fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

78% 336 hlasů
Přehrát ukázku
Zobrazit fotky
Drama / tragédie, Česká republika, 2000, 78 min.
Kinopremiéra v ČR 7.12.2016

fb  Sdílet


Filmová báseň z hororových květů Karla Jaromára Erbena.
Filmové zpracování sedmi balad klasika českého národního obrození K. J. Erbena (Kytice, Vodník,. Svatební košile, Polednice, Dceřina kletba, Zlatý kolovrat, Štědrý večer) je především odvážným autorsko-režisérským nápadem. Dosud nikdo se tuto sto padesát let starou látku neodvážil natočit, i když ji každý školák zná. Kameraman a režisér František A. Brabec ji ztvárnil okouzlenýma očima třetího tisíciletí a dokázal, že i na klasika se dá masově chodit do kina.
Uprav informace o filmu

Režie: František A. Brabec
Herci: Martina Bezoušková, Sylvie Kraslová, Sára Voříšková, Anna Bezoušková, Jan Venclík, více...

Komentář k filmu Z kina kde jsem byl se školou jsem si opravdu nic neodnesl taková kravina že to nejde ani popsat.
Všechny komentáře k filmu 53+ Napiš komentář k filmu a získej DVD ZDARMA

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Ocenění
2000, Český Lev, Kamera, František A. Brabec
2000, Český Lev, Hudba, Jan Jirásek
2000, Český Lev, Zvuk, Jiří Klenka


Popis filmu Kytice

obrazek
Jedna z nejoblíbenějších básnických sbírek 19. století, Kytice z pověstí národních od Karla Jaromíra Erbena, provází české čtenáře od dětských střevíčků a pro mnohé může mít poněkud pejorativní nádech "povinné školní četby". Její zpěvnost, obraznost a dramatičnost však v minulosti inspirovala naše největší skladatele a výtvarníky, aby se nyní, po více než sto letech od prvního vydání, představila i ve zcela jedinečné a originální filmové podobě. Její tvůrci odmítli roli "ilustrátorů". Stali se osobitými interprety sedmi lidských osudů, jež mají univerzální platnost a hovoří až překvapivě výmluvnou řečí k dnešku. Na plátně ožije vstupní báseň Kytice, dále Vodník, Polednice, Svatební košile, Dceřina kletba, Zlatý kolovrat, Holoubek a Štědrý večer. Scenáristické propracování Erbenových "minipříběhů", básnické obrazové vidění, kouzla moderní trikové techniky, zvuková a hudební stránka umocněná vynikajícími hereckými výkony, to vše dodává filmu Kytice na výjimečnosti
F. A. Brabec o svém projektu řekl : "Jsme si vědomi toho, že náš film není konvenčně komerční, ale rozhodně nechceme, aby nám divák utekl z kina. Nemám ambice dělat si film sám pro sebe nebo pro výlučný okruh spřízněných duší. Dali jsme si pro sebe již při psaní scénáře úkol, že chceme od začátku do konce diváka v každé minutě něčím bavit. V každé básni jsme vymýšleli, čím bych diváka zaujali..."


O natáčení

obrazek
Nápad zfilmovat klasickou básnickou sbírku Karla Jaromíra Erbena se zrodil v hlavě režiséra a kameramana F. A. Brabce, když hledal před třemi roky námět pro svůj další film. "Jsem "vyučený kameraman". Už před Králem Ubu jsem dlouho váhal, zda se mám pustit do režie. On ten Ubu byl pro mě jakési "nejkameramanštější" cvičení. Po slušném úspěchu tohoto filmu se objevily další nabídky na režii, ale šlo o velice realistické příběhy. Neříkám, že byly špatné, ale já bych to asi neuměl. Takže moje žena, výtvarnice Jarka Pecharová, když viděla, že marně hledám látku, nosila mi domů z antikvariátů a knihoven knihy od českých básníků. Původně jsem sázel hodně na Kainara, ale skončilo to u Erbena...Zajímavé je, že i po dvou letech psaní scénáře zůstalo mnoho těch obrazů úplně stejných, jak jsem si je představoval při prvním čtení."
Na scénáři filmové Kytice se podílel F. A. Brabec s renomovaným Milošem Macourkem a na jeho výsledné verzi scénáře se podepsala také dramaturgyně látky Deana Jakubisková. "Cílem výběru jednotlivých balad byla umělecká kvalita a příběh,"říká F. A. Brabec. "Původně jsem šel k Miloši Macourkovi jen pro radu, jen tak si popovídat. Zpočátku jsme se pokoušeli vybrané balady propojit do jediného příběhu, ale nefungovalo to. Ona kytice je opravdu složena z různých kytiček."
V konečném výběru sestává film ze sedmi balad: Kytice, Vodník, Polednice, Svatební košile, Dceřina kletba, Zlatý kolovrat a Štědrý večer. Metráže jednotlivých povídek jsou rozdílné - od 4 minut po 20 minut. Princip výběru objasňuje režisér:"Výběr probíhal tak, že jsme nejdřív každou ze dvanácti básní na dřeň rozpitvali, abychom zjistili její kvalitu, hodnotu a logiku. A taky aby se v nich neopakovaly stejné principy. Ponechali jsme tři balady jako nosné: Vodník, Svatební košile a Zlatý kolovrat - a ty dostaly větší prostor - jsou zhruba patnáctiminutové."
F. A. Brabec točil jako kameraman devět celovečerních filmů (mezi nimi Čas dluhů, Obecná škola, Akumulátor, Jízda) a přiznává, že se cítí mnohem jistěji na teritoriu vizuálního vyprávění. "Kytice je romantická, poetická záležitost,"podotýká. "Obsahuje opravdu silný příběh s pohádkovými až hororovými prvky, který funguje. Erbenovy verše jsou zvukomalebné, zkratkovité a výtvarné...Erben nám vlastně připravil svými verši "hotový" scénář. Když vezmete přímou řeč jeho balad a dáte ji na pravou stranu, máte dialogy. A když vezmete zbylý popis a dáte ho na levou stranu, máte scénář- nadsazeně řečeno -hotov. Chtěl jsem zachovat Erbena tak, aby ti, kdož ho znají, si ho mohli s filmem citovat. Citovány jsou samozřejmě ale jen vybrané pasáže, nosné dialogy."
Se záměrem natočit Kytici se F. A. Branec obrátil na několik producentů, ale žádný neprojevil vážnější zájem realizovat náročný a komerčně riskantní projekt: zfilmování "povinné školní četby". "Když jsem oslovil Deanu Jakubiskovou, souhlasila prakticky okamžitě,"prozrazuje F. A. Brabec.
A proč se projektu české klasiky ujala právě slovenská herečka a producentka Deana Jakubisková? "Miluji poezii. Kytice mě provázela vedle balad Janka Krále nebo poezie E. A. Poea celým dětstvím. Podle mě každá z básní sbírky Kytice obsahuje nadčasový psychologický motiv a zápletku, která provází lidský život od pradávna. Chápu možnost podílet se na adaptaci tak slavného poetického díla jako velkou uměleckou výzvu."
Na projektu Kytice se vedle produkční společnosti J&J Jakubisko Film podílela Česká televize a také stát prostřednictvím čtyřmiliónového grantu.
Atraktivní složkou filmu je jeho herecké obsazení. "Už když jsem začal uvažovat, že Kytici natočím, v duchu jsem obsazoval jednotlivé role. Přitom každá postava měla většinou jediného adepta. Jde vlastně o více jak desítku hlavních postav, protože každá balada má jiné protagonisty. Že bude třeba Karel Roden hrát umrlce ve Svatební košili nebo Aňa Geislerová dvojroli ve Zlatém kolovratu, to jsem věděl už rok a půl. S Danem Bártou jako vodníkem a Lindou Rybovou jako jeho milou jsem také počítal od začátku."

Natáčení probíhalo v několika etapách, protože děj jednotlivých balad obsáhne
všechna čtyři roční období. Předtáčky se uskutečnily v dubnu, květnu a červenci loňského roku. Hlavní natáčení probíhalo od poloviny srpna do poloviny září 1999 a poté skoro celý říjen. Exteriéry vznikaly na mnoha místech Čech i Moravy, například na hradě Točník, v Jevanech, na Kokořínsku nebo v okolí Berouna.

Verše

Kytice
(Z autorské explikace)
Uvidíme sedm vypjatých příběhů, které se mohly odehrát kdekoli a kdykoli a mohou se tedy přihodit i dnes, protož jsou o lidských láskách a vášních, o touhách, posedlostech i sobectvích, které se staletími nemění.

Úvodní báseň Kytice je emotivním vstupem do celého vyprávění. Je brzké jaro, stromy jsou ještě holé a osudová smrt matky z náhlého blesku, celý naturalistický pohřeb a osamění tří dětí je natočeno jen symbolicky. Malá květinka se na obyčejné mohyle rozroste tak mohutně, že své děti může zeširoka obejmout.

Další balada Vodník je filmovou epopejí o spojení a nepochopení dvou rozdílných světů. Pozemského a vodního. Náhodné setkání Vodníka okouzleného krásou dívky a překročení daných hranic vyústí ve velkou lásku. Každý z nich ale zaplatí krutou daň za porušení konvencí svého prostředí. Vodníka opouští za veliké bouře vše živé v jezeře a zůstává navždy osamocen. Pozemské rozhodnutí sobecké matky neuznávající lásku dcery k odlišné bytosti dohání Vodníka k osudovému činu.

Je horoucí léto. Horko je nesnesitelné a všichni by chtěli jen trochu toho klidu. Polednice taky. Asi každý z nás si "Ji" představoval ve svém dětství. Mnozí si "Ji" představují dodnes. A my ji všem ukážeme. Je to jen stařena, toulající se od vesnice k vesnici. Je to jen přelud, který si všichni vysnili. Je to jen strach z vlastního rouhání. Je veliká a pohybuje se pomalu. Do tváře jí nevidíme, ale vzbuzuje strach. Koná, oč je žádána. Matka chce jen trochu klidu. Je toho na ni asi moc. A ještě k tomu ta neblahá věštba. Neměla ji volat...

Příběh Svatebních košil je nejemotivnější romantický horor, ve kterém se střetává pozemský život se záhrobním. Noční obrazová podívaná je umocněna expresivním viděním chamtivého hlavního hrdiny. Je tak blízko svému cíli...Dívčina víra je však pevná, a proto vítězí.

Dceřina kletba je o zoufalém nedorozumění dvou generací. Milující matka trpí navzdory svým náboženským zásadám pocitem viny za postižené dítě. Mentálně zaostalé dceři dopřává, co by neměla, protože je přesvědčená, že ji tak učiní šťastnou. Ale je tomu naopak. Dcera možná chápe víc krutost svého osudu, než si její matka myslí... Matka zůstává sama nejen s pocitem viny, ale i se ztrátou své víry.

Je zlatý podzim a vše je zlaté. Zlatý kolovrat nejvíce. Příběh vystavěný na obludnosti duše, kde tvář zůstává stejná, ale povaha je jiná. Ctnost a spanilost s duševní čistotou tu bojují se zákeřností a zlem ve stejné podobě. Zlatým podzimem prokreslený obraz bude kontrastem krutého jednání...Svět je krutý a jen osud je občas naštěstí spravedlivý.

Poslední balada Štědrý večer uzavírá kruh lidských vášní i tragédií postavou staré ženy, která přijímá svůj osud s pokorou a smířením. Svůj odchod na věčnost bere jako samozřejmost koloběhu lidského života.

Tvůrci

František A. Brabec
Absolvent pražské FAMU (1975-81) - obor Filmová a televizní kamera - pracoval deset let ve Filmových ateliérech Barrandov, kde se postupně vypracoval od asistenta kamery až k samostatné funkci kameramana. Z celovečerních filmů připomeňme: Čas sluhů (1989), Stavení (1991), Obecná škola (1992), Akumulátor 1 (1994), Jízda (1994 - Český lev za nejlepší kameru). V roce 1996 natočil F. A. Brabec svůj režijní debut Král Ubu, který získal sedm nominací na Českého lva a tři České lvy získal: architekt, kamera, hudba.
Kromě celovečerních filmů natočil F. A. Brabec řadu reklam a úspěšných videoklipů (např. Ave Maria s Lucií Bílou byl oceněn Českou Grammy za nejlepší videoklip roku 1996).

Deana Horvathová
Vystudovala Akademii muzických umění v Bratislavě. V roce 1981 získala angažmá ve Slovenském národním divadle. V průběhu svého působení v tomto divadle ( 12 sezon) ztvárnila na jeho jevišti více než 20 hlavních divadelních rolí (H. Ibsen - "Heda Gablerová" (Heda Gablerová), W. Shakespeare - "Richard III."(Lady Anne), A. S. Griboedov - "Útrapy z rozumu" (Sofia). Největší uznání dostala od divadelní kritiky za kreaci schizofrenické Sophie ve Wiliamsově hře "Nedeľa pre bolesť ako stvorená". Tato role ji zařadila již jako mladou herečku mezi charakterní psychologické herečky.
Po přestěhování do Prahy v letech roce 1993-4 hrála v Praze v Divadle Bez Zábradlí
v divadelní adaptaci knihy B. Hrabala "Příliš hlučná samota", v Dürennmatovem "Meteoru"
a v Mrožkovem "Tangu". Během svého hereckého působení na Slovensku ztvárnila více než 60 hlavních rolí v televizních filmech a seriálech. Její nejvýznamnější filmové role jsou: Želmíra ve filmu Sedím na konári a je mi dobre ( 1989), Nona v Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý ( 1992 ), Verona - Nejasná zpráva o konci světa" (1997)
ve filmu i stejnojmenném seriálu ( 1999 ).
Od roku 1994 se věnuje hlavně producentské činnosti. Ve společné firmě s režisérem a manželem Jurajem Jakubiskem produkuje a distribuuje nejen jeho filmy.
Významné projekty: Nejasná zpráva o konci světa film a TV seriál .
Současný projekt Kytice zfilmované balady z básnické sbírky K. J. Erbena. ( premiéra - prosinec 2000)

Miloš Macourek
Zkušený a vysoce ceněný filmový autor napsal scénáře ke třicítce celovečerních filmů, většinou komediálního žánru (Kdo chce zabít Jessii, Dívka na koštěti, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Jak utopit dr. Mráčka, Pane, vy jste vdova, Šest medvědů s Cibulkou, Což takhle dát si špenát atd. Napsal i mnoho věcí pro televizi, od pohádek přes seriály (Arabela, Mach a Šebestová). Jako scenárista je také podepsán pod více než stovkou kreslených a loutkových filmů. S F. A. Brabcem spolupracoval již na scénáři jeho režijního debutu Král Ubu.

Jan Jirásek
Absolvent JAMU v Brně pracoval v letech 1983-94 jako hudební redaktor a producent pro Československý, později Český rozhlas. Po roce 1995 skládá hudbu pro film, divadlo a rozhlas. Od roku 1996 pracoval jako externí profesor v USA (Hartt School of Music, University of Colorado). Jeho symfonická díla se hrají po celém světě (UNESCO v Paříži, Biennále v Mnichově, v Madridu, Vídni, Berlíně, New Yorku, Bostonu...). Jeho skladby (10 CD) vydaly společnosti BMG a další. Podílel se rovněž na hudbě k filmu Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa.

Jaroslava Pecharová
Vystudovala textilní návrhářství v Brně. Od roku 1975 působila jako kostýmní návrhářka ve Filmovém studiu Barrandov a České televizi. Navrhovala kostýmy například pro filmy Akumulátor, Jízda, Válka barev, Jméno kódu Rubín a Král Ubu.

Jana Tomsová
Absolventka FAMU. Od roku 1975 - 1990 pracovala ve Filmovém studiu Barrandov v zakázkové skupině zahraničního filmu. Spolupracovala na zhruba dvaceti zahraničních filmech (Anglie, Francie, Německo) s režiséry jako Margarete von Trotta, Andrew Birkin, Vera Belmont, Eduardo Molinaro, krátce i s Rolandem Jofféem. Podílela se rovněž na německo-francouzském koprodukčním snímku režiséra Jiřího Weisze Marta a já. Produkčně spolupracovala i na německém filmu Kaspar Hauser (rež. Peter Sehr), oceněném jako nejlepší německý film.
Jako výkonná producentka pracovala na českém filmu režiséra Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo. Naposledy pracovala pro produkci Joker film Roma na detektivním snímku Vražda v zákulisí a nejnověji vedla produkci českého filmu Kytice.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 2. 3. 2021 Svátek má Anežka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz