fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 91 hlasů
film / dobrodružný, fantasy, Česká republika/Slovensko/Polsko/Maďarsko/Německo/Francie, , 96 min.

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
03:41Pohádkové dobrodružství mladého sokolníka.
Historicko-romantický rodinný film. Děj je situován do období středověku. V lůně krásné přírody pod hradem mocného pána Baladora žije čtrnáctiletý Tomáš se svým otcem, panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou. Chlapec od malička vyrůstá v horách, zná každé jejich tajemství a má schopnost rozumět řeči zvířat a ptáků. Jeho život plyne pokojně až do chvíle, kdy je jeho otec roztrhán vlky a dědeček Metoděj se vydá na Baladorův hrad prosit o práci.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu V té době to byla pro mně nejhezčí pohádka co jsem viděl.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Král sokolů

<>Obrázek nenalezen<> Děj je situován do období středověku. V lůně krásné přírody pod hradem mocného pána Baladora žije čtrnáctiletý Tomáš se svým otcem, panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou. Chlapec od malička vyrůstá v horách, zná každé jejich tajemství a má schopnost rozumět řeči zvířat a ptáků. Jeho život plyne pokojně až do chvíle, kdy je jeho otec roztrhán vlky a dědeček Metoděj se vydá na Baladorův hrad prosit o práci. Tomáš jde s ním a ocitá se tak v novém prostředí panské zahálky, bohatství, ale i podivných pravidel. Seznámí se s Forminou, dcerou hradního pána, která se mu velice zalíbí. Formina jej bere jako přítele, protože se má brzy vdát za mladého Ostrika.
obrazek
Tomáš se připlete do intriky, kterou zosnoval Iver proti svému rivalovi, starému panskému sokolníkovi Vaganovi. Laskavý a moudrý Vagan se snažil pro Baladora získat nádherného královského sokola, symbol svobody a síly. Iver mu tento plán překazil, Vagana pomluvil a sám se snažil dostat na jeho místo. Tomáš, který se kvůli Iverovi stává štvancem, se na svém útěku setkává právě s Vaganem. Vagan a Tomáš se spolu sblíží a Vagan si uvědomí, že tento chlapec se zvláštními schopnostmi bude jeho důstojným nástupcem. Mezitím se na hradě chystá svatba. Podlý Iver však zajme Ostrika, aby se pomstil Baladorovi, který jej i přes jeho podlézavost neuznal za svého pravého sokolníka. <>Obrázek nenalezen<> Tomáš zachrání Ostrika před smrtí a ačkoliv na něho trochu žárlí kvůli Formině, jeho dobré srdce jim nakonec popřeje štěstí. Vaganova čest je očištěna a Iver je potrestán. Tomáš, který sice prožil zklamání z první lásky, ale vysloužil si úctu a obdiv, zůstane spolu s královským sokolem ve svých milovaných horách - šťastný a svobodný.


Jozef Cíger Hronský
(1896 - 1960) má v kontextu slovenské literatury své nezastupitelné místo. Předešlým režimem zavrhovaný spisovatel oslavuje své současné kulturní znovuzrození. V jeho tvorbě pro dospělé, ale i pro děti, dominuje pozorovatelský talent, propracovaná psychologie postav, smysl pro humor, fantazie, ale i pochopení pro záhadnější motivy lidského chování. Jeho dílo oslovuje nejen domácího, ale i zahraničního čtenáře. Z tohoto faktu vycházejí také tvůrci filmu Král sokolů. Samotný román totiž v sobě spojuje prvky národní kultury (půdorys pověsti, vážící se ke zvyklostem života v okolí slovenských hradů) s nadčasovým poselstvím o potřebě lidské svobody, mravnosti a štěstí, srozumitelném pro dětského diváka na celém světě.

O hercích

Braňo Holiček
(1985) Braňo úspěšně debutoval hlavní úlohou v muzikálu Oliver Twist v divadle v Košicích. Po dvouletém účinkování v představení, nastudovaném J. Bednárikem, se dostal také k filmovým rolím a první úspěchy z něj udělaly nadějného a již nyní populárního dětského herce. V současnosti studuje na osmiletém gymnáziu v Košicích, navštěvuje hudební školu a studuje také zpěv a herectví. Hovoří částečně anglicky a německy.

Juraj Kukura
(1947) Představitel impozantních a drsných mužů absolvoval herectví na VŠMU v Bratislavě v roce 1971. V roce 1974 získal angažmá v SND, intenzivně spolupracoval také s filmem a televizí. Po odchodu do SRN hrál na scénách Munchner Kammerspiele, v Bazileji a Bonnu. V roce 1985 jej přijal režisér Peter Zadek do souboru Deutsches Schauspielhaus v Hamburku.

Waldemar Kownacki
(1949) Narodil se v Grajewu, absolvoval PWST ve Varšavě. Více jak 25 let ztělesňuje velké i menší role v polských filmech a televizních inscenacích. Řadu let spolupracuje s Teatrom Telewizji, s Teatrom Studio ve Varšavě a také s Teatrom Narodowym. Během své kariéry spolupracoval s nejznámějšími polskými režiséry.

Jiří Langmajer
(1966) Absolvoval pražskou hereckou konzervatoř, obor hudebně-dramatický (1981-87). Hostoval v Divadle na Starém Městě, v Národním divadle, Divadle E. F. Buriana, Studiu Bouře, Náhradním divadle, Černém divadle Pan Optikum, Viole. Hlavní úlohy ztvárnil v divadelních představeních v Divadle pod Palmovkou v letech 1992 - 1997. Od roku 1997 je členem souboru Divadla na Vinohradech.

Manuel Bonnet
(1949) Po maturitě roku 1968 se rozhodl zkusit štěstí v herecké profesi, proti vůli své rodiny, zaměřené spíše na studia a kariéru ve vědecké oblasti. Absolvoval Conservatoire National Supérieur d´Art Dramatique de Paris. Studoval v ročníku spolu se slavnými herci francouzského filmu a divadla: Francois Huster, Jacques Weber, Andre Dussolier, Richard Berry, Francis Perrin, Jacques Villeret, Isabelle Huppert, Sabine Azema...

Po ukončení konzervatoře v roce 1973 získal angažmá v divadle Palais Royal, ve hře L´AIGLON, v jednom z nejslavnějších děl Edmonda Rostanda, účinkoval v hlavní roli vévody z Reichstadtu. V televizi hrál v hlavní roli seriálu L´age en fleurs, který měl velký úspěch. Od té doby pracoval především v televizi a divadle. Natočil rozsáhlý koprodukční seriál v Polynésii pro společnost Gaumont a TF 1.

Věnuje se také psaní - zabývá se historickými pracemi, připravuje především kompletní publikaci korespondence a dokumentů Nicéphora Niépce, vynálezce fotografie, který byl jeho přímým předkem. Manuel Bonnet je ženatý, má pět dětí a žije ve Versailles.

Marta Sládečková
(1958) Představitelka střední generace slovenských hereček. Ztvárnila množství postav v divadelních, televizních a filmových projektech. Po studiu na gymnáziu v Novom Meste nad Váhom absolvovala VŠMU Bratislava (1978-1982). Byla v divadelním angažmá v Divadle SNP v Martině od r. 1982, Divadle A. Bagara v Nitře od r. 1987 a v Divadle Astorka od r. 1993 až dosud.

Agnieszka Wagner
Mladá polská herečka, která se již objevila v řadě polských i zahraničních filmů. Od roku 1988 hrála ve více jak 25 filmech a spolupracovala s režiséry jako A. Wajda, J. Stuhr, J. Kawalerowi, P. Patzak aj. Účinkovala ve více koprodukčních projektech s Francií, Rakouskem USA, Anglií a zahrála si také ve filmu M. Mináče Všichni moji blízcí (1999).

Sándor Téri
(1953) Vystudoval Školu dramatických a filmových umění (1971 - 1975) a pracoval v Národním divadle v Budapešti (1975 - 1984).

Andrej Mojžiš
(1925) Od r. 1953 je členem Divadla J. G. Tajovského ve Zvolenu. Vytvořil zde 147 postav v hrách významných klasických světových, současných dramatiků - Shakespeare, Brecht, Moliére, Goldoni, Čechov, Gorkij, Rolland, Schiller, Zola, Tolstoj, Lorca, Balzac, Ibsen, Williams, Remarque, Steinbeck, Čapek, Hubač a slovenských autorů - Bukovčan, Solovič, Králik, Sokol, Porubjak ad. Více jak 100 postav zahrál ve slovenských filmech a televizních inscenacích a podobný počet rolí vytvořil také v rozhlasu.

Podobné filmy

Tucet špinavců
(The Dirty Dozen) Zkušený seržant Lee Marvin dostal za úkol vybrat do nebezpečné akce skup...
dnes 06.20
Nova Cinema
Pravá nevěsta
(Helene, die wahre Braut) Princ Lassman je zaslíben princezně ze sousedního království, kd...
dnes 07.45
Nova
Sindibád, legenda sedmi moří
(Sinbad: Legend of the Seven Seas) Dobrodruh Sindibád spolu s věrným psím společníkem a od...
dnes 14.55
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 20. 8. 2022 Svátek má Bernard
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz