fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 291 hlasů
film / drama, Životopisný, historický, válečný, USA, , 130 min.
MacArthur

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:37Za povinnost, čest a vlast vedl svá vojska ve válečných operacích v Tichomoří. G. Peck v životním příběhu jednoho z nejslavnějších amerických generálů.
Jeden z nejslavnějších spojeneckých generálů druhé světové války dostal ve výslužbě další armádní úkol: v elitní akademii ve West Pointu vychovávat z amerických chlapců vzorné vojáky. Vypráví kadetům příběh svého života od přepadení Pearl Harboru, příběh neoddělitelně svázaný se službou vlasti. Spolu s posluchači sledujeme vývoj války v Tichomoří až po její dvě tragické závěrečné tečky - bomby na Hirošimu a Nagasaki, s nimiž MacArthur nesouhlasil. Poté se stal okupačním velitelem Japonska. Za několik let přišla válka v Koreji. Generál měl ovšem také civilní ambice v oblasti vysoké politiky...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film se sice zaměřil pouze na nejvýznamnější období života zobrazovaného člověka, tedy války, když jde o generála, ale přitom tam ony válečné konflikty nejsou nijak podrobně zobrazeny. Příliš podrobností o válkách se tam neznalý člověk tedy nedozví, mnohem větší důraz je kladen na vykreslení centrální postavy a jeho názorech, postojích, hrdinství a vztazích s prezidenty i podřízenými vojáky. A to je nutno přiznat, že asi dost věrohodně, přinejmenším pravděpodobně. Tedy ony i ty krátké výjevy z bitevního pole jsou kvalitně natočeny, všechna čest, ale přes centralizovanost zaměření na Generála, se neodvíjí v podstatě nijaký příběh.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Generál MacArthur

V roce 1942, tři měsíce po japonském útoku na Pearl Harbor, je generál MacArthur velitelem jednotek na ostrově Corregidor na Filipínách. Jeho zdecimované jednotky tu z posledních sil brání západní stranu Panamského průplavu. Potřebují pomoc z Washingtonu, ale americkým ponorkám se stále nedaří prorazit japonskou blokádu a doručit jim zásoby. Generál se vzpouzí prezidentovu rozkazu, aby se přemístil do Austrálie, a hodlá zůstat i za cenu, že bude muset rezignovat na funkci a bojovat jako obyčejný voják. Jeho pobočník Robert Sutherland ho ale nakonec přesvědčí, aby jel. Generál odplouvá s rodinou na torpédovém člunu, ačkoli mu všichni doporučují, aby použil ponorku, protože to je bezpečnější. MacArthur si ale tento způsob vybral záměrně, protože chce ukázat Washingtonu, že se dá blokádou proniknout. Podaří se jim bez větších problémů doplout až do Austrálie. V Melbourne na ně čekají davy. Generál se dozví, že v celé Austrálii není žádná dobře vycvičená jednotka, která by jim mohla na Filipínách pomoci. Navíc místní americké a australské jednotky sotva stačí na obranu Austrálie. V krátkém proslovu prohlásí, že se hodlá na Filipíny vrátit. Generál Wainwright, který po MacArthurovi převzal velení na Filipínách, byl mezitím nucen podepsat kapitulaci. MacArthur zuří a považuje to za nehoráznost. Pak si ale uvědomí, že to byla jen otázka času. Zároveň však odmítne posvětit medaili cti, kterou chce kongres Wainwrightovi dát. Japonci provedou několik náletů na severní Austrálii, čímž potvrdí předpoklad, že hodlají zaútočit. Spojenci chtějí předstírat obranu a pak se stáhnout do srdce Austrálie. MacArthur je jako vrchní velitel spojeneckých sil rozhodnutý zaútočit a svést bitvu hned na severním pobřeží. Není spokojen s vývojem situace, takže pošle Roberta Eichelbergera, aby velel jednotkám na Nové Guinei. Má svolení odvolat všechny velitele, kteří nechtějí bojovat. MacArthurova popularita stoupá a velitelé si myslí, že by se klidně mohl stát novým americkým prezidentem. Prezident Roosevelt potom generála povolá do Pearl Harboru. Chce si tam osobně vyslechnout názory polních velitelů a jejich návrhy dalšího postupu ve válce v Pacifiku. Admirál Nimitz navrhuje obejít filipínský ostrov Luzon a zaútočit na Manilu. MacArthur je proti, protože se mu nezdá rozumné nechat si za zády dvě stě padesát tisíc japonských vojáků žijících z filipínských zásob. Hodlá se vylodit přímo na Luzonu a je přesvědčen, že se svými jednotkami může ostrov obsadit asi za pět týdnů. Dny velkých frontálních útoků jsou podle něj dávno pryč, a navíc jim filipínští partyzáni už dva roky připravují pro takový útok půdu.


O filmu

Životopisný film natočil v roce 1977 Joseph Sargent (Caroline?, Čelisti - Pomsta). Legendu americké armády představuje Gregory Peck (Prázdniny v Římě, Bílá velryba, Velká země, MacKennovo zlato, Přichází Satan!). MacArthur, USA 1977. Režie: Joseph Sargent. Hrají: Gregory Peck, Ed Flanders, Dan O'Herlihy, Dick O'Neill, Marj Dusayová a další.

Podobné filmy

Wimbledon
Zamilovat se na nejslavnějším travnatém dvorci světa jednomu rozhodí servis. Britská roman...
dnes 23.35
ČT2
Zloděj životů
(Taking Lives) Montrealská policie se marně snaží přijít na stopu sériového vraha osamělýc...
zítra 02.15
Nova Cinema
Mít někoho do deště
Petr Čepek a Lukáš Bech v příběhu o tom, jak důležité je pochopení blízkého člověka (1985)...
zítra 07.15
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 6. 2021 Svátek má Milan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz