fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

68% 37 hlasů
drama / komedie, Česká republika, , 90 min.

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1995, Český Lev, Kamera, Juraj Šajmovič
1995, Český Lev, Hudba, Luboš Fišer


Ukázka
00:29Jednoduchý děj zachycuje příběh chuďase Bajnyše, který málem přijde o svou sedřenou kobylku Julču, a události, spojené s neblahou okolností, kdy ve venkovské posvátné lázni mikve je málo vody, a proto se v ní nemohou konat talmudem nařízené očistné obřady.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Golet v údolí - jelikož jsem nejdříve četla knížku než viděla film, tak jsem samozřejmě od filmu očekávala více. Tento film mě tak trochu zaujal, ale ne zase moc :-D :-D , tak si myslím, že by zasloužil i více komentářů, že by si více lidí mělo na něj vzpomenout, popisovat děj asi nemá cenu, jistě všichni tento příběh znáte....................
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Golet v údolí

Na Zakarpatsku je židovská vesnička. Lidé zde žijí na pokraji chudoby. Bydlí tu Bajnyš Zisovič, který má kobylku Julču - a také spousty dětí. Taky je zde neustále se modlící Pinches Jakubovič, který nechce spát se svou ženou. Ten má mladou dceru Branu, která je vždy první v mikve. Bajnyš opět žádá zboží na dluh Šulema, ale neuspěje. Tak navštíví sousedku, kde něco vyžebrá, ale také něco ukradne. Jednoho dne potká Bajnyš v lese turisty, mladý pár. Chtějí koně a on jim namluví, že zná nějakého Šlojime Wolfa, který má koně a rád jej pronajme. Nakonec mladá slečna na koně usedá a jedou, kam potřebují. Jednoho dne se stane strašná věc. V mikve ubyla voda. Mojše Kahan je tím vinen, protože má o mikve dbát, ne jen topit. Nyní je třeba, aby přijel rabi. Bez něj to nejde. A má pro něj jet právě Bajnyš, jenže ten Mojšemu odmítá, dvě koruny jsou pro něj málo. Raději půjčuje koně mladé turistce. Ale nakonec dá Mojše korun osm a Bajnyš jede. Reb přijíždí. Udělí několik rad a to je vše. Nyní je na Mojšem, aby splnil dolití mikve a to mlékem. Bajnyš s Julčou jedou za turistkou, a také pro peníze. Ale Julča již nemůže, je bouřka a ona padá a zůstává ležet. Bajnyšova bolest je velká. Turisté mu ujeli, peníze nenechali, a tak je rád, že se Julča opět uzdravila a postavila na nohy. I mikve je dolita mlékem a život může jít v poklidu dále.


O filmu

obrazek
Snímek Golet v údolí vznikl podle stejnojmenné povídkové knihy Ivana Olbrachta, která poprvé vyšla v roce 1937 a která je posledním původním dílem známého českého prozaika a publicisty. Scénáristka Jana Dudková vybrala ze tří povídek dvě první, jež jsou na rozdíl od balady O smutných očích Hany Karadžičové laděny do laskavého humoru. Obě prózy jsou ve filmu propojeny do plynulého toku vyprávění. Jednoduchý děj zachycuje příběh chuďase Bajnyše, který málem přijde o svou sedřenou kobylku Julču, a události, spojené s neblahou okolností, kdy ve venkovské posvátné lázni mikve je málo vody, a proto se v ní nemohou konat talmudem nařízené očistné obřady.
obrazek
Tvůrci filmu se soustřeďují na idylický popis prostředí v horské vísce Polaně (golet je označení židovské osady v cizorodém prostředí, též i vyhnanství) na tehdejší Podkarpatské Rusi a na vykreslení života jejích rázovitých obyvatel, chasidských Židů. V centru pozornosti jsou početné rodiny tří přátel, Bajnyše, Mojšeho a Pinchese. Děj je provázen smířlivým komentářem vědoucího vypravěče. Snaha autorů postihnout s příznačnou dávkou nostalgie dávno zemřelý svět židovské komunity se projevuje v každé složce filmového díla, především však v obrazech kameramana a hudbě s židovskými písněmi a popěvky. Snímek nijak nepopírá své původní určení pro televizní obrazovku.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz