fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

48% 892 hlasů
film / thriller, akční, drama, Kanada/USA, , 116 min., od 12 let
Driven / Champs / Formula One
Kinopremiéra v ČR 21.3.2002, DVD od 1.10.2002 , Blu-Ray od 4.9.2013 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
00:30Na okruhu i v lásce může zvítězit jen jeden!
Mladičký a mimořádně talentovaný závodník Jimmy Bly jen těžko odolává tlaku, který s sebou nese oslnivá kariéra nového favorita velkých cen. Majitel závodního týmu proto povolává zpět do kokpitu zkušeného Joea Tanta, který má být mladému kolegovi oporou, krýt mu na okruhu záda a dovést ho k titulu mistra světa. Jejich hlavním soupeřem je dosavadní šampión Beau Brandenburg. Jimmy Bly mu nebezpečně šlape na paty a navíc začal chodit s jeho bývalou dívkou. S Tantem má Brandenburg nevyřízené účty v podobě dávné nehody... Film se natáčel osm měsíců na devíti velkých cenách v pěti zemích světa. Kromě pohnutých osudů hrdinů a dramatických situací na závodních okruzích nabízí i jedinečné záběry z pohledu pilota, řítícího se cílovou rovinkou rychlostí 380 km/h.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film Formule asi musí každý milovník rychlých kol vidět.
Všechny komentáře k filmu 27+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka, Ruská oficiální stránka, Portugalská oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Renny Harlin je smolař. I když má tenhle režisér talent větší než oba vrcholky Kilimandžára, co se týče výběru fimů, sáhne spolehlivě skoro vždycky vedle. Už to, že si jako první počin vybral komedii s Andrew Dice Clayem Dobrodružství Forda Fairlanea, nasvědčovalo tomu, že jeho cesta bude velmi kluzká a klikatá. Pravda, potom hned shrábl bank jménem Smrtonosná past 2, úspěch potvrdil Cliffhangerem - ovšem hned vzápětí nastoupil do výtahu a nechal svou manželku Geenu Davisovou, aby stiskla tlačítko směr dolů, do sklepa. S ní totiž natočil propadák Ostrov hrdlořezů a sice skvělý, ale téměr stejně neúspěšný Dlouhý polibek na dobrou noc. Teprve když se od ní odřízl rozvodem, zabodoval se žralockým thrilerem Hrozba z hlubin. A pak, sotva se zbavil ženy, pověsil si na krk Stallonea.    Nic proti Sylvesterovi, ale je fakt, že poslední úspěšný film natočil v době, kdy po zemi ještě kráčeli dinosauři. Spojit svůj osud s ním, to je jako stát v kaluži vody, strkat nůžky do zad a doufat,... Celá recenze
Archinek, 4 z 10

Popis filmu Formule!

<>Obrázek nenalezen<> Mladý americký závodník Jimmy Bly je jedním favoritů soutěže a jeho jediným vážným soupeřem je Němec Beau Brandenburg. Poslední dobou se mu však příliš nedaří. Poslední závod v Chicagu kvůli jezdecké chybě vůbec nedokončil. Je unavený a nervózní z velkého množství propagačních akcí a vystoupení na veřejnosti, ke kterým ho nutí jeho bratr a současně manažer Demille. Šéf stáje Carl Henry se obrátí na bývalého šampióna své stáje, stárnoucího jezdce Joea Tanta. Ten sice nabídku odmítne, když zjistí, že má pouze podporovat na trati Jimmyho, ale nakonec se nechá přesvědčit a přijme. Zatímco Jimmy se krátce před dalším závodem seznámí v baru se Sophií, která se nedávno rozešla s Brandenburgem, Joe se setká se svou bývalou přítelkyní, zahořklou Cathy a seznámí se novinářkou Luc Clanovou, která píše o zákulisí závodů Formule 1. <>Obrázek nenalezen<> Během závodu vypustí Henry Tanta na trať tak, aby zablokoval Brandenburga a zabránil mu předjet Jimmyho na první pozici. Joe však podobné praktiky odmítá a oznámí Henrymu, že to vícekrát neudělá. Joe si promluví s Brandenburgem, který mu vyčítá dávnou kolizi. Snaží se ho přesvědčit, aby se usmířil se Sophií, která začala chodit s Jimmym, hrdý Němec to však odmítne. V dalším závodu vynervovaný Jimmy udělá další chybu a havaruje. Atmosféra houstne nejen na závodní dráze, ale i v zákulisí. Jimmy se na slavnostní prezentaci nových vozů pohádá s Brandenburgem kvůli Sophii a potom v jedné z vystavených formulí vyrazí do města. Joe ho začne pronásledovat v další formuli, a když se mu ho po dlouhé honičce podaří zastavit, promluví mu do duše. Jimmy na sobě začne pracovat. <>Obrázek nenalezen<> Vyhodí bratra a začne trénovat pod vedením Tanta. Henry však do dalšího závodu místo Tanta nasadí Mema Morena. Ten však během závodu odmítne pomáhat Jimmymu a pokusí se ho předjet. Pokudsvšak skončí děsivou havárií, která Memův vůz vymrští z dráhy až do blízkého jezírka. Jimmy zastaví a pokusí se kolegu uvízlého v kokpitu vyprostit. Přidá se k němu také Brandenburg a další závodníci. Jimmy si při záchranné akci zraní nohu, je však odhodlán do dalšího závodu nastoupit a s pomocí Tanta se mu to také podaří. Začíná rozhodující boj o mistrovský titul.


O natáčení

obrazek
Akční drama zasazené do vzrušujícího světa závodů F1 se soustředí na životní dráhy čtyř závodníků posedlých adrenalinem. Warner Bros Pictures a Franchise Pictures představují akční drama "Driven", ve kterém hlavní roli ztvárnil držitel ceny Akademie Sylvester Stallone, režíroval ho Renny Harlin podle scénáře Sylvestera Stallona, podle námětu Sylvestera Stallona, Neala Tabachnicka a Jana Skrentnyho. Pro Stallona začala práce na projektu již před pěti lety, kdy se rozhodl zjistit, co se skrývá pod přilbami závodníků F1. "Rozdíl mezi jezdci formule a jinými sportovci spočívá v tom, že je vidíte u snídaně a můžete jen doufat, že je spatříte i u oběda," říká Stallone, "člověk se nevybourá v rychlosti 230 mil za hodinu, když hraje golf."
"Roky jsem pozoroval tyhle hochy v přilbách, závod po závodě, a nikdy jsem nevěděl, kdo ve skutečnosti jsou. Chtěl jsem pochopit, kdo žije uvnitř těch přileb. Jaký je jejich život? Čeho se bojí?" Tyto myšlenky Stallona přivedly k zobrazení dalšího tématu úzce s původním námětem spjatého. Zabývá se závoděním jako metaforou pro lidský boj - boj s životem. "Od samotného momentu, kdy se narodíme, náš život je zápas na všech úrovních soutěže," uvažuje, "soutěžíme o práci, o peníze, o lásku. Závodíme každý s každým, sami proti sobě, závodíme s časem. Domníval jsem se, že pokud by se mi podařilo naťuknout proč jsme tak přitahováni soutěžením, dotkneme se i něčeho víc, než je ve filmech na toto téma obvyklé."
obrazek
Více než čtyři roky Stallone pozorně sledoval onen závodní kolotoč, dolaďoval svůj scénář a poohlížel se po Hollywoodu, kde by projekt udal. "Byla to bitva, ale nakonec se film podařilo realizovat," odhaluje. "Lidé mi neustále tvrdili, že se to nedá natočit, což mě přimělo k tomu jim dokázat, že se mýlí." V tomto názoru podpořil Stallona Elie Samah, zakladatel a prezident Franchise Pictures, který dal projektu zelenou hned, když poprvé spatřil scénář.
Každá postava příběhu má své tužby, obavy a pokušení a ty se stávají v prostředí smrtelné rychlosti intenzivnějšími, než by se mohlo zdát. "Nikdy se nezbavíte strachu," popisuje tyto pocity Stallone. "Prostě ho spolknete a potom se snažíte ho využít dřív, než využije on vás." Kromě fyzické zdatnosti tento sport vyžaduje i maximální psychickou houževnatost, což odlišuje řidiče světové třídy od ostatních závodníků. "Existuje možná dvacet nebo třicet chlápků na celém světě, kteří skutečně dokážou tyto vozy řídit," říká Stallone. "Lidé je podceňují, ale je to druh sám o sobě. Dokonce i když hovoří, jsou velice uhlazení a vždy se kontrolují; obklopuje je jakási klidná síla."
Od samého začátku Stallone i Harlin věděli, že chtějí nejenom uvést diváky do sedadla formule, ale rovněž do závodníkovi mysli.

Získali nedocenitelnou pomoc několika současných hvězd F1, například Mika Hakkinena či Davida Coutharda, a začali natáčet skutečné závody - ty nejrychlejší automobilové honičky, které kdy byly nafilmovány. Déle než osm měsíců filmovali na otevřených okruzích po celém světě.
obrazek
"Tím, že jsme natáčeli skutečné závody se nám podařilo zachytit ono vzrušení a energii, která vzniká přímo na tribunách mezi davy fanoušků a na dráze mezi hrůzu nahánějícími scénami," hovoří nadšeně o svých zážitcích Harlin.
Hlavní natáčení začalo 6. července 2000 - byla snad náhoda, že ve stejný den slavil Stallone narozeniny? - na Molson Indy v Torontu. Tisíce fanoušků se přišlo podívat, jak celý štáb o více než 250 lidech zaplňuje centrum města v přilehlém okolí závodního okruhu svou technikou, která mimo jiné zahrnovala 13 kamer a také Harlinovu vždy přítomnou helikoptéru, která vše snímala ze vzduchu.

"Nikdy jsme zatím neměli možnost vidět to, co ve skutečnosti vnímá jezdec.
obrazek
Filmaři obvykle umisťují kameru na zadní část vozu ve snaze simulovat závodníkův pohled, ale to není přesné," říká Stallone, "kamera na zádi vozu snímá pohled zaměřený přímo dopředu, zatímco řidičovi oči neustále pulzují z místa na místo." Renny Harlin použil jakési sestavy úhlů pohledu, aby zachytil ono opravdové chaotické vidění závodníka.
Poslední den natáčení pracoval Renny Harlin na australském okruhu mezi více než 270 tisíci fanoušků.
U příležitosti 70 dní natáčení se celý štáb filmu Driven se shromáždil v Montrealském Planet Hollywood, aby oslavil přes 3000 záběrů kamerou. "Tohle je jedna z mála filmových produkcí o které bych řekl, že nechci, aby skončila," říká Harlin. "A vím, že Sly cítil totéž. Strávili jsme při výrobě tohoto filmu absolutně báječné období a jestliže dokážeme naše nadšení přenést na diváky, budeme úspěšní."

O hercích

Sylvester Stallone
obrazek Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone si celosvětovou slávu zajistil hlavní rolí ve filmu Rocky, ke kterému si sám napsal scénář a který v roce 1976 získal Oscara za nejlepší film. Ve snímcích Rocky II a Cesta k ráji Stallone nejen hrál, ale také k nim napsal scénář a režíroval je. Jako herec a spoluautor scénáře se podílel na filmech F.I.S.T., Rambo I, Rambo II, Rambo III a Kočičí zlato. Spoluautorem scénáře, režisérem a producentem byl Stallone u snímku Staying Alive a dále hrál ve filmech Noční jestřábi, Vítězství, Tango & Cash a Kriminál. Podle vlastního scénáře si Stallone pod režijním vedením Johna Avildsena zahrál ve filmu Rocky V, který měl premiéru v roce 1990. Dále jsme Stallona mohli vidět v hitech jako Cliffhanger, Demolition Man, Specialista, Nájemní vrazi, Denní světlo a v pozoruhodném snímku Země policajtů společnosti Miramax. Do sbírky Stallonových ocenění patří mimo jiné cena filmových diváků People's Choice Award a tituly Star of the Year a Star of the Stars udílené majiteli amerických kin. V listopadu 2001 jsme ho mohli vidět ve filmu Sejměte Cartera. "Nikdy jsme zatím neměli možnost vidět to, co ve skutečnosti vnímá jezdec.

Burt Reynolds
obrazek Zpočátku byl před filmovou kamerou obsazován do rolí indiánských míšenců a banditů ve westernech různých kvalit (Dolar za muže, 100 pušek, Sam Whiskey). Herecky se prosadil v roce 1972 rolí v psychothrilleru Vysvobození. Podobně jako Clint Eastwood natáčí zejména akční snímky a komedie, v nichž může plně využít své kaskadérské zkušenosti, tělesnou kondici a smysl pro humor při ztvárňování drsných postav sympatických chlapíků: dobrodružná komedie Polda a Bandita, milostná komedie Napůl drsňák, dobrodružná komedie Hooper, romantická komedie Začínáme znovu, akční komedie Tajný závod I a Velký závod II, kriminální komedie V žáru velkoměsta, thriller Poslední svědek a další. Jako režisér debutoval v roce 1976 dobrodružným příběhem pašeráka Gator, po němž následovala komedie Konec a policejní drama Starkyho mašina, ve všech těchto filmech současně hrál i hlavní role. Za TV seriál Evening Shade získal v roce 1991 cenu Emmy.

Kip Pardue
Začínal jako model pro firmy Armani či Polo a svou první filmovou roli získal v roce 1999 v nezávislé satiře But I´m a Cheerleader. V roce 2000 si zahrál po boku Denzela Washingtona ve filmu Remember the Titans, kde uplatnil své zkušenosti hráče amerického fotbalu získané během studií na Yale University. Objevil se v menší roli v nejnovější variaci na Cyrana z Bergeracu Whatever It Takes (2000). Part talentovaného automobilového závodníka v akčním thrilleru Formule! zvýšil jeho herecký kredit, který se chystá uplatnit po boku Chevyho Chase v komedii Vacuums (2002) či v milostném dramatu Rogera Avaryho The Rules of Attraction.

Til Schweiger
obrazek Narodil se v německém Freiburgu a prošel důkladnou divadelní průpravou (herecká škola při Theater der Keller, angažmá v Contra-Kreis-Theater v Bonnu a Theater am Dom v Kolíně nad Rýnem). Do diváckého povědomí se dostal díky televiznímu seriálu Lindenstrasse (1991-92), ale hvězdnou popularitu si vydobyl teprve díky filmu Mannerpension (1996, režie Detlev Buck) a krimikomedii Klepání na nebeskou bránu (1997), již spoluprodukoval, a na jejímž scénáři se podílel s jejím režisérem Thomasem Jahnem. Film, který se stal nejúspěšnějším titulem německých kin roku 1997, se prosadil i v českých kinech. U nás jsme letos devětatřicetiletého herce mohli vidět i v německé komedii 4procentní muž v akci (1994) a v jedné z menších rolí v jeho prvním zámořském hitu - akčním thrilleru Střelci na útěku (1998). Jako režisér debutoval snímkem Der Eisbar (1998), ve kterém hrál a který také spoluprodukoval, stejně jako v Německu natočený snímek Auf Herz und Nieren (2001), na němž opět spolupracoval s Thomasem Jahnem. Ve své zámořské kariéře pokračuje veselohrou Magicians (2000) a tragikomedií Alana Rudolpha Investigating Sex (2001).

Gina Gershonová
obrazek Po řadě epizodních rolí, které využívaly především jejího atraktivního vzhledu (např. Rudé horko - 1988, Bílý palác -1990, Horečka džungle - 1991 či Město naděje - 1991) se prosadila rolí manipulativní tanečnice Cristal v erotickém dramatu Paula Verhoevena Showgirls (1995). Na videu ji můžeme vidět v režijním debutu bratří Wachowských Past (1995) nebo v psychologické krimi Život jako ohňostroj (1996, režie Michael Oblowitz). Diváci českých kinech mohli její herecký talent ocenit ve vynikající akční krimi Johna Wooa Tváří v tvář (1997), v kriminálním snímku Volkera Schlondorffa inspirovaném románem Jamese Hadleyho Chase Palmetto (1998), v melodramatickém příběhu z postkomunistických Čech Pražský duet (1998, režie Roger L. Simon) či v kriticky vysoce oceňovaném psychologickém dramatu Michaela Manna Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (2000).

Estella Warrenová
obrazek Rodačka z kanadského Peterbourghu začínala už na střední škole jako modelka. Svůj půvab uplatnila coby Červená Karkulka v televizní reklamě pro firmu Chanel. S parfémem souvisí i její filmový debut - drobná role v dramatu Perfume (2001). V loňském roce na sebe strhla pozornost coby krásná Daena ve sci-fi Planeta opic Tima Burtona. V akčním dramatu Formule! mohla ve scéně v bazénu využít své zkušenosti akvabely, jež jí získaly řadu cen a prosadily ji až do kanadského národního týmu. Mezi projekty, které připravuje, patří akční komedie Down and Under.

O tvůrci

Renny Harlin
Filmový i televizní režisér a producent finského původu na sebe v roce 1986 upozornil dramatem o trojici mladých Američanů trávících prázdniny ve Finsku Born American. V USA se uvedl duchařským hororem Věznice (1987) s Viggoem Mortensenem v hlavní roli a prosadil se třetím, divácky velmi úspěšným pokračováním hororových dobrodružství vraždícího kotelníka Freddyho Kruegera Noční můra v Elm Street: 4: Vládce snu (1988). Mezi žádané hollywoodské akční režiséry pronikl o dva roky později pokračováním akčního thrilleru s Brucem Willisem v hlavní roli Smrtonosná past 2. V témže roce byla uvedena do kin jeho stylová comicsová komedie Dobrodružství Forda Fairlanea (1990), která se u nás hrála na videu. Svůj vysoký kredit akčního režiséra stvrdil dramatem Cliffhanger (1993) v hlavní roli se Sylvesterem Stallonem, s nímž nyní úzce spolupracoval i na akčním dramatu Formule! Ze své tehdejší manželky, herečky Geeny Davis, se pokoušel udělat ženskou akční hrdinku v pirátském dobrodružství Ostrov hrdlořezů (1995) a v thrilleru Dlouhý polibek na dobrou noc (1996).

Po podmořském katastrofickém dramatu Útok z hlubin (1999) natočil televizní film T.R.A.X (2000) a do amerických kin připravuje akční thriller Mindhunters s Valem Kilmerem v hlavní roli. Podílí se na něm také jako vedoucí výroby. Jako producent debutoval v roce 1991 rodinným psychologickým dramatem Popínavá růže, který získal oscarové nominace za ženský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli. Produkoval i své vlastní snímky Cliffhanger (1993), Ostrov hrdlořezů (1995), Dlouhý polibek na dobrou noc (1996) a Formule!. Ve svých filmech se Harlin zpravidla mihne v menších rolích (v akčním dramatu Formule! si ho můžeme všimnout jako jednoho z řidičů).

Podobné filmy

Šaman
(Medicine Man) Sean Connery se podílí na výzkumu v amazonské džungli a potřebuje asistenta...
dnes 10.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Cesta do středu Země
(Journey to the Center of the Earth) Vědec Brendan Fraser se spolu se svým synovcem a půva...
dnes 13.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Nevědomí
(Oblivion) Osamocený strážce Tom Cruise dostal za úkol získat zbývající zemské zdroje na p...
dnes 15.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 19. 2. 2020 Svátek má Patrik
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz