fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

59% 1884 hlasů
film / akční, dobrodružný, mysteriózní, USA/Anglie, , 100 min., od 12 let
Tomb Raider
Kinopremiéra v ČR 23.8.2001, DVD od 28.1.2002 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:12Je bohatá, krásná, vzdělaná, ovládá bojová umění a několik cizích jazyků. Lara Croft je prostě fenomén. Její život byl doteď samé dobrodružství. Vše prožité je ale úplná nicotnost proti tomu, co ji čeká nyní...
Lara Croft, dcera známého a bohatého vědce, je připravena kráčet v jeho stopách. Dostalo se jí dobré průpravy. Studovala na nejlepších školách, domluví se mnoha jazyky, ovládá bravurně nejrůznější druhy sebeobrany a hlavně se svým otcem, který před lety zemřel za nevyjasněných okolností, procestovala celý svět. Lord Croft hledal vzácné, ztracené krypty i dávno zapomenutá a často navěky pohřbená místa. Tentokrát, už zcela sama, musí Lara Croft překonat největší překážku. Nalézt obě části prastarého "šému", který jí zajistí neomezenou moc nad časem a prostorem ve jménu lidstva. Aby toho dosáhla, je třeba zvítězit nad nebezpečným a přísně utajovaným společenstvím, které má stejný cíl, jen touha po moci je motivována zcela jinak...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu ...on hodí nuž! Lara ho zmrazí v čase, pak ho otočí a nůž letí zpátky! Jo... takhle fyzika nefunguje, Weste!
Všechny komentáře k filmu 37+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Lara Croft - Tomb Raider

<>Obrázek nenalezen<> Mladá Angličanka Lara žije v rozlehlém zámku, který zdědila po svém otci, lordu Croftovi, jenž zahynul před patnácti lety za nevyjasněných okolností. Kromě ní v sídle žije jen její tajemník Hillary a počítačový expert Bryce, který ovšem bydlí v karavanu před domem. Jedno noci najde Lara v domě staré hodiny, které se samy uvedly do chodu. Začaly odpočítávat dobu zbývající do konjunkce všech planet sluneční soustavy, k níž dochází poprvé po pěti tisících letech. Je to jediná chvíle, kdy lze s pomocí dvou magických předmětů ovládnout čas a tím i chod světa. Najít se je pokouší nejen Lara, ale také tajný spolek Osvícených. Její člen Monafred Powell má už jen týden na to, aby našel klíč, s jehož pomocí by získal poloviny magického trojúhelníku, potřebného k ovládnutí času. <>Obrázek nenalezen<> Lara najde starého otcova přítele, sběratele hodin Wilsona, který ji odkáže na Manfreda Powella. Ten jí sice tvrdí, že drahokam z hodin nezná, Lara však pozná, že lže. Téže noci je zámek Croftových přepaden komandem, které vede Powell. Žena s nimi svede tvrdý boj, ale nepodaří se jí zabránit krádeži drahokamu. Podle otcových pokynů pochopí o co jde a také, co je třeba udělat, aby se magické předměty nedostaly do rukou Osvícených, kteří chtějí ovládnout svět. Vydá se do Kambodže, kde je ve starobylém chrámu Angkor Vat ukryta první polovina trojúhelníku. Dovnitř se jí podaří dostat dřív než tam pronikne Powell se svými muži a ziskuchtivým archeologem Alexem Westem, Lařiným dávným konkurentem. <>Obrázek nenalezen<> Podaří se jí dostat k uložené polovině trojúhelníku, musí však společně s ostatními svést boj s oživlými kamennými sochami. Potom se v Benátkách setká s Powellem. On má drahokam, ona část trojúhelníku, a proto potřebují jeden druhého, aby dosáhli cíle. Lara pochopí, že Powell je druhým nejvyšším mužem Osvícených, ke kterým patřil i její otec. Ten se však postavil proti jejich plánům na ovládnutí světa, a proto ho Powell zavraždil. Společně se dostanou do chrámu na zamrzlém sibiřském jezeře, kde objeví sál s modelem sluneční soustavy. Začíná konjunkce planet doprovázená zatměním Slunce. Začíná boj o nadvládu nad světem.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Poprvé v historii filmu ožívá na plátně nejpopulárnější postava počítačových her. Lara Croft je akční hrdinkou 21. století. Není snad nic, co by nezvládla a extrémně nebezpečná dobrodružství jsou jejím největším koníčkem, který pro svůj šlechtický původ nedává na odiv. Vzhledem k mimořádné oblibě této hrdinky se klíčovým problémem filmové adaptace stalo obsazení titulní role. Pro režiséra Simona Westa (Con Air, Generálova dcera) byla jedinou možnou adeptkou právě půvabná Angelina Jolie. Jak to vyjádřil jeden z producentů: "...má v sobě kvality, které jsme od postavy Lary Croft očekávali: inteligenci, neohroženost, hravost i osobitý humor".
obrazek
Akční hrdinka Lara Croft se zrodila z populární interaktivní hry "Tomb Raider" Cestování, snímání vynikajících fotografií, zvládání cizích jazyků, návštěvy zajímavých archeologických nalezišť - veškeré tyto aktivity jsou charakteristické pro bohatou, zhýčkanou hrdinku - a ovšem, je to také výborná kamufláž pro opravdovou vášeň Lary Croft: tou totiž jsou vykopávky hrobů, vyhledávání společnosti podezřelých individuí a vrhání se do jednoho dobrodružství za druhým. Současné poslání zavádí Laru do světa mysterií a kouzel. Je to starověký Hrob tančícího světla v Kambodži a sibiřský Chrám deseti tisíc stínů. V době, kdy společnost Paramount Pictures pojala záměr natočit tento film, stala se už hra "Tomb Raider" společenským fenoménem. Lara Croft jako megahvězda kybernetického vesmíru byla fantasticky přitažlivou postavou všech teeangerů i idolem dospívajících dívek (ale nejen jich).

O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Podmínkou producentů Lawrence Gordona a Lloyda Levina byl jediný předpoklad: že tuto roli přijme Angelina Jolieová. "Umínili jsme si, že populární videohru přetvoříme ve filmový projekt, ale od začátku jsme si ho bez Angeliny vůbec nedokázali představit. Je to pravděpodobně nejvýraznější herečka své generace. Reprezentuje většinu toho, co považujeme za vlastnosti Lary Croft: inteligenci, nebojácnost, hravost a osobitý smysl pro humor." Producenti také plně spoléhali na režiséra Simona Westa a jeho schopnost, vytvořit novou filmovou realitu, aniž by se zřekl fenomenální popularity videohry, která film inspirovala. I on však tvrdí, že Angelina je tu první a klíčovou podmínkou úspěchu. Bez ní by tento film nevznikl. Byla pro něj jedinou možnou představitelkou Lary Croft. "Angelinin výkon" - říká West - "spočívá v tom, že musí být inteligentní, odvážná a mít smysl pro humor. To jsou vlastnosti, které k Laře neoddělitelně patří. Není jen akční hrdinkou, její charakter má hloubku a všestrannost. Angelina je navíc také půvabná a tím i fyzicky vhodná pro tuto roli. Jsem přesvědčen, že si jí oblíbí všichni přívrženci hry, a že splní jejich očekávání. Tento názor se mnou sdílí i producenti filmu. Všichni jsme byli potěšeni, že roli přijala." "Lara je pro mužskou část publika mimořádně atraktivní,"- pokračuje West, "ale protože je energická a dokáže důsledně prosazovat svůj názor, obdivují ji současně i ženy a dívky". Angelina Jolieová o své roli říká: "Lara Croft je výborná, ale obtížná role. Zatím byla nejnáročnější z těch, které jsem dosud ztvárnila. Opravdu beze zbytku prověřila mé schopnosti." "Když jsem se snažila vžít se do jejího světa a vcítit do její kůže, zakusila jsem obojí: potěšení i velkou náročnost. Je to velmi, velmi ženská postava. Je i mimořádně tvrdá, ale také trochu rozverná, a to se mi líbilo. V tom co dělá, je výborná. Nejen, že je stejně schopná jako muži, ale v okamžiku, když se s nimi dostává do konkurence, vítězí nad nimi. Ne proto, že je dívka, ale protože je lepší a umíněnější bojovnicí. Pomáhá jí její životní radost a energie. Nikdy se neomlouvá za to, co dělá. Nikdy se nevzteká. Je hravá. Dokáže se opravdu těšit ze všeho, co prožívá, a v tom se liší od obvyklého obrazu hrdinů." Jolieová také popisuje povahu své hrdinky a to, jak objevila její minulost. "Všichni někdy přemýšlíme o tom, jaké je naše místo v životě a co nám dává sílu vyrovnávat se s událostmi, jimž musíme čelit. Lara mnoho získala od otce. Filmový příběh oba vzájemně ještě více sblížil. Lara zkrátka objevuje tajemství života spolu s poznáním osudu svého otce."

O obsazení

obrazek
Nejvíce diskusí při obsazování filmu vzbuzovala otázka: kdo ztělesní otce Lary Croft? Nakonec ze všech jmen zbylo jediné: jméno Jona Voighta, skutečného otce Angeliny Jolieové. "Jako otec, který strávil mnoho času se svými dětmi, je pro mne velkým potěšením, že s nimi sdílím i stejnou profesi a mohu s nimi spolupracovat. Podstoupit tuto spolupráci ovšem bylo problematické. Přáli jsme si odvést co nejlepší výkony, ale oba jsem byli velmi nervózní z toho, zda se nám to podaří. Když už jsme ale byli v práci, oba jsme si to nesmírně vychutnávali." Angelina vysvětluje vztah Lary s otcem: "Zemřel, když jí bylo osm let. Matku nikdy nepoznala, protože ta nepřežila její porod. Vychovával ji tedy otec, a to velmi dobře. Cestoval s ní po světě. Byl to badatel. Byla ještě dítě když zemřel. Zanechal po sobě mnoho stop a pozůstatků, a ty vyplnily celý svět jejího dospívání." "Bylo úžasné, že jsem měl pro roli otce a dcery skutečného otce s dcerou" - dodává režisér West. Pro roli Manfreda Powella, protivníka lorda Crofta - (Lařina otce), a nyní zapřisáhlého Lařina nepřítele, objevili tvůrci Iaina Glena. "Powel je inteligentní a vynalézavý", říká Glen. "Je pro Laru skutečným protivníkem. Je neuvěřitelně lstivý a chytrý a snadno odhalí jak silné stránky tak i slabosti svých protivníků. Proto najde i Lařinu Achillovu patu, což mu umožní, aby ji věrolomně vmanévroval k její porážce."

obrazek
Lařina druha "Tomb Raidera" a příležitostného protivníka Alexe Westa, hraje vycházející hvězda, Daniel Craig. "Alex je Američan. Spolu s Larou mohou i nemusí být zapleteni do minulosti," říká Craig. "A tak přijímá práci od Manfreda Powella, který mu za ni nabídl spoustu peněz a možná i slávu, vzrušení - a také šanci znova se setkat s Larou." Noah Taylor hraje postavu Bryce, Lařina gurua v bojových technikách. V reálném životě je ovšem Taylor pravým opakem tohoto charakteru. O své role. říká: "Osobně neřídím ani auto. Mám problémy i s jednoduchým vyměněním žárovky a teprve teď jsem objevilo výhody počítačové techniky. Proto nepřekvapí, že hru Tomb Raider" jsem v životě nehrál a neznal jí.

obrazek
Lara Croft v podání Angeliny Jolieové
Na jednoho z nejzkušenějších kaskadérských trenérů, Simona Cranea, který pracoval na filmech "Zachraňte vojína Ryana", "Titanic", "Jeden svět nestačí" a "Vertical Limit", padla přirozeně volba i při filmu "Tomb Raider". Je to právě on, kdo stvořil akční hrdinku nového millénia v podání Angeliny Jolieové. "Vždycky jde o to, inscenovat akci nově a neopakovat to, co už bylo", říká Crane. A jestliže je tentokrát vaším hrdinou žena, pak tomu musí odpovídat i váš přístup."
Angelinina příprava před natáčením trvala tři měsíce. Crane se svým týmem pro ni připravili výcvikový program, který zahrnoval jak trénink bojový, tak se zbraněmi, jízdu na motocyklu, gymnastiku, jízdu na kanoi, bungee jumping, závody s polárními psy a pro relaxaci jógu.

Angelina si vzpomíná: "Řekli mi: nebudeš předstírat, že něco děláš, ale musíš dělat všechno tak, jak by to dělala ona, musíš zvládnout všechno, co ona uměla. K tomu tě vycvičíme. Trénovali jsme s vojenskými zbraněmi, což nezahrnovalo jen střílení, ale i umění rozebrat zbraň a zase ji sestavit. Musela jsem boxovat, posilovat, jezdila jsem na motorce a plula na kanoi po Temži. Prošla jsem také výcvikem kick boxu." "Bylo třeba aby měla nejen sílu, ale i vycvičené tělo," říká Crane. "Musela držet přísnou dietu a dodržovat tréninkový plán. Neusilovali jsme o hongkongský způsob bojového umění, bylo to boj pouliční. Jestliže Lara Croft někoho zasáhne, pak dotyčný nemá šanci," dodává. "Angelina byla cílevědomá a učila se velice rychle, naučila se přesně to, co si předsevzala a co potřebovala umět." "Sekvence bungee baletu jsou jejím parádním výkonem. Neměla žádného dubla. Strávila mnoho času, aby se to bez jakýckoli triků dokonale naučila. Bylo to fyzicky náročné, dokonce bolestivé, protože padákový postroj je velice těsný.

Je sice pravdou, že žádný hlavní představitel nesmí ve filmu sám vystupovat ve scénách, které jsou nebezpečné, ale ve filmu "Lara Croft: Tomb Raider" dělá Angelina maximum z toho, co dělat mohla a směla." Trenér Simon Crane byl Angelinou doslova nadšený. Obdivoval nebojácnost, s jakou se svého úkolu zhostila. "Chtěli jsme z Lary udělat typ ženy, jakou bychom asi neradi potkali v setmělé aleji, ale naproti tomu - je velice sexy. V boji bychom s ní ovšem nemohli vyhrát."

Svět Lary Croft
Dvě nejdůležitější filmové lokality byly vytvořeny v anglickém studiu Pinewood. Na jednom konci ateliéru stála Hrobka tančícího světla a na druhé straně Chrám deseti tisíc stínů. První musela odpovídat exteriérovým scénám, které se natáčely v Kambodži, druhá stavba zase byla spojena s exteriéry představujícími Sibiř, ovšem filmovanými na Islandu. Hrobka tančícího světla byla masivní konstrukcí, jíž na jedné straně dominoval obrovský, šestiramenný Buddha. Okolo hrobky byli kamenní opičí bojovníci, jako její ochránci. Chrámu deseti tisíc stínů dominoval gigantický přístroj, sloužící k určení polohy, stavu a fází planet a satelitů v solární soustavě, pojmenovaný "Orrery" po Charlesu Boyleovi, hraběti z Orrery, který ho jako první používal. Byl zde také postaven dvůr lorda Crofta, který kopíroval britský i současný stav technologie, související s postavou Lary Croft. Výtvarník Kirk Petruccelli (pracoval např. na filmech "Patriot" a "Mystery Man"), charakterizuje dekorace jako kombinaci vlivů dávné tradice a supermoderního stylu.

HRA LARA CROFT: TOMB RAIDER Od roku 1996 se stala Lara Croft celosvětovým hitem. Je to první ženská hvězda, která vystupuje ve své vlastní hře jako akční hrdinka. Všechny díly této hry (Tomb Raider I. - III. i poslední Tomb Raider: Last Revelation) se prodaly v ohromném množství (přes dvacet milionů kusů). "Všichni, kdo jsme na filmu pracovali, jsme tuto hru velice obdivovali," říká režisér West. "Byli jsme také v úzkých vztazích s tvůrci hry a ruku v ruce s nimi jsme spolupracovali. Ale rád bych ujistil přívržence hry, že to není její filmová verze, ale zcela nový příběh."

Lara, vynalézavá, podnikavá a nezávislá, je první virtuální osobností, která je z masa a krve, opravdová hvězda. Objevila se na titulní straně více než dvoustech časopisů na celém světě. Např. časopis Detail označil Laru jako sexuálně nejpřitažlivější ženu roku a londýnské The Times jí dokonce věnovaly speciální, šestnáctistránkovou přílohu. Časopis Time Digital ji zařadil do seznamu padesáti počítačových celebrit, mezi nimiž jsou takové osobnosti jako je Bill Gates, George Lucas a j. Lara je předmětem více než tisíce internetových stránek fanoušků a s jejím obrazem jsou prodávána trička, komiksové knihy a desítku reklamních předmětů.5 Již dnes představují zisk více než 500 milionů dolarů. Její úspěch inspiroval i módní agenturu Elite, která vyvinula kolekci virtuálních modelů a následují ji další společnosti.

O hercích

Angelina Jolieová
obrazek Pochází z herecké rodiny Jona Voighta a Marcheline Bertrandové) byla oceněna prestižním Oskarem jako herečka ve vedlejší roli filmu "Girl, Interrupted", který ji přinesl rovněž Zlatý Globus a Cenu sdružení filmových herců. Svůj první Zlatý Globus získala za životopisný televizní film TNT Georg Wallace, a druhý rovněž za životopisný film Gia (HBO), kde hrála roli modelky. Oba ji vynesly i nominaci na cenu Emmy. Po svém oskarovém úspěchu natočila spolu s Nicolase Cagem film "60 vteřin" a s Antoniem Banderasem film "Original Sin". Navštěvovala Newyorskou univerzitu a herectví studovala v divadelním institutu Lee Strasberga.

Jon Voight
Narozen v roce 1938, je po otci českého původu). Patří mezi nejvýraznější herecké představitele své generace. Za svou roli ochrnutého vietnamského veterána (po boku Jane Fondové) ve filmu "Návrat domů", získal Oscara. První roli, která ho proslavila a vynesla mu nominaci na Oscara, si zahrál po boku Dustina Hoffmana ve filmu "Půlnoční kovboj" režiséra Johna Schlesingera. Třetí oskarovou nominaci získal za roli ve filmu Andreje Končalovského "Splašený vlak".

Iain Glen
Narozen v roce 1961. Nadaný divadelní a filmový herec, pochází ze Skotska. Na londýnské scéně byl partnerem Nicole Kidmanové v jejím oceňovaném divadelním debutu "The Blue Room" (Modrý pokoj) a na Královské Akademii dramatických umění získal podobně jako Ralph Fiennes prestižní ocenění "Bancroft medal".

O tvůrcích

Simon West
Svou filmovou dráhu začal v roce 1981 jako stříhač v BBC v Londýně. Během čtyř let se podílel na mnoha vyznamenaných pořadech, mezi nimiž byl i dokumentární seriál "Strangeway Prison" a dramatický seriál "Bleak House". Oba pořady vyhrály cenu BAFTA. Spolupracoval také na dokumentu "Fighter Pilot" a na hraném filmu "Grown Ups". V roce 1985 začal pracovat samostatně jako režisér a získal grant Institutu pro umění (Art Council) na literární přípravu a režii filmu "Dolly Mixtures". Jedna z nejrychleji se rozvíjejících londýnských video a reklamních společností "Limelight", ho vyzvala ke spolupráci spolu s řadou dalších mladých režisérů. West získal v roce 1987 cenu za nejlepší video za snímek "Respectable" na hudebním festivalu v Montreux. V roce 1991 West přesídlil do Los Angeles, kde měla "Limelight" svou kancelář a i zde ho čekala řada ocenění. V roce 1993 se připojil ke společnosti "Propaganda Films", kde režíroval úspěšné reklamy pro McDonald?s, Sprite, Ford, Miller Beer a Budweiser. V roce 1995 vytvořil reklamu na Pepsi - "Boy in the Bottle" -, kterou deník USA Today zvolil nejúspěšnější reklamou roku. West se zapojil do hlavního hollywoodského proudu v roce 1997 snímkem "Noc Air". O dva roky později (1999) natočil drama "Generálova dcera" s Johnem Travoltou. Oba jeho filmy byly divácky- a tedy i komerčně - velice úspěšné.

Sara B. Cooperová
Spolupracovala již na populárních televizních seriálech "Akta X", "Nemocnice Chicago Hope" a "Homicide Life on the Street". "Tomb Raider" je její první spoluprací na scénáři celovečerního filmu.

Podobné filmy

Legenda o Tarzanovi
(The Legend of Tarzan) Alexander Skarsgard před lety vyměnil africkou džungli za život Joh...
dnes 14.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Iron Man 3
(Iron Man Three) Svérázný, ale geniální průmyslník Tony Stark je nucen čelit nepříteli, je...
dnes 16.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Krvavý diamant
(Blood Diamond) Bývalý žoldák Leonardo DiCaprio a prostý rybář Djimon Hounsou se octnou up...
zítra 01.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 25. 5. 2020 Svátek má Viola
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz