fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 789 hlasů
film / drama, romantický, Velká Británie/USA, , 102 min., od 12 let
The End of the Affair

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film obdržel 4 nominace na Zlatý glóbus (Nejlepší drama - Nejlepší herečka v dramatu - Nejlepší režie - Nejlepší filmová hudba v dramatu).
Film obdržel 2 nominace na Oscara (Nejlepší herečka v hlavní roli - Nejlepší kamera).BR> Film obdržel 10 nominací Britské filmové akademie (Film - Režie - Scénář - Herec - Herečka - Hudba - Kamera - Kostýmy - Make-up - Výprava)
starNastavit upozornění

V TV televize út. 16.6. TVP Historia 22.35
TVP Historia 22.35
Ukázka
01:39Příběh lásky a nenávisti podle bestseleru Grahama Greena.
Je rok 1939. Anglie je ve válce. A brzy vzplane bouřlivá láska, jež bude vykoupena tragickou cenou. Mladý spisovatel Maurice Bendrix vzbuzuje ve vášnivé Sáře Milesové, spoutané nudným manželstvím s bohatým civilním úředníkem Henrym, neodolatelnou přitažlivost od prvního okamžiku jejich setkání na večírku jejího manžela. Jejich vášnivý, sexuálně osvobozující milostný vztah je přerušen bombardováním, při němž Maurice málem přijde o život. Sarah jejich vztah okamžitě ukončí a Maurice se cítí strašlivě podveden. Dva roky nato se setkává s Henrym. Opět se v něm probouzí posedlost Sárou a pronásledován vášnivými vzpomínkami znovu vstupuje do jejího života, aby poznal důvody, ze kterých pramenilo zahubení jejich vzájemné stravující lásky.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Literární předlohu neznám.. Každopádně jsem od režiséra Neila Jordana aq dvou špičkových hvězd jakými jsou Ralph Fiennes a Julianne Moore čekala mnohem víc, něž mdlé milenecké vyznávání.. Za příběhem tuším hloubku, ale ani jeden z nich mě nepřesvědčil, abych ze sebe vyloudila jakoukoliv emoci :-( Dokonce i ta hromada sexu je velmi vlažná.. :-( Velké očekávání, malé naplnění..
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Hranice lásky

obrazek
Maurice Bedrix: Jeho láska byla stejně nezměrná jako jeho žárlivost. A on došel až na konec obou těchto pocitů. Sarah Milesová: Dala Bohu jen dva sliby v životě - že bude Henrymu věrnou ženou, a že se Maurice navždy vzdá. Ani jeden z nich nedokázala splnit.
Seznámili se v neklidném roce 1939, a ve chvíli, kdy ji Bedrix dovedl k orgasmům, které v manželské posteli nikdy nepoznala, začaly na Londýn dopadat první bomby. Věřte, že když vás uprostřed milování smete exploze, už nikdy nebude nic jako dřív... <>Obrázek nenalezen<> V podstatě je to docela obyčejný příběh: dva muži milují jednu ženu. Jeden z nich je manžel, druhý milenec. Tak už to v životě chodí. Jules a Jim, Willie a Phil i řada z nás, dychtivých geometrů, co si vyzkoušeli vratký skluz po křehké přeponě milostného trojúhelníku, by o tom mohla vyprávět. Jenom by to museli umět jako Graham Greene, jež to (téměř) takhle kdysi prožil, se svojí "válečnou láskou" Catharine Walstonovou, které svoji vzpomínkovou knihu (v roce 1951) také věnoval. A nám ji předal jako poselství těm, kteří tuhle věčnou trojčlenku (s řadou neodhadnutelných proměnných) budou řešit po něm.

Michal ŠobrZdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema

O natáčení

obrazek
Graham Greene, tvůrce literární předlohy filmu, je autorem mnoha románů (mimo jiné žánru špionážní literatury) i povídek, čtyř cestopisů, šesti divadelních her, tří autobiografických knih, dvou biografií a čtyř knih pro děti. Ve svých dílech často čerpal ze svých vlastních zážitků, před druhou světovou válkou cestoval po Libérii, Německu, pobaltských republikách, v roce 1938 byl svědkem protikatolických represí v Mexiku, za války sloužil na britské ambasádě v Sierra Leone a nějaký čas strávil v Portugalsku. Román "Konec dobrodružství" je považován za jeden z jeho nejosobnějších. I Greene zažil bombardování Londýna - jako dobrovolník sloužil v řadách oddílů, které připravovaly město na válku. Během té doby měl Greene poměr s Američankou Catharine Walstonovou, provdanou za bohatého farmáře. Svou knihu dokonce Walstonové věnoval. Režisér a scénarista Neil Jordan (Hra na pláč, Interview s upírem) ji považuje za Greenovo vůbec nejlepší dílo. "Vypráví ten nejprostší příběh, jaký vůbec existuje," říká Jordan. "V jádru je ale nesmírně vzrušující. Když jsem tu knihu četl před sedmi či osmi lety, napadlo mě, že by podle ní mohl vzniknout velice zajímavý film."
obrazek
Postava spisovatele Maurice Bendrixe, kterého ztělesnil Ralph Fiennes, má v sobě mnohé z osoby svého autora. Jordan tomu ještě napomohl a při psaní scénáře se vedle románu samotného inspiroval i Greenovým životem. Fiennes byl pro roli zadumaného anglického intelektuála 40. let ideálním představitelem. "Má v sobě něco z Grahama Greena," tvrdí producent Stephen Woolley. "Za jeho chladným a odměřeným výrazem se ukrývají překvapující vášně. Film vypráví i o tom, o čem všem je vztah mezi mužem a ženou - o sexu, vášni i žárlivosti. Je v tom i špetka sadomasochismu. Myslím, že Ralph pochopil svou postavu v celé její složitosti." Představitelku Sarah hledal Jordan mezi několika adeptkami a Julianne Mooreová ho naprosto uchvátila. Třetím vrcholem milostného trojúhelníku je Henry Miles, vysoký státní úředník a trochu suchopárný manžel Sarah. Hraje ho Stephen Rea, který předtím natočil s režisérem Jordanem už sedm filmů. "Je to náročná role," říká producent Woolley. "Stephen ho pojal jako sympatického člověka, aniž by tím vrhl stín na oba milence. Je tak trochu obětí jejich vztahu."
obrazek
V únoru roku 1999 se herci, režisér Jordan a celý štáb sešli v Sheppertonských studiích nedaleko Londýna. Příběh velkého milostného vzplanutí se odehrává na pozadí Němci bombardované Anglie. Výtvarník Anthony Pratt navázal na svou práci na filmu Johna Boormana Naděje a sláva, který se taktéž odehrával v Londýně za druhé světové války. Pratt byl tenkrát nominován na Oscara. Válečný Londýn měl být podle Jordanových představ aktivním účastníkem příběhu. "Muselo na něm být něco strašidelného a zároveň něco smyslného. Atmosféra jako z erotické duchařské povídky," říká Jordan. Ačkoliv dobové reálie hrají spíše podružnou roli, museli na ně tvůrci brát do jisté míry ohled. "Snažili jsme se naznačit, že ústřední topení ještě většinou chybělo a že kvůli válce byl nedostatek uhlí a jiných surovin," vysvětluje Anthony Pratt. "Na druhé straně nám nešlo o to udělat věrnou kopii 40. let." V několika scénách se dostalo na škody, které Londýnu přineslo válečné bombardování. Tehdy byla úplně zničena asi třetina města, dvě třetiny domů byly poškozeny a na celkových ztrátách na civilním obyvatelstvu se Londýn podílel více než z 50 procent.
obrazek
Většina scén filmu se odehrává v noci nebo za deště. Což je sice pohroma pro herce a techniky, filmu to ale dodává působivou atmosféru. "Jsou s tím strašné problémy," přiznává režisér Jordan. "Lidé se musí choulit pod deštníky, herci jsou promoklí a nachlazení. Na druhé straně si můžu pohrát se svícením a dát exteriérům příchuť tajemna." Asi týden strávili filmaři v Brightonu, městě navždy spjatém s romány Grahama Greena. Bydleli ve slavném Grand Hotelu. Právě tam se na konci 80. let severoirské IRA málem podařilo vyhodit do vzduchu britskou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou a celý její kabinet.
Graham Greene svůj román napsal na začátku 50. let. Má ještě co říct dnešnímu divákovi? Ralph Fiennes odpovídá: "Divákům se milostné příběhy líbí a vždycky budou. Je to vlastně zábava. Získá si hrdina dívku? Přijde na to manžel? Co dalšího se milencům přihodí? Trochu se to podobá thrilleru. Milostné příběhy jsou ale i o něčem jiném. Ptají se za nás, jak se v těchto situacích chovat. Máme se ohlížet na naši čest a důstojnost a nebo se řídit našimi touhami a instinkty?"

O hercích

Ralph Fiennes
se do povědomí diváků zapsal především rolemi v oscarových trhácích Schindlerův seznam Stevena Spielberga a Anglický pacient Anthonyho Minghelly. Jak za roli sadistického velitele koncentračního tábora Amona Goethe tak za hraběte Almásyho, který vypráví svůj nešťastný milostný příběh, byl Fiennes nominován na Oscara.
Fiennes se kvůli herectví vzdal slibné kariéry malíře. Vystudoval Královskou akademii dramatických umění a uvedl se jako představitel klasického repertoáru na jevištích Royal Shakespeare Company a Royal National Theatre. Ještě než se objevil na plátnech kin, ztělesnil T.E. Lawrence v britském televizním filmu "A Dangerous Man: Lawrence After Arabia". Z Fiennesových hollywoodských projektů dále jmenujme tituly Otázky a odpovědi, Zvláštní dny a Mstitelé . Fiennes stále vystupuje v divadelních představeních a za svůj broadwayský debut v Shakespearově "Hamletovi" obdržel cenu Tony.

Julianne Mooreová
je herečka spjatá především s americkým nezávislým filmem. Znát ji budou fanoušci Todda Haynese (Safe), Roberta Altmana (Prostřihy, Cookie's Fortune), Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie, Magnolia) či bratrů Coenových (Big Lebowski). Objevila se i v několika hollywoodských projektech, z nichž vynikají tituly Dva v tom, akční Nájemní vrazi, remake Hitchcockova Psycha, ale především ústřední ženská role ve Spielbergově pokračování ještěří ságy Ztracený svět.
Po absolvování Boston University for the Performing Arts začínala Mooreová na off-broadwayských divadelních scénách. Divadlu se věnuje dodnes a v poslední době se na jevišti objevila vedle takových herců, jakými jsou Al Pacino či Meryl Streepová.

Stephen Rea
Co by to bylo za film Neila Jordana bez herecké účasti Stephena Rei? Jordanův oblíbenec se objevil už v osmi jeho projektech, nejvýrazněji pak v hlavní roli veleúspěšné Hry na pláč (nominace na Oscara).
Rodák ze severoirského Belfastu začínal na jevištích dublinského Abbey Theater a úspěšně se uvedl i na londýnských scénách. V roce 1980 si společně s irským dramatikem Brianem Frielem založil vlastní divadelní společnost Field Day, se kterým jako herec a jednou i jako režisér (hra "Tři sestry") strávil celých deset let. Rea má za sebou spoustu rolí v klasických i moderních hrách a za svůj broadwayský debut byl nominován na cenu Tony. První výraznější filmovou roli vytvořil v Jordanově debutu Angel. Pravidelně se pak objevoval v dalších jeho filmech (mimo jiné Interview s upírem, Michael Collins, Malý řezník), ale i v projektech jiných režisérů. Jmenujme Život je sladký Mikea Leigha, Pret-a-porter Roberta Altmana či Still Crazy - Pořád naplno Briana Gibsona. Za roli v televizním filmu společnosti HBO "Zločin století" byl Rea v roce 1996 nominován na Zlatý glóbus

O tvůrcích

Neil Jordan
Neil Jordan natáčí prakticky dvě skupiny filmů, na jedné straně ty, které se tématicky dotýkají jeho rodného Irska, a pak ty ostatní, často laděné do hororové atmosféry. Do první skupiny patří především Hra na pláč, jeho nejoceňovanější snímek (Oscar za scénář), dále třeba Michael Collins či Malý řezník, do druhé skupiny pak horrory Společenství vlků a Interview s upírem, či komedie Dům veselých duchů a Nejsme žádní andělé.
Rodák z irského Sliga začínal jako umělecký poradce u historického velkofilmu Johna Boormana Excalibur. V roce 1982 debutoval jako režisér snímkem Angel. Úspěch jeho třetího filmu Mona Lisa mu zajistil pozornost amerických studií - poprvé s nimi spolupracoval u strašidelné komedie Dům veselých duchů. Byl to ale až fenomenální kritický a divácký úspěch Hry na pláč, příběhu bývalého příslušníka IRA, který mu v Hollywoodu otevřel dveře dokořán. Adaptace upírského bestselleru Anne Riceové Interview s upírem v hlavních rolích s Bradem Pittem a Tomem Cruisem se setkala se značným diváckým ohlasem. Od té doby točí Jordan střídavě doma a v Americe. Film The End of the Affair je jeho už desátou spoluprací s producentem Stephenem Woolleyem. Společně založili společnost The Company of Wolves, v rámci které v současnosti pracují na několika projektech pro Spielbergovo studio Dreamworks.

Michael Nyman
Nyman je pojmem v oblasti vážné i filmové hudby.
Londýnský rodák studoval hudbu na Royal College of Music and King's College a v branži začínal jako hudební publicista a kritik. V druhé polovině 70. let dal dohromady skupinu muzikantů, se kterými hrál hudbu minulých staletí předělanou do moderního hávu. Je autorem několik oper, pěti koncertů a mnoha dalších orchestrálních, komorních a vokálních projektů. Filmoví fanoušci se s jeho výrazně zabarvenou hudbou mohli poprvé setkat u filmů britského režiséra Petera Greenawaye (Umělcova smlouva, Prosperovy knihy, Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec a další). Jeho největším dosavadním úspěchem na poli filmové hudby je doprovod k filmu Jane Campionové Piano, který se stal jedním z nejprodávanějších nepísňových soundtracků vůbec. Z dalších filmových projektů jmenujme: Plameny lásky, Wonderland či sci-fi Gattaca.

Podobné filmy

Au Pair 2 aneb Pohádka pokračuje
(Au Pair II) Firma miliardáře Olivera Caldwella se připravuje na fůzi s evropskou společno...
dnes 11.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Zamilovaný profesor
(Nutty Professor) Laskavý a nadaný profesor genetiky Eddie Murphy zkusil už úplně vše, ale...
dnes 12.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Signál
Poklidnou idylu rázovité vesničky nečekaně rozčeří sympatičtí mladíci Kryštof Hádek a Vojt...
dnes 13.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 7. 6. 2020 Svátek má Iveta a Slavoj
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz