fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

60% 1235 hlasů
film / akční, dobrodružný, science fiction, USA, , 87 min., od 12 let
The One
Kinopremiéra v ČR 17.1.2002, DVD od 31.8.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize čt. 13.8. Prima Cool 22.00
Prima Cool 22.00
Ukázka
02:15Hlavní hvězdou této megaakční podívané od Jamese Wonga plné vizuálních efektů, detonací a bojového umění je hollywoodsko-čínská superhvězda Jet-Li.
Představte si, že existujete v různých formách v několika vesmírech naráz. Vaše alter ega mají různé osudy a ubírají se po různých cestách, dobrých i špatných. Co se stane, když se jedno z nich obrátí na ostatní a nezastaví se, dokud neobrátí váš svět vzhůru nohama? Ve filmu Jedinečný se paralelní světy střetnou v okamžiku, kdy se k přístroji, který je udržuje oddělené, dostane zlotřilý agent Gabriel Yulaw a začne z každé reality eliminovat své jednotlivé verze. S každou, se kterou se mu to podaří, získává víc energie a síly. Nakonec je mezi ním a konečným vítězstvím stát se Jediným s nadlidskými schopnostmi pouze jeden muž - Gabriel Yulaw přezdívaný Gabe, příkladný manžel a zasloužilý člen losangeleského policejního sboru.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Prvý krát som tento film videl úplnou náhodou, a fest sa mi páčil, ale nevedel som názov a tak som nemal tušenia kedy znovu pôjde v televízii a tak som ho už nikdy nevidel. Až o niekoľko rokov neskôr som zistil názov na internete a potom sa mi ho už nechcelo nejako pozerať... Hodnotenie: 6.0/10
Všechny komentáře k filmu 12+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Jedinečný

obrazek
Multiverze je systém paralelních světů, které se od sebe liší většími či menšími detaily, a mezi kterými lze cestovat pomocí takzvaných červích děr. Tyto světy jsou v rovnováze nejen díky přírodním zákonům, ale také bezpečnostní agentuře, která na dodržování rovnováhy dohlíží. Jejich největším problémem je zločinec Gabriel Yulaw, který se snaží o destabilizaci systému. Je prokázáno, že během posledních tří let zavraždil sto dvacet tři svých "verzí" z jiných paralelních vesmírů, do kterých nelegálně pronikl. Jeho cílem je být jedinečný a zavražděním svých paralelních verzí získat nadpřirozené schopnosti. V jeho stopách jde drsný agent Harry Roedecker se svým kolegou Evanem Funschem. V jednom z vesmírů se jim Yulawa sice podaří chytit, během deportace do vězeňské kolonie však jeho přítelkyně Massie vyvolá detonací zmatek, kterého Yulaw využije k útěku. Roedecker s kolegou se okamžitě vypraví do vesmíru, kde žije poslední zločincova verze a je tedy jisté, že právě tady se Yulaw zanedlouho objeví.
obrazek
Yulaw se skutečně pokusí zabít své zdejší já, losangeleského policistu Gabea, který právě eskortuje z vězení udavače Ronnieho. Protože i on získal díky Yulawovi některé nadpřirozené schopnosti, podaří se mu uniknout jen s lehkým otřesem. Roedecker rozhodne, že musí s Funschem zabít oba muže, protože je podezření, že existencí jedinečné osobnosti by mohla být narušena stabilita multivesmíru. Navzdory předpisům se agenti rozdělí a každý sleduje jednoho z mužů. Funsch, který sleduje Gabea na útěku z nemocnice, kde se ho Yulaw opět pokusil zabít, se nakonec rozhodne svému cíli říct pravdu a získat si jeho pomoc v boji proti Yulawovi. Tomu se totiž podařilo uniknout a navíc zabít agenta Roedeckera. Vnikne do Gabeova domu, kde ho objeví policistova manželka T.K. Law. Protože se jí Gabe v nemocnici snažil naznačit jak se věci mají, snadno dotazem na společnou minulost zjistí, že muž v domě není Gabe, ale jeho dvojník. Bezcitný Yulaw ji zabije přímo před očima zoufalého Gabea, který je nyní ochoten s Funchem spolupracovat na Yulawově dopadení. <>Obrázek nenalezen<> Rozhodnou se na něj počkat u vstupu do červí díry, která se otevře již za hodinu uprostřed velkého průmyslového komplexu. Yulaw v potyčce těžce zraní Funsche a potom se v souboji na život a na smrt utká s Gabem.


O natáčení

obrazek
Vědci a matematici spekulují o existenci paralelních světů už po celá staletí. Stejné otázky zajímaly i spoluscenáristu Glena Morgana, který je vášnivým čtenářem časopisu Scientific American. Na scénáři spolupracoval s Jamesem Wongem, který film zároveň režíroval. "Hmota je nezničitelná," říká Wong, "takže nás zajímalo, jak to funguje v paralelních světech. Každá z jednotlivých existencí má svou energii, která po její smrti nezanikne, ale dále existuje v jiném světě." Scénář vznikl během výletu do Las Vegas. Když se scenáristé vrátili do Los Angeles, seznámili s ním ředitele Revolution Studios Joa Rotha, který ho okamžitě přijal. Zároveň studio rozhodlo, že hlavní role kladného a záporného hrdiny ztvární hvězda bojových umění Jet Li. Jet Li byl nadšený tím, že si ve filmu zahraje několik rozdílných charakterů. "Samozřejmě věřím v paralelní světy, je to velmi pravděpodobná myšlenka," říká herec. "Také mě lákala příležitost zahrát v tomto filmu tři různé lidi. Vlastně jednoho muže, který je však pokaždé úplně jiný a má úplně jinou energii."
obrazek
Herec je známý tím, že trvá na tom, aby ho každý film, který dělá, něčím obohatil. "Pokud by to byl jen akční film, ze kterého si ani on ani diváci nic neodnesou, nezajímalo by ho to," říká producent Steven Chasman. "Tenhle film je o touze po moci a je v něm spousta situací, se kterými se setkáváme v normálním životě. Zároveň je to o rovnováze mezi dobrem a zlem." Li jako praktikující budhista vnesl mezi štáb ovzduší klidu. "V životě je nejdůležitější rovnováha. Pokouším se porozumět jiným lidem, vžít se do jejich situace. Důležité je také soustředit se na přítomnost a nebát se budoucnosti," říká herec. Pro filmaře bylo důležité obklopit Jet Lia herci, kteří budou stejně jako on schopní zahrát několik rolí. Yulawova bývalého parťáka Harryho Roedeckera, který má svého bývalého přítele zastavit, hraje Delroy Lindo. "Dívám se na ten příběh o zápasu dobra a zla jako na paralelu s fašismem, protože jeho hrdinou je také muž, který chce do svých rukou soustředit veškerou sílu. Můj job je zastavit ho," říká herec o své postavě. Lindo se setkal s Li v akčním filmu Romeo musí zemřít a oba se ke spolupráci rádi vrátili.
obrazek
Dalšího ze speciálních agentů, Ethana Funsche hraje Jason Statham. "Moje postava zapadá mezi ostatní: Yulaw je něco víc, než záporný hrdina, Roedecker je víc než obyčejný policajt a já jsem víc, než voják ve světě, který je zalidněný jen samými nelítostnými zločinci." Dvojroli má ve filmu i Carla Guginová, která hraje Gabeovu oddanou ženu T.K. a zároveň Yulawovu přítelkyni Massie Walshovou. "Carla se objeví až v poslední minutě," vysvětluje scenárista Morgan. "Není to velká role, ale extrémně důležitá. Pokud vám nepadne do oka, pokud jí neuvěříte, celý příběh padá." "Carla je jednou z mála hereček, které dokáží zkusit cokoliv," říká druhý scénárista Wong. "Ani štáb ji nepoznal, když hrála obě role. Pokaždé byla úplně jiná." To, že jsou obě role tak rozdílné, si pochvalovala i sama herečka. "T.K. je pragmatická žena, která velmi miluje Gabea. V okamžiku, kdy se s ní setkáváme poprvé, je v krizi, protože její manžel prožívá velmi těžkou dobu. Cítíme, jak ho miluje a jak silný je mezi nimi vztah. Massie je kvintesencí osudové ženy, která toho moc nenamluví."
obrazek
Výtvarnou podobu jednotlivých světů, ve kterých se hrdinové pohybují, navrhl výtvarník David L. Snyder. Snažil se je co nejvíc odlišit. "Scenáristé mi to dost usnadnili, protože je velmi přesně popsali už ve scénáři. Stačilo jejich slova převést do obrazů," říká Snyder. "Nejzajímavější bylo vytvářet světy, které jsme pracovně pojmenovali A a C. Ty se totiž od sebe liší jen v úplných detailech, takže diváci budou mít zprvu dojem, že vidí stejnou scénu dvakrát. Ale ve skutečnosti to jsou dvě různé scény ve dvou různých dekoracích." Před samotným natáčením herci zkoušeli také mnoho bojových scén. Jejich choreografie je dílem uznávaného mistra bojových umění Cory Yuena (v Číně je známý také pod jménem Yuen Kwei). "Tenhle film je trochu jiný než všechny ostatní stejného žánru. Scény, kdy jsou herci uvázaní na drátech, takže jakoby létají, jsme omezili na minimum. Naopak jsme co nejvíc využili Jetovy schopnosti, protože on je v bojových uměních opravdu dobrý a publikum chce vidět, jakým způsobem bojuje. Vypadá to skoro jako balet," vysvětluje Yuen. "Byly však i scény, které si režisér přál rychlejší a akrobatičtější. Tam, kde na to schopnosti lidského těla nestačily, jsme použily dráty." Scény, ve kterých Jet Li bojuje sám se sebou se natáčely se statisty. Li nejprve bojoval jako Gabe, pak se převlékl do jiného kostýmu a bojoval jako Yulaw. Důležitou roli při dokončování filmu měli specialisté na zvláštní vizuální efekty Eric Durst a Susan Zwermanová. Obrátili se na největší společnosti, které se vizuálními efekty zabývají, protože ve filmu bylo potřeba několik různých způsobů a technik. Pomocný režisér Gary Hymes o tom vypráví: "Byl jsem na place denně a viděl jsem natáčení všech scén. Když jsem pak o dva měsíce později viděl film obohacený o vizuální efekty, říkal jsem si: Co to je za scénu? Byl jsem tam vůbec? Je to absolutně neuvěřitelné. Nový software a nové technologie nám dávají úplně jiné možnosti."

O hercích

Jet Li
obrazek Je uznávaný mistr bojových umění a senzace asijského filmu. V Hollywoodu se poprvé objevil v megahitu z roku 1998 Smrtonosná zbraň 4, který byl zároveň jeho prvním anglicky mluvícím filmem. Předtím však natočil více než dvacet filmů v Hongkongu a Číně. V loňském roce natočil úspěšnou moderní verzi Shakespearovy hry Romeo musí zemřít, kde hrál po boku Aaliyah Haughtonové titulní postavu. Zatím posledním filmem, ve kterém hrál, je Kiss of the Dragon (Polibek draka). Ten zároveň i produkoval. V současné době má začít pracovat na projektu First Emperor (První císař), který vzniká podle jeho vlastního námětu a který by měl být žánrově podobným snímkem jako trilogie o Indiana Jonesovi či Mumie. Li se narodil v Pekingu, od svých osmi let studoval bojová umění v Pekingské amatérské sportovní škole. Po třech letech intenzivního tréninku vyhrál první národní mistrovství a jako součást světového turné měl v roce 1974 i vystoupení před prezidentem Nixonem v Bílém domě. Od sedmnácti let je hercem. V současné době žije v Los Angeles se ženou a malou dcerkou.

Delroy Lindo
obrazek V poslední době se objevil ve filmech Pravidla moštárny a 60 sekund s Nicolasem Cagem, který produkoval Jerry Bruckheimer. Co nevidět se objeví ve filmu Davida Mameta Heist, kde hrál po boku Gena Hackmana a Dannyho DeVita, ve snímku Roda Lurieho The Last Castle s Robertem Redfordem a Jamesem Gandolfinim.

Jason Statham
obrazek Narodil v Británii. Byl závodním skokanem do vody, jako člen britského družstva soutěžil na olympiádě. Objevil ho režisér Guy Ritchie pro svůj film Sbal prachy a vypadni, zahrál si i v jeho dalším filmu Podfu©k.

Carla Guginová
obrazek Uvedla se ve dvou naprosto odlišných filmech - v posledním projektu Roberta Rodrigueze Spy Kids s Antoniem Banderasem a ve snímku Waynea Wanga The Center of the World. Hrála také v Hadím oku s Nicolasem Cagem, které režíroval Brian DePalma.

O tvůrcích

James Wong a Glen Morgan
Spolupracují od doby, kdy se spřátelili na střední škole v San Diegu. Po společných studiích na univerzitě napsali i první scénář pro film Hoši ze sousedství s Charliem Sheenem. Od té doby společně napsali mnoho scénářů pro televizi a film, včetně několika dílů seriálu Akta X. Wong debutoval jako režisér v loňském roce filmem Nezvratný osud, který vydělal přes 100 miliónů dolarů.

Podobné filmy

Riddick: Kronika temna
(The Chronicles of Riddick) Na jeho hlavu je vypsána vysoká odměna a on se proti své vůli ...
dnes 23.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Pád Bílého domu
(Olympus Has Fallen) Když teroristé zaútočí na Bílý dům, musí se najít někdo, kdo zachrání...
zítra 00.25
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Malí válečníci
(Small Soldiers) Alan pomáhá svému otci v obchodě s hračkami a teď zkouší nové sady - koma...
zítra 06.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 8. 8. 2020 Svátek má Soběslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz