fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

film / drama, krimi, romantický, Československo, , 91 min., černobílý

Režie:
Herci: , , , , , více...

Napínavé drama z horské samoty o nešťastné lásce, mstě a zločinu.
Baladické drama z vesnického prostředí se odehrává v podhůrské oblasti, kde sedláci zápolí s tvrdými přírodními podmínkami i tvrdostí ve svém nitru. Nejvíce překážek jim ovšem klade podivínský majitel mlýna, jenž úmyslně přehradí přívod vody. Samotářský muž se totiž nedokáže vyrovnat se zklamáním v lásce. Narůstající napětí bezmála vede k násilným činům.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Překvapivě silné a dobře natočené drama plné drsnosti lidí i přírody, jeho atmosféra má nádech severských, zachmuřených příběhů.
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVDPopis filmu Lidé pod horami

Osamělý podivín, majitel horského mlýna Brychta, by se rád oženil s Terezou, schovankou hospodáře Havrdy. Krásná plavovlasá Tereza svým půvabem dráždí všechny mužské obyvatele vesnice. Jediný, kterého má ráda, čeledín Martin, ji však odmítá, bude si brát jinou. Brychta při své cestě na námluvy, zahlédne Terezu, jak objímá Martina. Mlynář se vrátí domů a v hořkosti ze zklamání přehradí potok, jediný zdroj vody pro vesnici. Když hospodáři Albín, Rybák, Hájek a Havrda zjistí příčinu nedostatku vody, začnou Brychtovu hráz bourat. Brychta hráz brání a ohrožuje sousedy puškou. Ve vypjaté situaci ho Albín zabije motykou. Ze strachu před trestem hodí muži tělo zatížené kamenem do rybníčku. Potulný harmonikář Jozífek ukradne v opuštěném mlýně peníze. Začne utrácet a tím vzbudí podezření, které vede k tomu, že je zatčen. Albín má výčitky svědomí a začne trpět hysterickými záchvaty. Tereze, která se o činu dozví, vyčte pěstoun, že příčinou nešťastné Brychtovy smrti byla ona sama. Hospodáři se vrátí do mlýna, aby tělo někde zakopali, ale jsou zatčeni. Jejich čin je však kvalifikován jako nutná sebeobrana a soud je osvobodí. Tereza odejde z vesnice a hospodáři se vracejí ke své každodenní práci.


O filmu

V baladickém příběhu o lásce, mstě a zločinu se v hlavních rolích setkáme s Františkem Kreuzmannem, Jaroslavem Marvanem, Jiřinou Štěpničkovou, Václavem Tréglem a L. H. Strunou. Exteriéry krásné horské přírody se natáčely na Slovensku, v okolí Lubochňy. Právě poetická kamera Ferdinanda Pečenky a Josefa Střechy se zasloužila o mimořádnou působivost filmu. V kinech měl film premiéru v březnu 1938. Původní filmový námět zpracoval později Josef Toman jako román pod názvem Vosí hnízda.

Podobné filmy

Strach
Rudolf Hrušínský jako major Kalaš vyšetřuje řadu vražd souvisejících s minulostí. Detektiv...
dnes 14.00
ČT1
Vzkaz v láhvi
(Message in a Bottle) Kevin Costner nechá vkročit do svého života novinářku. Ale musí se n...
dnes 17.35
Nova Cinema
Zakázané ovoce
(Out of Sight) Bankovní lupič George Clooney je vždy jednou nohou ve vězení. Po poslední d...
zítra 00.20
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 12. 5. 2021 Svátek má Pankrác
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz