fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

73%
film / akční, dobrodružný, animovaný, komedie, fantasy, Dánsko/USA, , 104 min., od 12 let
The LEGO Batman Movie
Kinopremiéra v ČR a SK 9.2.2017, DVD od 27.9.2017 a Blu-Ray od 26.7.2017 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:55Buď vždy sám sebou... pokud můžeš, buď batman.
Bruce Wayne, stylovější než kdy dřív, se musí tentokrát potýkat nejen se zločinci a padouchy, kteří mají v plánu ovládnout Gotham City, ale také se sirotkem, kterého omylem adoptoval, a z něhož se, jak jinak,nakonec stane jeho parťák Robin.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Lego Batman film

V neotřele odlehčeném duchu, díky kterému se film


O filmu

obrazek
O produkci

Zpět v černé... a žluté

Filmoví tvůrci spojili elán a nápaditost světa Lego s nezapomenutelnými postavami z říše komiksového vydavatelství DC a ve filmu „Lego Batman film“ přinesli na plátna kin jedinečnou podobu superhrdinů a superpadouchů vydavatelství DC. Diváci všech věkových skupin se mohou těšit na spoustu akce, zábavy a smíchu, plus Batmanův ohromující arzenál praktických věciček, vozidel a jeskyni Batcave, které byly poprvé v dějinách sestaveny z jednotlivých kostek Lego, a možná se také v tomto zbrusu novém dobrodružství dozví odpověď na otázku: Může Batman překonat sám sebe a být šťastný?

Hvězdou filmu je Lego Batman, nejúžasnější a nejfantastičtější představitel hlavní role s největším počtem fanoušků všech dob… a nic na tom nemění, že to o sobě říká on sám. Jo, říká. Často.

„Filmová Lego verze Batmana si ihned získala oblibu u diváků a jsem si jistý, že si zaslouží hrát hlavní roli ve vlastním filmu a nebýt jen jednou z podružných postav. Dobře ví, že je jednička.”, říká Christopher Miller, který v roce 2014 společně s Philem Lordem napsal scénář a režíroval film „Lego příběh“. Tvůrčí duo pokračovalo ve své těsné spolupráci a vrací se na scénu v roli producentů filmu „Lego Batman film“, jehož režie se tentokrát ujal jejich filmový partner Chris McKay, který u prvního filmu působil jako režisér-animátor a vedoucí střihu.

Tentokrát se k Batmanovi připojují další postavy: mimořádně pozitivní a neuvěřitelně mrštný mladík Dick Grayson, ze kterého se později stane Robin; Batmanův věrný a jen zdánlivě odměřený majordomus Alfred; sebevědomá, sebejistá a ambiciózní nová policejní komisařka města Gotham City Barbara Gordonová, známá také jako Batgirl; a Joker, který zoufale prahne po zaslouženém uznání. Ve filmu se vedle Batmanových nadpřirozených schopnosti a záviděníhodného pekáče buchet na břiše také blíže podíváme na jeho osobnost, zejména potřebu tohoto vlka samotáře pracovat sám bez cizí pomoci, o samotě hloubat o své temné minulosti a od každého se distancovat do té míry, že nám může začít připadat, no, tak trochu disfunkční.

„Je mnoho dobrých důvodů, proč lidé na celém světě Batmana milují, přesto by se ve skutečnosti nikdo nemohl chovat jako on s tím, že by mu to prošlo, a právě na to jsme se ve filmu zaměřili.“, říká Batmanův celoživotní fanoušek Chris McKay, který má nicméně pocit, že postava je dokonce i v těch nejextrémnějších situacích „velmi sympatická“.

„V prvním filmu bylo na Batmanovi zvláštní to, že přestože byl sobecký a egoistický, byl svým způsobem roztomilý.“, svěřuje se svým hodnocením vracející se producent Dan Lin. „Postrádal jakékoli sebevědomí a to představovalo zcela nové pojetí této postavy, člověka, který často říkal naprosté nehoráznosti. Je to kontraproduktivní pojetí superhrdinského žánru, ale radostné a vyprávěné v Lego stylu oblíbeném napříč celými generacemi.“

McKay dodává: „Když jsme se rozhodli, jaký druh filmu natočíme, věděli jsme, že Batman bude legrační a okouzlující, a to nám skýtalo spoustu příležitostí ke vtipným situacím, ale chtěli jsme, aby to bylo něco víc než jen komedie plná gagů a skečů. Musel to být absurdní akční film. Ale zároveň musel být dojemný, vystihovat emoční podstatu postav a mít v sobě něco, čím by oslovil diváky. Tohle všechno jsme chtěli ve filmu mít: respektovat postavy jako individuality se vší jejich rozporuplností a charakteristickými rysy a zároveň tyto jejich rysy podat co nejzábavnějším způsobem.“

Nejlepším příkladem je Batmanova trvalá pochmurná introspekce, navzdory tomu, na co poukazuje Phil Lord: „Má skvělý život. Je miliardář, je pohledný, je silný, má skvělá auta a různé praktické hračičky a může naprosto beztrestně rozdávat lidem rány do obličeje! Chci říct, že by se měl pořád usmívat s pusou roztaženou od ucha k uchu. Takže nás napadlo, že rozpor mezi tím, jak se cítí a jak by se měl cítit, je skvělý základ pro to, z čeho si chceme tropit žerty.“

obrazek
Scénáristé filmu „Lego Batman film“ mají bohaté zkušenosti s řadou komediálních a/nebo animovaných projektů. Podle románu Seth Grahame-Smithe Pýcha, předsudek a zombie byl natočen úspěšný celovečerní film; další spoluautoři scénáře Chris McKenna a Erik Sommers si vydobyli uznání za seriály „Zpátky do školy“ a „Americký táta“; Jared Stern má kromě jiného na svém kontě celovečerní animované filmy „Toy Story 3: Příběh hraček“ a „Raubíř Ralf“; a John Whittington je scénáristou připravovaného seriálu „Green Eggs and Ham“ inspirovaného knihou pro děti od Dr. Seusse.

Roli nezodpovězenými otázkami zatíženého superhrdiny vydavatelství DC s drsným hlasem opět namluvil Will Arnett, který souhlasně dodává: „Je legrační vzít kultovní postavu jako je Batman a pohrát si s jeho tradičním pojetím v tom smyslu, že je velmi dobrý ve všem, co dělá a je suverénní a chlapácký, ale zároveň zveličit jeho nedostatky a udělat ho tak trochu potrhlého, aniž by ho ale cokoliv vyvedlo z pohody. Na začátku stála tato licence, kterou jsme potom rozvinuli tak, abychom se dostali k tomu, co Batmana motivuje.“

Když už mluvíme o motivaci… Film začíná velkolepou akční scénou, ve které Joker, kterému propůjčil hlas Zach Galifianakis, rozjařeně vede hordu padouchů z galérky od jednoho loupežného přepadení k druhému a nakonec zaútočí na celé město Gotham City časovanou bombou, kterou musí Batman rychle najít a zneškodnit. Ale tentokrát Jokerovi nejde jen o to, aby vyvolal chaos. Po desetiletích nerozhodného konfliktu se střídavými porážkami a vítězstvími klaunský princ zločinu má podle sebe oprávněný pocit, že se mezi ním a bojovníkem v kápi vytvořilo zvláštní pouto mezi hrdinou a padouchem, které si zaslouží formální potvrzení.

Batman to pochopitelně odmítá, a to i přes to, že osud města závisí na tom, že vysloví ona tři magická slova, která chce Joker slyšet: že je ve skutečnosti Batmanův největší nepřítel. Filmoví tvůrci jsou si však dobře vědomi, že na skutečné poznání Batmanova nitra nestačí zaměřit se pouze na Batmanův vztah k Jokerovi. Proto se v příběhu objevuje Dick Grayson, který se do Batmanova opatrovnictví dostane shodou řady událostí, které si ne tak docela jasně dokáže vybavit. Tomuto mnohomluvnému a do všeho zapálenému mladíkovi, kterého namluvil Michael Cera, je souzeno stát se Robinem a vnést do Batmanova života paprsek slunečního světla, ale také jistou míru osobní odpovědnosti, na kterou není připraven.

Zároveň Batmana uchvátila nebojácná a schopná nová policejní komisařka města Gotham City Barbara Gordon, kterou namluvila Rosario Dawson, policejní profesionálka s vlastními nápady na boj proti zločinu, která by mohla být Batmanovým mocným spojencem, jen kdyby dokázal její pomoc přijmout. A jako kdyby to nestačilo, Batmanův dlouholetý vztah s jeho majordomem a druhým otcem Alfredem prochází krizí, když Alfred, kterého namluvil Ralph Fiennes, začíná uplatňovat vůči svému chráněnci láskyplnou přísnost, aby Batmana přinutil opustit temná zákoutí a vést zdravější a šťastnější život.

Je to převratná změna pro muže, pro kterého je smyslem života chránit město, užít si trochu toho veřejného obdivu a potom se zašít doma a prohlížet si staré fotografie a sledovat filmové slaďáky. Nebo také ventilovat své pocity hluboké úzkosti skládáním heavymetalového rapu.

Kromě toho, že tyto zápletky vyvolávají spoustu smíchu, pomáhají Batmanovi uvědomit si rozdíl mezi týmovou prací a snahou vyřešit všechno sám, což je jedno z ústředních témat filmu. Podobně Batmanovo vyrovnání se s důležitými lidmi svého života souvisí s dalším tématem filmu, kterým jsou rodinné hodnoty, jakkoliv se je člověk snaží popírat.

Při natáčení filmu „Lego Batman film“ byly použity stejné techniky digitální animace, které pomohly dosáhnout vizuální a pocitové věrnosti a poutavosti filmu “Lego příběh”. Všechny scény a kulisy byly pečlivě sestaveny, kostku po kostce, z tisíců kousků, které byly po jedné vykresleny, byl upraven jejich povrch, a potom z nich byly na počítači sestaveny jednotlivé scény a kulisy - stejně jako to dělají lidé na celém světě při vyprávění svých příběhů pomocí stavebnic Lego. Pomocí počítačové grafiky bylo dosaženo stejné kvality fázové animace, která byla charakteristická pro dřívější animované filmy natáčené ručně po jednotlivých okénkách.

obrazek
McKay nicméně poznamenává, že i když oba filmy na sebe stylově navazují, v jemných detailech se liší: „Vizuální podání tohoto filmu je jiné než u filmu ‚Lego příběh‘. Je zasazeno do stejného prostředí, ale působí víc jako film a realističtěji. Většího měřítka jsme dosáhli použitím širokoúhlých objektivů s širším záběrem a postavy jsou propracovány do větších detailů. Například Batman má tvarovaný opasek se svými praktickými věcičkami, který v prvním filmu neměl. Použili jsme také některé přirozené efekty, jako jsou kouř a voda.“

Vzhledem k závazku odpovídajícím způsobem vyobrazit Batmanovo klasické prostředí, McKay se na rozdíl od prosluněných barev v prvním filmu snažil mimořádně sytými barvami vyvážit tematickou ponurost míst jako Gotham City, Wayneovo panství a jeskyně Batcave. McKay shrnuje: „Dbali jsme na to, aby všechno odpovídalo kvalitě a standardům nastaveným ve filmu ‚Lego příběh‘.“

Tvůrčí tým opět respektoval vzhled značky Lego a snažil se nalézt cesty, jak pracovat s autentickými fyzickými vlastnostmi a „nepodvádět“ při rozpohybování postav. To znamená, že se minifigurky pouze posunují, otáčejí a ohýbají stejně, jako to dokáží jejich reálné protějšky. S poukazem na režisérovy rozsáhlé zkušenosti s fázovou animací Miller říká: „Chris je génius ve vymýšlení triků a řešení problémů s pohybem postav a jak to udělat, aby zatleskaly, objaly se nebo aby se poškrábaly na hlavě, i když mají jen krátké ruce.“

„Tyto Lego filmy působí přesvědčivě právě proto, že v nich ožívají vaše hračky.“, říká Lin. „A nejen vaše hračky, ale i vaše představivost. Kdybyste měli k dispozici všechny tyhle Lego kostky a postavili byste tyto úžasné scény a vozidla, vypadaly by pravděpodobně přesně takto.“

Produkce probíhala současně v USA a v Sydney, australském sídle cenami ověnčené společnosti Animal Logic zaměřené na digitální design, animaci a efekty, a mnoho umělců z této společnosti, kteří pracovali na animacích pro film „Lego příběh“, se opět sešlo při práci na tomto filmu společně s designovým týmem společnosti Lego z dánského Billundu. Přibližně 400 zanícených lidí spolupracovalo dva a půl roku na těžko uvěřitelné proměně této postavy do podoby, která potěší dospělé stejně jako jejich děti.

„Lego Batman film“ se s hrdostí odchyluje od striktního pojetí vydavatelství DC k odlehčenému zesměšnění … ale, podle slov samotných filmových tvůrců, ne samoúčelně, ale s láskou a respektem. „Všichni například víme, že tato verze neodpovídá původnímu příběhu Barbary Gordonové.“, připouští Phil Lord. „Vlastně nemá vůbec nic společného s jejím původním příběhem, ale všichni vědí, že tohle je žertovná verze vytvořená s dobrým úmyslem pobavit. Poskytlo nám to příležitost prezentovat Batgirl jako model silné ženy s moderními názory.“

„Nemuseli jsme se držet skutečně klasického pojetí, protože toto jsou malé plastové lidičky.“, doplňuje se smíchem Miller. „A všechno jsme dělali s láskou k těmto postavám. Chris McKay měl velkou zásluhu na úspěchu prvního Lego filmu; vtiskl celému filmu atmosféru a svůj rukopis. Je to skutečný génius. Navíc je také šílený fanoušek Batmana a komiksů vydavatelství DC a jejich historie, takže má pro tuhle práci výbornou kvalifikaci. Dokonce má na předloktí vytetovanou Catwoman.“

A to je pravda. Má, a aby to dokázal, ochotně si vyhrne rukáv. „Jsou to naši řečtí bohové a naše pravzory.“, vysvětluje McKay. „Takže občas nemůžeme odolat udělat si z nich legraci, ale chceme také zjistit, co je na nich pravdivého a skutečného, co reprezentují a co pro nás znamenají. Ve filmu je humor, který divákům pomůže lépe poznat jednotlivé postavy, ale na své si přijdou i příznivci prvoplánového groteskního humoru. Filmy s živými herci nabízejí zcela jiný pohled na Batmana a já si myslím, že náš film jim na tom nic neubírá. My si jen hrajeme ve světě, který oni vytvořili.“

Bez ohledu na 38 milimetrů vysoké protagonisty filmu s krátkýma nohama a rukama s drápky a namalovaným výrazem obličeje byl film „Lego Batman film“ koncipován, navržen, osvětlen, natáčen a napsán jako výpravný film s živými herci. Filmoví tvůrci jsou přesvědčení, že právě v tom spočívá jeho kouzlo a zdroj humoru. McKay říká: „Samo o sobě je komické už jenom to, že tyto malinké minifigurky bereme vážně a natáčíme s nimi akční výpravný příběh, ve kterém lidé zmateně pobíhají ve snaze zabránit někomu odpálit bombu a tak podobně.“

„Je zábavné natočit velkolepý akční film na této úrovni,“ dodává, „a protože je všechno vykresleno pomocí Lego kostek, má film kouzlo něčeho blízkého, něčeho, co bylo vyrobeno lidskýma rukama.“

Podobné filmy

Dožeň, co se dá!
(Blast From the Past) Brendan Fraser vyrostl v atomovém krytu a po letech vychází ven, aby...
dnes 12.25
Nova Cinema
Fantastická zvířata a kde je najít
(Fantastic Beasts and Where to Find Them) Mlok Scamander s kufrem plným kouzelných tvorů s...
dnes 20.00
Nova Cinema
Král Škorpion 2: Zrod válečníka
(The Scorpion King 2: Rise of a Warrior) Mathayus se chce stát jako jeho otec nejlepším bo...
dnes 22.40
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 4. 3. 2024 Svátek má Stela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz