fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

66% 1287 hlasů
film / thriller, dobrodružný, drama, pohádka, fantasy, USA, , 107 min., od 10 let
The Spiderwick Chronicles
Kinopremiéra v ČR a SK 20.3.2008, DVD od 10.9.2008 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 10.12. Filmbox Premium 14.45, út. 6.12. FilmBox Premium (hr) 21.50
Filmbox Premium 14.45
FilmBox Premium (hr) 21.50
Ukázka
01:56Jejich svět je blíž, než si myslíte.
Dům prastrýce Spiderwicka, do kterého se sourozenci Jared, Simon a Mallory právě přistěhovali, vypadal už na první pohled velmi záhadně. A druhý pohled jim stačil k tomu, aby vytušili, že je na téhle divné adrese čeká největší dobrodružství jejich života. Kronika rodu Spiderwicků je adaptací populární stejnojmenné knižní série (vyšla i u nás), ve které ožívá fantastický svět obývaný ještě fantastičtějšími bytostmi. Pro jejich návštěvu nepotřebujete ani kouzelné skříně ani vlaky odjíždějící z neexistujících nástupišť. Ten svět je totiž mnohem blíž, než si myslíte. Když nejzvídavější z dětí, Jared, najde v jednom z pokojů knížku, na které je ručně psaná poznámka "Ať se ji nikdo nikdy neopovažuje číst", pochopitelně ji okamžitě otevře. Autor - jeho strýc Arthur Spiderwick - v ní popisuje magické bytosti, které žijí kolem jeho lehce strašidelného sídla. Mazaného plivníka Hogsqueala, bandu nebezpečných goblinů, nádherné víly a tajemné skřítky ale může vidět jenom ten, kdo se na ně dívá skrz kouzelný "kámen ke koukání" nebo komu uvízl v oku plivníkův plivanec. Kniha ale není pouhým průvodcem po alternativním světě a jeho obyvatelích, ale zároveň v sobě skrývá zdroj moci nad ním. I proto o její získání usiluje zlobr Mulgarath, jeho nejnebezpečnější obyvatel. Na Jaredovi, Simonovi a Mallory bude, aby před ním zachránili nejen tuhle říši fantazie, ale taky sami sebe.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Podle mě je tento film vcelku pěkná pitomost. Nejen že mě téměř nezaujal, ale měla jsem chuť ho prostě vypnout a konec. Sice jsem to jaksi taksi přežila, ale nikdy více. A snad už nebude pokračování. Prostě je to film o ničem...Škoda, třeba to snad i mohlo být lepší.
Všechny komentáře k filmu 38+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Pravda je někde tam venku, to víme už od dob Akt X. Že je však zapsána v knize a dobře schovaná v jednom zapadlém rodinném sídle, to nám odhaluje až Kronika rodu Spiderwicků. To bylo totiž tak..... Jared, Simon (2x Freddie Highmore), Mallory (Sarah Bolgerová) a jejich matka (Mary-Louise Parkerová) se přistěhovali do starého rodinného domu, který jim měl poskytnout útočiště a šanci na nový začátek. Dům už od pohledu nevypadal zrovna zachovale, ale rozhodně sliboval aspoň střechu nad hlavou a minimalizaci životních nákladů, což bylo pro rodinu Graceových dost důležité.    Fantaskní realita však na sebe nikdy nenechá dlouho čekat. Bodem zlomu je v tomto případě moment, kdy Jared objeví tajemnou knihu prastrýce Spiderwicka, popisující zvláštní kouzelné tvory, včetně různých druhů ochranných kouzel a pravidel světa, ve kterém tato kouzelná populace žije. A jak se dalo už od počátku očekávat, brzy se s mnohými z těchto stvoření setkáme.    Jared postupně zjišťuje pravidla... Celá recenze
moviefan, 8 z 10

Popis filmu Kronika rodu Spiderwicků

Tajemné neviditelné bytosti jsou všude kolem. A některé vůbec nejsou přátelské. Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon Graceovi nastěhují s třináctiletou sestrou Mallory a maminkou Helen do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu, a v ní podivnou knihu, nazvanou "Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás". Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit, a s její pomocí ovládnout svět. Také díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince, a vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. Teta sice dětem poradí, jak se skřety bojovat a jak se bránit, nemůže jim však pomoci. Přitom je jasné, že armáda skřetů v čele s Mulgarathem v noci na dům zaútočí. Také Simon a Mallory získají od hejkala zření a rychle se snaží zabezpečit dům. Obr se pokusí proniknout dovnitř proměněný v jejich otce, Simon ho však odhalí. Vzápětí se strhne bitva, která rozhodne o osudu světa.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Kronika rodu Spiderwicků je mimořádná fantasy plná obyvatel světa, který lidé běžně nevidí. Když se Graceovi setkají s těmito kouzelnými, a někdy i děsivými stvořeními, posílí je to, a zároveň je to donutí vyřešit své rodinné spory.

Příběh se odehrává kolem tří sourozenců Graceových - Jareda, jeho dvojčete Simona, jejich starší sestry Mallory, a jejich matky Helen.

Rodina se přestěhuje do opuštěné chátrající usedlosti Spiderwicků, bývalého domova jejich praprastrýce Arthura Spiderwicka a pratety Lucindy. Děti nejsou z nového domova nijak nadšené, a každé se snaží zvykat si po svém. Simon, zvídavější z dvojčat, zkoumá neobvyklý dům, Mallory se cvičí v šermu a Helen získá novou práci v nedalekém městečku.

Jared si však začne všímat nezvyklých věcí, které se ve starém domě odehrávají, a rozhodne se přijít všemu na kloub. Nedbá varování skřítka Thimbletacka, stvoření, které žije ve zdech panství, a objeví záhadnou, a nejspíš i nebezpečnou knihu, kterou napsal strýc Arthur - Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás.

Když knihu otevře, odhalí - a zároveň zbaví pout - svět obklopující sídlo Spiderwicků. V tomto světě žijí podivné, úžasné, i děsivé bytosti: mazaný přátelský hobgoblin Hogsqueal, nebezpeční goblini a nádherné záhadné víly a skřítkové. Mohou je spatřit jen ti, kteří se dívají skrz „kámen prozření“, nebo ti, kterým hobgoblin plivl do oka.

Nejzávažnější hrozbou je zlý lstivý zlobr Mulgarath. Děti postupně pochopí, že Klíč k určování kouzelných tvorů není jen výplodem strýcovy představivosti, že jim může poskytnout cenné informace o neuvěřitelných bytostech, se kterými se setkávají, a že nabízí nesmírnou moc každému, kdo pozná jeho tajemství. A Mulgarath se nezastaví před ničím, dokud knihu nezíská.

Ve filmu sledujeme zoufalé pokusy sourozenců chránit Klíč k určování kouzelných tvorů aby nepadl do špatných rukou. Režiséra Marka Waterse přitahovaly knihy Tonnyho DiTerlizzi a Holly Black především proto, že se odehrávaly v dnešní Americe, ve světě, který všichni známe. „Vždycky jsem měl rád fantasy filmy. Po přečtení těchto knih jsem viděl možnost natočit film, jaký tu ještě nebyl - film, který je dobrodružný, ve kterém vystupují zajímavé bytosti, a přitom se neodehrává ve vzdálené zemi plné čarodějů.“

obrazek
Místo toho film nabízí hrdiny, se kterými se mohou dětští diváci lehce ztotožnit. „Ocitnou se v neočekávané situaci. Nejdřív se přestěhují do rodinného domu, který zdědili, a postupně začínají objevovat jeho obyvatele popsané v Klíči k určování kouzelných tvorů. Po shlédnutí tohoto filmu si dokážete představit, že všichni ti zvláštní tvorové mohou být kolem nás.“

Děti ve filmu nám jsou blízké i proto, že řeší stejné problémy, s jakými dnes bojuje většina rodin. „Během svého kouzelného, a často i nebezpečného dobrodružství však objeví své silné stránky, jako rodinu je to stmelí,“ vysvětluje Waters.

Jared Grace, kterého hraje Freddie Highmore, právě prožívá životné krizi. Jen díky neobvyklým zážitkům si začne uvědomovat své skutečné pocity, které mu pomůžou vyrovnat se s rozchodem rodičů. „Jareda rozvod silně zasáhl, je vzpurný a rozzlobený. Když mluví se svou matkou a sourozenci, chová se zahořkle. Na konci příběhu však v podstatě zachrání celou rodinu a dojde mu, jak důležitá pro něj rodina je.“

Helen Grace, kterou hraje Mary-Louise Parker, se právě rozvedla s manželem, a přestěhovala se do starého, temného, viktoriánského sídla patřícího její rodině. Nikdo z toho není nadšený, ale Helen má spojence ve své dceři Mallory, kterou hraje Sarah Bolger. „Mallory je velice podobná své matce. Také má jasno v tom, proč došlo k rozvodu, přestože to svým bratrům nikdy neřekla. Snaží se je ochraňovat, i když ji někdy dohánějí k šílenství, především Jared,“ přibližuje Waters.

Simon Grace, kterého také hraje Freddie Highmore, je všímavý a pozorný, když chce, dokáže pracovat s obrovským nasazením, a to všechno bude ve chvílích ohrožení nesmírně užitečné. „Nejpodstatnější však je to, že sourozenci dokáží překonat všechny své nesrovnalosti, začnou spolupracovat, a postupně se naučí navzájem oceňovat a milovat,“ prozrazuje Waters.

obrazek
Všechno začne ve chvíli, kdy Jared najde Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás, knihu, kterou napsal původní majitel domu, jeho praprastrýc Arthur Spiderwick. Arthura Spiderwicka bohužel při psaní knihy nenapadlo, že tajemství, která prozradil o tajemném světě, mohou fungovat i jako návod, a mohou být v nesprávných rukou nebezpečná. Když tedy Jared najde knihu, která byla ukryta po šedesát let, otevře tím Pandořinu skříňku.

Nejprve ho zvláštní stvoření, která strýc Arthur popisuje, fascinují. Postupem času mu však dochází, že tajemný svět v jejich domě opravdu existuje. Brzy je jasné, že vše v knize je pravda, a ne jen strýcova divoká představivost.

Fredie Highmore a Sarah Bolger jsou skoro stejně staří jako postavy, které ve filmu hrají. Liší se však od nich v jedné podstatné věci. Zatímco příběh se odehrává v Americe, Highmore je z Británie a Sarah pochází z Irska.

Režisér Waters poznamenává: „Když je ve filmu slyšíte, všimnete si jen amerického přízvuku. Jsou opravdu velmi nadaní, díky studiu zvládli přízvuk perfektně. Postavy, které hrají, jsou pro mladé herce nesmírně náročné, potřebovali jsme obsadit schopné a ambiciózní umělce. Freddie a Sarah všechny naše požadavky splňují, a nabízejí nám ještě mnohem víc.“

„Úžasné bylo, že se Freddie rozhodl hrát oba bratry. Především role Jareda se odlišuje od všech jeho předchozích postav. Mohli jsme ho vidět jako Karlíka v Burtonově filmu Karlík a továrna na čokoládu, ve snímcích Hledání země Nezemě, Dobrý ročník, Artjur a Minimojové - všude hrál tiché, introvertní postavy. Bylo skvělé pozorovat ho, jak vytváří postavu amerického dítěte, které má potíže se vztekem. Ve filmu je skvělý.”

„Sarah je vážně výborná herečka. In America je mimořádný film, a Sarah i její sestra Emma v něm byly úžasné. Obtížné role Mallory se zhostila s obrovským nasazením a nadšením.“

Freddie Highmore a tým filmařů velice obratně zdůraznili odlišnosti obou dvojčat. „Naším záměrem bylo, aby diváci pokaždé okamžitě věděli jestli sledují Jareda nebo Simona. Přitom jsme se chtěli vyhnout přílišnému zjednodušení jejich povahy a vzhledu,“ vysvětluje Highmore.

obrazek
„Každý z bratrů má jiný účes i styl oblékání. Podstatnou roli při rozeznávání dvojčat od sebe hrají barvy. Jared nosí džíny a převážně černou s červenou, Simon se obléká do konzervativnějšího oblečení, nosí především zelenou a hnědou. Jsem z Británie, takže jsem potřeboval lektora kvůli přízvuku, a pomáhal mi i s tím, aby každé z dvojčat mělo svůj styl vyjadřování. Jared jedná prudce, Simon je tišší, ponořený do knih. Každý z nich také reaguje jinak na rozvod rodičů.“

„Natáčeli jsme i některé opravdu děsivé scény, ty byly nejzábavnější,“ poznamenává Highmore. „Šplhání na vysokou věž je vzrušující, i když vás někdo jistí. Je to jako když sledujete dokončený film - bojíte se, přestože víte, že jste v bezpečí. Když je nebezpečný moment pryč, oddechnete si, a nemůžete se dočkat dalšího dobrodružství. Chtěli jsme, aby byl svět Kroniky rodu Spiderwicků co nejreálnější, aby bylo vidět opravdové nebezpečí i nadšení. Aby všichni pochopili, že sourozenci musejí spolupracovat, jinak by nepřežili.“

Highmore vkládá do filmu velké naděje. „Myslím si, že se dětem bude líbit cesta do nového fantastického světa, který je plný kouzel a napětí. Rodiče ocení dospělejší témata, citové zvraty, kterými celá rodina projde. Je to skvělý film pro každého.“

Sarah Bolger hraje Mallory, sestru dvojčat. Věří, že její postava se snaží bratry ochraňovat, přestože ji Jared pořád něčím vytáčí. „Mallory se, stejně jako chlapci, musí vyrovnat s rozvodem rodičů poté, co otec matku opustil. Ví proč se rodiče rozešli, a musí zvládnout své bratry, kteří pravdu o rozvodu neznají. Jejich matka prochází těžkým obdobím, takže ji musí Mallory zastoupit a starat se o ně.“

Kvůli roli Mallory se Sarah naučila něco nového - šerm. Mallory je nadšená šermířka, což se jí bude velmi hodit při odrážení útoku loupeživých goblinů. „Mallory je bojovnice, bavilo mě ji hrát, především jsem si užívala šerm a boj mečem,“ vypráví Sarah. „Oceňovala jsem na ní však hlavně to, že je dobrá sestra, a řekla bych, že i dobrá dcera.“

Sarah musela před natáčením absolvovat kurz šermu, a vyplatilo se to. „Ve filmu je spousta bojových scén, a plno šermování. Snad v každé scéně mám svůj meč, a to se mi zamlouvalo. Musela jsem se na to ale připravovat. Tři týdny jsem trénovala v Montrealu, a čtyři týdny v Dublinu.“

obrazek
Sarah tvrdí, že ji na filmu bavily i dialogy. „Akční scény jsem si užívala. Sice jsem si odnesla pár modřin, ale stálo to za to. Měla jsem ale ráda i dialogy, protože byly opravdové, plné života.“

Na některé okamžiky natáčení však Sarah vzpomíná méně nadšeně. Většina z nich souvisela s rajčatovou šťávou a ovesnou kaší, jejichž kombinace je pro gobliny smrtící, a po celém dni natáčení není příjemná ani lidem. „Natáčeli jsme scénu, ve které nás pronásledovali goblini, a my před nimi utekli do kuchyně, abychom se mohli bránit,“ vzpomíná. „Nacpali jsme do kamen ovesnou kaši a rajskou šťávu a zapálili, takže kamna vybuchla. Všechny gobliny to pozabíjelo. Naneštěstí to pak strašně páchlo, a v kuchyni bylo skoro deset centimetrů šťávy. Bylo to vážně odporné.“

Mary-Louise Parker, držitelka cen Emmy, Tony a Zlatého glóbu, hraje ve filmu Helen Grace, čerstvě rozvedenou matku Jareda, Simona a Mallory. Snaží se začít se svými dětmi nový život, nemá to jednoduché, a Jaredovo nevyzpytatelné chování jí to neulehčuje.

Mary-Louise zdůrazňuje, že se její postava přes všechny obtíže snaží být statečná, protože miluje svoje děti. „Jared je uzavřený, problémovější z dvojčat. Helen má ke každému z dětí jiný vztah, navíc má potíže ve svém osobním životě, takže se všechno čím dál víc komplikuje.“

Helena hodně spoléhá na Mallory, Marie-Louise říká, že to se jí na celém příběhu líbí nejvíc. „Dívku jako Mallory vidíme ve filmu málokdy. Je to trochu uličnice, ale je i upřímná a chytrá. Navíc šermuje, což není běžné,“ pokračuje.

Marie-Louise Parker tvrdí, že se jí s mladými kolegy výborně spolupracovalo. „Freddie mě opravdu překvapil tím, že hrál oba bratry. Podal neuvěřitelný výkon, dokázal je od sebe odlišit, a přitom z dvojčat neudělal karikatury. Neměla jsem problém hrát s ním jednu scénu dvakrát, jednou jako se Simonem, podruhé s Jaredem, protože je profesionál, a hraje nesmírně zajímavě. Je bystrý, citlivý, a pracuje stejně tvrdě jako dospělí herci. Kdyby dvojčata hrál jiný chlapec, celý film by se tím změnil.“

O Sarah Bolger Marie-Louise Parker říká, že je „...opravdu zvláštní dívka. Je skromná, a velice schopná. Snadno zapomenete, že je tak mladá, a přitom nepřehrává, nic nepřehání. Na dívku svého věku má skvělou techniku. Pracovat s ní byla radost, získala si mě,“ směje se.

obrazek
Přestože film nabízí mnoho speciálních efektů a akčních scén, Marie-Louise Parker zaujaly především silné, přesvědčivé postavy, a práce s režisérem Markem Watersem. „V tomto filmu jsou podstatné postavy. Každé z dětí je úplně jiné, a díky tomu celý příběh funguje. Mark skvěle pracoval s Freddiem a Sarah, dokázal díky nim vybudovat silný příběh. Jeho nadšení bylo nakažlivé, díky němu jsem se při natáčení výborně bavila. Byla radost s ním spolupracovat, každý den jsem se těšila do práce,“ pokračuje Marie-Louise Parker.

David Strathairn hraje Arthura Spiderwicka, který celý svůj život zasvětil zkoumání paralelního světa, který ho tak fascinoval. Mimoděk tak dá sourozencům Graceovým klíč k temným sílám, které obývají tento kouzelný svět. Jakmile pochopí jakou hrozbu Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás představuje, snaží se ho za každou cenu bezpečně schovat tak, aby už nemohl být nikdy nalezen. David Strathairn shrnuje: „Arthur svěří knihu Thimbletackovi, svému drahému domácímu skřítkovi. Kniha je v bezpečí, dokud se do domu nenastěhují děti. Ty ji objeví, a přestože je na ní obrovský nápis „Neotvírat“, Jared ji samozřejmě otevře, a spustí díky tomu kolotoč neuvěřitelných událostí.“

Podobné filmy

Hrdina až do konce
(The Hero) Lee Hayden, bývalá hvězda westernů, má časy své slávy už desítky let za sebou. ...
dnes 05.15
Nova Cinema
Talisman
(The Lucky One) Seržant americké námořní pěchoty Logan Thibault se vrací ze své třetí mise...
dnes 09.35
Nova Cinema
Dračí srdce: Boj o trůn
(Dragonheart: Battle for the Heartfire) Zemřel král Brittanie. Protože nemá žádného nástup...
dnes 12.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 2. 12. 2022 Svátek má Blanka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz