fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

62% 904 hlasů
film / komedie, pohádka, fantasy, Velká Británie/Francie/USA, , 109 min.
Nanny McPhee Returns
Kinopremiéra v ČR a SK 6.5.2010, DVD od 4.10.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:38Kouzla vám dají křídla.
Když vás vlastní děti přivedou na úplné dno, existuje jen jeden jediný člověk, který vás z něj může dostat. Kouzelná chůva Nanny McPhee. Před pár lety pomohla v úspěšné pohádce zvládnout kupu ratolestí zoufalému vdovci a teď bude muset vydat všechny síly, aby zachránila nejen zdravý rozum jedné farmářky, ale navíc i její střechu nad hlavou. Scénář magického a zábavného vyprávění znovu napsala Emma Thompson, která se zároveň zhostila titulní role. Manžel paní Greenové tráví čas na jednom z bojišť Druhé světové války a ona je na všechno sama. Možná by to zvládla, kdyby... Kdyby se její tři děti mezi sebou věčně nehádaly. Kdyby se její jediná zaměstnankyně, paní Dochertyová, nezačala chovat jako blázen. Kdyby na ni švagr Phil netlačil, aby mu prodala svou půlku farmy. A kdyby k ní z Londýna nepřijeli na dobu neurčitou synovec a neteř, oba velmi nesnesitelní. Už tohle je na jednu ženskou moc, a to ještě netuší, že jako sup krouží kolem rodinné farmy záhadný pan Biggles, u kterého má nezvedný Phil nezanedbatelný dloužek. Když je krize nejvyšší, zjeví se za dveřmi známá silueta chůvy s obdivuhodnými schopnostmi. Stačí jedno letmé rozhlédnutí, aby se ujistila, že dorazila skutečně na správnou adresu. "Když mě potřebujete, ale nechcete, musím tu zůstat. Když mě chcete, ale už nepotřebujete, musím odejít." Vyřčená kouzelná formulka chůvy McPhee odstartuje sérii magických událostí, během níž dostane každý takovou lekci, jakou si zaslouží, a věřte, že některé výchovné postupy, zvlášť u dospělých, můžou mít hodně legrační průběh a následky.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Když vás vlastní děti přivedou na úplné dno, existuje jen jeden jediný člověk, který vás z něj může dostat. Kouzelná chůva Nanny McPhee. Před pár lety pomohla v úspěšné pohádce zvládnout kupu ratolestí zoufalému vdovci a teď bude muset vydat všechny síly, aby zachránila nejen zdravý rozum jedné farmářky, ale navíc i její střechu nad hlavou. Scénář magického a zábavného vyprávění znovu napsala Emma Thompson, která se zároveň zhostila titulní role. Manžel paní Greenové (Maggie Gyllenhaal) tráví čas na jednom z bojišť Druhé světové války a ona je na všechno sama. Možná by to zvládla, kdyby… Kdyby se její tři děti mezi sebou věčně nehádaly. Kdyby se její jediná zaměstnankyně, paní Dochertyová, nezačala chovat jako blázen. Kdyby na ni švagr Phil (Rhys Ifans) netlačil, aby mu prodala svou půlku farmy. A kdyby k ní z Londýna nepřijeli na dobu neurčitou synovec a neteř, oba velmi nesnesitelní. Už tohle je na jednu ženskou moc, a to ještě netuší, že jako sup krouží kolem rodinné farmy záhadný pan Biggles (Ralph Fiennes), u kterého má nezvedený Phil nezanedbatelný dloužek. Když je krize nejvyšší, zjeví se za dveřmi známá silueta chůvy s obdivuhodnými schopnostmi. Stačí jedno letmé rozhlédnutí, aby se ujistila, že dorazila skutečně na správnou adresu. „Když mě potřebujete, ale nechcete, musím tu zůstat. Když mě chcete, ale už nepotřebujete, musím odejít.“ Vyřčená kouzelná formulka chůvy McPhee odstartuje sérii magických událostí, během níž dostane každý takovou lekci, jakou si zaslouží, a věřte, že některé výchovné postupy, zvlášť u dospělých, můžou mít hodně legrační průběh a následky.
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Manžel paní Greenové tráví čas na jednom z bojišť 2. světové války a ona je na všechno sama. Možná by to zvládla, kdyby... Kdyby se její tři děti mezi sebou věčně nehádaly. Kdyby se její jediná zaměstnankyně, paní Dochertyová, nezačala chovat jako blázen. Kdyby na ni švagr Phil netlačil, aby mu prodala svou půlku farmy. A kdyby k ní z Londýna nepřijeli na dobu neurčitou synovec a neteř, oba velmi nesnesitelní. Tohle už je na jednu ženskou moc, a to ještě netuší, že kolem rodinné farmy krouží jako sup záhadný pan Biggles, u kterého má nezvedený Phil nezanedbatelný dloužek. Když je ale krize nejvyšší, zjeví se za dveřmi známá silueta chůvy s obdivuhodnými schopnostmi. Stačí jedno letmé rozhlédnutí, aby se ujistila, že dorazila skutečně na správnou adresu: "Když mě potřebujete, ale nechcete, musím tu zůstat. Když mě chcete, ale už nepotřebujete, musím odejít." Vyřčená kouzelná formulka chůvy McPhee odstartuje sérii magických událostí, během níž dostane každý takovou lekci, jakou si zaslouží. A věřte, že některé výchovné postupy, zvlášť u dospělých, můžou mít hodně legrační průběh a následky... Scénář magického a zábavného vyprávění znovu napsala Emma Thompsonová, která se zároveň zhostila titulní role.


O filmu

obrazek
Paní Greenová je na pokraji sil. Psychických i fyzických. Její tři děti - Norman, Megsie a Vincent - se pořád perou, její muž Rory byl odveden do války a už měsíce o něm neslyšeli, švagr Phil na ni tlačí, aby mu prodala Roryho podíl na rodinné farmě a její zaměstnavatelka paní Dochertyová se začíná chovat nějak divně. Aby toho nebylo málo, z Londýna k nim na jejich zemědělskou farmu přijíždí zhýčkaná neteř Celia a synovec Cyril. Bohužel nikdo neví na jak dlouho. Kromě toho ji místní hlídač, pan Docherty, dokolečka straší, že každou chvíli mužou začít z nebe padat bomby. Na paní Greenovou je toho nějak moc. Ještě to neví, ale nutně potřebuje kouzelnou chůvu Nanny McPhee.

Bohužel situace paní Greenové je horší než se na první pohled zdá. Phil do ní pořád hučí, že má pro jejich farmu dobrého kupce, ve skutečnosti chce peníze z prodeje použít na zaplacení gamblerského dluhu záhadné paní Bigglesové. Ta poslala své lidi, slečnu Topseyovou a Turveyovou, aby hrozili a naléhali na Phila, aby donutil paní Greenovou farmu prodat. Pokud se mu to povede, rodina jeho švagrové ztratí všechno.

Cyril a Celia přijedou nečekaně o den dřív, zrovna, když je paní Greenová v práci. Rozmazlené děti z města a jejich vesničtí bratranci a sestřenice se nesnáší od první chvíle a pošťuchování přeroste v otevřenou bitvu. Když se vrátí paní Greenová, celý dům je vzhůru nohama. Ve chvíli, kdy se marně snaží zastavit bitku, někdo zaklepe. Ve dveřích stojí Kouzelná chůva. Na první pohled jí je jasné, že tyhle děti jí potřebují. Vyřkne kouzelnou formulku: “Když mě potřebujete, ale nechcete, musím tu zůstat. Když mě chcete, ale už nepotřebujete, musím odejít.” Klepne kouzelnou hůlkou a děti rázem fackují sebe místo sebe navzájem. Nakonec chůvu poslechnou, přestanou se mlátit a omluví se. První lekce - přestat se prát - je úspěšně dokončena.

Když večer děti odmítnou spát společně v postelích s tím, že se radši rozdělí s kozlem, krávou nebo slonem, Kouzelná chůva znovu použije svoji hůlku a do postelí se musí vejít nejen neposlušné děti, ale i přivolaná zvířata. Druhá lekce - umět se rozdělit - dokončena.

Když Phil schválně pustí z chlíva prasátka, aby přinutil paní Greenovou prodat farmu, Kouzelná chůva použije svoji moc a přinutí děti, aby je společně našly. Třetí lekce - pomáhat si - splněna.

Děti spolu konečně začnou dobře vycházet a paní Greenová se začíná cítit trochu víc v pohodě, když přijde telegram s tragickou zprávou, že její manžel padl v boji. Všichni, kromě Normana, jsou zprávou zdrceni. Norman “cítí v kostech”, že je jeho otec naživu. Cyril nabídne, že jeho otec Lord Gray může díky své pozici ve Válečném úřadě zjistit, co se strýcovi stalo. Podmínkou je, že se musí nějak dostat do Londýna, už nějakou dobu totiž jezdí po venkově v sajdkáře, kterou neřídí nikdo jiný než Kouzelná chůva.

Megsie a Celia doma najdou Normanovu zprávu, ve které jim vysvětluje, kam se s Cyrilem vydali. Děvčata pochopí, že musí paní Greenové zabránit v prodeji farmy. Ten samý den se ale objeví Phil a nese smlouvu připravenou k podpisu. Dívky se ho pokouší zastavit, ale čas běží příliš rychle.

Cyril a Norman se vydají na dobrodružnou cestu do Londýna. Cyrilův rozkazovačný otec nejprve synovu žádost o pomoc odmítne, ale když se mu Cyril - poprvé v životě - postaví a trvá na své prosbě, souhlasí a na celou záležitost se podívá blíže. Zjistí, že pan Green v boji nezemřel, je jen pohřešovaný, a že z jeho úřadu nikdo žádný telegram se zprávou o jeho smrti neposlal. Norman pochopí, že telegram jim podvrhl jeho proradný strýc Phil.

Mezitím doma se Megsie a Celia usilovně snaží přesvědčit matku, aby farmu neprodávala. Pomalu ztrácí naději a v duchu prosí Kouzelnou chůvu, aby se znovu objevila. Náhle se v kuchyni objeví slůně, to samé, které bylo součástí lekce o schopnosti rozdělit se. Když se paní Greenová a Phil nedívají, slůně chobotem vysaje všechny tužky a pera v okolí. Děti se radují, že mají vítězství na dosah, Phil ale najde další pero. Vše se zdá nenávratně ztraceno, když znenadání na přilehlé pole spadne bomba, přesně jak pan Docherty předpovídal. Dopad způsobí otřes, díky kterému se převrhne nádobka s inkoustem přímo na smlouvu. Ta je zničena, bomba naštěstí nevybuchne.

Norman a Cyril se vrátí z Londýna s dobrou zprávou, že otec je nezvěstný, ale není mrtvý. Pan Docherty při představě, že by měl zlikvidovat bombu, omdlí, takže je to na dětech, aby se o to postarali. To se jim úspěšně podaří a lekce čtvrtá - být statečný - je splněna. Phil je zatčen, Kouzelná chůva vyčaruje úrodu na poli, děti se stanou velkými kamarády a život paní Greenové se stane zvladatelným. Pátá lekce - uchovat si víru - je dokončena. Kouzelné chůvě nezbývá nic jiného, než odejít.

O natáčení

obrazek
Kouzelná chůva se vrací

Pět let po úspěchu prvního filmu o Kouzelné chůvě daly herečka a scénáristka Emma Thompson a producentka Lindsay Doran hlavy dohormady a vytvořily další kapitolu magické pohádky, která okouzluje děti již mnoho generací.

“První film jsme charakterizovali jako spor “kouzelná chůva vs. 7 nejhorších dětí na světě”, vysvětluje Lindsay Doran. “O nevychovaných dětech je samozřejmě i druhý film, hlavní rozdíl ale je, že první film byl o válce rodičů s dětmi, zatímco ten nový je o válce mezi dětmi. Kouzelná chůva je musí naučit pět základních věcí a ukázat jim nejen, jak spolu musí vycházet, ale jak se musí naučit řešit problémy lépe než jen bitkami.” Emma Thompson dodává: “V obou filmech je silné téma absence. Nejprve je způsobená smrtí matky, nyní je to nepřítomnost otce zapříčiněná válkou.”

Emma Thompson začala na novém filmu pracovat ještě v době, kdy se dokončoval první film. Napsat scénář jí trvalo 3 roky. Snažila se držet co nejblíže původním příběhům, které sepsala spisovatelka Christianna Brand se svým synovcem Edwardem Ardizzonem (který knihy ilustroval). Pohádky, které se tradovaly po generace více než sto let, poprvé začala sepisovat v šedesátých letech. Jak se příběhy, které napsala Emma Thompson, mohou zdát nové, zakladní prvky zůstávají stejné - chůviny výchovné lekce, její vzhled, který se od hrůzostrašného mění v milý, jak jí děti začínají mít rády, kouzelná hůlka nebo srdceryvná potřeba odejít ve chvíli, kdy už není potřebná, ale žádaná.

Dej se dohromady, opraš se, začni úplně znovu

Rozhodnutí natočit druhý film o Kouzelné chůvě vyžadovalo nový příběh. Producentka Lindsay Doran vysvětluje: “Lidé, kteří nečetli knihy Christianny Brand, si mohou myslet, že první film čerpá z první knihy a druhý z druhé. Emma ale použila v prvním filmu z každé knížky něco, takže nic nevyužitého už nezůstalo. Tvůrci se hned na začátku rozhodli, že se nebudou vracet do rodiny Brownových a řešit zde nové problémy. Lindsay Doran to trefně komentuje: “Jeden kamarád režisér říká, že bychom měli točit filmy jen o nejdůležitějším okamžiku v životě, protože koho zajímá druhý nejzajímavější moment? Narážel tím na všechna první, druhá pokračování, kde už hrdinové neřeší tak velké problémy jako na začátku.”

Výsledkem je, že se Kouzelná chůva přesune v čase i prostoru a navštíví novou rodinu. Emma Thompson hned věděla, že nová doba, kam chůvu pošle, bude doba válečná, blíže nespecifikovaná. Postavy i prostředí připomínají 40. léta, tj. 2. světovou válku, ale je to jen náznak.

Rozhodnutí přesunout Kouzelnou chůvu do jiného století umožnilo tvůrcům vymyslet více dospělých postav, se kterými se chůva setkala kdysi, když byli ještě dětmi. Je to například vzpřímeně stojící seržant Jeffreys, kterého Norman a Cyril potkají před Válečným úřadem. Když kolem něj chůva projde, jen pro sebe utrousí “Vida, třetí lekce zužitkována”. Ve skutečnosti to znamená, že si seržant jako dítě vzal její pokyn “Hlavu vzhůru” k srdci a nyní ve své práci stojí skutečně vzpřímeně (i když v jiném smyslu). Dalším dospělákem, u kterého se na konci filmu ukáže, že se jako dítě setkal s Nanny McPhee, je paní Dochertyová, která je vlastně malá holčička Agatha Brown z prvního filmu.

Dalším zajímavým aspektem nového filmu je složení hlavních postav. Přesně jak to ve válečné době chodí, o chod domácností se starají ženy, staří lidé a zodpovědnost často přebýrají samotné děti. I ostatní práce musí vykonávat ženy, což ve filmu zosobňují pomocnice paní Bigové - slečny Topseyová a Turveyová, které jsou něco jako vymahačky.

obrazek
Děti a jejich válka

Zatímco film je zasazen do doby nespecifikované války, ústředním dějem je válka mezi dětmi Greenovými a Grayovými. Spory mezi snobskými městskými a divokými vesnickými dětmi vypuknou téměř okamžitě. Děti z farmy jsou připravené být přátelské, ale když jejich bratranci přijedou, chovají se povýšeně a namyšleně, tak se hostitelské děti rozhodnou dát ji co proto.

“Hlavou” rodiny se v době nepřítomnosti otce dočasně stává jedenáctiletý Norman (Asa Butterfield). Jeho devítiletá sestra Megsie se také ze všech sil snaží pomoci rodině v nelehké situaci, dokáže opravit téměř vše, co se v domu porouchá. Není to typická holčička, naopak s ničím se moc nepárá.

Nejmladším sourozencem je šestiletý Vincent. Na začátku je to pořádný “sígr”, ale postupně se z něj stává poslušný hoch.

První setkání s příbuznými dětmi z města není symaptické, ale jak pokračuje vyprávění, diváci se dozví o neradostných událostech v jejich rodině, které je dovedly až na farmu Greenových. Cyril je zhýčkaný kluk, který se pořád pere a má při tom docela vtipné průpovídky. Na farmě se mu vůbec nelíbí, protože tam nejsou žádné slakosti a protože bláto a prach mu ničí jeho luxusní oblečení. Jeho sestra Celie nedokáže nic udělat sama, je zvyklá mít kolem sebe tisíc služek a najednou je poslaná na venkov, kde se o sebe musí postarat téměř sama.

K natáčení rvaček a šárvátek byl přizván renomovaný pohybový režisér Toby Sedgwick. “Nevím o žádném filmu, který by využil naši práci, ale pokud má film být vtipný i vizuálně během bitek, je potřeba, aby u toho pohybový režisér byl.”

Vyčerpaná matka a chůva v ráži

Maggie Gyllenhaal, která hraje paní Greenovou, popisuje, jak se její postava cítí na začátku filmu: “Paní Greenová je téměř na konci svých sil a vše se najednou začne ještě zhoršovat. Jestli někdo potřebuje kouzelnou chůvu Nanny McPhee, tak je to paní Greenová. Děti kolem ní se neustále perou, rozbíjí věci nebo obrací jeden druhého vzhůru nohama. Kromě toho je tu paní Dochertyová, která po ní neustále něco chce. Paní Greenová už neví, jak dál.” Herečka pokračuje: “Vzala jsem tuto roli, protože mám pocit, že paní Greenová je skutečná osoba, je to zobrazení matky, kterému rozumím. Některé věci ji samozřejmě přerostly přes hlavu, ale jinak myslím, že každá matka zná ten pocit, kdy nemá ani vteřinu, aby vystrčila hlavu nad vodu a nadechla se.”

obrazek
Holínky od hnoje a načančané primadony

Narozdíl od dětí, které v prvním filmu držely při sobě a bojovaly proti svému otci a zástupu chův, které se je snažily zvládnout, v Kouzelné chůvě a Velkém třesku stojí proti sobě a jsou tak rozdílné, jak jen můžou být. “Nyní máme jen pět dětí,” říká producentka Lindsay Doran,” tak bylo jednodušší dát jim specifické role a vlastnosti.” Asa Butterfield, který hraje Normana, má tu výhodu, že ho má kamera “ráda”, a že se podobá své filmové matce Maggie Gyllenhaal.” Emma Thompson dodává: “Norman je hlavním hrdinou příběhu. On a jeho matka jsou nyní hlavami rodiny, které se ze všech sil snaží, aby se ostatní nezhroutili.”

Lil Woods hraje Megsie, největší divošku Greenovy rodiny, která má zvířecí miláčky - prasata Itchyho a Scratchyho. Výhodou mladé herečky bylo, že skutečně žije na farmě, což je patrné z jejího zjevu. Je opálená, má pihy, jednoduše vypadá jako čerstvý vzduch. Podle Emmy Thompson se na castinzích neobjevil nikdo, kdo by se alespoň částečně přiblížil jejímu vzezření.

Nejmladšího Vincenta hraje Oscar Steer. Je to stále malý kluk, který žije svojí vnitřní představivostí, a který dokáže dělat neuvěřitelně realistické zvuky :-) Co se postavy Cyrila týče, mělat Emma Thompson strach, že to, jak postavu napsala, není v silách dětského diváka zahrát. Nicméně Eros Vlahos to zvládl, od začátku prý bylo jasné, že ví jak hrát příšerně rozmazlené dítě.

Nejdéle trvalo obsadit postavu Celie. Tvůrci hledali dívku, ze které bude vyzařovat nonšalance vysoké třídy, a která dokáže zahrát rozsáhlou citovou přeměnu. Když přišla na konkurz Rosie, bylo hned jasné, že tvůrci našli svoji Celii. Díky baletní průpravě a krásné tváři vypadá jako skutečná šlechtična.

Rhys Ifans, který hraje strýčka Phila, říká, že nesouhlasí s tvrzením, že je nepříjemné hrát ve filmech s dětmi a zvířaty. Naopak, hraní s dětmi je prý zábavné a snazší, neboť nemají mindráky jako dospělí herci. Otec dětí, pan Green, je ve válce a jeho osoba je na farmě připomínaná “drbomatem”, strojem, který automaticky drbe prasata.

Zkušenosti z prvního filmu ukázaly, že děti byly nadšené ze zvířat, proto bylo jasné, že se musí objevit i v dalším filmu. Kromě jiných, scénáristka vymyslela skupinku malých prasátek, která nejsou jen roztomilá, ale mají ve filmu svoji důležitou roli. Nanny McPhee dostane parťáka - kavku, pana Edelweisse, která má zálibu v požírání okenního kytu.

Tvůrci nechtěli zasadit film do konkrétního místa a období. Válka je metaforou pro všechny války a problémy rodiny Greenových jsou problémy, které potkávají rodiny kdekoliv na světě. Scény z farmy byly natáčeny poblíž Guildfordu ve Velké Británii. Ačkoliv se zdá, že je to mnoho let stará farma, opak je pravdou. Vše, kromě stodoly bylo postaveno nově pro natáčení v rekordním čas jedenácti týdnů.

Jelikož velký počet scén je natáčen v hromadách bláta, část štábu, především mladí herci vzali chození v těžkých, zablácených holínkách jako součást posilování.

Hlavním rysem Nanny McPhee je skutečnost, že její vzhled se mění s tím, jak ji začínají mít děti rádi. I když ty změny nejsou nikdy vysvětleny, filmaři je uvozují norským příslovím “Kdo je milován, je vždy krásný.” Nikdo se neubrání zděšení, když Nanny McPhee poprvé uvidí - paní Greenová zůstane stát jako přikovaná, malý Vincent se otřese odporem, strýc Phil vykřikne a Cyril její vzhled komentuje slovy, “že má tvář, která by dokázala porazit všechna vojska”. Ale jak mají děti svoji chůvu raději a raději a samy se stávají milejšími, tvář Nanny McPheeheir se také mění. Nikdy není jasně řečeno, jestli k té změně dochází nebo jestli se odehrává jen v myslích okolních lidí. Za vizuální proměnou Emmy Thompson stojí Peter King, který získal Oscara za práci na trilogii Pán prstenů. Vzezření kouzelné chůvy projde 5 fázemi co se oblečení týče a 7 stádii makeupu a účesu.:

Producent Eric Fellner na závěr říká, “Mám Nanny McPhee moc rád, protože tvoří svět, ve kterém je dětem dobře. Její autorita je tak silná, že jsou z ní trochu nezvózní, ale zároveň nadšení. Líbí se jím, co díky kouzlům dokáže, ale trochu se bojí, že by klidně mohla začarovat i je.”

Podobné filmy

Au Pair 3 aneb Dobrodružství v ráji
(Au Pair 3: Adventure in Paradise) Caldwellovi odjíždějí na dovolenou do Portorika, a zdá ...
dnes 12.05
Nova Cinema
Skříň
Povídka o tom, jak jeden kus nábytku dokáže ovlivnit partnerské vztahy (1998). Hrají: L. R...
dnes 14.30
ČT1
Kopretiny pro zámeckou paní
Katka se na prázdniny, kdy bude opět prodávat vstupenky na hradě Krabonoši, moc netěší. Vš...
dnes 16.30
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 20. 4. 2021 Svátek má Marcela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz