fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

78% 1128 hlasů
film / drama, válečný, USA, , 170 min., od 12 let
Patton
DVD od 1.3.2004 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1970, Oskar, Film, Původní scénář (F. Ford Coppola, E. H. North), Mužský herecký výkon (G. C. Scott), Režie (F. J. Schaffner)


Ukázka
02:46Velká válečná filmová legenda s legendárním generálem, který se výrazným rukopisem zapsal do lidských dějin.
Slavný válečný velkofilm, mapující osudy legendárního amerického generála, jedné z nejvýraznějších osobností 2. světové války.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Krásně udělaný film o duši člověka, který se zásadně podílel na porážce Hitlera. Nebyl dokonalý, měl lidské stránky, ale věděl co chce, co může chtít od sebe i druhých a šel tvrdě za svým cílem. Perfektně natočený film, který ukazuje vše, co by člověk vědět měl. Scény jsou natolik živé, že je divák vtažen do děje a vydechne až na konci. Soucítí jak s Pattonem, tak lidmi, které vede do kruté války, aby vyhrál. Scény jsou dokonalé a herci senzační. Určitě špička ve filmech své kategorie.
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Generál Patton / Patton

obrazek
Byl výtečný velitel, neohrožený a tvrdý, praktický a vynalézavý, současně však pedantský a násilnický. Pohrdal muži, které považoval za zbabělce, nemilosrdně vyžadoval od podřízených maximální výkony, neváhal zacházet do krajností bez ohledu na následky a s neobyčejným talentem bojoval vždy tak, aby vyhrál. Neměl trpělivost s váhavci, odmítal pošetilce a tropil scény všem, kdo vyvraceli nebo měnili jeho rozhodnutí. Budil mezi vojáky, nadřízenými i nepřáteli úctu, obdiv, vztek i nenávist. Filmové vyprávění začíná ve chvíli, kdy oddíly generála Rommela rozdrtí poblíž Tunisu americkou tankovou jednotku. Při obhlídce bojiště si generál Bradley uvědomí, že potřebuje energického a nekompromisního generála, který by se postavil do čela zbylých tankových divizí v Africe.
obrazek
Zvolí nevyzpytatelného George S. Pattona, který velmi rychle změní demoralizované, špinavé a neukázněné jednotky v smrtící údernou armádu. Nebojácně ji vede proti Rommelovi a jeho neblaze proslulým oddílům, které se mu podaří vlákat do pasti a rozdrtit. Svými válečnými úspěchy si rychle získá pozornost, úctu i závist. Jeho dalším úkolem je útok na Sicílii. Urazí ho však zjištění, že má být se svými muži pouhou podporou polního maršála Montgomeryho a jeho britských vojsk, která mají mít tu čest obsadit Messinu. Aniž cokoli oznámí nadřízeným, prorazí německou obranu a po usilovné jízdě obsadit město dřív než Montgomery. Vzápětí se však dostane do potíží, když během návštěvy polní nemocnice nazve zbabělcem a zpohlavkuje vojáka, který nebyl hospitalizován pro zranění, ale kvůli nervovému zhroucení.
obrazek
Nejenže se na rozkaz generála Dwighta D. Eisenhowera musí veřejně omluvit před celou divizí, což provede s nebývalou elegancí a důstojností, ale vinou rozvířené publicity kolem incidentu je zbaven velení a nakonec nastrčen jako návnada k odlákání pozornosti Němců od místa skutečného vylodění v Normandii. Takový muž jako Patton pochopitelně nezůstane mimo dění dlouho a když je mu svěřeno velení třetí armády, jde v jejím čele od vítězství k vítězství. Husarským kouskem je například záchranná operace, kdy projel téměř celou Evropou, aby zachránil ze smrtícího německého obklíčení stoprvní výsadkovou divizi. Podařilo se mu zmařit Hitlerův poslední pokus o velkou protiofenzívu v Ardenách a rozprášil poslední zbytky odporu nacistů v Československu, v jehož "oficiálním" osvobození mu zabránily pouze politické pletichy.
obrazek
Po skončení války v Evropě se Patton stal otevřeným kritikem amerického spojenectví s Ruskem a pro své nekompromisní brojení proti komunismu byl znovu zbaven velení a poslán do nedobrovolné výslužby (Patton zemřel v prvních poválečných dnech při autonehodě, která dodnes nebyla uspokojivě vysvětlena).


O filmu

obrazek
Téměř tříhodinový (rozdělený v TV na dvě části) velkolepý válečný americký film vznikl v roce 1970, kdy ho natočil režisér Franklin J. Schaffner (Planeta opic, Hoši z Brazílie, Motýlek) podle scénáře Francise Forda Coppoly a Edmunda Northa, kteří ho zpracovali na motivy knih Patton: Ordeal and Triumph (Patton: Rozkaz a triumf) od Ladislase Faraga a A Soldier's Story (Příběh vojáka) od generála Omara N. Bradleyho. V titulní roli kontroverzního George S. Pattona se představí George C. Scott (Večerka, Exorcista 3, Den delfína), který se doslova vžil do generálova složitého charakteru a podařilo se mu tak vytvořit jednu z nejlépe vylíčených filmových postav v historii. Za svůj mimořádný výkon získal zcela zaslouženého Oscara, přestože po vyhlášení nominací cenu odmítl. Podle některých šlo o přílišnou skromnost, jiní tvrdili, že herec, který byl stejně divoký a svéhlavý jako Patton se jen "předváděl". Ať tak či onak jeho výkon patří podle mnohých k nejlepším, jaké se kdy na plátně objevily a zastínil prý i velkolepé a věrohodné bitevní scény (zhruba o patnáct let později se objevil v roli Pattona také v televizním filmu Pattonovy poslední dny a podle dobových recenzí byl stejně dokonalý, možná prý i lepší). V dalších rolích se objeví Karl Malden (Meteor, Jak byl dobyt Západ, Hotel, Nevada smith) jako chápavý generál Omar N. Bradley, Michael Bates (Mechanický pomeranč, Bitva o Británii) coby polní maršál Sir Bernard Law Montgomery, Edward Binns (Návrat do ráje, Verdikt) jako generál major Walter Bedell Smith, Lawrence Dobkin (Geronimo, Vládce šelem 2) coby plukovník Gaston Bell, John Doucette (Nevada Smith, Kleopatra) v roli generálmajora Luciana K. Truscotta, James Edwards (Cooganův trik, Mandžuský kandidát) jako seržant William George Meeks, Siegfried Rauch (Tenká rudá linie, Orel přistál) jako kapitán Oskar Steiger a další.

Podobné filmy

Unforgettable
Závistivá a chorobně žárlivá Katherine Heigl se jen těžko vyrovnává s koncem svého manžels...
zítra 00.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Život po životě
(Hereafter) Příběh tří lidí, které nějakým způsobem postihla smrt. Matt Damon je americký ...
zítra 11.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Bitva v Ardenách
(The Battle of the Bulge) V zimních měsících roku 1944, krátce před přelomem roku, jsou sp...
čt. 26.11. 17.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 24. 11. 2020 Svátek má Emílie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz