradit. Takže když jsem upozornil, že některé věci lze udělat tak, aby byl efekt stejný, ale riziko menší, okamžitě na to reagoval, a přepracoval režijní pojetí.“

Nicméně i tak před sebou protagonisté měli spoustu výzev - natáčení na křídle letadla, útěk před výbuchem, mučení (Giselle Itie strávila několik hodin ve vodorovné poloze a nechala si kapat vodu na hlavu a do hrdla, aby se vžila do pocitů mučené ženy) atd.

S klukovským zaujetím se vybíraly zbraně, jichž je ve filmu velké množství. Mezi nimi vynikala např. automatická brokovnice AA-12. Crews podotýká: „Je to nebezpečná mašina. Když cpete náboje do zásobníku, přistupujete k tomu s dokonalou úctou. Uvědomíte si, že je to skutečně smrtící stroj.“

Podobné filmy

Tajemná záře nad Pacifikem
(Final Countdown) Vlivem magnetické bouře nad Pacifikem se americká letadlová loď Nimitz v...
dnes 22.15
Prima Cool
Šakal
(The Day of the Jackal) Šakal je nájemný vrah. Tentokrát však dostává trochu tvrdší oříšek...
dnes 22.20
Nova Cinema
Hra o život
(Nerve) Studentka Venus touží opustit Staten Island a odejít studovat na vysokou. Jenže k ...
zítra 02.35
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 30. 6. 2022 Svátek má Šárka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz