fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

82% 5473 hlasů
film / animovaný, dobrodružný, komedie, USA, , 100 min., od 7 let
Finding Nemo
Kinopremiéra v ČR 14.2.2013, DVD od 24.3.2004 Warner, Blu-Ray od 13.3.2013 Magicbox

Režie: ,
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2003, Oskar, Nejlepší celovečerní animovaný film


V TV televize po. 13.12. HBO 08.00, so. 11.12. HBO (hr) 09.10
HBO (hr) 09.10
Ukázka
00:27I s malou rybičkou mohou být velké starosti.
V pestrobarevných a teplých vodách Velké útesové bariéry žije ve svém bezpečném a odlehlém příbytku ze sasanek Marlin a jeho jediný syn Nemo. Marlin se s obavami ze všech nepředvídatelných nebezpečí, které hlubiny oceánu skýtají, snaží svého syna před nástrahami okolí ochránit. Nemo je však, stejně jako všechny malé rybky, velmi zvídavý a chce tajemný útes prozkoumat. Když je pak nečekaně unesen daleko od domova a skončí v akváriu, kterým si vyzdobil ordinaci laciný zubař, ocitne se Marlin nečekaně v roli hrdiny na cestě k záchraně svého syna.
Během hledání se k Marlinovi připojí samaritánka Dory - ryba s nejhorší krátkodobou pamětí a největším srdcem v celém oceánu. Její nehynoucí optimismus neustále žene Marlina kupředu a dodává mu odhodlání riskovat a překonávat jeho obavy. Díky tomu Marlin také postupně začne věřit, že se nakonec přece jen podaří všechny problémy zdárně vyřešit.
Po střetu s četnými nástrahami podmořského i suchozemského světa včetně žraloků, želv, medúz, mořských ptáků, městské kanalizace i samotného člověka, končí odloučení otce a syna šťastným shledáním a kdysi bojácný Marlin se stane v očích svého potomka i celého oceánu opravdovým hrdinou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Z dnešního pohledu nic moc, ale ve své době hodně zásadní dílko. Hromada nesmyslů, které se ale kvůli roztomilému Nemovi rozhodnete přehlédnout...
Všechny komentáře k filmu 176+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Hledá se Nemo

obrazek
Nemo je obyčejný rybí kluk, který žije se svým otcem Marlinem. O maminku i sourozence přišel krátce po narození, když jejich nový příbytek v mořské sasance napadla dravá ryba. To je také důvodem proč ho Marlin až příliš úzkostlivě chrání před všemožnými nástrahami oceánu. A také to, že Nemo má jednu ploutev menší. Jeho synáček je zvědavý, všetečný a neposlouchá. A tak se Marlin stane bezmocným svědkem toho, jak se jeho syna zmocní potápěč. Překoná svou bázlivost se rozhodne syna za každou cenu najít a zachránit. Vydá se okamžitě na cestu. Směr mu poradí dobrácká rybka Dory, která však trpí častými výpadky paměti a tak se zdá, že jako průvodce oceánem nebude Marlinovi příliš platnou pomocnicí. Cestou potkají žraloka Bruce, který se společně se dvěma kamarády Návnadou a Kotvou snaží odvyknout masožravému životu a vidět v rybách spíše kamarády než oběd. Příliš se mu ovšem nedaří a Marlinovi a Dory nezbývá než prchat před jeho nečekaně probuzenými chutěmi. Objeví přitom potápěčské brýle toho, který unesl Nema.
obrazek
Podle adresy napsané na brýlích se vydá na cestu do Sydney. Nemo mezitím skončí v akváriu v zubařské ordinaci, kde už žije řada dalších rybek. Od nich se Nemo dozví, že ho zubař hodlá darovat své tyranské neteři Darle, která je postrachem všech zvířátek. Gill, který je přirozeným vůdcem rybek v akváriu, vidí v malém Nemovi příležitost realizovat plán útěku. Chtějí ucpat filtr a pak, až bude zubař akvárium čistit, uniknout oknem do blízkého moře. Nemo se rozhodne Gillovi s jeho plánem pomoci. Plán však nevyjde a Nemo se ocitne ve spárech kruté Darly. Podaří se mu však s pomocí ostatních kamarádů z akvária uniknout a odpadem se dostat do moře. Náhodou je právě poblíž i Marlin, a tak se otec se synem konečně shledají. Jenže právě v tu chvíli se ocitne ve smrtelném nebezpečí pro změnu Dory.


O filmu

obrazek
Oscarem ocenění autoři filmů Toy Story: Příběh hraček, Život brouka a Příšerky, s. r. o. se vracejí na plátna kin se zcela novým animovaným dobrodružstvím, které se tentokrát odehrává pod hladinou oceánu. Film Hledá se Nemo je příběhem dvou mořských rybek - Marlina a jeho syna Nema - které poblíž jejich domova u Velké útesové bariéry nečekaně rozdělí osud. Starostlivý Marlin se za pomoci přátelské, ale zapomnětlivé rybky Dory vydává na nebezpečnou cestu k nalezení svého syna, který mezitím sám připravuje několik plánů, jak se bezpečně vrátit domů.

"Tento film výrazně posunul kvalitativní laťku filmů z produkce Pixaru i počítačové animace obecně," říká vedoucí výroby John Lasseter. "Jsem na Andrewa velice hrdý. Podařilo se mu natočit film, který přivádí k životu jeho vizi a přináší na plátno jedny z nejpůvabnějších postav, které kdy Pixar vytvořil. Film je nádherný a plný dramatických situací, emocí i humoru. Jako otce pěti dětí mě velmi oslovil. Přestože jde o čistě fiktivní příběh, jeho základem jsou témata, která budou většině lidí důvěrně známá. Vztah otce a syna, první školní den... to jsou věci, kterým rozumí každý. My jsme je pouze adaptovali na podmořské rybky."


obrazek
"Z technického hlediska tento film překonává vše, co studio Pixar doposud vytvořilo," pokračuje Lasseter. "Velmi složitě animované ryby naši animátoři zasadili do půvabného a dechberoucího podmořského prostředí. Svět, který jsme vytvořili, není skutečný, o což jsme se ani nesnažili. Díky úžasným schopnostem animačních technologií, které jsme měli k dispozici, ale působí velmi věrohodně - a to bylo vždycky naším cílem."

V příběhu tohoto filmu se odráží několik osobních prožítků scénáristy a režiséra Andrewa Stantona. Poté, co v roce 1992 navštívil středisko Marine World, začal přemýšlet o úžasném potenciálu počítačové animace v souvislosti se zobrazením podmořského světa. Do uvedení prvního celovečerního snímku od Pixaru tehdy zbývaly ještě tři roky, ale Stantonova fascinace touto myšlenkou přetrvala.

Dalším střípkem do této mozaiky byly jeho dětské vzpomínky na akvárium v ordinaci rodinného zubního lékaře. Díky rybičkám se na návštěvu zubaře dokonce těšil. "Často jsem si říkal, že akvárium u zubaře je pro mořské rybky opravdu divné místo k žití. Nestýská se jim po domově? Chtěly by se pokusit uniknout a vrátit se zpět do oceánu?"

Třetí osobní zkušeností, kterou se nechal Stanton inspirovat, byl jeho vztah k vlastnímu synovi. "Když bylo mému synovi pět, šel jsem s ním na procházku do parku. Bylo to v době, kdy jsem hodně pracoval a cítil jsem, že s ním trávím velmi málo času. Během procházky jsem pak cítil všechny nashromážděné emoce a hlavou se mi honila jediná myšlenka - že jej často postrádám. Zároveň jsem se ale přistihl, že mu pořád dokola říkám 'Nedotýkej se toho! Nedělej to! Spadneš tam!' A slyšel jsem hlas v mé hlavě, který mi říkal: 'Naprosto mrháš drahocenným časem, který můžeš trávit se svým synem.' Stal jsem se posedlý myšlenkou, že přehnaná starostlivost může z dobrého otce udělat špatného."

obrazek
Stanton si připravil několik propracovaných grafických návrhů a rozhodl se pro svou myšlenku získat Lassetera - vášnivého potápěče a obdivovatele podmořského světa. Ten byl jeho návrhem nadšen. "Andrew je úžasný vypravěč a věnuje obrovské úsilí tomu, aby nebyl film předvídatelný. V tomto směru pozitivně ovlivnil všechny naše filmy a já jsem se od něj mnoho naučil," říká Lasseter.

"Na příběhu mě velmi přitahovalo, že je jeho hlavním představitelem otec - nepamatuji si na žádný jiný animovaný film, který by byl odvyprávěn z této perspektivy. Věděl jsem, že mohu tento příběh napsat s použitím vlastních zkušeností," říká Stanton. "Oceán byl skvělou metaforou pro život. Je to to nejstrašidelnější a zároveň nejzajímavější místo na celém světě, protože tam může být doslova cokoliv, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. Pohrával jsem si s touto tématikou a hlavní postavou otce, jemuž strach zabraňuje v tom, aby dobře plnil svou rodičovskou úlohu. A fakt, že se ocitá uprostřed oceánu, kde musí čelit všem nepříjemných nástrahám, kterým nikdy nechtěl stát tváří v tvář, byl skvělou příležitostí, jak do filmu vložit dostatek zábavy, ale i několik hlubších myšlenek."

Expertům na počítačovou animaci z Pixaru se v minulosti povedlo přivést k životu hračky, brouky i příšerky. Úkol ztvárnit podmořský život ve filmu Hledá se Nemo se však ukázal být dosud nejtvrdším oříškem. Návštěvy mořských akvárií v zoo, potápění v Monterey a na Havaji, vysedávání před hustě osídleným akváriem ve studiu a několik přednášek od zkušeného ichtyologa pomohlo animátorům načerpat dostatečné množství inspirace.

obrazek
V čele týmu animátorů, jejichž počet se v průběhu natáčení pohyboval mezi 28 a 50, stáli Dylan Brown, Mark Walsh a Alan Barillaro. Ti museli v úvodní fázi příprav mimo jiné vyřešit otázku, jak ve filmu nejlépe znázornit chování malých tvorů, u kterých je vyloučena gestikulace pomocí rukou a nohou.

"Natáčení každého filmu s sebou přináší několik zásadních problémů, se kterými se člověk do té doby nesetkal," říká Brown. "Pokaždé začínáme tím, že se tyto problémy snažíme předem odhalit a najít způsob jejich řešení. V případě Nema spočíval hlavní zádrhel v tom, že postavičky neměly žádné končetiny, což samozřejmě zásadně redukovalo množství použitelných gest. Zaměřili jsme se tedy zejména na obličejovou část. Zároveň jsme ale nechtěli, aby postavy budily dojem pohyblivé hlavy na statickém těle, proto musela být obličejová artikulace součástí komplexního jazyku těla. Když se člověk potřebuje ohlédnou, pouze otočí hlavu. Když chce totéž udělat ryba, pootočí hlavou jenom trochu a celé tělo se otočí za ní."

"Ve většině animovaných filmů se ryby pohybují bez jakýchkoliv náznaků jejich fyzické aktivity, což působí jako pěst na oko. Nepotřebujete být ichtyolog, abyste poznali, že je na tomto pohybu něco nepřirozeného - je to jako pozorovat klusajícího koně, který používá jenom dvě nohy. Pokud se v Nemovi ryby pohybují, je to znát i na jejich ploutvích. Způsob jejich pohybu navíc budí dojem, že se opravdu nacházejí ve vodě. Týmu se skvěle podařilo vyjádřit rozdíly mezi životem v prostředí, kde postavu obklopuje nestlačitelná voda, a prostředím, kde ji obklopuje stlačitelný vzduch," dodává profesor University of California v Irvine Adam Summers, který animátorům pomáhal se simulací rybího chování a pohybu.

O tvůrcích

Andrew Stanton
(režie, námět, scénář) se podílel na všech čtyřech předchozích filmech z produkce studií Disney a Pixar. Po úloze spoluscénáristy, druhého režiséra a vedoucího výroby tentokrát debutuje jako hlavní režisér filmu. Stanton byl jednou z hlavních kreativních sil studia Pixar, kam byl v roce 1990 přijat na pozici animátora. V roce 1996 se stal jedním ze čtyřech scénáristů, kteří byli nominováni na Oscara za film Toy Story: Příběh hraček a později se jako scénárista podílel i na všech dalších filmech Pixaru - Život brouka, Toy Story 2: Příběh hraček, Příšerky, s. r. o. a Hledá se Nemo. Kromě toho byl pomocným režisérem filmu Život brouka a vedoucím výroby filmu Příšerky,s.r.o. Stanton získal bakalářský titul na California Institute of Arts, kde v průběhu studia natočil filmy A Story a Somewhere in the Arctic. V 80. letech začal svou profesionální kariéru jako animátor ve studiu Kroyer Films. V roce 1987 se podílel na televizním seriálu Ralpha Bakshiho Mighty Mouse, The New Adventures, u kterého působil jako jeden ze scénáristů. V roce 1990 byl pak přijat do Pixaru, kde se zprvu jako animátor a režisér podílel na mnoha televizních reklamách. Před začátkem prací na Toy Story: Příběh hraček natočil Stanton s Johnem Lasseterem krátké animace Suprise a Light and Heavy, jejichž hlavním motivem byl známý symbol studia Pixar - lampa Luxo Jr.

Lee Unkrich
(pomocný režisér) se podílel jako pomocný režisér na filmech Toy Story 2: Příběh hraček a Příšerky, s. r. o. Do jeho filmografie patří také snímky Toy Story: Příběh hraček a Život brouka, na kterých pracoval jako střihač. Unkrich vystudoval prestižní filmovou školu na University of Southern California. V současné době připravuje s Lasseterem další film z produkce studií Disney a Pixar Cars.

Bob Peterson
(scénář) je od roku 1994 jedním z klíčových pracovníků studia Pixar. Svůj výtvarný talent uplatnil při natáčení filmu Toy Story: Příběh hraček, na kterém pracoval jako animátor. Podílel se také na příbězích filmů Život brouka a Příšerky, s. r. o. První grafické zkušenosti nasbíral při kreslení seriálu Loco-Motives do místních novin Journal and Courier. Po dokončení studií Peterson pracoval ve firmě Wavefront Technologies, kde učil ostatní zaměstnance používat grafický program Maya. Poté získal místo v hollywoodské produkční společnosti Rezn8, odkud v roce 1994 odešel do Pixaru. Kromě práce na animaci a příběhu také propůjčil svůj hlas postavě postaršího šachisty v krátkém filmu Geriho hra a úřednici Roz ve filmu Příšerky, s. r. o. Režíroval také několik reklamních šotů z produkce Pixaru.

David Reynolds
(scénář) je ostřílený komediální autor, k jehož stěžejním dílům patří scénář k animované pohádce z produkce Disneyho Není král jako král. Podílel se také na dějových liniích Disneyho snímků Legenda o Mulan a Tarzan a na filmech Život brouka a Toy Story 2: Příběh hraček, které vznikly v koprodukci studií Disney a Pixar. V roce 1980 si Reynolds získal pozornost díky improvizační komediální show All You Can Eat and the Temple od Doom, kterou uváděl spolu s Robertem Smigelem. V druhém pořadu Happy Happy Good Show se k nim připojili komici Bob Odenkirk a Conan O'Brien. Když pak O'Brien začal uvádět pořad NBC Late Night, Reynolds se přestěhoval do New Yorku a stal se jedním z jeho scénáristů. V začátcích své filmové kariéry se Reynolds věnoval převážně herecké profesi a objevil se ve filmech jako One More Saturday Night, Jak chutná černá, China Beach nebo Crime Story. Poté si však uvědomil, že jeho hlavní předností je literární talent, a zaměřil se na psaní. Kromě pohádky Není král jako král má na kontě také film Atlantis: The Lost Empire. Předtím, než se stal součástí kreativního týmu v pozadí filmu Hledá se Nemo, pracoval 14 měsíců na filmové adaptaci klasické dětské knížky Maurice Sendaka Where the Wild Things Are. V současné době připravuje projekty pro společnosti Warner Bros. a Paramount a spolu s režisérem Markem Dindalem, se kterým spolupracoval již na filmu Není král jako král, pracuje na animovaném filmu Chicken Little.

Thomas Newman
(hudba) složil hudbu k již více než padesáti celovečerním filmům. Byl celkem pětkrát nominován na Oscara, a to za filmy Malé ženy, Vykoupení z věznice Shawnshank, Hrdinové mého dětství, Americká krása a Road to Perdition. Kromě toho získal cenu Emmy, tři Grammy a cenu BAFTA. Newman se narodil v roce 1955 legendárnímu Alfredu Newmanovi, který byl v průběhu své kariéry nominován na neuvěřitelných 45 Oscarů. Newman studoval hudbu na univerzitách USC a Yale a svou kariéru začal jako divadelní skladatel. V 70. letech prošel několika hudebními skupinami, ve kterých hrál na klávesy, a poté se vrátil do Hollywoodu se záměrem uchytit se u filmu. V roce 1983 jej oslovil John Williams s nabídkou, zda by nechtěl provést instrumentaci jeho skladby Darth Vader's Death k filmu Návrat Jediho, a krátce poté dostal možnost podílet se na hudbě k filmu Lehkomyslní, kterým posléze odstartoval svou veleúspěšnou kariéru filmového skladatele. Mezi filmy, které doprovází Newmanova hudba, patří Real Genius, Muž s červenou botou, Hledám Susan. Zn. Zoufale..., Ztracení chlapci, Feťáci, Smažená zelená rajčata, Extáze, Hráč, Vůně ženy, Kost a kůže, Lid versus Larry Flynt, Oscar a Lucinda, Zaříkávač koní, Zelená míle, Erin Brockovich, In the Bedroom a White Oleander. Zkomponoval také hudbu k televizním seriálům Boston Public a Odpočívej v pokoji.

Podobné filmy

Nejistá sezóna
Malý divadelní soubor má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými o...
dnes 16.45
Nova Cinema
Raubíř Ralf
(Wreck-It Ralph) Hlavní záporák Raubíř Ralf touží po tom, aby byl milován tak, jako perfek...
dnes 18.10
Nova Cinema
Piráti z Karibiku: Prokletí Černé Perly
(Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) Krásná guvernérova dcera Keira Kn...
dnes 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 2. 12. 2021 Svátek má Blanka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz