fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 2147 hlasů
film / drama, dobrodružný, romantický, science fiction, USA, , 153 min., od 12 let
Contact
Kinopremiéra v ČR 13.11.1997, DVD od 8.10.1998 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize po. 22.8. Film+ (hu) 15.10
Film+ (hu) 15.10
Ukázka
02:26Zpráva z hlubin vesmíru přichází...nejsme sami!
Ellie Arrowayová celý život hledá odpověď na otázku, zda mimo Zemi existuje život. Už jako holčička v noci vstávala z postele, naslouchala šumění krátkovlnného rádia a doufala že uslyší hlasy z vesmíru. Po otcově smrti zasvětila veškerý svůj čas vědeckému bádání a hledání kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Je inteligentní, cílevědomá, ambiciózní a velmi osamělá. Jednoho dne však ono vytoužené poselství z hvězd skutečně uslyší. Ze vzdálené Vegy přichází k Zemi vzkaz po rádiových vlnách a celá zeměkoule čeká v obavách i s nadějemi, co se v něm ukrývá. Může to být začátek nové éry ve vývoji lidstva nebo také první krok k jeho zničení. Ellie se stává první vyslankyní našeho světa, prvním kontaktem pozemšťanů s neznámou vesmírnou civilizací...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Je to dvacet let, kdy došlo k Jodiinu kontaktu a během filmu mi to teda připadalo spíš na počátek osmdesátek. To je na jednu stranu špatné - speciální efekty jsou mizerné, ale na druhou stranu dobré, protože tehdy vznikaly legendární sci-fička. Příběh je až na drobné momenty (většinou s tím slizounem - rozumněj s Matthewem) výborný a obsahuje přesně ty zvraty, které divák chce vidět. Začátek je možná zajímavější než druhá polovina, ale díky výborné gradaci je ve druhá půlka naprosto strhující.
Všechny komentáře k filmu 30+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kontakt

obrazek
Ellii Arrowayovou, jejíž matka zemřela při porodu, odmalička zajímalo rádiové spojení a vesmír. Její otec ji v tom podporoval, ale zemřel, když jí bylo devět let. Osamocená Ellie vystudovala univerzitu a věnuje se výzkumu mimozemské inteligence. Věří v ni, protože otec jí říkával, že kdyby bylo lidstvo v nekonečném vesmíru samo, bylo by to plýtvání místem. Ellie přijíždí do Portorika do střediska s velkým teleskopem. Seznamuje se tam se spisovatelem a teologem Palmerem Jossem, který brojí proti těm, kteří upřednostňují techniku před člověkem. Oba se dost sblíží.
obrazek
Elliin šéf David Drumlin se rozhodne teoretický výzkum zrušit, protože nevykazuje žádné výsledky. Ellie se vydává no Nového Mexika, kde stojí dvacet sedm teleskopů. Začne shánět sponzory a uspěje až u firmy výstředního průmyslníka Haddena. Celé dny naslouchá zvukům z vesmíru. Palmer mezitím vydá knihu Ztráta víry a stává se poradcem prezidenta pro náboženství. Jednoho dne zaslechne Ellie signál, který vychází od hvězdy jménem Vega v souhvězdí Lyry vzdálené od Země dvacet šest světelných let. Elliin tým je přesvědčen, že jde o inteligentní bytosti, protože vysílají prvočísla.
obrazek
Později dojde k souzvuku signálu - jeden je televizní a na okrajích obrazu jsou digitální znaky, které obsahují množství dat. Objev vzbudí ohlas ve světě a vyburcuje různé náboženské sekty a fanatiky. Do projektu zasahuje prezidentův poradce pro bezpečnost státu Michael Kitz. Iniciativu přejímá Eliiin šéf Drumlin. S Ellií se spojí S. R. Hadden, který našel klíč k dešifrování. Jde o technický nákres, který je návodem na stavbu vesmírného stroje. Američané ho zkonstruují a Ellie doufá, že do něj usedne. Palmer ji varuje, protože během vesmírné pouti by Ellie zestárla jen o čtyři roky, ale po návratu by našla Zemi o padesát let starší... Komise nakonec vybere z kandidátů na let jejího šéfa Drumlina. Při startu vesmírného stroje však dojde k atentátu a Drumlin zahyne. Ellii se znovu ozývá těžce nemocný průmyslník Hadden, který je právě na vesmírné stanici Mir. Oznámí jí, že na japonském ostrově Hókkaido byl v tajnosti zkonstruován druhý vesmírný stroj. Ellie v něm startuje do středu galaxie... V kapsli proletí černou dírou a světelným tunelem a setkává se se svým mrtvým otcem. Otec jí říká, že lidstvo se sice cítí osaměle, ale samotu dělá snesitelnou kontakt a že se tak děje po miliardy let. Ellie se po návratu na Zem dozví, že kapsle se jen propadla vesmírným strojem a že prý nikam neletěla. Americká vláda je přesvědčena, že Ellie lže a že jde jen o mystifikaci, kterou se chtěl proslavit S. R. Hadden. Ellie však svůj zážitek nechce odvolat a přesvědčuje je, že byla ve vesmíru osmnáct hodin...


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Po oscarovém Forrestu Gumpovi (1994) zfilmoval americký režisér Robert Zemeckis (nar. 1951) knihu Carla Sagana Kontakt, která vyšla v roce 1985 a v níž autor popisuje úspěšné pátrání vědců po mimozemské inteligenci. Tematika setkání s mimozemšťany je divácky velmi vděčnou a také velmi často využívanou, i když bývá mnohdy zdůrazňován možný katastrofický aspekt podobného kontaktu (např. Den nezávislosti - 1996).
obrazek
V této souvislosti bývá ovšem nejčastěji připomínán dnes už klasický Spielbergův E.T. - Mimozemšťan (1982), který je dodnes jedním z komerčně nejúspěšnějších snímků všech dob a který setkání s hostem z vesmíru pojednává v ryze pozitivní rovině všeobjímající lásky a porozumění. Tvůrci Kontaktu (1997) zvolili možná méně atraktivní, ale o to realističtější přístup. Institut SETI (Search for Extra - Terrestrial Intelligence, tedy Pátrání po mimozemské inteligenci) skutečně od roku 1984 existuje a v souladu se svým názvem monitoruje nám známý (a přístroji dosažitelný) vesmír a zkoumá veškeré signály, jež dokáže zachytit (tzv. Projekt Phoenix).
obrazek
Hrdince filmu dr. Ellii Arrowayové (Jodie Fosterová), která od dětství sní o tom, že jednou naváže kontakt s mimozemskou civilizací, se to doopravdy podaří. Film ovšem není tolik o navázání kýženého kontaktu jako o jeho následcích, s nimiž není snadné se vyrovnat ani pro jednotlivce ani pro společnost a v nichž hraje prim odvěký spor mezi rozumem a vírou. Nad dodržením potřebné míry autentičnosti bděl sám autor předlohy Carl Sagan, jenž však bohužel zemřel ještě před dokončením snímku, který je mu věnován. Tvůrci snímku našli ideální představitelku Ellie Arrowayové v Jodii Fosterové, která své postavě dokázala dát věrohodný lidský rozměr a byla za svůj výkon po zásluze nominována na Zlatý glóbus.
obrazek
I v dalších rolích se objevují známí hollywoodští herci, např. Matthew McConaughey (teolog Palmer Joss), James Woods (prezidentův poradce pro národní bezpečnost Kitz) či Tom Skerritt (Elliin byrokratický šéf Drumlin). "Zahrál" si tu i prezident Bill Clinton, pokládal však za nutné se ohradit vůči použití sestřižených částí ze svých projevů, jež byly do filmu vloženy bez jeho souhlasu.

Podobné filmy

Láska na hlídání
(First Daughter) Samantha je dívka, jejímž jediným snem je chodit do normální školy a vyhn...
dnes 14.10
Nova Cinema
Na hraně zítřka
(Edge of Tomorrow) Zemi napadli vetřelci z vesmíru a snaží se vyhladit lidstvo. Vojenský d...
dnes 16.05
Nova Cinema
Harry a Meghan: Královská romance
(Harry & Meghan: A Royal Romance) Romantický příběh britského prince Harryho a rozvedené a...
dnes 18.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 17. 8. 2022 Svátek má Petra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz