fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 30.12.2019 

Recenze

Filmů z prostředí automobilových závodů se v kinech objevuje jako šafránu a těch co uspějí komerčně ještě méně. Přesto se čas od času objeví film, který naplní obě kritéria.  
 
Automobilka Ford v roce 1963 stagnuje, a proto víceprezident Lee Iacocca (Jon Bernthal) osloví Henryho Forda II (Tracy Letts) s nabídkou, jak upoutat pozornost mladé generace, která po Fordu příliš neprahne. Oním skvělým nápadem je zapojení se do prestižních závodů v Le Mans. Ideálním řešením se pak jeví koupit Ferrari a získat tím i jejich závodní divizi. Jednání s Ferrarim se však nepovede podle představ, a tak se Ford rozhodne vyvinout vlastní vůz, kterým by hrdého Itala porazil.  
 
Jenže vyvinout konkurenceschopný stroj a mít k tomu kromě skvělého konstruktéra také správného řidiče, to není jen otázka peněz. A tady přichází Carrol Shelby (Matt Damon), vynikající řidič, který Le Mans už vyhrál a Ken Miles (Christian Bale), který se s volantem zjevně narodil a jako ukolébavku mu zřejmě pouštěli motor automobilu. Bohužel je s ním poněkud obtížnější spolupráce, a tak i přes neskutečné řidičské nadání a schopnost navrhovat konstrukční vylepšení i vyhrávat závody, po něm ve Fordu nikdo příliš neprahne. Shelby ale ví, že Miles je jejich jediná šance, jak ukončit dominanci Enza Ferrariho.  
 
Mnohé z vás určitě napadne srovnání s Rivaly, kteří před šesti lety udělali radost nejednomu fanouškovi rychlých kol. Co se kvalit týče je srovnání jistě možné a oba snímky jsou skvostnými počiny. Jinak jsou tyto filmy ale velmi odlišné. Zatímco u Rivalů šlo o souboj dvou povahově protikladných závodníků, tady se soustředíme na životní osud Kena Milese. V roli diváka pak doufáme, že Miles využije své nezměrné závodní předpoklady a překoná pletichy, které u kolosu, jakým je Ford zřejmě vždycky budou.  
 
Snímek i přes poměrně dlouhou stopáž neztrácí ani na chvíli svou dynamiku a je jedno, zda se odehrává vrchol závodu nebo spolu „jen“ rozmlouvají Shelby s Milesem. I když hrají všichni „nejvyšší hereckou ligu“, pro mě jsou nejsilnější právě postavy Damona a Balea, který hraje tak, že by si určitě zasloužil další zlatou sošku.  
 
Až film skončí, budou se vám hlavou pravděpodobně honit myšlenky v tom smyslu, zda to takhle všechno mohlo opravdu proběhnout a co si tom celém myslet. A to bych vám také přál. Ani řadu týdnů po návštěvě kina mě to totiž toto přemýšlení úplně neopustilo. Pro mě je Le Mans '66 ještě o chloupek lepší než Rivalové a pravděpodobně také nejlepší film roku 2019.

moviefan, 10 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 17. 5. 2022 Svátek má Aneta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz