fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

69% 1594 hlasů
film / dobrodružný, fantasy, mysteriózní, Francie/Kanada, , 122 min., od 13 let
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Kinopremiéra v ČR 21.1.2010 v SK 25.3.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize út. 7.12. Filmbox Premium 19.00
Filmbox Premium 19.00
Ukázka
01:37Dr. Parnassus kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem panem Nickem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem pana Nicka. Nyní se čas Parnassovy dcery Valentiny naplnil a on se trápí, jak jí zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu První hodina a kus vynikající a bez chyby, pak ačkoliv nejvíc gilliamovské, mě poněkud nevyhovující, ale jako celek skvělý, působivý film, který si budete dlouho pamatovat. Když jsem se rozmýšlel, jak nejlépe začít s Gilliamem, padly mé zraky právě na Imaginárium a to jak díky skvělému příběhu a obsazení, tak hlavně těm tragédiím okolo. Depp, Farrell a Jude Law vzdali hold Ledgerovi na jedničku, opravdu jsem dost často nevěděl, kdo je kdo a nebýt dabingu, iluze by byla perfektní :-). Jen škoda, že Deppův Tony nedostal víc prostoru, ale nevadí. Lily Cole má v sobě něco strašně přitažlivého a je skvělá a pěkná herečka, Garfield snadno nezapamatovatelný (ale nic proti němu nemám, už jen proto, že hraje Spider-Mana), nejpůsobivější jsou ale výkony Christophera Plummera a hlavně pak Toma Waitse jako fantastického pana Nicka, neboli Ďábla. Příběh originálně podaný, místy inovativní, v celé stopáži pak velmi, velmi působivý. Nenudilo mě to, parádně jsem si film užíval a to jednak jak díky atmosféře tak i díky neopakovatelnému a jedinečnému vizuálu tohoto jedinečného imaginátora Gilliama. Parádní zápletka, ještě lepší vývoj příběhu a i přesto, kolik film doprovázelo tragédií je v něm prostě skoro všechno perfektní. Nebo taky úplně všechno, ale nesedlo mi to, nebo jsem to přehlédl. A zmínku si zaslouží i hudba a perfektní prostředí. A jak to tak píšu, jsem tím snad nadšenější ještě víc, než když jsem na to koukal... Ale jednoznačně 85% a brzy se podívám znovu, protože takových filmů opravdu moc není a to je jedině dobře.
Všechny komentáře k filmu 37+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Terry Gilliam, expert a fanda všech pozemských i nadpozemských podivností, přívrženec vyděděného a na okraji zájmu. Ten, který se zaměřil na vytváření pohádkových světů s nápadně reálnými prvky (Kletba bratří Grimmů), zemí, kde pochopitelně straší a když to nejsou vlkodlaci, jsou to lidé (Strach a hnus v Las Vegas), kteří se rozhodli stát se zvěří, aby tak potlačili bolest a utrpení člověka. Z těchto znepokojivých krajin se občas leckdo snaží vydělit, zachránit a to nejlépe bláhovým (?) únikem do imaginárních prostorů vlastní fantazie. V jeho posledním filmu jsem opět u Terryho doma, neopouštíme již dávno zabydlené, nikoliv však probádané, v takové míře, abychom byli znechuceni a chtěli jej obviňovat z vykrádání sebe sama. A to přesto, že těch styčných ploch je v Parnassovi dosti. Tak jako v „Krajině přílivu“ se tu pracuje s ideou Alenky a světa za zrcadlem. Prostřednictvím (ne)vědomí nesmrtelného vykladače písma má každý vyprahlý odvážlivec příležitost zajet si expresem do vlastní hla... Celá recenze

Popis filmu Imaginárium Dr. Parnasse

Doktor Parnassus se svou dcerou Valentinou, žonglérem Antonem, který je do ní zamilovaný, a liliputánem Percym, putují zemí a nabízí svým divákům neobyčejný zážitek. Každý, kdo má odvahu, může projít magickým zrcadlem do hlubin své vlastní představivosti. Parnassus se kdysi dávno vsadil s ďáblem Nickem a vyhrál nesmrtelnost. Jenže se ukázalo, že tíha věčného pozemského života postupně přestala být výhrou. Ve chvíli, kdy se doktor zamiloval a chtěl zpátky mládí a radosti obyčejného smrtelníka, dostal od ďábla další nabídku. Získá, co si přeje, ale pokud se narodí dítě, bude mu jeho duše patřit po dovršení šestnácti let. Čas se naplnil a Parnassus se trápí, jak zachránit Valentinu před neúprosným osudem. Ďábel má ovšem rád sázky, a tak ani teď není vše ztraceno. Komu se dříve podaří prostřednictvím imaginaria získat na svoji stranu nových pět duší, ten vyhrává.


O natáčení

obrazek
Režisér Terry Gilliam připomíná titulní postavu svého posledního filmu, doktora Parnasse, více než by se na první pohled mohlo zdát. Hrdina Imaginária dr. Parnasse, majitel potulné divadelní společnosti, uzavřel smlouvu s Ďáblem, aby mohl žít věčně, vyprávět podivuhodné příběhy a posílat lidi do neuvěřitelného světa představivosti.

Stejně tak i režisér Terry Gilliam je muž, jehož imaginaci opěvují všichni recenzenti světa a jehož příběhy obdivují diváci. Jeho poslední film je velkolepé fantasy, které má slovo imaginace i v samotném názvu. A zcela poprávu. Bývalý člen Monty Pythonů a tvůrce filmů Brazil, Král rybář nebo 12 opic se rozhodl natočit příběh naprosto bez hranic:

„Po několika adaptacích, jsem měl chuť natočit něco čistě svého. Tak jsme si sedli s Charlesem McKeownem, který se mnou pracoval už na Brazil, a jen tak jsme přemýšleli a nadhazovali nápady. Takhle, z čisté radosti a v absolutní svobodě se zrodilo Imaginárium.“

Téměř za hranicí představivosti se zdálo i to, že o hlavní roli tajemného tuláka Tonyho projevil velký zájem Heath Ledger. Ledgera poutalo s režisérem přátelství z dob natáčení Kletby bratří Grimmů, kde si pod Gilliamovým vedením zahrál jednoho z Grimmů. V době příprav Imaginária měl už Ledger za sebou divácky úspěšného Casanovu a oscarovou nominaci za Zkrocenou horu a jeho hvězda dále stoupala. Natáčel se Batman - Temný rytíř a všichni filmaři neomylně věděli, že jeho výkon vystřelí Ledgera do výšin. Z nastupujícího talentu se díky kreaci Jokera měla stát hvězda první velikosti.

„Všichni jsme tušili, že až bude Temný rytíř v kinech, Heath bude v té nejvyšší lize a režiséři se o něj poperou,“ vzpomíná Gilliam.

Do natčení filmu ale nelítostným způsobem promluvil osud. 22. ledna 2008 vtrhla do pracovny Terryho Gilliama jeho dcera Amy, producentka Imaginária dr. Parnasse: “Okamžitě pojď do mé kanceláře!“ O chvíli později už Gilliam nevěřícně sledoval nejnovější zprávu dne - Heath Ledger byl po požití nevhodné kombinace léků na spaní nalezen mrtvý ve svém apartmá.

„Pamatuji se, že jsem se podíval z okna, slunce zapadalo a najednou vzlétlo hejno havranů. Bylo tak obrovské, že zastínilo slunce a já si jen říkal, to jsou havrani z filmu Kletba bratří Grimmů, že vzdávají Heathovi hold. Pak jsem se dozvěděl, že to dělají každý den,“ vzpomíná trpce Gilliam.

Po Ledgerově smrti vypukla ve štábu panika, sám Gilliam byl natolik konsternovaný, že chtěl s natáčením okamžitě skončit.

„Byl jsem nešťastný, nemohl jsem přemýšlet, nevěděl jsem jak dál, neuměl jsem si představit, že je vůbec možné pokračovat. Ale všichni okolo mě, moje dcera, ostatní herci, kameraman, kostymérky, prostě všichni mi říkali, že to nemůžeme vzdát, že musíme jít dál, už kvůli Heathovi.“

obrazek
Tak se Gilliam pokusil vymyslet jak z toho ven. Zachránila jej samotná idea filmu - díky tomu, že Tony prochází zrcadlem, je možné, aby jej po jeho přechodu do jiné reality hrál někdo jiný.

„Jako první mě napadl Johnny Depp, je to muj dlouholetý přítel a vím, že byl i Heathův dobrý kamarád. Věřil jsem, že jestli ho někdo dokáže zastoupit, je to právě Johnny. Poslal jsem Johnnymu scénář a zavolal mu s tím, že jsme totálně nahraní a jestli nám může pomoct. Neváhal ani vteřinu a řekl, že udělá cokoliv aby pomohl,“ říká režisér.

Depp měl sice dobrou vůli, ale jeho pracovní nasazení mu prakticky znemožilo, aby mohl roli Tonyho kompletně převzít. S Imagináriem to opět vypadalo bledě. Pak ale přeci jen svitla naděje - své služby nabídli zcela bezplatně další herci (jejich honorář, stejně jako honorář Johnnyho Deppa jde na konto Ledgerovy malé dcery Matildy), mezi nimi třeba i Tom Cruise. Terry Gilliam nakonec vybral Judea Lawa a Colina Farrella., kteří byli oba přátelé zesnulého Heatha Ledgera.

„S každou další výpravou za zrcadlo se Tonyho postava mění, je čím dál temnější a temnějsí. Jeho první inkarnace je Johnny, který je Heathovi chvíle neuvěřitelně výrazově i fyzicky podobný. Mezistupeň mezi dobrou a zlou částí Tonyho je Jude, váhající a hledající. A poslední část Tonyho osobnosti je Colin - temné já,“ vysvětluje režisér.

„Víte, Imaginárium je v mnoha ohledech zvláštní, strašidelný film. Pamatuju si, že jedna z posledních vět, které Heath do scénáře přidal, byla:,Nestřílejte posla´. Když Johnny vzal roli Tonyho, volal mi, jestli může improvizovat a trochu měnit scénář. Řekl jsem, že samozřejmě a zeptal se, co by chtěl přidal. A on, řekl, že chce říct ,Nestřílejte posla´. Vůbec nevěděl, že to byla věta, kterou přidal i Heath. Nebo třeba Jude Law. Když jsme připravovali Imaginárium, ještě dávno předtím než Heath řekl, že by do toho chtěl jít, diskutoval scénu, ve které Tony visí na žebříku s Judem. Připravil jsem tenkrát takový obrázkový scénář, který jsem ukazoval producentům a na do scény se žebříkem jsem nakreslil Juda. A nakonec to dopadlo tak, že to Jude skutečně točil. Je to vážně docela strašidelné,“ vypráví Gilliam.

Podivné náhody producenty a investory neodradily - naopak. Díky účasti známých hvězd se pro ně rázem z Imaginária dr. Parnasse stal zajímavý projekt. Tragédie, která natáčení postihla, tak nakonec filmu posloužila - zajistila mu nejen publicitu, ale i prostředky na dotočení. Z malého, nezávislého snu věčného dítěte Terryho Gilliama se stal všemi sledovaný blockbuster. A co na to režisér?

„Nevím jak by Imaginárium vypadalo, kdyby ho Heath dotočil. Dal bych cokoliv abych to mohl vidět. Myslím, že po tom, čím jsme prošli je ten film pro diváky zajímavější a vlastně i zábavnější. Není tak temný, jak původně měl být. Což je teda opravdu velká ironie. Ale jsem neskonale vděčný, že jsme ho dotočili. Nejen proto, že vím, že je to sakra dobrý film, ale i proto, že vím, že by to tak Heath chtěl. Je správné, že právě tohle je jeho poslední film; něco, co dělal z lásky a pro vlastní potěšení.“

Podobné filmy

Mustang, hřebec ze Cimarronu
(Spirit: Stallion of the Cimarron) Statný mustang, vůdce stáda divokých koní, jednou podle...
dnes 08.05
Nova Cinema
Sněhová královna
(Die Schneekönigin) Sněhová královna odláká do svého království chlapce Káje a začaruje ho...
dnes 08.10
Nova
Kung Fu Panda 3
Mistr Shifu oznamuje svůj odchod a předává roli učitele Dračímu bojovníku Poovi, který při...
dnes 12.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 28. 11. 2021 Svátek má René
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz