fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

71% 688 hlasů
film / drama, historický, válečný, Polsko, , 126 min., od 15 let
Katyn
Kinopremiéra v ČR 18.9.2008 v SK 11.9.2008, DVD od 14.4.2009 Urania

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2007, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Archiv
02:28Příběh o zločinu, který měl zůstat zapomenut.
Toto je první film, kde uvidíte jak sovětský důstojník zdraví udatnou německou armádu Adolfa Hitlera. Osmdesátiletý režisér Andrzej Wajda se dočkal doby, kdy se mohl natočit film o povražděných polských zajatých důstojnících Rudou armádou. Byla to jeho povinnost, neboť tam byl popraven i jeho otec. Film se ale dotýká též poválečného režimu v Polsku, kde lidé spojeni s Katyní jsou perzekvováni. Rusové doposud neuznali tyto popravy jako genocidu. Mladá generace, která nezažila život v totalitě bude těžko chápat jemné souvislosti ve filmu. "Jak dlouho si myslíš, že jim vydrží, to přátelství?" hovoří spolu zajatí důstojníci, když viděli přátelské uvítáni německého a sovětského důstojníka. "Hitler slibuje tisíciletou říši, komunismus je na věčné časy, to vyjde nastejno."
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Katyň mapuje cesty několika navzájem propletených osudů lidí na pozadí masakru v Katyni v roce 1940. Film je zvláštní jak svým "roztříštěným" stylem vyprávění, který nemá jasně vytyčeného hlavního hrdinu, ale i tím, jak režisér k dané problematice přistupuje. Na každém záběru je totiž velmi dobře znát, že je to pro něj velmi citlivé a emotivní téma. Spojte si všechny tyto body dohromady a dostanete syrový náhled na jednu z nejtemnějších událostí novodobého Polska. Silný filmový zážitek.
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Katyň

Stefano Nardi bol celkom úspešným nezávislým punkrockovým muzikantom. Ale to už bolo dávno, dnes má tridsaťšesť a začína bilancovať. V jeho kapele hrajú chlapci, ktorí by mohli byť jeho synmi, on však nemá ani priateľku, ostala mu len gitara a staré auto. Musí popremýšľať a rozhodnúť sa, čo ďalej.


O filmu Katyň

„Povraždění více než dvaceti tisíc důstojníků polské armády a příslušníků polských státních služeb v Sovětském svazu bylo po půl století předmětem pochybností a dohadů. Dostali se do sovětského zajetí hned na počátku druhé světové války v září 1939, když se Stalin podělil s Hitlerem o dobyté polské území. Bylo mezi nimi i přes pět set Poláků z českých zemí, především z Těšínska. Pobývali v zajateckých táborech až do jara 1940, pak se jejich korespondence s rodinami přerušila. Nikdo o nich nevěděl až do dubna 1943, kdy svět ohromila zpráva o nálezu hromadných hrobů v lese u Katyně poblíž Smolenska. Sovětský svaz kategoricky odmítl důkazy o tom, že Poláky zavraždili příslušníci sovětské bezpečnosti na příkaz nejvyššího politického vedení státu už dávno před německým vpádem do Ruska, a pokusil se svalit vinu na Němce. Teprve v dubnu 1990 se ke spáchání zločinu oficiálně přiznal, odtajnil dokumenty o pachatelích a umožnil nalezení dalších hromadných hrobů v Medném u Tveru a v Charkově. V posledních letech se však ruské úřady opět snaží odpovědnost za zločin zpochybnit, a spolupráce polských a ruských orgánů prokuratury při vyšetřování byla přerušena.“ PhDr. Mečislav Borák, CSc.

„Katyň“ A Wajdy je nejúspěšnějším polským filmem roku 2007. V kině ho viděly už přes 3 miliony diváků. Jednaosmdesátiletý Wajda, jehož otec v Katyni zahynul, tvrdí, že film se snaží ukázat na jednotlivých příkladech život rodin těch, kteří byli posláni na smrt.

"Pravými hrdiny mého filmu nejsou zavraždění vojáci, ale jejich ženy, které každý den čekají na jejich návrat. Každý den, každou hodinu žijí v nelidsky kruté nejistotě," říká o filmu Wajda, který už Oscara získal za celoživotní dílo v roce 1999.

Podobné filmy

Barva peněz
(Color of Money, The) Paul Newman býval jedním z nejlepších hráčů kulečníku. Hráčská legen...
dnes 21.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Invaze
(Invasion, The) Vesmírná stanice Patriot explodovala a na území Ameriky dopadlo spoustu tr...
zítra 00.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Varšavské povstání
(Warsaw Uprising) Na základě mnoha hodin původních snímků z Varšavského povstání, vznikl u...
zítra 00.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 1. 10. 2020 Svátek má Igor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz