fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 2982 hlasů
film / akční, animovaný, komedie, USA, , 90 min., od 7 let
Kinopremiéra v ČR a SK 3.7.2008, DVD od 17.11.2008 Bontonfilm, Blu-Ray od 14.3.2012 Magicbox

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 3.6. HBO3 07.30, pá. 2.6. HBO3 (hr) 10.45
HBO3 07.30
HBO3 (hr) 10.45
Ukázka
01:06Připravte se na něco pandastického.
V líhni animovaných talentů studia DreamWorks se zrodil nový hrdina, který dokáže skvěle konkurovat jeho dosavadnímu tahounovi Shrekovi. Zatímco zelený zlobr se konečně usadil, na scénu nastupuje mladý, neklidný, roztomilý a totálně nešikovný pandí chlapík jménem Po. Ten musí v akcí a vtipem nabitém příběhu ujít neuvěřitelnou cestu, během níž se z uťápnutého prodavače nudlových polévek stane legendární Dračí bojovník. Ačkoliv se příběh odehrává ve středověké Číně, jeho kulisami by mohla být jakákoliv éra a oblast. Jeho hlavní náplní je totiž poselství, že i tomu největšímu zoufalci se může splnit jeho sen, když se ke snění přidá i trocha štěstí a především píle. Nicméně bez Číny bychom neměli hlavního hrdinu v podobě chlupaté pandy, která zbožňuje Kung Fu. Po je bojovým uměním posedlý natolik, že ignoruje vlastní nebetyčnou lenost a vydá se po pro něj nekonečných schodech do paláce v rodném Údolí klidu, aby na vlastní oči viděl volbu Dračího bojovníka - legendárního válečníka, který by zemi ochránil před pomstou démonického tygra Tai Lunga. Všeobecně se přepokládá, že se jím stane některý z pěti místních mistrů kung fu - tygřice, zmije, jeřába, kudlanky nebo opice - jenže prst guru Ugveje nakonec nečekaně ukáže na Poa. Zdejší učitel bojových umění, mistr Sifu, tak rázem čelí největší výzvě své kariéry. Musí z nemotorného, líného a nenažraného pandy stvořit legendu kung fu dřív, než se do Údolí klidu vrátí zlý Tai Lung a přeorá ho k obrazu svému. A protože Po i jeho mistr záhy pochopí, že v těch zdánlivě největších slabinách se mohou skrývat ty největší přednosti, nemusel by sen o Dračím bojovníkovi v černobíle chlupatém provedení být pohou utopií.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Stejně jako mě kung fu panda Po nepřekvapil svou žravostí, tak mě Dream works nepřekvapilo bohužel spíše dětským zaměřením a ne zcela perfektní dokonalostí, jak by se dalo očekávat u pixaru. Po ale překvapil svým kung fu stylem, a tak jsem byla při sledování filmu zahrnuta dobrou animací a promakanými akčními scénami v podání pěti postrachů, jejich mistra, Poa a samozřejmě záporáckého geparda. U filmu jsem se zasmála a většinou když ne více tak pousmívala, příjemná, místy kvalitní podívaná.
Všechny komentáře k filmu 51+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Studio Dreamworks, které má ve své stáji už mnoho úspěšných animovaných snímků (Shrek, Madagaskar, Příběh žraloka apod.) se letos rozhodlo zaútočit na špičku tohoto žánru poměrně nezvyklým mixem rodinného filmu, komedie a…kung-fu. A výsledkem je rozhodně příjemné překvapení.    Nemotorný tlustý panda Po je velkým fanouškem kung-fu. To se ovšem moc neslučuje s jeho prací v rodinném bistru s nudlemi, a tak je pro všechny velikým překvapením, když prst guru Ugveje neukáže na nikoho z Pětice bojovníků (Tygřice, Opičák, Jeřáb, Kudlanka a Zmije), mistrů kung-fu, ale právě na Poa, který se tak má stát vyvoleným Dračím bojovníkem. K tomu však vede dlouhá cesta, na které ho bude doprovázet mistr Sifu, který musí z jídlem posedlého lenocha vycvičit bojovníka, který se má postavit strašlivému Tai Lungovi, který uprchl z vězení a vrací se do poklidného Údolí pro pomstu a Svitek Dračích bojovníků.    Už v úvodu jsme nastínili, že „Kung Fu Panda“ se od ostatních „animáků“ liší p... Celá recenze
Tma, 8 z 10

Popis filmu Kung Fu Panda

Panda Po pracuje v rodinné restauraci vyhlášené výbornou nudlovou polévkou. Touží však po úplně jiném životě. Sní o tom, že se stane legendárním mistrem kung fu, tak nepřemožitelným, že ho bude ctít i skupina bojovníků známá jako Pět postrachů. Jejich úkolem je chránit údolí, kterému vládne starý mistr Ugvej. Ten jednoho dne oznámí Šifuovi, že měl vidění o návratu bojovníka, leoparda Taj Langa, který se stal postrachem údolí poté, co nebyl vybrán, aby jako Dračí bojovník střežil posvátný Dračí svitek. Současně je rozhodnuto vybrat Dračího bojovníka, který by se dokázal leopardovi postavit. A Po, který měl původně na slavnosti prodávat polévku, se shodou náhod do věci zaplete také, že je Ugvejem označen za nového Dračího bojovníka. To se samozřejmě nelíbí ani Šifuovi, ani Pěti postrachům. Zatímco Šifu se s nemotorným tlustým Poem pustí do tvrdého tréninku, aby ho donutil vzdát to. Mezitím Taj Lang uprchne z cely, zničí vězení a po poslovi pošle zprávu, že skutečný Dračí bojovník se vrací do údolí. Tam zatím Po podstupuje stále drsnější výcvik, ale přestože je vždy těžce bit, tak hodlá vytrvat. A tak se nakonec Šifu na Ugvajovo naléhání smíří se situací a pokusí se Poa připravit k boji s leopardem, který se blíží.


O filmu

obrazek
Obrovský a nešikovný panda Po je velkým fandou kung fu, což úplně nejde dohromady s jeho prací v obchodě s nudlovými polévkami. Když se nečekaně stane vyvoleným Dračím bojovníkem, který má naplnit pradávné proroctví, splní se mu jeho sen. Dostane se do vytouženého světa kung fu, kde ve společnosti bojovníků - legendární Zuřivé pětky: Tygřice, Jeřába, Kudlanky, Zmije, Opice a jejich učitele, mistra Shifu proniká do tajemství bojového umění. Když se ale objeví pomstychtivý a zákeřný leopard Tai Lung, je na Poovi, aby všechny ochránil před blížícím se nebezpečím. Podaří se Poovi splnit svůj sen a stane se mistrem kung fu? Netypický hrdina se snaží ze všech sil, přičemž zjistí, že jeho největší předností jsou jeho slabiny.

Dalšími postavami v animované komedii jsou zakladatel kung fu Oogway; Poův otec - pan Pin; velitel Vachir - vynálezce a strážce vězení Chorh-Gom, ze kterého “není” úniku a nervózní asistent Zeng.

Ať už jde o zeleného zlobra snažícího se znovu získat, co je po právu jeho (Shrek) nebo o skupinku zvířat ztracených ze zoo (Madagaskar), diváci vždycky rádi fandí těm, kteří jsou slabší. Každý, kdo někdy bojoval proti většině, se dokáže vžít do jejich kůže.

Jestliže zlobr nebo zvířata ze zoo, tak proč ne panda, která sní o tom, že se stane mistrem kung fu? Ano, příběh o tlustém, věčně ospalém méďovi, který má v životě jediný cíl, a to stát se přeborníkem v bojovém umění, kde je zapotřebí obratnosti, lehkosti a rychlých reflexů. Někdo by mohl říct, že je to příliš odvážný cíl. Ale není hrdinství právě o tom?

Když režiséři John Stevenson a Mark Osborne, a producentka Melissa Cobb poprvé četli scénář, příběh pandy, která musí překonat spoustu překážek, aby uskutečnila svůj sen, je okamžitě oslovil.

Jak říká režisér Stevenson, chtěli, aby si z jejich filmu děti odnesli poselství „Buď sám sobě hrdinou“ neboli ‘jen ty jsi strůjcem svého štěstí, nečekej, že někdo něco udělá za tebe. Snaž se být tak dobrý, jak jen dokážeš.’ Cílem tvůrců bylo vytvořit víc než jen letní hit plný zábavy a akce. Chtěli, aby měl jejich v sobě poselství, které je nadčasové a platí v jakékoliv době, nejen ve středověké Číně, kde se děj odehrává.

obrazek
Projekt Kung Fu Panda byl ve studiu DreamWorks rozpracovaný několik let. Během té doby se k tématu nabalilo mnoho materiálu, který bylo ve chvíli, kdy se začala realizace filmu rýsovat, potřeba probrat. Proto byli do projektu na konzultaci přibráni zkušení scénáristé Jonathan Aibel a Glenn Berger. Jejich původně týdenní konzultace se protáhla na 19 měsíců.

Ačkoliv se nabízí, že animovaný film o kung fu pandě je jen komedie, není to pravda. Tvůrci zachovali respekt a obdiv k bojovým uměním a Kung Fu Panda je nejen rodinnou komedií, ale i akčním a dobrodružným filmem, podobným těm populárním ze 70. let. Příslib komedie je zachycen už v názvu filmu. Kung Fu jako bojové umění je velmi náročné a vyžaduje tvrdou disciplínu a fyzickou zdatnost. A pandy všichni známe jako ospalá a buclatá zvířata, která mají do pohybu hodně daleko. Takže kombinace kung fu a pandy dává dohromady zábavu a bojové umění.

Jestliže mistr kung fu je vrcholem toho, čeho lze dosáhnout, Po je na úplném dně. Je nadšencem do bojových umění, ale pracuje jako číšník v nudlové restauraci svého otce. Jeho otec svůj podnik miluje, ale Poovi se to zdá málo, chce zažít nějaké vzrušení, takže tajně sní o tom, že perfektně umí kung fu. Otcovi se o své touze stydí říct, neboť ví, jak moc si otec přeje, aby pokračoval v jeho šlépějích. Kromě toho se cítí trochu trapně, protože ví, že nemá nic z toho, co by opravdový bojovník kung fu mít měl. Ví, že by si z něj lidé dělali legraci, tak své přání raději schovává.

Učitel a mistr kung fu Shifu si vyvoleného Dračího bojovníka představoval úplně jinak. Měl to být jeden z jeho vynikajících žáků ze Zuřivé pětky a ne medvěd, který se před ním rozplácne jako švestka. Takže hned od začátku se snaží malá červená panda udělat vše proto, aby se nemotorného Poa zbavil. Ten je ale příliš zapálený na to, aby se vzdal, když už se konečně dostal tam, kam tolik toužil. Vztah Poa a mistra je velmi bojovný. To se ale zásadně změní, když si oba uvědomí, že poselství Dračího bojovníka je významnější než cokoliv jiného.

obrazek
Shifu je emočně nejpropracovanější postavou filmu. Hodně toho prožil, v minulosti ho mimojiné pronásledovaly duchové. Je malý vzrůstem, ale má obrovskou sílu. Jedním prstem dokáže zabrzdit i ohromného Poa. Je velmi čestný a disciplinovaný, dokáže být neúprosný a nemilosrdný. Stále úkoluje, ale u všech vzbuzuje velký respekt. Mistra Shifu v originále namluvil oscarový Dustin Hoffman. Stejně jako ostatní herci, i on mohl mluvit do konečné podoby své postavy. Sám říká, že byl překvapen, jak animátoři pracují. Natáčeli ho na kameru, když daboval a potom použili jeho rysy a gestikulaci při dotváření obličeje animovaného Shifua. Hoffman využil možnosti mluvit do konečné podoby a nechal své postavě upravit nos. Jak sám říká, je na svůj nos velmi citlivý a chtěl, aby i jeho Shifu měl nos malý.

Poovi idolové, Zuřivá pětka, jsou Shifuovi žáci. Ve světě kung fu jsou největšími hvězdami a pro Poa jsou hrdinové. Jejich nepřekonatelné bojové umění je výsledkem celoživotního studia u jejich mistra. Ochraňují Údolí míru a pro jeho obyvatelé jsou ztělesněním bezpečí. Když přijde čas, aby z nich byl vybrán ten nejlepší, který se stane Dračím bojovníkem, všichni v údolí včetně Poa napjatě sledují, co pětka předvede. Během slavnosti, která se koná jednou za život, se totiž ukáže, který z pětice je pro obyvatelé nejdůležitější.

V souvislosti s úctou k bojovým uměním vybrali tvůrci Zuřivou pětku jako zvířecí ztělesnění existujících bojových stylů kung fu. Takže to, co jsme dříve vídali v bojových filmech, například bojovníka napodobujícího zmijí ocas nebo jestřábí zobák, je v Kung fu pandě zpodobněno přímo těmito zvířaty.

Tygřice je velmi agresivní a útočná, v boji používá především horní část těla. Je to energická, umíněná a přímočará postava. V originále ji namluvila Angelina Jolie, která říká, že by chtěla být alespoň z půlky tak otevřená a houževnatá jako její Tygřice. Roli přijala i kvůli svým dětem, jednak proto, že milují ohromného tygra, kterého má vytetovaného na zádech a také proto, že dvě z jejích děti pochází z Asie. Líbilo se jí také, že film je návratem ke klasickému vyprávění pohádek, které nesou určitá poselství.

Zatímco Tygřice je seriózní, Opice je vtipálek. Jako bojovník je hravá a nepředvídatelná. Používá všechny končetiny a ocas, aby zmátla protivníka. Dokáže je použít současně, takže výsledkem je série rychlých úderů. Hlas Opici v originále propůjčila ikona kung fu filmů Jackie Chan.

Opice při boji mate, Zmije se objevuje potichu a nečekaně. Pro její styl jsou charakteristické lstivé, tiché a překvapivé útoky. Je krásná a okouzlující, což používá jako zbraň při klamání soupeře. A ačkoliv obecně jsou zmije považované za nebezpečné a odporné, ve filmu je ukázaná jako milá postava, která začne být první vstřícná k Poovi.

<>Obrázek nenalezen<> Jestřábův styl je pravým opakem Zmije. Pro jestřábí způsob boje je typické používaní rukou zahnutých jako zobák. Filmaři nahradili tento poněkud násilný způsob používáním krásných mohutných křídel. I přes svoji eleganci je Jestřáb výborným bojovníkem. Kromě toho často působí jako zprostředkovatel mezi ostatními členy pětice, i když většinou jen chce, aby mu všichni dali pokoj.

Kudlanka je opravdu velmi rychlá a mimořádně drobná, díky čemuž je téměř neviditelná. Objeví se zčista jasna a zasadí vám rychlý úder, aniž byste tušili, co se s vámi děje. Jako tradiční bojový film má Kung Fu Panda hlavní postavu - smolaře a nešiku, zkušené bojovníky, mistra umění a… padoucha.

Tai Lung je nejnebezpečnější z protivníků, je ohromný a velmi nemilosrdný. Vemte nejmocnějšího bojovníka Údolí, zavřete ho na dvacet let do vězení, kde jeho temné srdce nasává ještě větší zlo a touhu po pomstě a pak ho pustťe ven. Uvidíte tu šílenou touhu po zničení celé země, jejíž obyvatelé ho kdysi považovali za svého ochránce. Tai Lung je přesvědčený, že právě on se měl stát Dračím bojovníkem. Jenže pýcha předchází pád a on místo na výsluní skončil ve vězení, kam ho poslal Shifu.

I když někteří obyvatelé paláce Jade jsou přesvědčeni, že Tai Lungovi se z vězení Chorh-Gom podaří utéct, ten, který vězení vymyslel a dohlížel na jeho stavbu - velitel Vachir, si je jistý, že se tak nestane. Vachir je ohromný nosorožec, který by na benchi pravděpodobně zvedl i tři tuny. Nebojí se ničeho kromě Tai Lunga. To je jediná osoba, se kterou nechce mít nic k dočinění. Velitel si stále dokola říká: “Mám skvělou práci. Mám nejbezpečnější vězení na světě. Mám jen jednoho vězně, Tai Lunga. A on je sakramentsky dobrý v bojových sportech. Ale já proti němu mám tisíc vojáků. Co to je, jeden vězeň, když mám tolik vojáků. Kdyby ale nebyl tak strašně dobrý. A kdybych já uměl, to co on…“

Pan Ping, Poův otec, je husa. Nemá žádné bojové ambice, je naprosto spokojený se svým nudlovým barem, který je považován za nejlepší v celém údolí. Je svým podnikem tak zaujatý, že snad ani neví, že jeho syn je panda, nemluvě o tom, že nemá ponětí, po čem Po touží.

Oogway je stará želva, která vymyslela kung fu, aby se bezmocní mohli bránit sami. Bývalý bojovník, nyní duchovní vůdce, zasvětil svůj život pomoci těm, kteří se nemohou ochránit. Hluboko uvnitř duše věří, že neexistuje neštěstí - možná kromě faktu, že naděje Údolí závisí na bojových schopnostech nemotorné pandy. Je to starý moudrý kmet, který pomáhá mladému hrdinovi Poovi. Ačkoliv je ostatními považován téměř za svatého, občas se objeví vážné obavy, jestli se opravdu nezbláznil nebo zda není senilní. Myslí to vážně, že za Dračího bojovníka vybral přitloustlého, nešikovného medvěda nebo toho opravdu ví víc než normální smrtelníci?

obrazek
Zatímco Oogway patří v důležitosti v paláci Jade na vrchol, nervózní husa Zeng je úplně, úplně na posledním místě. Vyčerpaný asistent mistra Shifu je jen nešťastná hromádka nervů.

Děj je zasazen do středověké Číny. I když jde o animovaný film, tvůrci chtěli zachovat věrohodnost zdejší kultury. Díky důkladnému průzkumu čínské architektury, umění a krajiny jsou ve filmu detaily, kterých si všimne jen trénované oko. Vzhled exteriérů je výrazně ovlivněn údolím kolem řeky Li a městem Guilin. Designéři použili tzv. teorii tvarů. Podle té je vše, kde se vesničané objeví, kulaté, resp. založeno na kruhových tvarech. Tím chtěli tvůrci docílit příjemné a veselé atmosféry. V momentě, kdy začne být situace nebezpečnější, se všechny tvary zašpičatí a vyostří.

Nejen tvary, ale i barvy pomohly dokreslit atmosféru. Ve filmu je nejvíce používaná zlatá (to je barva vládce) a červená (barva pro štěstí). Údolí je zelené, což je barva dobra. A svět padoucha Tai Lunga je studeně modrý, koneckonců je to sněžný leopard.

Úkolem tvůrců bylo vytvořit starověkou Čínu, kde vše žije v harmonii. Podkladem pro to byla starodávná čínská keramika a úspěšné východní filmy Hero a Tygr a drak. Všechny návrhy byly konzultovány s Xiaoping Weiem, který je považován za hollywoodského odborníka na čínskou kulturu.

Postavy vymyslel uznávaný návrhář Nicolas Marlet, který stál již u zrodu prvního animovaného filmu studia DreamWorks Princ egyptský. Animátoři postav měli velmi těžký úkol, přeci jen rozpohybovat chlupatá zvířata, jak se navzájem kopou, není nic jednoduchého. Na konzultaci si přizvali biologa, který jim u každého zvířete, které animovali, osvětlil, jak se chovají a pohybují. Mimiku hlavních postav animátoři vytvořili podle gestikulace dabujících herců, zachycené na videokameru.

Vytvořit loutky, které potom animátoři použijí pro vlastní film, bylo v případě Kung Fu Pandy složitější než obvykle. Základní požadavek zněl, že zvířata musí být schopna dělat kung fu. To byl velký oříšek i u zdatné Zuřivé pětky nebo drobného Shifu…co ale se stokilovou beztvarou pandou?

<>Obrázek nenalezen<> Jednou z nejpropracovanějších scén filmu je téměř nemožný útěk Tai Lunga z vězení Chorh-Gom. Každý, kdo útěk vidí, si musí říkat: “Jak může velká a nemotorná panda porazit takového zlosyna?” Vězení je vytesáno do mohutné hory, takže Tai Lung musí při útěku zdolat několik poschodí směrem nahoru. I v této scéně jsou použity barvy představující dobro a zlo. Čím blíž je Tai Lung k úspěšnému úniku, tím víc se červené a teplé barvy, symbolizující sílu, moc a teplo, mění v chladnou modrou, fialovou a nachovou, symbolizující chlad a strach.

Další důležitou scénou je Shifovo odhalení, že Po pro jídlo udělá cokoliv. Shifu to použije jako tréninkovou metodu a “za odměnu” připraví Poovi vynikající večeři. Jediný zádrhel je, že je připravená na vrcholu hory. Když má ale panda hlad, je schopná věcí, o kterých se jí ani nezdá. Díky jídlu dokáže Po dělat kung fu, aniž by na to myslel. To je základní princip bojových umění: Když na něco myslíte příliš, narušujete tím svojí koncentraci. Proto se cviky dělají opakovaně, abyste na ně už nemusely myslet. Ve chvíli kdy cvičíte, aniž byste o tom přemýšleli, jste nejlepší. “ Po, ve chvíli kdy má v ruce vidličku, dokáže zázraky. A dokonce, když jí ty knedlíky, je tak šťastný, že vylezl na tu horu, že ani nemá hlad. Pravděpodobně poprvé v životě. A to je zásadní zvrat v životě nového Dračího bojovníka…

Režisér Stevenson si byl vědom, že co se týče bojového umění, je laťka pro jeho film hodně vysoko. Chtěl, aby tam bylo opravdové kung fu, nejen plácající ruce, na druhou stranu bylo nutné respektovat, že postavy jsou “jen” zvířata. Tým tvůrců se svěřil do rukou profesionálního trenéra tohoto bojového sportu. Přáli si, aby na ně byl tvrdý, stejně tak jako je Shifu přísný na neobratného Poa. Výsledkem jednodenního tréninku bylo mnoho bolavých těl.

Zato výsledkem tvrdé práce celého týmu je skvělý animovaný film se perfektním provedením kung fu. Dokonce i hvězda bojových filmů Jackie Chan složil filmařům poklonu, že bojové scény jsou takové jako je kung fu v reálu.

Ve filmu je použita počítačová animace i ruční 2D animace, která je časově velmi náročná. Na jednu sekundu filmu je potřeba 24 obrázků. Takže na dvouminutovou úvodní scénu, kdy Po sní, jak pobil 1 000 ninjů a stal se superhrdinou, byla potřeba 3 000 kreseb. Pracovalo na nich 12 animátorů a i tak tento projekt trval 3 měsíce.

Zvuku se ujal držitel Oscara Ethan Van der Ryn, který pracoval na takových hitech jako Pán prstenů, King Kong nebo Transformers.

obrazek
Hrdinná poslední slova

Kung fu, bojující zvířata, kouzelné scenérie, kompletně vymyšlený svět… a k tomu všemu i poselství? Co tvůrci chtějí, aby si diváci ze shlédnutí Kung Fu Pandy odnesli?

Za všechny to nejlépe vystihuje herec Jack Black: “Po je jako velké dítě, takže mu budou fandit především děti. Chce se stát mistrem kung fu a snaží se ze všech sil, i když to není snadné. Ale má tu odvahu jít za svým snem. Když si děti z filmu odnesou myšlenku, že můžou dokázat všechno, když budou chtít, udělali jsme dobrý film.”

Podobné filmy

Božský Evan
(Evan Almighty) Věčně usměvavý Bůh Morgan Freeman je připravený vyškolit dalšího vzpurného...
dnes 18.10
Nova Cinema
Poslední lovec čarodějnic
(The Last Witch Hunter) Lovec čarodějnic Kaulder se střetne s královnou čarodějnic, která ...
dnes 20.00
Nova Cinema
Chyťte doktora
Tatiana Vilhelmová a Michal Malátný v komedii o doktorovi, kterému ženy prostě přerostly p...
dnes 21.35
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 30. 5. 2023 Svátek má Ferdinand
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz