fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

64% 672 hlasů
drama, USA, , 103 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 21.8.2003

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:59



Herecký koncert Francis McDormandové.
Zatímco v Almost famous hraje Francis McDormand ustaranou matku prosazující heslo "neber drogy, ve filmu Laurel Canyon si zahrála drsnou rockerku, pro kterou jsou drogy a volná láska běžnou součástí života. Laurel Canyon je známé údolí v Hollywoodu, ve kterém mají své luxusní rezidence producenti a hudební hvězdy. V jednom takovém honosném sídle mají nahrávací studio a zároveň bydlí Jane se svým milencem, rockovým guru Ianem. Jejich bohémský život ale jednoho dne naruší Janin syn Sam, který úspěšně dokončil studia medicíny na Harwardu a nyní se vrací do LA dokončit postgraduální studium neuropsychiatrie. Není sám, přivezl si s sebou svou dívku ze studií Alex. Mladý pár ovlivněný konzervativním způsobem života na Harwardu se střetává s jinou společenskou realitou. Jane se bude muset znovu naučit, jaké to je být dobrou matkou svému synovi ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zajímavé drama, kde se střetávají dva zcela odlišné světy - svět matky a syna. Zatímco ulítlá matka si po celý život nedělala vrásky ze svého nespoutaného způsobu života, upjatý a zodpovědný potomek nikdy nechápal její životní postoje. Rozdíly vyplouvají na povrch návratem Sama a jeho přítelkyně Alex do rodného domu v Hollywoodu, kde matka Jane produkuje desku svého nového (kolikátého už?) mladého milence a jeho skupiny. Sam úspěšně dostudoval a nastupuje na své první místo na psychiatrii, Alex, která ještě studuje, potřebuje klid na závěrečnou práci. Stále více ji ale přitahuje skupinka pohodářů okolo Jane, postupně propadá kouzlu bohémského plynutí jejich dní a vzdaluje se Samovi natolik, že podlehne i svodům v podobě tělesného sblížení s Jane a jejím milencem.Také Sam je stále více fascinován kolegyní v práci, ovšem jeho morální zásady mu nedovolí zajít dál, než by chtěl. Děj graduje odhalením milostného trojúhelníku, vzájemným obviňováním a usmiřováním. Finále přináší zklidnění Jane, která ví, že nebyla dobrou matkou a na svůj život není až tak pyšná, jak se zdálo. Sam zase zčásti uvolňuje pouta své odpovědnosti a začíná přemýšlet i srdcem. Velmi uvěřitelné herecké výkony, přesvědčivá McDormandová, charismatický Christian Bale. Film přirozeně a lehce plyne, osvobozen od patosu, který tento žánr často provází.
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Laurel Canyon

obrazek
"Laurel kaňon je rokle zaříznutá do strání hollywoodských kopců jen co by kamenem dohodil od samotného centra Los Angeles. Od konce šedesátých let je to místo spjaté s uvolněnou "hyppie" kulturou, neboť právě sem se uchylovali "děti květin", a tak dodnes obývá zdejší vily pestrá směsice extravagantních umělců všeho druhu.

Patří mezi ně i Jane, legendární hudební producentka. Pracuje zrovna s britskou rockovou skupinou, jejíž mladý sólový zpěvák Ian ji obšťastňuje nejen svým podmanivým barytonem, když se snaží ve studiu na zahradě natočit desku, kterou by prorazili na americký trh. Během "recording session", které střídají drogové večírky, hromadný sex v bazénu a spousta alkoholu, však dorazí do vily Janin syn Sam a jeho snoubenka Alex.
obrazek
Oba nedávno dokončili studium na velice konzervativní Harvardské univerzitě, a to co vidí kolem sebe je nejen šokuje, ale přímo popuzuje. Sam, který v podobném prostředí vlastně "vyrostl", se až groteskně snaží být protikladem své "uvolněné" matky, půvabná Alex by zase potřebovala dostatečný klid na dokončení náročné disertační práce o rozmnožovacích cyklech hmyzu. Oba spoléhali na to, že vila bude volná, jenže nahrávání se protáhlo a očekávaná deska má přednost před jejich soukromím. Navíc čím usilovněji se snaží ignorovat své okolí, tím více je jeho události vtahují do bouřlivého víru a narušují jejich přísně nalinkovaný styl života. Alex tak pocítí poprvé touhu po sexuální volnosti a experimentu lásky ve třech (rozdá si to s Ianem i Jane), a Sam... Ten pro změnu potká v nové práci půvabnou Izraelku Sáru, která si ho dovedně otočí kolem prstu...
obrazek
Melodicky drsná britská muzika vystupující ze sluncem vyšisovaných strání kalifornského pobřeží tvoří kulisu k příběhu, který bez přetvářky zkoumá hloubku vztahu dvou nezkušených lidí, a jako sólo přehrává svůdně atraktivní tóny, ve kterých se jejich láska otřásá v mohutných rezonancích... Chytlavé rytmy se nesou podtextem celého děje a aby jejich nahrávání v domácím studiu Jane vypadalo co nejvěrohodněji, rozhodla se produkce angažovat za členy skupiny nikoliv herce z povolání, ale tři skutečné muzikanty: Russe Pollacka - hraje na bubny, Imaada Wasifa - hraje na kytaru a Barlowa, který "hladí" basovku. Ti doprovázejí filmového Iana, který sám nazpíval stěžejní písně snímku Someday I will treat you good a Shade&Honey. Obě pochází z pera Marka Linkouse, který je hybnou sílou populární a oceňované skupiny Sparklehorse.


Lisa Cholodenková
"První idea ke scénáři Laurel canyon mne napadla, když jsme ozvučovali Highz art. Spolu s mou editorkou Amy Duddleston jsme byli ve studiu zavřené tak dlouho, že už jsme ani nevěděly, jestli je venku světlo, nebo tma. Každopádně, když jsme si potřebovaly trošku "odfrknout," tak jsme poslouchaly nejrůznější cédéčka. A jednoho dne nad ránem mi Amy pustila nahrávky Joni Mictchellové "Ladies of the Canyon." A tahle muzika nás pak doprovázela každý den. Navíc jsme si prohlížely obal cédéčka, kde je kresba samotné Joni jak vypadal Laurel Canyon, když tam bydlela, a tak jsme začali přemýšlet jak se tam asi žilo... Tehdy se zrodila postava filmové Jane..."

"Ten film podle mého nemá nijak moralizovat, protože lidská touha a emoce jsou silnější než jakákoliv společenská pravidla. Je to snímek o věrnosti a všem, co si pod tímto slůvkem dokážete představit. O věrnosti mezi rodiči a dětmi, mezi přáteli, mezi milenci... Člověk musí nejprve dospět, aby pochopil skutečný význam tohoto slova."

"Chtěla jsme ve snímku ukázat, že se každý mění a vyvíjí. Když se postava Sama pohne kousek doprava, jeho matka udělá úkrok doleva a přiblíží se tak navzájem. A stejné to je i s uvědomováním si sama sebe. Proto má film otevřený konec, který by se mohl označit výstižně jako začátek. Tvrdit, že spolu Sam a Alex po tom co prožili zůstanou by bylo příliš násilné a vynucené. Ta zkušenost může jejich vztah posílit, anebo je od sebe oddělit navždy. Každopádně lidské vztahy, intimita, vzájemné svádění, následný zmatek a konečně i úleva, když něco takového pomine jsou témata, která mě fascinují. I napříště chci točit filmy právě o těchto pocitech, ostatně věnoval se jim i můj předchozí snímek Higt art."

Jefrey Levy-Hinte
"Pracovali jsme na něm víceméně už od roku 1988. Lisa se mnou konzultovala každičkou změnu ve scénáři, probírali jsme desítky návrhů a posunovali charakteristiky jednotlivých postav. Přestože to je typický scénář Lisy, mohu říct, že jsem se na něm také podílel a přispěl "do mlýna" nápady a postřehy. Navíc se mi do projektu podařilo zainteresovat výkonného producenta Scotta Fergusona. Na mě pak zůstalo, abych udržel rovnováhu mezi finančními výdaji na "place" a potřebami herců a štábu, dohlížel na harmonogram a ještě udržoval dobrou náladu. V producentské pozici fungujete jako kouzelník, který si mění na hlavě klobouky a z každého vytahuje nějaké překvapení..."

O hercích

Christian Bale
obrazek Je představitelem střední britské generace, byť to byl americký časopis Entertainment Weekly, který ho zařadil do kolonky "silná, až kultovní herecká osobnost posledního desetiletí." O své postavě Christian říká: "...Sam vyrůstal v prostředí chaosu, improvizace a volných mravů, které byly neodmyslitelně svázány s prací jeho matky. Snad právě proto, že ho vychovávalo tolik "strýčků" se rozhodl žít naprosto odlišný život - naplněný přesností a definovaný logickou jednoznačností. V tomto duchu si vybral i družku Alex, která se věnuje vědě, kde je výzkum a úmorná práce s čísly alfou a omegou úspěchu. Oba dva se cítí svým bádáním naplněni a nic jim nechybí, tedy až do okamžiku, než společně dorazí do Kalifornie a nechtěně nahlédnou do životního stylu svých protikladů... Jejich léty vypěstovaná pravidla a přesně ohraničené životní mantinely se začnou zničehonic bortit."

Christian Bale se zapsal do povědomí diváků už jako dětský herec, aktivně natáčel od devíti let. Nejvíce však na sebe upozornil ve Spielbergově Empire of sun (1987), za který získal hned několik ocenění. Ve sloupcích filmových kritiků se objevil jako hlavní postava znovu po uvedení kontroverzního filmu American psycho, a když si vzápětí zahrál v remaku Johna Singeltona Shaft, nazval ho britský časopis Premiere - "nejtalentovanějším hercem do 30 let." Podobně se o něm vyjádřil i magazín Interview. Z dalších Baleových filmů se hodí jmenovat Mandolína kapitána Corelliho, A Midsummer night's dreams, All the little animals, ... Podobně široké portfolio rolí má Bale i v televizní tvorbě, navíc poskytl svůj hlas Disneyově kreslenému snímku Pocahontas.

Frances McDormandová
obrazek Známá americká herečka, která se vybaví především ze snímků bratrů Coenových i z nedávno uvedených filmů Hořící Mississippi a Na pokraji slávy. Před jistou dobou se objevila ve filmu Muž, který nebyl a po boku Roberta de Nira si zahrála City by the sea. Na svém kontě má nepočítaně hereckých ocenění včetně Zlatého Glóbu, ceny BAFTA, a nominací na Oscary za vedlejší role, také za ztvárnění postavy Marge ve filmu Fargo obdržela cenu Americké Filmové Akademie.
Frances McDormanová vystudovala herectví na Yale School of Drama a na divadelních prknech se objevila především v New Yorku, kde v současnosti žije s manželem Joelem Coenem a synem jménem Pedro.

Alessandro Nivola
obrazek Tento Američan představuje ve filmu britskou rockovou pěveckou hvězdičku Iana McNighta. "Ian je prvně v LA, kde nahrává své skladby s legendární hudební producentkou, se kterou během téže doby sdílí i ložnici," popisuje svoji postavu briskně Alessandro. "Je to trošku namyšlený chlapík, který nemá žádné zábrany, nepřipouští si jakékoliv obavy ze svého případného jednání. Přesto není nijak zákeřný a nechce ublížit záměrně, pouze neuznává všeobecně platné společenské konvence. Připomíná mi postavu Beattyho ve filmu Shampoo," říká jeho představitel Alessandro. Ten si ve snímku nejen zahrál, ale současně i nazpíval všechny hity svého filmového hrdiny. Nivola se prvně objevil ve skutečně velkém, mezinárodním dramatu Johna Woo Face off, kde ztvárnil paranoidního, geniálního bratra zloducha Nicolase Cageho.
Tento herec vystudoval Yale University a kariéru odstartoval na Broadwayi v představení A month in the country, ze které byl oceňen jak kritikou tak odbornou veřejností. Naposledy ztvárnil postavu Orlanda v As you like it, kde si zahrála i Gwyneth Paltrowová.

Kate Beckinsaleová
obrazek Další britská herečka v tomto americkém snímku, která na sebe upozornila především historickým dramatem Pearl Harbour Michaela Baye a komedii Serendity. O postavě Alex říká: "...tak dívka prožije největší dobrodružství svého života. Doposud se vždy chovala jako hodná holčička a teď má chuť zkusit si opačnou roli, zakousnout se do ovoce hříchu..."

Kate Beckinsaleová pochází z herecké rodiny a tak není divu, že se vydala ve šlépějích svých rodičů. Nejprve navštěvovala veřejnou hereckou školu v Londýně, odkud postoupila na Oxford. V té době už pracovala pro britskou televizi, kde na sebe významně upozornila v komedii Johna Schlesingera Cold comfort farm.
Kate je vdaná a žije v Anglii s britským hercem Michaelem Sheenem, společně vychovávají tříletou dceru.

O tvůrcích

Lisa Cholodenková
Pochází z Los Angeles, kde také původně pracovala ve filmových studiích ve střižně. V roce 1993 se přestěhovala do New Yorku, kde vystudovala filmovou tvorbu na Columbia University. Během té doby natočila několik kratších snímků, včetně Dinner party, který byl oceněn cenou britského televizního Kanálu 4.
Jejím prvním celovečerním projektem byl film Higt art promítaný v roce 1988 v Cannes a pak na dalších festivalech, kde získal hned několik ocenění - například The Waldo Salt Screenwriting Award, The Jury Price at Deauvile, IFP Spirit Awards, the LA Critics Award, atd. Před tím, než se Lisa pustila do snímku Laurel Kaňon, režírovala ještě televizní sérii společnosti NBS - Homicide, pro HBO připravila dokument Six feet under a pro ABC film Push, Nevada.

Jefrey Levy-Hinte
Laurel Canyon je jeho druhým filmem, na kterém spolupracoval s Lisou Cholodenko, když se předtím podílel na jejím úspěšném Higt art. S režisérkou se potkali prvně na natáčení v New Yorku v roce 1995, kdy zjistili, že oba pochází ze San Fernando Valley a jednoduše si "padli do oka." Svoji roli u filmu Jefrey charakterizuje jako "...nekonečně náročnou práci, která vyžaduje dokonalou souhru názorů a jednání."
Jefrey pochází z kalifornské Santa Monicy a jeho životopis je opravdu pestrý, byť nakonec vystudoval politologii na University of Michigan. Po absolutoriu pracoval v několika oblastech počínaje realitami, přes politiku... konče filmem, kde se podílel na snímcích Wendigo, Američan Saint, Limon: A life beyond words a v pozici výkonného producenta zaštiťoval snímek First love, first rites.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 11. 2020 Svátek má Zina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz