fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

88%
film / romantický, komedie, drama, USA, , 142 min., od 12 let
DVD od 2.11.2011 a Blu-Ray od 13.7.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1994, Český Lev, Zahraniční film
1994, Oskar, Nejlepší mužský herecký výkon, Tom Hanks
1994, Oskar, Nejlepší režie, Robert Zemeckis
1994, Oskar, Nejlepší film
1994, Oskar, Nejlepší adaptovaný scénář, Eric Roth
1994, Oskar, Nejlepší vizuální efekty


Ukázka
02:35Tom Hanks jako muž, který byl vším a u všeho.
Poněkud prostoduchý Forrest Gump, vyzbrojen užitečnými radami své matky, se vydává na pouť životem, který mu připraví nejedno překvapení. Mnoho hořkých, ale také nádherných chvil..
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zemeckisův film je brilantním shrnutím dosavadních režisérových poznatků o možnostech "comicsového" vyprávění. Formálně i obsahově nejméně konvenční z jeho snímků přesvědčuje komediálními gagy i naléhavě patetickým tónem. Jeho hrdinou je prosťáček Forrest Gump, typický obyčejný muž, který od dětství dělal, co se mu řeklo. Do života si tak odnesl několik ponaučení své pečlivé maminky a osvědčené pravidlo, jež se mu hodí mnohokrát v nejrůznějších situacích: Když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války a zoufalstvím nad matčinou smrtí. Vždycky je totiž někdo nebo něco, co po něm skutečně či obrazně "hází kameny". Nakonec však Forrest poznává, že jsou i jiná řešení situací než útěk. Svůj život spojuje s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstane provždycky jedinou láskou, s přítelem z vojny, černochem Bubbou, který dá směr jeho úvahám o lovu krevet a s poručíkem Taylorem, jemuž ve Vietnamu zachrání život. Forrestova životní pouť od 50. do 80. let je koncipovaná jako totálně "bezelstné" vyprávění hrdiny, neschopného obecnějšího hodnocení situace. Forrest jako sportovec i jako válečný hrdina se setkává se slavnými lidmi, které nakonec vždycky někdo zastřelí (J. F. Kennedy, J. Lennon). Také jeho bližní umírají, ale on sám zůstává. Empiricky se dopracovává od impulsivního útěku před životem k úvahám o lidském osudu a o Bohu. Soukromý hrdinův osud zároveň postihuje třicet let poválečných amerických dějin. Snímek je doslova prošpikován nejrůznějšími kulturními i společenskými odkazy, viděnými ovšem bizarně naivním pohledem hlavního hrdiny, úzce soustředěným na několik hlavních nehodnotících hledisek. Film vedle výjimečného citu pro metaforu a brilantních humorných scén překvapuje patetickým tónem a nezvyklou melancholií. Důležité místo zde mají technicky dokonalé triky ve stylu Allenova Zeliga, dovolující hrdinovi vstoupit do dobových dokumentů a setkat se tak s význačnými osobn
Všechny komentáře k filmu 217 - 8. nejdiskutovanější+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Forrest Gump

Asi nikdo na světě neprožil tolik protichůdných, bláznivých, neuvěřitelných a zajímavých věcí jako Forrest Gump. Dokonalý prosťáček, který od dětství dělal, co se mu řeklo. Do života si odnesl několik ponaučení od své pečlivé maminky, z nichž nejdůležitější je osvědčené pravidlo: když se dostaneš do problémů, utíkej. Když je Forrestu Gumpovi sedm let, má IQ pouze 75 a nechtějí ho přijmout do školy. Přesto se nakonec proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války, stejně jako zoufalstvím nad matčinou smrtí. Svůj neustálými proměnami nabitý život spojí s několika lidmi: s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstává celoživotní láskou. Potom s přítelem z vojny Bubbou, jenž dává směr jeho úvahám o lovu krevet, a také s poručíkem Taylorem, jemuž zachrání život ve Vietnamu. Dlouhá Forrestova pouť životními dobrodružstvími, od 50. do 80. let, je vyprávěna „bezelstným“ pohledem hlavního hrdiny, který se setkává se slavnými lidmi (J. F. Kennedy, J. Lennon), ale sám zůstává nedotčen slávou. Snímek vznikl podle románového bestselleru Winstona Grooma, který do filmového scénáře převedl Eric Roth. Režisérem je Robert Zemeckis, jenž patří mezi nejzajímavější a nejúspěšnější hollywoodské tvůrce (Návrat do budoucnosti I-III, Falešná hra s králíkem Rogerem, Contact, Pod povrchem). Ten pro namíchání tragikomického příběhu nalezl vyváženou míru nadsázky, citu, lehce patetického tónu a nezvyklé melancholie. Film je současně prošpikován kulturními i společenskými odkazy (postihujícími třicet let poválečných amerických dějin), důležité místo zde mají technicky dokonalé triky, jež umožňují hrdinovi na okamžik „vstoupit“ do dobových dokumentů. Výjimečnost celého projektu, vedle komerčního úspěchu, potvrdilo také mimořádné ocenění šesti Oscary (cena za nejlepší film, režii, herecký výkon v hlavní roli, nejlepší scénář-adaptaci, střih, vizuální efekty). Mentálně postiženého mladíka, který udivuje svět kolem sebe, ztvárnil Tom Hanks.


O filmu

obrazek
Snímek vznikl podle románového bestselleru Winstona Grooma, který do filmového scénáře převedl Eric Roth. Režisérem je Robert Zemeckis, jenž patří mezi nejzajímavější a nejúspěšnější hollywoodské tvůrce (Návrat do budoucnosti I - III, Falešná hra s králíkem Rogerem, Contact, Pod povrchem). Ten pro namíchání tragikomického příběhu nalezl vyváženou míru nadsázky, citu, lehce patetického tónu a nezvyklé melancholie. Film je současně prošpikován kulturními i společenskými odkazy (postihujícími třicet let poválečných amerických dějin), důležité místo zde mají technicky dokonalé triky, jež umožňují hrdinovi na okamžik "vstoupit" do dobových dokumentů.

O herci

Tom Hanks
(nar. 9. 7. 1956). S tímto hercem se setkává naše filmové i televizní publikum dosti často: měli jsme možnost vidět jak jeho začátky, tak jeho vrcholné herecké výkony. Herectví se začal věnovat už během středoškolských studií, v televizi pak vystupoval od svých dvaadvaceti let. V roce 1988 získal první nominaci na Oscara za svůj výkon ve filmu Velký. Vytouženou sošku dostal až v roce 1993 za roli homosexuálního právníka v dramatu Philadelphia a o rok později znovu právě za film Forrest Gump. Sympatickou dvojici vytvořil hned v několika snímcích s Meg Ryanovou (Joe proti sopce, Samotář v Seattlu a Láska přes internet). Dále hrál ve filmech Apollo 13, Zachraňte vojína Ryana, Zelená míle.

Podobné filmy

Ztracené okamžiky
(The Parts You Lose) Malý hluchoněmý chlapec Wesley žije se svou rodinou v malém venkovské...
dnes 14.50
Nova Cinema
Život podle Dana
(Dan in Real Life) Steve Carell píše sloupek do novin, ve kterém radí druhým, jak si nejlé...
dnes 18.05
Nova Cinema
1917
Dne 6. dubna 1917 letecký průzkum odhalil, že německá armáda, která se stáhla z úseku zápa...
dnes 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 20. 6. 2024 Svátek má Květa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz