film / válečný,
akční,
drama, USA,
2002,
134 min., od 15 let
Windtalkers
Kinopremiéra v ČR 25.7.2002, DVD od 28.2.2003
Režie:
John WooHerci:
Nicolas Cage,
Adam Beach,
Peter Stormare,
Noah Emmerich,
Mark Ruffalo,
více...Kdo zná šifru, nesmí padnout do rukou nepřátel. Rozhodně ne živý. Nicolas Cage v hlavní roli amerického filmu.V kruté bitvě druhé světové války o ostrov Saipan seržant Joe Enders střeží Bena Yahzee, mladého Navaje, cvičeného v jednom z válečných kódů, který nebyl nikdy nepřítelem rozluštěn, kódu Navajo.
Kdyby však Yahzee upadl do rukou Japonců, jak daleko bude Enders schopen zajít, aby ochránil nejtajnější vojenské tajemství?
Uprav informace o filmuKomentář k filmu Jako sedmý americký snímek si král akčního filmu John Woo vybral téma z dob druhé světové války a připomněl tak významnou roli indiánského kmene Navahů a jejich jazyka v americké námořní pěchotě, známé jako Windtalkers, v boji proti japonskému nepříteli. Vznikl tak kód Navajo a co si budeme povídat, kam se hrabe německý šifrovací stroj Enigma. Příběh sleduje amerického vojáka Joe Enderse, který dostal za úkol chránit vojensky vyškoleného radiotelegrafistu Navažského Bena Yahzee. Zpočátku se Joe na Bena dívá nedůvěřivě, ostatně jako ostatní, takže slovo si vezme i starý dobrý rasismus, ale postupem času k němu pomalu nachází cestu. O nic jiného tady v podstatě ani nejde. Snímek názorně ukazuje, jak se Kód Najava používal během válečné vřavy a to je všechno. Jednodušší to už snad být ani nemohlo. Válečné scény v režii Johna Woo jsou neobvyklé, takže se na něco takového poměrně dlouho zvyká. Je to dáno i vlivem subjektivní kamery, která byla takto ve válečném filmu použita snad poprvé. I když záběry z pohledu vojáka měly určité kouzlo už ve snímku ´Tenká červená linie´ (1998). Na první pohled vypadá bojiště jako neskutečný zmatek, ale John tím chtěl jen naznačit, že životnost obyčejného vojáka je v takové situaci skutečně jen pár vteřin, maximálně minut. Kdo přežije, doslova a do písmene se podruhé narodí. A to není všem dnům konec. Moralita samozřejmě na samém konci nechybí, ale po emoční stránce to moc nezabírá. John Woo jako obvykle udělal kus své efektní práce, ale špatný scénář mu zavděk moc nepřidal. Naopak mu to spíš uškodilo, i když čert ví, jestli to nebylo dáno také vlivem odkladu uvedení snímku kvůli události 11. září. Buď jak buď. Zpracováním je to válečný snímek neobvyklý, ale mezi nepovedené by se řadit nemusel. Potřebuje jen svůj čas.
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVDWeb:
IMDB,
Titulky,
Oficiální stránka Videotéka:
přidat si do ní film
Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu přidělen seržant Joe Enders, který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt?
Kód Navajo je emocionální a napínavý válečný thriller. Režisér John Woo o něm říká: "Navajové byli vyškoleni pro tajné kódování ve své řeči pro bojové účely. Inspirovali mě svými příběhy o statečnosti a bystrosti, ale také mě okouzlili svou krásnou a jemnou životní filosofií. Jsem velmi rád, že jsem mohl jejich osudy připomenout v tomto filmu."
Herecké obsazení je prvotřídní: Nicholas Cage, Roger Willer ad.
Postavy jsou i v těch nejdrsnějších situacích opravdové a neokázalé, jsou to fantastičtí hrdinové, chlapi, kteří, když jde o věc, nezaváhají.
A dvě faktické poznámky:
- v roce 1982 president Regan vyhlásil 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo
- rezervace Navajů je v USA největší indiánskou rezervací.
|
Uživatelé kódu Navajo
Nápad, použít jazyk Navajů k vytvoření bezpečné metody válečné komunikace je připisován Philipu Johnstonovi. Jazyků rodilých Američanů bylo již používáno ke kódování zpráv během I. světové války, ale Johnston věděl jak je důležité najít vojenský kód, který by nikdo nerozluštil. Byl přesvědčen, že jazyk příslušníků kmene Navajo byl dokonalým kandidátem pro použití v kódování.
Johnston, syn misionáře, vyrůstal v rezervaci Navajo a byl jedním z mála lidí, kteří nebyli příslušníky kmene Navajo a mluvili tímto neuvěřitelně komplikovaným a nepsaným jazykem. V roce 1942, když Johnston přesvědčil námořnictvo o užitečnosti jazyka, 29 příslušníků kmene Navajo absolvovalo výcvik na námořní vojenské základně v San Diegu, v Kalifornii. Poté byli posláni do tábora Camp Elliot , aby vytvořili kód.
Nakonec zhruba 400 příslušníků kmene Navajo prodělalo výcvik používání kódů a posílalo šifrované zprávy v pacifických válečných bitvách.
|
Během bitvy, měli za úkol usnadnit komunikaci na bitevním poli, posílat informace telefony a vysílačkami, mezi námořními jednotkami a velitelskými centry. Informace o pohybu jednotek, rozkazech, taktice a jiné mimořádně důležité informace. Za 48 hodin dokázali poslat 800 bezchybných zpráv. Japonci nikdy nerozluštili tento kód a tak se stal nezbytnou pomůckou pro vojenskou komunikaci během II. světové války.
Díky dosaženému úspěchu a možnosti uplatnění v dalších bojích (kód byl ostatně v omezené míře použit i v korejské válce), jeho znalci přísahali na utajení jejich podílu ve válce, a kód nebyl rozluštěn do roku 1968. Výsledkem bylo, že zásluhy kódových odborníků zůstaly utajeny.
|
"Ti lidé dokázali neuvěřitelné věci," říká Nicolas Cage. "Jsem poctěn, že jsem se zúčastnil natáčení tohoto filmu a pomohl tak přiblížit jejich úspěchy veřejnosti."
Režisér John Woo dodává, že příběh znalců kódové řeči "je příběh o mimořádné odvaze. Je pro mě velkou ctí, že ho mohu zfilmovat."
Kód Navajo se liší od ostatních amerických filmů režiséra Wooa. Vedle působivých akčních scén a zvláštních efektů, je film Kód Navajo charakteristické napínavé a emocionální drama, které připomíná rok 1944, Bitvu o Saipan. V bleskových soubojích, Woo zkoumá rodící se přátelství, mezi uživatelem Navajo kódu Benem Yahzeem (Adam Beech) a jeho ochráncem Joem Endersem (Nicholas Cage).
Téma přátelství a možnost jeho filmového zpracování svedlo dohromady režiséra a jeho dlouhodobého produkčního partnera Terence Changa. "Zamiloval jsem se do toho příběhu v okamžiku kdy jsem ho uslyšel," říká Chang. "Je to emocionální oslava lidského ducha."
|
Producentky Tracie Grahamová a Alison Rosenzweigová souhlasily. "Woo vytvořil důležitý hluboce dojímavý film, o komplikovaném, intenzivním vztahu, mezi příslušníky námořní pěchoty a kódovými odborníky," říká Graham.
Příběh uživatelů kódu byl základ, na kterém se postavil příběh. "Nejen, že existovali neuvěřitelně stateční příslušníci námořní pěchoty," říká Rosenzweigová, "ale uživatelé kódů byli také skvělí. Vytvořili kódy vycházející z jejich jazyka, naučili se je nazpaměť a nikdy nechybovali.
Roger Willie hraje ve filmu jednoho z kódových odborníků. Willie, známý umělec Navajo kmene a v první řadě herec, říká, " Znalci Navajo kódu jsou jako vzácné klenoty, a podle toho by se s nimi mělo jednat." Jejich příběh je pro Willieho posvátný a byla pro něj čest, zahrát si roli proslulého hrdiny z jeho kmene. "Znamená to pro mě mnoho a je to velmi emocionální. Vždycky jsem považoval uživatele kódů za zvláštní lidi. Žádného jsem neznal, ale viděl jsem je z dálky na přehlídkách. To jsou naši vlastní hrdinové."
|
Ve společnosti příslušníků kmene Navajo, byli znalci kódů uctíváni, jinak byli celkem neznámí. Willie soudí, "Film představuje možnost, aby se znalci kódů a příslušníci kmene Navajo představili celému světu."
Nicolas Cage dodává, "Myslím, že pro všechny Američany a pro celý svět je mimořádně důležité, aby věděli, že se rodilí Američané aktivně podíleli na obraně naší vlasti."
John Woo dal dohromady mimořádný tým talentovaných lidí , aby přenesli tento strhující příběh na velké plátno. Tak jako v předchozích filmech, Woo spoléhal na tvůrčí schopnosti kameramana Jeffreyho Kimballa, A.S.C., a střihačů Toma Rolfa, Jeffa Gulla a Stevena Kempera. John J. Smith a Richard Stenta zastávali funkci produkčních. Produkční výtvarník Holger Gross, kostýmní supervisor Nick Scarano, a tvůrce zvláštních make-upových efektů Kevin Yagher také přispěli k mimořádně stylizované podobě filmu, tak jak si ji představoval Woo. Po stránce věrohodnosti filmových vojenských prvků, přispěli dobrému výsledku vojenský technický poradce James Dever a námořní jednotky. Hudbu složil proslulý skladatel James Horner.
Dvacet natáčecích týdnů bylo filmováno na Havaji a v Jižní Kalifornii. Hlavní natáčení začalo v pondělí, 28. srpna, 2000, nejvýbušnějšími a rozsáhlými bitevními sekvencemi , natáčenými na soukromém ranči na ostrově Oahu, nedaleko Honolulu.
Logistika byla v bitevních scénách neuvěřitelně složitá. Bylo tam najednou 700 komparsistů - asi 500 příslušníků námořní pěchoty a 250 japonských vojáků.
|
Černý víkend(Blackbird) Lily trpí nevyléčitelnou chorobou ALS. Rozhodne se proto pro dobrovolný odchod... dnes 05.25 | |  |
| Táta(Dad) Jack Lemmon se vždy a se vším spoléhal jen na svou ženu. Teď se ale musí naučit sobě... dnes 07.15 | |  |
| Mission: Impossible 3(Mission: Impossible III) Ethan učí nové agenty a do terénu už nechodí. Až únos jedné z je... dnes 14.25 | |  |
| Podobné filmy |
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů
napiš nám.