fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

74% 417 hlasů
komedie, Francie, , 87 min.
Jour de fęte
DVD od 23.12.2009 Levné knihy

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
07:43Klasická komedie J.Tatiho - poprvé v původní barevné verzi.
Osobitá komedie o pošťákovi z malé a ospalé vesničky, který je posedlý zaváděním metod amerického poštovního systému do své venkovské praxe.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Jede, jede poštovský panáček

Hlavní postavou je svérázný poštovní doručovatel František, který na svém bicyklu koná pravidelné objížďky po ospalé vesnici Saůlte-Severe. Každoroční pouť však do jeho života vnese (alespoň na kratičkou dobu) zásadní obrat: František zhlédne propagační americký film o modernizaci pošt v USA. Protože všichni si dělají legraci z jeho "zaostalosti", rozhodne se pro rychlé a efektivní doručováni zásilek. Přehnaná snaha však nakonec zákonitě vede ke krachu.


O filmu

obrazek
Ve svém celovečerním debutu Jede, jede poštovský panáček nevystupuje ještě Jacques Tati jako proslulý pan Hulot. Hrdinou je svérázný venkovský doručovatel Francois, který na svém bicyklu rozváží poštu po Sainte-Severe. Obrat v jeho životě a myšlení přinese na pouti náhodně zhlédnutý americký film o modernizaci pošt v USA. A Francois se rozhodne svou práci zefektivnit a zrychlit.
obrazek
Film byl od začátku natáčen dvěma kamerami, zároveň na černobílý i na barevný materiál. Použitý barevný systém Thompsoncolor se však ukázal jako nedokonalý (údajně nebylo možné z barevné negativní kopie vyrobit pozitiv). Při restaurování kopie byly použity počítače, nejde však o elektronicky kolorovanou verzi. Francouzský dokumentarista a publicista Francois Ede ve spolupráci s potomky Jacquese Tatiho, režisérkou Sophií Tatischeffovou a producentem Pierrem Tatim, s pomocí dosud žijících účastníků natáčení a s použitím speciálních optických přístrojů rekonstruovali barevnou verzi snímku v podobě, jakou Tati původně zamýšlel (ale i s nedostatky tehdejší techniky; např. s vybledlým obrazem, s barevnou nevyrovnaností některých scén, s "rastrovým" efektem atd.)
obrazek
Komik, režisér, veskrze autorská osobnost Jacques Tati, vlastním jménem Jacques Tatischeff, pocházel z prostředí, které nemělo k umění příliš daleko. V jejich vynikajícím rodinném rámařství nakupovali i Toulouse-Lautrec a Van Gogh. Vedle studií na lyceu a na umělecko-průmyslové škole se Tati věnoval sportu, který ho později přivedl k divadlu a k filmu. Svou fyzickou průpravu dokonale zúročil ve skečích předváděných v pařížských kabaretech a samozřejmě později i ve svých filmech. Jacques Tati se proslavil zejména autorskými celovečerními filmy - situačními komediemi se svébytným poetickým laděním vycházejícími z tradic němé grotesky.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 21. 2. 2020 Svátek má Lenka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz