fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 1781 hlasů
film / animovaný, dobrodružný, pohádka, fantasy, hororový, USA, , 100 min.
Coraline
Kinopremiéra v ČR a SK 11.6.2009, DVD od 2.11.2009 a Blu-Ray od 16.5.2011 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:21Dobrodružství, které slovy nepopíšete.
Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče s rašící pubertou. O to bolestněji na ni doléhá, že se z města tepajícího životem odstěhovala do barabizny kdesi v "pustoprázdnu", kde na ni rodiče permanentně nemají čas a jediným vrstevníkem je kluk jménem Wybie, z něhož se vyklubal velmi otravný protiva. Možnost povyražení nelze očekávat ani od Koralíniných nových sousedů, jimiž jsou dvě vysloužilé herečky a bývalý ruský cirkusák pan Bobinsky. Asi by se brzy ukousala nudou, kdyby v jedné z místností Koralína neobjevila tajné dveře. Za nimi čeká překvapení. Alternativní svět, který je na první pohled velmi podobný tomu reálnému, ale už na druhý úplně jiný - lepší. Její alternativní rodiče se jí věnují, alternativní Wybie není ani trošku otravný a ze sousedů se vyklubali nejzábavnější lidé pod sluncem. Koralínu dokonce napadne, jestli by jí v téhle dokonalejší verzi existence nebylo lépe. Nebylo, což se jí neustále snaží naznačovat mluvící kocour. Když ho konečně poslechne, je už pozdě. Útěk z "dokonalého světa" do neutěšené reality nebude pro jedenáctiletou holku vůbec jednoduchý.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Je to příjemná a pohodová podívaná na kterou se dá koukat.
Všechny komentáře k filmu 42+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Další animák, na který budou chtít všechny děti jít a jejich rodiče se budou k smrti nudit? Ale ne, vždyť za Koralínu je zodpovědný Henry Selick. Ano, ten chlápek, který režíroval Burtonův sen Ukradené Vánoce... Celá recenze
Sniper.girl, 9 z 10

Popis filmu Koralína a svět za tajnými dveřmi

Koralína se stěhuje s rodiči do bytu v růžovém paláci. Její rodiče se snaží dopsat svůj vlastní zahrádkářský katalog a na Koralínu nemají čas. Koralína se nudí, a tak se vydá na průzkum okolí. Vyruší ji kluk ze sousedství, vnuk majitelky domu. Koralína je z něj otrávená a vrací se domů. Při vybalování věcí narazí v obývacím pokoji na tajná dvířka schovaná pod tapetou. Její mamka najde klíč a odemkne je. Za dvířky je pouze zeď. Koralína je zklamaná. Další den dostane od kluka Huberta ze sousedství panenku, která je jí podobná. V noci ji vzbudí myška, která uteče do tajných dvířek v obýváku. Koralína ji následuje a ocitá ve světě, který je stejný jako její současný - až na to, že její mamka vaří, otec si s ní hraje a hraje na klavír a společně vysazují kouzelnou zahradu, o které Koralína vždycky snila. Samozřejmě si všimne, že otec i matka mají místo očí knoflíky, ale s tím se velice snadno smíří. Je jí řečeno, že jsou to její druzí rodiče, lepší rodiče... Druhý den se Koralina vzbudí ve své staré posteli a ve svém starém životě. Na naléhání matky jde dolů k sousedkám a ty jí z čajových lístků vyčtou nebezpečí. Koralína tomu ale nevěnuje pozornost. Dokonce navštíví i souseda, který bydlí o patro výš. Chce mu donést poštu. Soused je starý vysloužilý cirkusák, který se snaží vycvičit myšky, aby předvedly fantastické taneční číslo. Koralína je z něj vyděšená. Při odchodu domů potkává Huberta s kocourem. Je to toulavý kocour, který se nechává od Huberta krmit. Hubert prozradí Koralíně, že jeho babička nikdy byt nepronajala rodinám s dětmi a on do domu nesmí chodit, jelikož se tam ztratila babiččina sestra-dvojče, když byly ještě malé. Koralína se mu vysměje a v noci opět utíká do tajemného světa ke svým vysněným rodičům... Potká tam i souseda cirkusáka a Huberta. Všichni mají knoflíkové oči a cirkusácké číslo s myškami je naprosto úžasné. Koralína si tento život užívá, ale ráno se opět budí ve svém starém životě. Dokonce se pohádá s mamkou. Proto když jede její mamka na nákup a taťka je na konferenci, Koralína se znovu vydává do tajemného světa. Jenže už to přestává být ideální svět a Koralína si uvědomí, že matka je zlá. Nechce ji poslouchat a ona ji zavře do magické místnosti. Tam už jsou zavřené tři duše bývalých dětí, které matka také ovládala jako Koralínu. Z magické místnosti ji vysvobodí Hubertův dvojník a pomůže jí utéct zpátky domů. Jenže doma na ni rodiče nečekají. Koralína je zoufalá. Pak jí kocour prozradí, že se musí vrátit zpět za tajné dveře a pomoci svým rodičům, které drží v zajetí zlá druhá matka.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Historie vzniku filmu

Příběh Koralíny Jonesové a její dobrodružství do Alternativního světa prošel různými tipy vyprávění - od otce k dceři, z tužky na papír, z knihy do filmu a od klasické filmařiny k 3-D technikám.

Kdysi před lety, na začátku 90. let bylo dceři spisovatele Neila Gaimana Holly čtyři nebo pět let. Když přišla domů ze školky, sedávala svému tatínkovi na klín a vyprávěla mu krátké příběhy, často o malých holčičkách jménem Holly, jejichž maminky unesly čarodějnice, které vypadaly stejně jako ty maminky. “Říkal jsem si, ‘Dobrá, najdu Holly knížku s takovým příběhem.’ Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nic takového, ani podobného jsem nenašel. Tak jsem se rozhodl, že takovou knížku napíšu sám.”

Po několika kapitolách ale přestal mít kvůli jiným knížkám čas a ke Koralíně se vrátil až po šesti letech. Najednou uvědomil, že za chvíli už bude Holly na tu pohádku příliš velká. Holly má mladší sestru Maddy a jejich tatínek si uvědomil, že jestli si s tou knihou nepospíší, bude na ni příliš stará i ona. Udělal si proto pracovní plán: “Příští dva roky budu místo čtení v posteli před spaním psát Koralínu.” Dal si k posteli notebook a každý večer napsal kolem pěti řádek textu. “Bylo to velmi pomalé psaní. Jednu stránku jsem psal tak 6 dní. Ale díky tomu, že jsem psal každý večer, postupně jsem se začal blížit konci.” Konečně v roce 2000 dokázal knihu dokončit.

Základem příběhu jsem autorovy vlastní vzpomínky na dětství. Stejně jako je většina dětí přesvědčena, že jejich hračky ožívají, když spí nebo když se nekoukají, malý Neil Gaiman měl vlastní záhady ve starém domě, kde s rodiči žil. Byl přesvědčený, že za dveřmi namalovanými na zdi je chodba. Stejná chodba jakou se Koralína dostane do Alternativního světa. Tam pozná své druhé rodiče, kteří mají místo oči černé knoflíky. “Je to metafora, která má více vysvětlení,” říká Neil Gaiman. “Říká se, že oči jsou oknem do duše, Římané dávali mrtvým na oči mince atd.”

Koralína objeví, že její druhá matka roky vězní duchy tří dětí, což ji pomůže vzdát se druhého, na první pohled lepšího světa. Uvědomí si, že je dětí jediná naděje a že i její skutečná rodina je v ohrožení. Autor dodává, “Chtěl jsem napsat knihu o tom, co znamená být statečný. Znamená to být naprosto vystrašený a přes všechen strach a překážky udělat to, co je třeba.” “Chtěl jsem také ukázat, že někdy lidé, kteří vás milují, vám nedávají tolik pozornosti, co byste chtěli a naopak lidé, kteří vás pozorností zahrnují, vás nemusí milovat tak, jak byste chtěli.”

Kniha vyšla v roce 2002. Ačkoliv to bylo v době mánie kolem Harryho Pottera, okamžitě se dostala na seznam bestsellerů v novinách New York Times. Po světě se prodalo přes milion výtisků, byla přeložena do 30 jazyků, což je nejvíc ze všech Gaimanových knížek.

obrazek
Filmová verze knihy

Během psaní Koralíny sledoval Neil Gaiman práci režiséra a animátora Henryho Selicka (Ukradené vánoce Tima Burtona, Jakub a obří broskev). Byl na jeho radaru jako výrazná tvůrčí síla. “Když jsem dopsal knihu, poprosil jsem svého agenta, aby ji poslal Henrymu,” říká Neil Gaiman. “To bylo rok a půl před tím, než kniha vyšla.”

Selick k tomu říká, “Když jsem poprvé četl ten rukopis, tak jsem byl fascinovaný porovnáváním dvou světů; toho, ve kterém žijeme a toho druhého, který je vždy zelenější, lepší. To osloví každého. Stejně jako Stephen King, Neil umí zasadit fantazii do dnešní doby, do našich životů. Odhrne obyčejné životy a najde v nich kouzlo. Koralína na mne velmi zapůsobila a doufám, že stejným způsobem zapůsobí ve filmu na dětské diváky. Těch důvodů, proč by měla, je několik: je statečná, zvědavá a má velkou představivost. Líbilo se mi, že přístup, že “její tráva je vždycky zelenější”, se ukázal jako mylný.”

Selick bral Koralínu jako možnost ukázat vše, co ví o animaci a vyprávění. Neil Gaiman mu byl po celou dobu natáčení k dispozici ke konzultacím, ale když bylo potřeba něco změnit, ustoupil a netrval striktně na své knižní verzi.

Selick si ke spolupráci přizval japonského animátora a designéra Tadahira Uesugi. Ten na grafickém konceptu pracoval přes rok v Japonsku a poté ho přivezl do Ameriky režisérovi Selickovi a ilustrátorovi Michelu Bretonovi.

Na filmu, resp. prvních storyboardech se začalo pracovat v roce 2005. Tvůrci si kladli otázku, jak nejlépe animovat Koralinino dobrodružství. Režisér Selick se rozhodl, že pro tento film bude nejlepší stop-motion animace - výhradní způsob práce ve filmu Ukradené vánoce a dominantní v Jakubovi a obří broskvi.

“Je to práce s loutkami, ale bez provázků,” popisuje stop-motion způsob animátorka Amy Adamy. Je to specifický a jedinečný proces. Animátoři musí v každém obraze (a ve filmu je 24 obrazů v jedné sekundě!) postavit předměty (postavy, scény, doplňky) tam, kde je chtějí mít. Je to podobné hranému filmu, protože vše - na rozdíl od počítačové animace - skutečně existuje. Prvním příkladem kinového stop-motion přístupu byl krátký film The Humpty Dumpty Circus z roku 1898, kdy britští Albert E. Smith a James Stuart Blackton použili tuto techniku, aby oživili zvířata a akrobaty v dětském cirkusu.

Jako první loutky použili evropští animátoři, za průkopníka je ale považován Willis Harold O’Brien z Kalifornie, který tento způsob povýšil na umění. Za práci na filmu Mighty Joe Young získal Oscara.

obrazek
Dva světy, jedno studio

Koralína a svět za tajnými dveřmi je mimořádný, inovativní projekt ve světě současné animace. Je to největší filmová produkce dělaná pomocí stop-motion animace a první natočená ve stereoskopickém 3-D. Film byl natočený ve studiu LAIKA v americkém Portlandu.

Udělat jednu loutku Koralíny znamenalo práci pro 10 lidí na 3 - 4 měsíce! Všechny loutky jsou vyrobeny ze silikonu, pěnového latexu, uvnitř jsou ze železa. Natáčení trvalo více než rok a půl, před tím se na přípravách pracovalo dva roky. Loutka Koralíny existuje ve 28 různých verzích. V příběhu měla 9 různých kostýmů, z nichž každý byl vyrobený alespoň v 6 kopiích.

Dva světy, tři rozměry

Koralína a svět za tajnými světy je první celovečerní stop-motion animovaný film natočený celý ve stereoskopickém 3-D rozměru. Prvním 3-D stop-motion filmem byl krátký film Johna Norlinga z roku 1939 In Tune with Tomorrow. Obě metody (stop-motion a 3-D) se další desetiletí vyvíjely samostatně. V roce 1993 převedlo studio Disney Pictures film Henryho Selicka Ukradené vánoce Tima Burtona do 3-D formátu. V roce 2006 byl film remasterován a jeho nová, digitální 3-D verze se stala tak úspěšná, že se film s velkou slávou vrátil do kin.

Selick prozrazuje: “Když jsem dělal “Vánoce” a Jakuba a obří broskev, trochu jsme si s 3-D pohrávali. Kamarádím se s Lennym Liptonem, který je špička v tomto oboru a nyní pracuje v přední 3-D společnosti, RealD. “Kolem roku 2004 jsem viděl nejnovější věci, které Lenny se stereoskopickým obrazem dokáže, a došel jsem k závěru, že 3-D jsou pro Koralínu a její dva světy to pravé.

Neil Gaiman byl také ohromen. “Když jsem viděl první testy Koralíny ve 3-D, spadla mi čelist. Nikdy jsem nezažil, aby 3-D vypadalo tak dobře. Se stop-motion animací se to blíží hranému filmu.

obrazek
Rychlé informace

• Koralína a svět za tajnými dveřmi je první celovečerní, animovaný film kombinující stop-motion animaci a 3-D

• Natáčení trvalo 18 měsíců, přípravy předtím dva roky

• Víc než 20 lidí se přestěhovalo z různých částí USA i světa do Portlandu, aby mohli ve studiích LAIKA na filmu pracovat

• Na 130 plochách bylo postaveno 52 různých scén

• Na jedné loutce pracovalo 10 lidí 3 - 4 měsíce

• Vzniklo 28 různě velkých loutek Koralíny, hlavní měřila 25 cm

• V jedné pasáži filmu má Koralína během 35 sekund 16 různých výrazů v obličeji - celkem jich měla 207 336

• Její matka jich měla 17 633

• 3-D proces vyžadoval natáčet každý obraz ze dvou stran (levé a pravé oko) stejnou kamerou

• Natočit 74 sekund filmu znamenalo týden práce pro více než 300 lidí na 52 postavených scénách

• Scénu divadelního představení s Koralínou a Wybiem sleduje 248 psů

• Scéna s cirkusovými skákajícími myškami je natočená s 61 pečlivě organizovanými myškami

• Pro scénu v ovocném sadu bylo vyrobeno 40 stromů

• Tráva bya vytvořena ze 400 čtverečních metrů umělé kožešiny

• Lilie na zahradě jsou ve skutečnosti umělohmotné náprstky otočené naruby a ručně namalované

• Sníh byl vytvořen z lepidla a jedlé sody

• Květiny v zahradě mají uprostřed pingpongové míčky

• Květy na třešňových stromech jsou vytvořené z popcornu

• Jediná kůže, která byla dostatečně tenká pro boty panenek, pochází ze starodávných viktoriánských rukavic

obrazek
Zajímavosti

• Pantofle s opicemi, které ve filmu nosí Alternativní otec, odkazují na Selickův film Opoparchant

• Žloutek, který Alternativní matka rozbije do misky, vytvoří obrázek hlavní postavy z Ukradených vánoc Tima Burtona - Jacka Skellingtona

• Na novinách, ve kterých je zabalena Koralinina panenka, jsou fotky psů a koně jednoho ze členů filmového štábu

• Slečny Forcibleová a Spinková se znají mnoho let - stejně jako herečky, který jim v originále propůjčily hlasy - komediální duo Dawn French a Jennifer Saunders

• Vážka je namluvená dcerou Alternativní matky Teri Hatcher

• Režisérův syn namluvil jedno z dětí-duchů

• Jeho druhý syn namluvil jednoho z Koralininých kamarádů z fotografie

• Henry Selick zasadil děj do prostředí města Ashland v Oregonu. Místo vybral kvůli letnímu, shakespearovskému festivalu, který potěší dvě filmové postavy - slečny Spinkovou a Forcibleovou - aniž by tušil, že se později bude Koralína natáčet ve studiích LAIKA právě v Oregonu

Podobné filmy

Willow
Když se zlá čarodějnice dozví o dávném proroctví, které říká, že dívka narozená se zvláštn...
dnes 17.35
Nova Cinema
Seznamte se, Joe Black
(Meet Joe Black) Mediální magnát Anthony Hopkins si užívá života plnými doušky, ale i pro ...
dnes 20.00
Nova Cinema
Půlnoční běh
(Midnight Run) Bývalý policajt Robert De Niro převáží Charlese Grodina, který má na svědom...
dnes 23.25
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 22. 9. 2021 Svátek má Darina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz