fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

50% 757 hlasů
film / komedie, drama, romantický, USA, , 107 min.
Fame
Kinopremiéra v ČR 7.1.2010 v SK 14.1.2010, DVD od 22.6.2010 HCE

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize zítra Filmbox Stars 05.40, čt. 6.10. Filmbox Extra HD 09.55, so. 1.10. Filmbox Extra HD (pl) 17.50, út. 4.10. Filmbox Family 10.35, ne. 2.10. Filmbox Premium 12.30
Filmbox Stars 05.40
Filmbox Extra HD 09.55
Filmbox Extra HD (pl) 17.50
Filmbox Family 10.35
Filmbox Premium 12.30
Ukázka
02:19Inspirováno filmovým hitem z roku 1980.
Skupina tanečníků, zpěváků, herců a dalších umělců se představuje během čtyř let na prestižní umělecké škole. Nachází tu šanci dosáhnout pomocí svého talentu a tvrdé dřiny slávy a úspěchu. Jejich životy však nejsou jen učením, ale také bouřlivým časem přátelství a lásek... Remake slavného filmu z 80. let.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Díky takovýmto filmům si začínám zasedávat na všechny tyhle DANCE MOVIE, další srajda...
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Fame - cesta za slávou

Exploze hudby, tance a výkony těch nejlepších herců a umělců skutečného života. Tito nadaní teenageři cvičili a připravovali se celé dětství, aby dokázali, že jsou těmi nejlepšími z nejlepších. V neuvěřitelně soutěživé atmosféře bude však jejich vášeň podrobena té nejtěžší zkoušce. Snem každého studenta je lišit se od svých vrstevníků a vyniknout. Tréninkový program však komplikují domácí úkoly a zkoušky, a tak se brzy projeví, kdo má nejen talent, ale i disciplínu a píli potřebnou pro celkový úspěch.


O filmu

obrazek
Fenomén jménem Fame

Fame - cesta za slávou bere svou inspiraci z kultovního snímku ověnčeného několika Oscary z roku 1980, Fame. Se svými nesmazatelnými obrazy studentů radostně tančících na taxících a ústřední písní Ireny Caraové, která zní lidem dodnes v uších, se stal Fame fenomenálním hitem a nezapomenutelným filmovým zážitkem, který si získal srdce diváků na celém světě. Film byl nominován na 6 Oscarů a dva získal za originální hudbu a píseň.

S oddanou fanouškovskou základnou vtrhnul Fame naplno mezi diváky a během následujících dvou desetiletí se stal jakýmsi domácím průmyslem, z něhož vznikl populární televizní seriál, který se vysílal několik sezón, film vyšel na DVD, byl uveden jako Broadwayský muzikál, světová tour a televizní reality show dlouho před tím, než se pořady American Idol nebo So You Think You Can Dance staly televizními hity. Nyní, téměř o 30 let později, si nová generace nazouvá stepařské boty, sedá si za piano a bere si mikrofon, aby naplnila svůj sen.

Záměrem značky Fame bylo vždy podpořit talentované lidi, kteří neoblomně sledují svůj cíl - úspěch, a to pomocí tvrdé práce, zábavy a emocí. A kteří za to platí tvrdě - svým potem. „Byl jsem velkým fanouškem původního filmu, i když se podstata slávy za posledních 25 let dramaticky změnila,“ říká producent Tom Rosenberg. „Chtěli jsme sledovat stejný druh časového oblouku, což znamenalo sledovat postavy po dobu čtyř let na střední umělecké škole. Ale nechtěli jsme napodobovat originální snímek - chtěli jsme, aby postavy byly svěží a současné. A součástí toho je zkoumání povahy talentu a tvrdé práce vs. ‚okamžitá‘ sláva.“

Pro obnovení této značky se producenti obrátili na mladého, avšak uznávaného a všestranného Kevina Tancharoena, který, stejně jako jeho filmové postavy, musel uspět v konkurzu na tento post.

„Byl pátek odpoledne a my se setkali se 30 nebo 40 režiséry,“ říká producent Gary Lucchesi, „ale žádný z nich nebyl ten pravý. Kevin se posadil a začal hovořit o své práci - byl tanečníkem, setkal se s Britney Spearsovou, sestavil pro ni několik choreografií a nakonec natočil její celosvětové turné, když mu bylou pouhých 19 let, což bylo neuvěřitelné.“ Jeho práce choreografa také zahrnuje ohromné show s ‘N Sync, s Madonnou a navíc i natáčení turné Sprearsové, nazvané Onyx Hotel. „Hovořili jsme o jeho práci s Jennifer Lopezovou, kdy natáčel Dancelife, o jeho práci s Pussycat Dolls a zeptali jsme se ho, odkud pochází. Byl z LA, vyrůstal ve filmovém průmyslu, ale nebyl součástí privilegované ‚elity‘ - on byl součástí zodpovědné, pracující třídy, což mi přišlo celkem podmanivé.“

Ačkoliv je Fame - cesta za slávou prvním filmem tohoto 24letého režiséra, jeho zázemí, mix hudby, tanec a pop kultura jsou perfektní směsí filmového zážitku, jaký si vybrat. A i když mu všechny jeho zkušenosti pomohly, aby získal tuto práci, byl to hlavně fakt, jakým dal tomuto materiálu osobitost, díky čemuž byl Tancharoen tou pravou volbou.

Oproti původnímu Fame Tancharoen uvádí, že se změnilo to, co diváci očekávají od filmu plného tance, hudby a dramatu. Díky filmovým hitům jako Nežádej svůj poslední tanec a Let’s Dance „byly všechny žánry tanečního a hudebního vystoupení představeny skutečně všeobecně oblíbeným a zábavným způsobem,“ říká. „Nyní máme více vzdělané diváky; laťka byla posunuta výš. Viděli jsme lidi, kteří popírali fyzikální zákony, když se točili na hlavě nebo klouzali po podlaze. Slyšeli jsme mistrné zpěváky od rocku po country.“ Tancharoen si chtěl být jist, že u svého filmu posune tuto laťku ještě výš a to byla jedna z jeho pracovních manter během natáčení.

Ve Fame - cesta za slávou tak chtěl zachytit nejen klíčovou myšlenku, ale spojit ji s novým tancem a uměleckými styly. „Není to jen tanec a píseň - jsou to příběhy na pozadí tance a písně,“ říká Tancharoen. Aby znázornil skutečný boj mladých umělců, snažil se Tancharoen získat skupinu nadaných nováčků, kteří by v mnoha ohledech odráželi své postavy ve skutečném životě. Tito mladí umělci tak prochází ve skutečném životě tím, čím jejich postavy na stříbrném plátně, což dodává filmu upřímnost a dojemnou bezprostřednost. „Herci přináší svým postavám autentičnost,“ říká Tancharoen.

obrazek
Studentská ročenka

Asher Book - Marco, zpěvák

Domovské město: Arlington, VA
Zviditelnil se: Se svojí kapelou V Factory jel na turné po Spojených státech.
Nejlepší umělecký zážitek: Můj kásting na Beauty and the Beast, protože získání této role mne nasměrovalo na tuto cestu.
Nejpodivnější okamžik: Byl jsem celkem normální středoškolák. Trochu jsem hrál, ale nebral jsem si toho příliš moc, takže když jsem šel na vysokou školu, dost jsem to vypustil. Chtěl jsem studovat obchod. Jenže pak mi zavolali z Warner Bros. Našli mě skrz agenta, se kterým jsem pracoval. Šel jsem na zkoušku a nakonec se stal hlavním zpěvákem kapely V Factory.
Věc, kvůli které jsem téměř přestal cvičit: Chtěl jsem prožívat „normální“ život vs. být celou dobu na cestách.
Rituál před vystoupením: Kliky, modlitba a zahřátí hlasivek.
Oblíbení umělci: Michael Jackson, Beatles, Billy Joel, Elton John, Seal.
Oblíbené album: Speakerbox/The Love Below od Outkast
Co bych řekl někomu, kdo začíná: Věř ve své sny. Akceptuj odmítnutí, protože se to bude dít, ale pamatuj si, že díky tomu získáváme občas ty největší lekce.
Kdybych mohl mít jiné nadání: Rád bych byl vynálezcem.
Ústřední píseň: Steppenwolfova Born To Be Wild
Slova, podle kterých žít: Nevzdávej se.
A co dál: V Factory vydává své debutové album s Warner Bros Records.

Kristy Flores - Rosie, tanečnice/herečka

Domovské město: Bronx, NY
Velký zlom: Vloni touto dobou jsem měla tři zaměstnání: pracovala jsem na veterinární klinice, učila jsem tanec na státních školách a pracovala ve farmacii. Můj svět se naprosto změnil.
Jak jsem začínala: Byly mi tři roky, když jsem vystupovala ve svém prvním tanečním recitálu. Začala jsem chodit na hodiny tance, když mi bylo pouhých 2 a ½ roku.
Věc, kvůli které jsem téměř přestala cvičit: Když jsem byla mladší, trochu mě odrazovalo to, když jiná dívka byla hubenější než já. Byla jsem ve třídě s holkami, které byly typickým příkladem baletky, a pak já, ta oplácaná holka, která se snažila plout po parketu jako ony. Později jsem se ale naučila mít ráda své tělo.
Umělci, kteří mě nejvíce ovlivnili: Jennifer Lopezová. Jí jsem se chtěla v pátém ročníku nejvíce podobat. Měla jsem její plakáty na stěnách, její alba, její filmy - byla jsem její fanoušek!
Oblíbené album: Mezmerize od System of a Down - svého času bylo toto album soundtrackem mého života.
Oblíbený film: Svatba mého nejlepšího přítele. Mým oblíbeným Disney filmem je Malá mořská víla.
Oblíbený muzikál: West Side Story.
Jako teenagerka jsem milovala: Tanec, psát si vše do mých deníčků a arašídy M&M’s.
Kdybych mohla mít jiné nadání: Možná bych ráda byla producentkou, prezentovat záběry své vize a dělat umění.
Moje ústřední píseň: Step Into a World od KRS-One.
A co dál: Flores nyní žije v Los Angeles, kde dělá zkoušky na nové projekty.

obrazek
Paul Iacono - Neil, režisér

Domovské město: Secaucus, NJ
Zviditelnil se: Iacono účinkoval ve více než 50 show, včetně Sail Away v Carnegie Hall a Mame v Papermill Playhouse. Mezi jeho filmy patří Consent, Vzestup a pád moderátora Bar Micva a Zimní slunovrat.
Začátky: Iacono se poprvé objevil na divadelních prknech New Yorku již ve 4 letech, kdy zpíval tóny Franka Sinatry ve slavném kabaretním pásmu Don’t Tell Mama’s. „Byl jsem čtyřletý kluk ve smokingu, který dělal Sinatru. Byl to můj první „štěk“. Moji rodiče poslouchali Sinatru hodně v autě a doma a jako dítě mě brali do barů a já si nahlas zpíval Sinatrovy tóny a každému se to strašně líbilo. Myslím, že se mi ta pozornost líbila.“
Nejzvláštnější okamžik: Poslední den natáčení Fame. Byla to ta nejtěžší část natáčení, ten poslední natáčecí den, věděl jsem, že když bude poslední záběr dokončen a oni zakřičí „stop“, bude to ten nejradostnější zážitek mého života.
O návratu do školy: Skutečně jsme točili na střední škole. Bylo to zvláštní a divné. Ale taky úžasné. Této škole vděčím hodně za to, čím jsem. Díky tomuto filmu jsem se tam vrátil tři roky po maturitě vzdát té budově hold. Je to nádherný pocit.
A co dál: Iacono v současné době píše hru (Prince/Elizabeth) a bude účinkovat v pořadu MTV nazvaném Hard Times. „Je to něco jako Báječná léta, ale pro generaci Superbad.“

Paul McGill - Kevin, tanečník

Domovské město: Pittsburgh, PN
Zviditelnil se: V oscarovém filmu Muž na laně, kde hrál mladého Philippe Petita.
Začátky: Tancovat jsem začal, když mi byly tři roky, protože moje sestra již také chodila na hodiny tance. Když mi bylo deset, šel jsem do divadla Pittsburgh Musical Theater, kde jsem začal doopravdy studovat.
Veliký zlom: První týden v prvním ročníku na střední škole, kdy jsem dělal zkoušky na broadwayský revival La Cage aux Folles. Tu roli jsem získal a přestěhoval se do New York City.
Rituál před vystoupením: Zahřát se, vyčistit si zuby a dýchat. Také potřebuji svůj vlastní prostor, abych se dal dohromady. Příprava je pro mě velmi důležitá.
Umělec, který mě nejvíce ovlivnil: Gene Kelly
Rád bych uměl: Hrát na cello.
Kdybych si měl vybrat jiné povolání: Byl bych fyzioterapeut. Jako tanečník vidím, čím lidé prochází. Rád bych pomáhal lidem, aby byli schopni si hrát se svými vnoučaty a nebýt v 70 letech na kolečkovém křesle.
Moje ústřední píseň: Don’t Stop Me Now od Queen
Slova, podle kterých žít: Přečtěte si The Four Agreements od Dona Miguela Ruize.
A co dál: Vy mi řekněte! Chodím na konkurzy, tak snad se něco naskytne.

Naturi Naughton - Denise, pianistka/zpěvačka

Domovské město: East Orange, NJ
Začátky: Začínala jsem zpívat v místním kostelním sboru, když mi bylo pět let. Došlo mi pak, že chci být zpěvačkou. Herectví mě chytlo až když jsem byla trochu starší, ale vždycky jsem byla dosti teatrální.
Velký zlom: Když mi bylo 14, dělala jsem konkurz do dívčí kapely, která si říkala 3LW. V 15 jsme podepsaly smlouvu a získaly kontrakt se Sony Epic a naše první album bylo platinové.
Věc, kvůli které jsem téměř přestala cvičit: Nejvíce mě odradilo to, když se moje bývalá skupina 3LW rozpadla. V jednu chvíli jsem byla teenagerská pop star a v druhé byla celá moje kariéra v tahu. Vše, čím jsem si s 3LW prošla, rozhodně bolelo a já se ptala sama sebe, jestli mám dál zpívat nebo ne. Nicméně díky těmto vnitřním bojům jsem nyní silnější, takže ničeho nelituji.
Umělci, kteří mě nejvíce ovlivnili: Když jsem vyrůstala, hodně mě inspirovala Whitney Houstonová, Mariah Careyová a Aretha Franklinová. Také jsem byla velkým fanouškem Michaela Jacksona… vidět ho zpívat a tančit, vidět jeho videa a poslouchat jeho hudbu - to vše mělo na mě ohromný vliv.
Co bych řekla tomu, kdo začíná: Buď připraven(a) na tvrdou práci, pot, slzy, odmítnutí a oběti! Úspěch je nádherný, ale není snadný, takže to, co děláš, musíš skutečně milovat!
Moje ústřední píseň: Fame! Když jsem zpívala tuto píseň, skutečně jsem se ztotožnila s těmi slovy. Chci, aby si mě lidé pamatovali… aby si pamatovali mé jméno!
A co dál: Sólový hudební projekt.

obrazek
Kay Panabaker - Jenny, herečka

Domovské město: Naperville, IL
Zviditelnila se: Jako Nikki Westerlyová v seriálu Kalifornské léto, po boku Zaca Efrona.
Velký zlom: V roce 2001 jsem dostala roli ve filmu Smrtící žár s Kieferem Sutherlandem a Anthonym LaPaglia. Od té doby je to místo, kde jsem moc ráda: na place.
O přípravě na Fame: Na přípravu jsme měli zhruba 6 týdnů. Byl to takový výcvikový tábor - někteří lidé se učili na hudební nástroje, další měli taneční zkoušky. Já měla hodiny herectví, pracovala jsem na svých monolozích a brala nějaké hodiny výslovnosti. Zpěv byl pro mě tou největší výzvou, ale šlo to dobře, protože je to přesně tak, jaká je moje postava. Ona se necítí příliš dobře, když má zpívat před celou třídou, což je jedna z prvních scén filmu. Byla to ta nejvíce nervy-drásající věc, jakou jsem kdy dělala.
Rituál před vystoupením: Smích a vtipkování se všemi kolem mě.
Umělci, kteří mě nejvíce ovlivnili: Lidé, jejichž vášeň se odráží v jejich práci.
Oblíbené album: CD, které mi sestra sama nahrála k mým 13. narozeninám.
Můj oblíbený okamžik při natáčení Fame: Celé natáčení. Klidně bych to točila znovu a ráda.
Co bych řekla někomu, kdo začíná: Pracuj pilně a dokonči školu.
Kdybych mohla mít jiné nadání: Hrát na bubny.
Kdybych musela dělat jinou práci: Učitelka nebo drezůra zvířat.
Ústřední píseň: Cokoliv, na co můžu tancovat.
Moje motto: Vše se děje z nějakého důvodu.

Kherington Payne - Alice, tanečnice

Domovské město: Yorba Linda, CA
Zviditelnila se: V So You Think You Can Dance a modelingu pro Nike, McDonald’s, Limited Too, Mattel a Disney.
Velký zlom: Když bylo Paynové 18, dělala konkurz na So You Think You Can Dance a zařadila se mezi Top 10 soutěžících. „Šla jsem do toho jen pro zábavu, ale nakonec jsem to dostala, což bylo bláznivé. Tvůrci Fame mě tam viděli, a tak jsem se dostala k tomuto filmu. Naprosto mi to změnilo život.“
O život-měnících zkušenostech: Chtěla jsem jít na vysokou školu pro ošetřovatelky - nečekala jsem, že bych měla takovýto život. Ale dala jsem dohromady svou vytrvalost a snahu a dopadlo to. Když máte sen, když máte cíl a skutečně o to usilujete, pak se to může podařit i vám.
Věc, kvůli které jsem téměř přestala cvičit: Možná vědomí, že bych mohla být s kamarády na pláži nebo mít víc volného času. Bylo to náročné; někdy si jen přejete být normální dítě.
Oblíbení umělci: Michael Jackson byl úžasný umělec a stejně tak je i Britney Spearsová.
Oblíbený muzikál: Chicago - je to můj oblíbený druh tance a je to zábavná!
Co bych řekla někomu, kdo začíná: Cvičit! Cvičit! Cvičit! Tvrdá práce se vyplatí a dokážeš to, pokud do toho vložíš i svou mysl.
Kdybych mohla mít jiné nadání: Zpěv! Mám hrozný hlas, ale myslím, že by bylo zábavné, kdybych ho mohla rozezvučet a znělo by to skutečně dobře.
Slova, podle kterých žít: „Žij, směj se a miluj!“ a „Věřila, že může, a tak uspěla!“
A co dál: Hodiny herectví a další cvičení.

Collins Pennié - Malik, herec/rapper

Domovské město: Brooklyn, NY
Zviditelnil se: Ve filmech jako Half Nelson, Maturitní ples a Loudilové a jako model Ford Agency a frontman kampaně vůně ck One od Calvina Kleina.
Začátky: Poté, co strávil polovinu svého dětství v pěstounské rodině, se Pennié v 15 letech osamostatnil a snažil se zařídit si lepší život. „V jednu chvíli jsem byl bezdomovcem a bojoval, abych dosáhl svého snu.“
Velký zlom: Moje první skutečná práce byla v seriálu Právo a Pořádek. Přibližně ve stejné době jsem podepsal smlouvu s Ford Model Management tím, že jsem tam šel, dal jim tam fotku a řekl jim, že mě potřebují.
Nejvíce ponižující chvíle: Když jsem byl bez domova. Ale i v té době jsem stále věřil svému snu a následoval ho. Překonal jsem to díky svým přátelům a studiem svého oboru na vlastní pěst. Musel jsem být nápaditý, takže jsem chodil do knihoven, knihkupectví, Broadway Dance Center a hodiny zpěvu jak nejvíce jsem mohl. Když jsem si začal trochu vydělávat peníze, mohl jsem si koupit jídlo a nejnutnější věci a nakonec jsem si sehnal i byt.“
Oblíbení umělci: Michael Jackson a Biggie. Michael pro jeho odvahu a Biggie pro jeho čestnost.
Můj oblíbený moment z natáčení Fame: Natáčení společně s Charlesem Duttonem. Spolupráce s ním byla nejprve zastrašující, ale díky němu to byla příjemná zkušenost a já se od něho hodně naučil.
Moje motto: Moje karma je mé brnění.
A co dál: Právě nyní pracuji na hudbě a čtu spoustu scénářů, rozhlížím se, co je k dispozici.

<>Obrázek nenalezen<> Walter Perez - Victor, hudebník/skladatel

Domovské město: South Gate, CA
Zviditelnil se: Objevil se v seriálech Kriminálka Miami, Closer a Friday Night Lights a ve filmech Stávka, August Evening a A Beautiful Life.
Velký zlom: Poprvé, kdy jsem dostal zaplaceno. Byla to reklama pro McDonald’s v roce 2002. Od té doby nepřetržitě pracuji - je to posledních 7 let. Skutečně jsem se nezastavil a jsem schopen žít ze svého hraní.
O největší výzvě Fame: Výzvou pro mne bylo naučit se hrát na několik nástrojů - piano, keyboard, varhany a bubny a taky trochu na kytaru - to vše najednou. Nakonec jsem se naučil každou píseň, kterou ve filmu hraji. Byl jsem šťastný, že jsem se to naučil, a když se lidé budou dívat na film, budou vědět, že jsem to skutečně já.
Věc, kvůli které jsem téměř přestal cvičit: Strach, že to nikdy nezvládnu, že všechna ta dřina bude k ničemu.
Rituál před vystoupením: Techniky hlubokého dýchání, které vyžadují naprostou koncentraci před tím, než jdu na plac. Většinou to dělám ve svém přívěsu.
Moji oblíbení umělci: Sean Penn, Dustin Hoffman, Jim Carrey, Charlie Chaplin, Buster Keaton - a seznam pokračuje dál…
Umělec, který mě nejvíce ovlivnil: Nejvíce mě ovlivnila pracovní morálka Charlie Chaplina. Musíte pracovat tvrdě, abyste dostali dobrý výsledek.
Kdybych musel dělat jinou práci: Pracoval bych jako kriminální vyšetřovatel.
Ústřední píseň: Mr. Jones od Counting Crows.
A co dál: Perezův nezávislý film Emilio již brzy vstoupí do kin. „Rýsuje se také pár dalších věcí, ale nechci předbíhat…“

Anna Maria Perez de Tagle - Joy, herečka

Domovské město: San Francisco, CA
Zviditelnila se: Jako Ashley Dewittová v seriálu Hannah Montana.
Velký zlom: Poté, co uprosila rodiče, aby jí dovolili vyzkoušet své štěstí, přihlásil se na svůj první TV konkurz, který jí nakonec získal roli v Disneyho Hannah Montana. Fame představuje její velký filmový debut. „Byla jsem na konkurzu (na Fame), ale pak se mi tři měsíce nikdo neozval. Myslela jsem si, že mě nevybrali, ale pak jsem jednoho dne měla telefonát, kde mi oznámili: „Zítra máte kamerové zkoušky.“ Byla jsem tak nervózní; moc jsem chtěla být v tomto filmu.“
Rituál před vystoupením: Hlasová cvičení, ujišťuji se, zda si pamatuji všechny své repliky a piji hodně vody.
Oblíbení umělci: Christina Aguilera jako zpěvačka a Reese Witherspoonová jako herečka.
Oblíbený muzikál: Miss Saigon
Co bych řekla někomu, kdo začíná: Musíš to milovat! Musíš taky vědět, kolik času a snahy můžeš dát všanc - jestli jsi ochotný(á) promeškat víkendové párty a místo toho jít na hodiny herectví, zpěvu nebo tance, tak na to máš.
Kdybych musela dělat jinou práci: Možná novinářka nebo módní návrhářka.
Ústřední píseň: Fame:-)
Motta: „Sahej po hvězdách, ale když se dotkneš měsíce, je to v pořádku.“ a „Žij, jako bys byl na samém dně, i když jsi na samém vrcholu.“
A co dál: Další nový film, A Forgotten Innocence, od režiséra Sinohui Hinojosa, podle románu Reno Ursala.
obrazek
Profesorský sbor

Pro role středoškolských učitelů a rádců povolali filmaři skupinu herců, kteří dosáhli úspěchu v různých oblastech. Od filmového plátna po televizi, od divadelních prken po nahrávací studio, a tak se rozličnost školních předmětů odráží i ve všestrannosti herců, kteří znázorňují lidi stojící za katedrou.

V původním filmu ztvárnila Debbie Allenová mistrovsky učitelku tance Lydii Grantovou, která upozorňovala své studenty na to, že za slávu budou muset zaplatit svým potem, a později se tato herečka také objevila a režírovala některé díly TV série Fame. V novém zpracování Fame: cesta za slávou se Allenová vrací coby ředitelka školy Angela Simmsová.

Allenová vidí Angelu Simmsovou jako nové ztělesnění Lydie Grantové. „Pokud se mne týká,“ říká Allenová, „ona je Lydia Grantová, která se vdala a stala se z ní paní Simmsová. Jednomu z producentů jsem řekla: „Můžete mi říkat, jak chcete. Diváci si stejně budou myslet, že se Lydie Grantová vrátila zpět. Nyní je ředitelkou a má vše na starost.““

Kromě filmu se Allenová věnuje i choreografii, kterou vytvářela pro umělce jako např. Michael Jackson, Mariah Carey či Janet Jackson.

Charles S. Dutton hraje profesora Jamese Dowda. Dutton ve skutečnosti jednou učil na střední umělecké škole v Baltimoru. Nicméně kvůli této roli se Dutton sám obrátil na své bývalé učitele herectví, kteří do něj vštěpovali nejen pracovní etiku, ale také pojem umění jako vyššího povolání.

„Pana Dowda jsem vymodeloval podle mnoha učitelů herectví, kteří mě kdy učili,“ říká Dutton. „Ti nám dali hodně pevné lásky, horlivosti a disciplíny. Myslím, že se Dowd snaží, aby jeho studenti pochopili, že to není jen o tom být bavičem - je to o tom být umělec. To je rozdíl. Bavič udělá cokoliv, ale umělec udělá pouze to, co podle něj rozvíjí obecenstvo. Odtud tedy pan Dowd pochází.“

„Když jsem zjistil, že herectví je to, pro co jsem se narodil,“ pokračuje herec, „skutečně to změnilo můj život. Vždy jsem se díval na jednotlivé oblasti umění jako na způsob, jak objevit a znovu odhalit svou lidskost. O tom to celé je. Taková by měla být skutečná podstata.“

Kelsey Grammer ztvárnil Martina Cranstona, jednoho z hudebních učitelů školy. Grammer připisuje svému vlastnímu učiteli zpěvu to, že ho inspiroval ke kariéře v oblasti umění. Studoval a připravoval se na své povolání na Juilliard, ale, jak říká, opustit známou školu mu dalo cennou lekci.

„Po střední škole jsem šel na Juilliard a studoval herectví,“ říká. „Bylo tam několik skutečně náročných učitelů a byla tam také mentalita jako na konzervatoři - hodně vám to ztrpčovali, víc, než by to ve skutečném světě fungovalo. A samozřejmě já to nevydržel. Vyhodili mě, což pro mě byla úžasná věc. Jsem na to velmi pyšný, protože jsem to tam měl rád a oni mi udělali tím vyhazovem laskavost, protože, upřímně řečeno, si tím získali moji pozornost.“

Lekce, které se naučil, zformovaly postavu pana Cranstona. „Cranston je velmi přísný učitel,“ říká, „přes něj jen tak někdo neprojde. On může být první zdí, na kterou ti mladí lidé narazí, a význam dobré zdi v uměleckém světě je naučit se, jak ji přelézt. On je připraven vychovat a vést kupředu mladé talenty, ale ti musí makat - on jim nedovolí uklouznout. Pokud jde vše příliš hladce, nebudou mít šanci, a to on ví, zvláště v této profesi, která je kombinací talentu, odhodlání a štěstí. Časem se dostanou ke zdi a budou potřebovat nástroje, jak ji překonat.“

Ironickou a rozvernou instruktorku zpěvu, Fran Rowanovou, hraje Megan Mullallyová. Mullallyová měla ve Fame: cestě za slávou možnost ukázat také své vlastní hudební nadání, a to ve scéně, kde vezme studenty do karaoke klubu, aby si vyzkoušeli vystoupení před skutečným publikem. Studenti ji pak přimějí, aby také vystoupila a ona je překvapí s bravurním ztvárněním You Took Advantage of Me od Rodgers& Hart. Tato příležitost si zazpívat byla jednou z věcí, které Mullallyovou přiměly přidat se k tomuto projektu.

„Původní film měl na mě veliký vliv,“ říká Mullallyová. „Byla jsem na vysoké škole a v naší malé divadelní společnosti to byl velký trhák. Byl to jeden z prvních filmů, které jsem kdy viděla, ve kterém byla většina herců v mém věku. Já jsem také zpěvačka a hudba je pro mne velmi důležitá. Většina lidí mě zná jako Karen z Will & Grace, což je skvělé, ale já také hodně zpívám, na divadle jsem mnohem víc než v televizi. Takže když mi nabídli roli zpívající učitelky a ona skutečně zpívá, řekla jsem si: „No, kdo ví, kdy znovu dostanu příležitost zahrát si ve filmu a při tom zpívat?““

Profesorský sbor pak uzavírá Bebe Neuwirthová jako přísná učitelka tance Lynn Kraftová. V televizi, ve filmu i na jevišti je jako doma a její broadwayské úspěchy jsou skutečně impozantní. Velkou vášní Neuwirthové je tanec, a tak sama založila Dancer’s Resource Advisory Council, organizaci, která pomáhá všem profesionálům v hereckém umění a zábavním oboru. Tanci také vděčí za vštěpenou disciplínu a jasný úsudek - vlastnosti, které sdílí s učitelkou Kraftovou.

„Téměř většina mého tanečního tréninku se zaměřovala na balet,“ říká Neuwirthová. „Já jsem divadelní tanečnice a také dělám jazz, ale mojí průpravou je balet. To, co získáte z pečlivého studia baletu, je určitý druh disciplíny, profesionalita, smysl pro to, kde jste a kde jsou ostatní. Řekněme, že děláte battement u tyče - to jsou vysoké švihy nohou. Musíte sledovat člověka před sebou i za vámi, abyste si byli jisti, že je nekopnete. Je to jednoduché, ale díky tomu získáte smysl pro prostor a ohleduplnost. V takovémto tréninku jsou i životní lekce.“

„Slečna Kraftová je také hodně orientovaná na balet, takže vyžaduje od studentů silnou pracovní etiku,“ pokračuje. „Ona se hodně stará o své studenty, protože je to dost nesnadný život. Ona vidí mnoho dětí, které prorazí; někteří z nich budou makat a uspějí, jiní ne. Podle mě je ve škole už dlouho. Divíte se, proč tam stále zůstává, a já myslím, že je to proto, že má schopnost rozpoznat skutečný talent. Ví, které dítě na to má a které ne - je to tvrdé, ale ona jim to musí říci na rovinu. Je to realita a to je inspirující. Je to autentická ukázka toho, jaké to je pokusit se stát umělcem. Je tam místo na šťastné konce a také místo pro inspiraci lidí skutečnou realitou a díky tomu je ten film tak výjimečný.“

obrazek
Střední škola Fiorello H. Laguardia High School of music & art and performing arts

Nyní běžně známá jako škola „Fame“, byla High School of Music & Art založena roku 1936 tehdejším primátorem města New York, Firello H. LaGuardia, který chtěl vytvořit místo, kde by nejnadanější a nejtalentovanější studenti mohli rozvíjet své tvůrčí nadání a zároveň by získali plný akademický program vyučování. The School of Performing Arts byla zbudována v roce 1948, aby se zde studenti připravovali na profesní kariéru v tanci, hudbě nebo činohře. Tyto dvě školy se spojily v jednu organizaci v roce 1961 v očekávání jejich stěhování do jedné budovy na Lincoln Center, ve které se nakonec sešly až v roce 1984. Na počest svého původního zakladatele, LaGuardia, byla nová škola nazvána Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts.

LaGuardia Arts byla první školou, která poskytovala zdarma veřejně financovaný program pro studenty s jedinečným nadáním v oblasti umění. Studenti jsou do školy přijímání na základě potenciálu a dosažených výkonů během soutěžního konkurzu a zhodnocení jejich školních záznamů. Význačnými absolventy této školy byli např. Jennifer Aniston, Ellen Barkin, Adrien Brody, Sarah Michelle Gellar, Liza Minelli, Al Pacino, Wesley Snipes nebo Suzanne Vega

Píseň a tanec

Fame: cesta za slávou je plné fantastické, pulzující hudby a propracovaných tanečních figur. Při obnově tohoto filmu pro moderní diváky chtěli filmaři použít nějakou hudbu z původního filmu jako hold tomu, co předcházelo (a udělat radost skalním fanouškům Fame), ale také chtěli přijít se soundtrackem, který by zněl úžasně jak z rádia v autě, tak z filmového plátna.

„Přidali jsme šest nových písní,“ říká producent Richard Wright, „ale základ příběhu je ve skutečnosti velmi podobný.“ Jak Tancharoen uvádí, hudba v jeho filmu vyčnívá zejména proto, že v původním snímku byla hudební laťka posunuta hodně vysoko. „Dvě písně z prvního filmu byly nominovány na Oscara a jedna z nich ho získala. Otázku hudby jsme tedy brali hodně vážně,“ říká Tancharoen.

Tvůrci filmu se obrátili na tři různé umělecké týmy, aby složily nové písně: The Matrix, James Poyser a Damon Elliott, kteří souhrnně vytvořili jedny z nejlepších skladeb populární hudby za posledních 10 let. Tancharoen si byl jistý, že jejich hudební dovednosti korespondují s různými scénami a postavami filmu.

„The Matrix tvoří tři skvělí tvůrci, kteří jsou zpěváky a zároveň textaři (Scott Spock, Lauren Christy a Graham Edwards). Oni vytvořili neuvěřitelné množství hudby, od Shakiry přes Korn k Brittany,“ říká Tancharoen. „U hip-hopu jsem chtěl, aby byl bez zbytečných příkras, takže jsme šli za Jamesem Poyserem, který pracoval s Erykah Badu, Common a The Roots. V hudebním světě má ohromnou věrohodnost a je to skutečně hodně chytrý chlápek. Cafeteria Jam, která je rozhodně jednou z nejzábavnějších scén filmu, připadla Damonu Elliottovi, úžasnému tvůrci. Chtěl jsem, aby tato scéna působila hodně bezprostředně, protože to mělo být spontánní. Muselo to vyznít jako skupinová akce, jako protiklad někoho, kdo jen pustí CD a každý hned ví, co je to za píseň. Bylo to obtížné, ale myslím, že Damon to zařídil perfektně.“

Aby se těla herců patřičně pohybovala v rytmu, podrobili je tvůrci dozoru oceňované choreografky Marguerite Derricksové. Všichni hlavní herci se připojili k talentovaným „podkladovým“ umělcům, aby začlenili balet, step, jazz, moderní tanec a dokonce i gymnastiku do svých choreografií. A dát dohromady sbor „podkladových“ tanečníků bylo stejně důležité a intenzivní jako výběr hlavních herců.

„Hledali jsme víc než jen skvělé tanečníky,“ říká Tancharoen. „Tak jako byly důležité správné taneční kroky, stejně tak museli mít drajv a přirozenost. Byli tam vážně nadaní lidé, bylo to neskutečné a fantastické a také srdcervoucí, protože jsme nemohli vzít všechny. Bylo úžasné vidět, jak se taneční laťka posunula zase výš. Dříve se tanečníci specializovali buď na jazz nebo balet nebo step a byla i ústřední skupina hip-hoperů. Nyní jsou všichni dvojnásobnou, trojnásobnou, čtyřnásobnou hrozbou - oni to umějí všechno.“

Všechny taneční styly filmu, ať je to balet, jazz, hip-hop nebo africké rytmy, podporují příběh tím, že představují rozličné disciplíny, které jsou vyučovány na umělecké škole. O přednostech choreografky, které se podařilo vytvořit tuto náročnou a úchvatnou směsici tanců, Tancharoen říká: „Marguerite je naprostý génius. Byl jsem ohromně šťastný, když jsem byl v její taneční skupině jako teenager, a její energie a styl měly na mě velký vliv. Tehdy jsem byl zapřísáhlý hip-hoper - balet a jazz mě příliš nebraly - ale ona mi umožnila přidat se k její skupině, i když jsem byl naprostým nováčkem, a skutečně mě pilně cvičila a naučila mě všechny možné styly, otevřela mi oči.“

obrazek
Zákulisí

Ačkoliv byla většina interiérů filmu natočena v Los Angeles, exteriéry se natáčely v New Yorku a manhattanské lokály určily celkový vzhled filmu, zejména skutečná umělecká škola.

„V New Yorku jsou dvě a ta, kterou jsme si vybrali, je v divadelní čtvrti. Má typický architektonický rys New Yorku,“ říká vedoucí výpravy Paul Eads. „Jako šťastnou náhodou škola, kterou jsme si vybrali v Los Angeles, měla velmi podobné sestavení oken, byla vystavěna ve stejném období jako škola v New Yorku. Natáčení interiérů jsme rozdělili mezi pět různých škol v Los Angeles - v jedné jsme natáčeli chodby a promoční sál, v další pak taneční třídu, v jiné hereckou třídu a v další jídelnu.“

Vzhled filmu je také hodně ovlivněn oblečením, které herci nosí. Tím, že je film o umělcích, chtěla kostýmní výtvarnice, Dayna Pinková, aby každý kus oblečení odrážel svého nositele - filmovou postavu i samotného herce. „Žádné základní barvy, ale hodně tónů drahokamů - safír, achát a rubín,“ říká Pinková. „Snažili jsme se, aby to působilo skutečně a při tom stále vyzařovala jejich osobitost. Nechtěli jsme, aby to byly šaty na dětech, ale aby děti nosily šaty.“

Kostýmy také musely odrážet vývoj jednotlivých postav v průběhu studia na škole. „Pokud se zamyslíte nad rozdílem mezi 14letým a 18letým člověkem, jsou to dva naprosto odlišní lidé,“ říká Pinková. „Věci se dějí v období, které vás navždy změní, a to se také odráží ve vašem oblečení. 14letý člověk je obvykle více rozpačitý a trochu neohrabaný. Jakmile mu je 18, všechny ty věci, kterými si prochází, ho učiní trochu více jistým a sebevědomým. A to vše se odráží v jeho garderobě.“

Podobné filmy

Anton Špelec, ostrostřelec
Vlasta Burian se těšil na blížící se slavnost a medaili od samotného císaře. Ta ale na něj...
dnes 10.30
Nova Cinema
Psí život
Maminka je tady... Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1973). Hrají: G. Vránová, E. Cupák...
dnes 10.45
ČT1
Paul a škola života
(L'école buissonniere) Malého sirotka Paula, který vyrůstá v pařížském sirotčinci, si k so...
dnes 14.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 29. 9. 2022 Svátek má Michal
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz