fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

55%
film / thriller, akční, krimi, pohádka, science fiction, USA, , 114 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 18.8.2011 v SK 11.8.2011, DVD a Blu-Ray od 14.12.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25Ať září slunce, ať vládne noc.
V rozsáhlém a záhadném vesmíru po celá století existuje elitní mocná síla. Tito ochránci míru, pokoje a spravedlnosti si říkají Sbor Green Lanternů. Každý bojovník, který přísahal, že bude udržovat meziplanetární pořádek, nosí prsten Green Lantern, který mu dává schopnost vytvořit cokoli, co si umí ve své mysli představit. Když ovšem nový nepřítel Parallax hrozí, že zničí rovnováhu sil ve vesmíru, leží jejich osud, i osud celé Země v rukou posledně najatého bojovníka, prvního vybraného člověka: Hala Jordana. Hal je talentovaný a namyšlený zkušební pilot, ale Green Lanterni nerespektují moc ty, kteří zatím neomezené moci prstenu nevyužili. To, že je Hal člověk, je ale zbraň, kterou žádný jiný člen Sboru Green Lantern nikdy neměl. A pokud ano, tak pouze silou vůle. S odhodláním a povzbuzováním od kamaráda pilota a lásky z dětství Carol Ferris zvládne Hal rychle svou novou moc a najde odvahu, aby překonal svůj strach. Možná se osvědčí nejen jako hrdina, který porazí Parallaxe... Hal zachrání celou Zemi a lidstvo před určitou zkázou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Green Lantern Corps. Mezigalaktická policejní síla s nadpozemskými schopnostmi, které získávají pomocí prstenu. A jedním takovým členem se stane pozemšťan. Komiks ze stáje DC je cílený spíše pro děti a stejně tak je i pojatý celovečerní film, který ve víru nejrůznějších komiksových snímků pro starší bohužel neměl šanci uspět. Green Lantern je oproti jiným superhrdinům skutečně hodně dětinský, hlavně co se týče jednoduchosti a fantazie. Ne, snímek jako takový není natočený nijak špatně. Naopak. Při porovnání je ve všem pojat jako leckterý animovaný film. Jenomže právě v tom je ten problém. Komiksoví fanoušci jsou již konkurenčním Marvelem vychovaní do daleko tvrdší akce, který tady prostě není. Snímek je první, tedy zákonitě pojednává o původu superhrdiny, takže stejně jako u ostatních se plně představuje hlavní protagonista, jak se ke všemu dostal, tím nový svět a spousta vedlejších postav. Takže se dozvíme jakými schopnostmi všichni v Green Lantern Corps oplývají, což hodně vyvolá vzpomínku na snímek ´Maska´ (1994). Stačí porovnat schopnosti v získávání nejrůznějších věcí. Příběh o udržování míru a spravedlnosti pro zachování mezigalaktického pořádku je tedy pro starší diváky značně nevýrazný, zato pro děti by nemusel být zase až tak špatný. Napětí je slabé, drastické či brutální scény nejsou vůbec, sem tam nějaká roztomilá postavička a legrácky známé už z animovaných grotesek. CGI efekty a animace úchvatná a přesně podle komiksové předlohy. Snímek je prostě skvělý, jen se stal dospělými diváky nepochopený.
Všechny komentáře k filmu 38+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Green Lantern

Před miliony let vytvořily nadpřirozené bytosti zvané Strážci intergalaktickou policii Green Lantern, která chránila jednotlivé sektory vesmíru. Jeden ze Strážců Abin Sur byl po boji s nepřítelem vážně zraněn. Když jeho kapsle unikla na Zemi, pověřil svůj prsten - zdroj nadpřirozených schopností, aby našel jeho vhodného nástupce. Prsten na Zemi objeví mladého zkušebního pilota Hala Jordana, který má velkou dávku sebevědomí, neposlušnosti a lehkomyslnosti. Jeho zdánlivě bezstarostnou mysl ale trápí vzpomínka na smrt otce, který zahynul při jednom zkušebním letu. Když prsten přivede Hala k Strážci, vysvětlí mu, co znamená stát se Green Lanternem. Odešle ho na domovskou planetu OA, kde se začíná seznamovat s podstatou svého poslání. Vůdce Strážců ale mladíkovi nevěří a po jednom z cvičných bojů o sobě začne pochybovat i sám Hal. Rozhodne se vrátit na Zemi?


O filmu

obrazek
Ve vesmíru trvá boj mezi těmi, kdo vládnou pomocí strachu a mezi ochránci života: Sborem Green Lanternů. Když jeden velký bojovník zahyne, musí za něj být vybrán nástupce. Poprvé nastala chvíle, že jeden z nás se stane jedním z nich.

„Pro mě bylo velmi vzrušující převést Green Lantern do filmové podoby," vysvětluje režisér Martin Campbell, „protože pro mě je to jeden z nejpůsobivějších a nejzajímavějších superhrdinů, jaký se kdy v komiksech objevil. Především je lidskou bytostí a má řadu lidských slabostí. Ale v našem příběhu se dostane do jiných světů, takže jeho příběhy mají nekonečný potenciál.“

Jeden z rysů, kterým se Green Lantern liší od většiny superhrdinů, je že tento Sbor operuje po celém vesmíru. „Cílem filmů o superhrdinech je podnítit naši představivost tím nejnemožnějším způsobem," říká Ryan Reynolds, který ztělesnil hlavní roli. „V tom smyslu je Green Lantern ideální postavou pro přenesení na filmové plátno, protože v má sobě akci, dobrodružství, humor i lidskost."

Producent Donald De Line potvrzuje: „Když jsme se do toho pustili, bylo to pro nás pro všechny velice vzrušující, když jsme si uvědomili, že dnešní filmová technologie nám umožní přenést Green Lantern na filmové plátno tak, aby to bylo srandovní, plné soubojů a fantastických eskapád předvedených s velkým smyslem pro detail a epický záběr."

Blake Lively, kterou ztělesnila Carol Ferris, vypráví: “Je tam řada výbuchů a bitev a cest do vesmíru a zpátky, ale mně se na tom líbí velký smysl pro humor a ten nádech romantické zápletky. Myslím si, že Sbor Lanternů osloví i ženy a dívky - když je v něm tak široká škála mimozemšťanů. Určitě to není podívaná jen pro muže."

Mark Strong, který hraje jednoho z velitelů Green Lanternů, Sinestro, popisuje: „Ten film mě zaujal dynamikou mezi strachem a vůlí. Náš příběh pojednává o tom, co všechno můžete dosáhnout, co dokážete překonat, pokud na to dostatečně zaměříte svou mysl.“

„Myslím, že lidé rádi vidí postavy, které mají kuráž postavit se silám zla ve velkém stylu, které se nedají zastrašit, ale stanou se z nich hrdinové, jakými bychom se všichni rádi stali," dodává Peter Sarsgaard, který ztvárnil Hectora Hammonda.

<>Obrázek nenalezen<> Tato slova stojí na konci přísahy Green Lanternů - slibu kterým se každý Lantern ve vesmíru zapřísáhne, že bude sloužit a ochraňovat - slova, která členové sboru znají léta zpaměti a která diváci uslyší poprvé letos v létě, když je vysloví jeho nový člen, Hal Jordan.

„Přísaha je neobyčejně důležitá,“ vysvětluje Campbell. „Byl to vždy důležitý rituál Green Lanternu, a když ji poprvé slyšíme ve filmu, je to klíčový okamžik. Hal právě převzal prsten a svítilnu a neví, co vlastně znamenají, dokud se nesejdou a nevysloví přísahu, a jeho cesta za poznáním začne." Tak jako Hal Jordan je vybrán jako první člověk, který má nosit všemocný prsten, tak také Ryan Reynolds, jako první herec, který ztvárnil Green Lantern ve filmu, věděl, že celá legie fanoušků čeká na to, jak se mu podaří přísahu naplnit.

„Na Halovi se mi líbí, že to je úplně obyčejný chlapík,“ říká Reynold o nechtěném rekrutovi Sboru Lanternů. „Samozřejmě není to úplně obyčejný člověk z hlediska zaměstnání (zkušební pilot), ale jinak není žádným výjimečným typem člověka.“

Některé rysy jeho postavy, vytvořené v dětství zůstaly utajeny - vlastně byly záměrně potlačeny - až do okamžiku, kdy je donucen hluboce se zamyslet sám nad sebou, když je z ničeho nic povolán k plnění vyššího poslání. Hal je v průběhu filmu nucen podrobit sám sebe reflexi, ale když je mu udělen onen čarovný prsten, jediné, co ho napadne, je: „A sakra, to je ale povedené! Proč zrovna já?"

Ačkoli Hal se může divit, proč si pro prsten vybrali právě jeho, otázku Proč zrovna on? si ale tvůrci filmu ohledně obsazení Reynoldse do této role nekladli. „Ryan je špičkový herec,“ říká Campbell. „Na tu roli se výborně hodí i fyzicky. Je fešák, je zábavný a má velký smysl pro poctivost.“

„Hal je do určité míry dospělé dítě,“ poznamenává producent Donald De Line. V mnohém směru nikdy zcela nevyzrál, částečně kvůli tomu, že ztratil otce, když mu bylo teprve 11 let. Takže toho musí hodně překousnout, aby dokázal překonat ty chlapecké obavy a stal se hrdinou, kterého z něj všichni chtějí mít. Ryan tak skvěle zvládnul všechny tyto aspekty své postavy. Každý vycítí, čím si Hal musí projít a jak to na něj dopadá, v každém okamžiku."

Když se z Hala stane Green Lantern, je to pro něj velké překvapení. Pro jeho dlouholetou kamarádku a bývalou milenku, Carol Ferris, to však je naprostý šok. „Mezi Halem a Carol je vztah, která sahá až do jejich dětství,“ vysvětluje Reynolds. „Jsou chvíle, kdy se mají k sobě jako magnety přiložené k sobě stejnými póly, kdy se navzájem odpuzují, ale vždycky tam je něco, co je k sobě přitahuje.

obrazek
Blake Lively, která ztvárnila roli kariéristky, která zanechala podnikání a stala se pilotkou, popisuje, že „Mezi Carol a Halem funguje zajímavá dynamika, a mezi Ryanem a mnou to fungovalo podobně.“

„Carol je hlavní ženská postava filmu a opravdu se jí daří emocionální náboj filmu obohatit,“ dodává Campbell. „Carol je silná, schopná a odpovědná, což jsou vlastnosti, kterých se Halovi zezačátku nedostává. A Blake Lively se skutečně podařilo skloubit tyto rysy přirozeným způsobem dohromady. Opravdu byla výborná.“

Hectorovi, který je přesvědčen o životě na jiných planetách, se naskytne životní příležitost, když mu u dveří zazvoní vládní úředníci a odvezou ho do tajného úkrytu, kde má za úkol je prozkoumat jedno tělo - přesněji řečeno jde o tělo mimozemšťana, které bylo jako první nalezeno na Zemi. Ale ukáže se, že Hektorova šťastná chvíle je mnohem nebezpečnější, než by si kdy mohl představit, když bez jakéhokoli varování se setká s největším zloduchem, jaký kdy ve vesmíru byl: Parallaxem.

Setkání s Parallaxem vede Hectora k tomu, že si začne vyvíjet své vlastní obranné prostředky. Podobně jako se Halova vůle stává mocí působením paprsku zelené barvy, Hektorovi oči září žlutě v okamžiku, když čerpá sílu ze strachu druhých. Hal byl Hectorem vždy vnímal jako rival a Carol se Hectorovi vždy zdála nedosažitelná. Když v sobě Hector najde svou novou zbraň, nakumulovaná frustrace v něm probudí jen to nejhorší.

Oproti tomu, Halův úhlavní nepřítel je Thaal Sinestro, vrchní velitel Sboru Green Lanternů, který se velmi rmoutí pro skonání Lanterna Abina Sury a velmi pochybuje o tom, že by ho Hal dokázal nahradit; ačkoli podle všeho co ví, prsten se nikdy nemýlí.

Sinestro je jedním ze dvou humanoidních mimozemšťanů ztvárněných lidským hercem. Sinestro se domnívá, že Hal nemůže být dobrým Lanternem, neboť je příslušník lidské rasy, kterou považuje za příliš mladou, arogantní a zvláštní k tomu, aby byla schopna pracovat pro Sbor Green Lanternů. „Nedomnívá se, že by lidé byly hodni zařazení do Sboru, takže Halem pohrdá a nechce mu ve Sboru svěřit jinou než podřadnou roli. Tyto pocity pramení též z jeho pocitu, že Hal se nemůže nikdy vyrovnat Sinistrovu zesnulému kolegovi, učitelovi a kamarádovi.“

Když Sinestro zasvěcuje Hala do práce u Sboru, asistuje mu při tom Tomar-Re, který Hala vítá po příletu na planetu Oa, spolu s Kilowogem, Halovým trenérem bojových technik. Postavy obou těchto hrdinů byly vytvořeny pomocí počítače. Předlohou pro pohyb digitalizovaných figurek byl záznam pohybu kaskadérů Doriana Kingi a Spencera Wildinga, kteří scény předehrávali. Hlas jim propůjčili Geoffrey Rush a Michael Clarke Duncan.

„Hlas Rushe byl pro Tomara-Re ideální," pěje Campbell chválu na schopnost tohoto herce vdechnout život Xudarianovi, který je tvorem na rozhraní mezi ptákem a rybou. „Rushovi se tak podařilo obdařit tohoto jinak veskrze racionálního tvora určitou dávkou vřelosti, když byl prvním, s kým se Hal na planetě Oa setkává a kdo mu pomáhá se na Oa trochu zabydlet.“

obrazek
Jako v každém filmu o superhrdinech, tvůrci filmu Green Lantern dobře věděli, jak fandům Lanternu záleží na vizuálním zobrazení světa, který znají a milují z komiksů. Campbell se svým tvůrčím týmem vedeným architektem Grantem Majorem, se vynasnažili, aby každé místo od Coast City až po planetu Oa, a každou postavu od Abina Sura až po Sinestra, zobrazili co nejvěrněji. Maje toto na paměti, pohráli si pak opravdu s každým detailem, aby dosáhli na velkém filmovém plátně co nejlepších výsledků.

Koproducent a specialista na Green Lantern, Geoff Johns říká: „Jejich výkonem jsem byl zcela unesen. Bylo to přesně to, o čem by snil každý, kdo miluje Green Lantern. Když jsem viděl, jaký film se rodí, pochopil jsem, že se mi představy o něm naplní.“

Jedna z nejstarších planet v galaxii, fiktivní Oa slouží jako řídící centrum vševědoucích humanoidů, kteří se pasovali na ochránce vesmíru, na svého druhu nejvyšší soud, který dohlíží na Sbor Green Lantern. Na Oa je též Centrální reservoár energie, který je zdrojem veškeré energie, a tedy i energie pro prsteny Green Lanternu.

„Představte si vesmír jako kouli rozdělenou na 3600 sektorů,“ vysvětluje Johns. „Každý sektor je jako jedna porce koláče, které všechny směřují k Oa.“ „I když je Oa celá vytvořena digitálně,“ zdůrazňuje Campbell, „musí být vnitřně konzistentní a působit věrohodně. A protože je mimozemská, nesmí v žádném ohledu připomínat planetu Zem. Jediné, co tam bude ze Země, bude Hal, jakmile tam dorazí. Všechno musí být výplodem fantazie, a přitom zároveň hodnověrné.“

Architekt Grant Major si vzal mimo jiné za úkol „vytvořit v divácích pocit, že jsou na Oa a že tuto neznámou planetu objevují spolu s Halem. Muselo to mít náboj opravdovosti i váhu. Nechtěli jsme, aby se divák cítil jako ve snu, ale spíše jako v nějaké jiné realitě.“

Jakmile jsme vygenerovali obraz Oa jako celku, bylo nutno vymodelovat dvě místa na obrovském povrchu planety detailněji: Citadelu, kde Strážci vládnou, a Velkou halu, kde Hal a diváci budou moci sledovat shromáždění celé federace Lanternu - a kde náruživí čtenáři komiksů rozpoznají mnohé o svých oblíbených členech Sboru.

Tato dvě místa byla nakonec vytvořena pomocí počítačově generovaného zobrazení (CGI). Majorův tým nicméně postavil jejich obří modely, které pak sloužily jako systém referenčních bodů pro Cambella při koncipování jednotlivých scén. Tým pro vizuální efekty potom tyto scény převáděl do virtuální reality, v které se výsledný děj odehrával.

Kromě mimozemských míst, si musel tým vizuálních efektů poradit s oživením tisíců mimozemských postav, jako jsou Tomar-Re, Kilowog a zbytek Sboru Green Lantern. Jednou z nejdůležitějších postav byl největší nepřítel Sboru - Parallax, který byl rovněž kompletně počítačově vygenerován.

obrazek
Doma na Zemi si film vyžádal rovněž řadu praktických aranžmá, která se všechna realizovala v okolí New Orleans. Když Hal poprvé cestuje na Oa, je de facto vystřelen do vesmíru. A stejně na tom byl Reynolds a to bez zkoušky. Campbell nejprve naaranžoval vystřelení s kaskadérem, potom filmoval Reynoldsův první pokus. Záměrem bylo zachytit jeho - a Halův - přirozeně vyděšený výraz.

„Tuhle sekvenci jsme točili v centru New Orleans, pomocí lan a 20 metrů vysokého jeřábu," vzpomíná Reynolds. „Vystřelili mě do vzduchu, přičemž kameraman letěl těsně nade mnou. Myslím, že jsem letěl rychlostí asi 60 km/hod, takže to docela svištělo, asi po dobu 3 vteřin. To byl asi nejděsivější okamžik mého života, ale zároveň to byl docela vzrušující zážitek."

„Celý filmový štáb se ze sebe snažil dostat maximum, protože jsme všichni věděli, že jsme první film o Green Lantern, chtěli jsme překonat své vlastní ambice ohledně tohoto filmu a zároveň uspokojit fanoušky, kteří tak dlouho čekali, než se objeví jejich oblíbený hrdina na filmovém plátně“, shrnuje Greg Berlanti. „A bylo nám jasné, že když se nám ten film podaří, získáme nové fanoušky Green Lanternu po celém světě.“

„To, že všichni máme rádi superhrdiny, má svůj důvod,“ říká Ryan Reynolds. „Inspirují nás a dělají všechny ty neuvěřitelné kousky, ale v mnohém směru jsou jako my. Pamatuji si, jak jsem šel s tátou na Supermana, a pak jsem několik let toužil po tom, abych se také stal Supermanem. To je pocit, na který nikdy nezapomenete. A teď můžu říct, „Já jsem Green Lantern.“ To je jako zázrak.“

Donald De Line říká: „Diváci se při tomto filmu dostanou do zcela jiného světa. Povezeme je ze Země až do středu vesmíru. Ve filmu plném akcí, s krásným příběhem a fascinujícím postavami, je to čistá zábava.“

Martin Campbell na závěr shrnuje: „Green Lantern je fantastický hrdina, který byl vytvořen tak, aby nás všechny přežil. Příběh vás vtáhne do děje, je nabitý emocemi a v neposlední řadě to je zábavné. Ten film splnil naše očekávání a věříme, že diváci budou mít stejný pocit."

Podobné filmy

Taxi 4
Připoutejte se, staří známí se vracejí! Tentokrát je problémem nebezpečný muž, kterého má ...
dnes 20.15
Prima Cool
Centrální inteligence
(Central Intelligence) Dwayne Johnson býval na střední škole často terčem šikany. Z toho a...
dnes 21.30
Nova
Sedm a víc
(The Seven-Ups) Vždy dokázal zajít o kus dál, aby nastolil spravedlnost. Roy Scheider v hl...
dnes 21.55
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 23. 9. 2023 Svátek má Berta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz