fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

81%
film / drama, akční, science fiction, thriller, USA, , 131 min., od 18 let
Logan
Kinopremiéra v ČR a SK 2.3.2017, DVD a Blu-Ray od 12.7.2017 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:47Jeho čas nadešel.
Po událostech z filmu X-Men: Budoucí minulost (2014) se Logan a profesor Xavier musí vyrovnat se zničením týmu X-Menů. Tajemná společnost Transigen, kterou vede Nathaniel Essex, ničí svět a nechává jej padnout na kolena. Mezitím Loganova léčivá schopnost pomalu odeznívá a Alzheimerova choroba ničí paměť profesora Xaviera. Logan o nemocného profesora pečuje a snaží se ochránit mladou dívku jménem Laura Kinney. Je to Wolverinův ženský klon a jediná mu může pomoci porazit Transigen. Logan míří do další bitvy.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Famózní akční jízda. Zároveň příjemná rozlučka s tímto X-Menovským fenoménem. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)
Všechny komentáře k filmu 37+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Logan: Wolverine

Wolverine se vrací. Jenže je na tom nyní trochu hůř. Jeho schopnost uzdravování pomalu vyprchává a elánem také zrovna nehýří. Navíc je na vše skoro sám. Z X-Menů přežívá ještě Charles Xavier známý také jako Profesor X, který je ale vážně nemocný, ztrácí paměť a trpí nebezpečnými záchvaty ohrožujícími jeho okolí. Společně se ukrývají v opuštěné továrně na americko-mexické hranici. Jejich utajení ale skončí, když se objeví Laura, dívka, která má překvapivě stejné schopnosti jako Wolverine a v patách má navíc nelítostné pronásledovatele, kteří se jí snaží zmocnit. Ve chvíli, kdy Wolverine a Profesor X přijmou Lauru


O filmu

obrazek
Závěrečný příběh o Wolverinovi

Hugh Jackman poprvé propůjčil svou elektrizující energii mutantovi známému jako Wolverine už v roce 2000 v původním filmu režiséra Bryana Singera X-Men, který byl prvním moderním komiksovým trhákem. Od té doby se uznávaný australský herec vtělil do nejznámějšího mutanta na světě na filmovém plátně ještě rekordně desetkrát. Tentokrát měl ale Jackman s Logaem šanci vytvořit něco skutečně zvláštního, možnost odložit své dlouhodobé filmové druhé já.

“Chtěli jsme něco, co by působilo jinak, velmi nově, v podstatě něco velmi lidského,“ říká Jackman, “protože mi připadá, že síla X-Men a síla Wolverina je více v jeho lidskosti než v jeho nadlidských silách. Když jsem postavu zkoumal naposledy, chtěl jsem zjistit, kdo vlastně ten člověk je, zda je něco víc, než jen to, co dokážou jeho drápy.“

Už od začátku měl Jackman dar vždy objevit Loganovu lidskost pod jeho drsným, hluboce zjizveným zevnějškem. Ale s tímto nuancovaným, hluboce citovým podáním uzavírá herec kruh - tvrdě útočící samotář s doutníkem je nyní zarytě věrný kamarád ve zbrani, ochotný obětovat všechno pro to, v co věří.

Jackman a spoluautor a režisér Logana James Mangold vzali postavu na nová, vzdálená místa již v jejím předchozím sólovém výletě ve Wolverinovi v roce 2013. Tento dřívější film, adaptovaný z komiksové minisérie z roku 1980 od Chrise Claremonta a Franka Millera a prodchnutý duchem japonského film noir a samurajských filmů, stejně jako amerických westernů, viděl Logana vytrženého z dobrovolného exilu a zataženého do násilí a intrik v Japonsku. Zasloužil si chválu kritiků za pečlivý rozbor Loganova vnitřního boje, spíše než za závislost na přílišně okázalých akčních pasážích budících napětí.

Mangold říká, že po jejich zkušenosti s Wolverinem, neplánovala dvojice nutně spojení sil na dalším projektu s Loganem jako centrální postavou. “Hugh i já jsme oba byli nerozhodní, jestli máme udělat další ze série,“ říká režisér, který poprvé pracoval s Jackmanem na Kate & Leopold v roce 2001. “Pokud jsme do toho měli jít, pak jsem chtěl film směřovat tak, aby mě to zajímalo, na nějaké intimní a prapůvodní místo - příběh založený na hrdinovi, kde bychom zkoumali strachy a slabosti těchto hrdinů větších než život, ve filmu, který by je zlidštil.”

Ještě před začátkem projektu se Jackman a Mangold rozhodli, že příběh musí existovat mimo náročnou, opojnou mytologii širší franšízy X-Men. “Oba jsme chtěli film, který by stál samostatně,” říká Jackman. “Tohle je mnohem reálnější, než co jsme doposud vytvořili ve franšíze X-Men, možná v kterémkoliv komiksovém filmu. Je to mnohem lidštější.”

Konkrétně Mangold, který napsal scénář Logana se spoluautorem scénáře Wolverina Scottem Frankem a Michaelem Greenem, se rozhodli vytvořit film založený na postavách Logana, Xaviera a Laury, kteří cestují pustou krajinou. “Měl jsem v hlavě zvláštní vizi, chtěl jsem s těmito postavami vytvořit road movie, a téměř jsem se jako režisér dostal do pasti,” říká Mangold. “Dát je do auta a připoutat je k dálnici by mi svázalo ruce. Nemohli jsme udělat něco jako kolizi světů nebo invazi vetřelců - film by byl nucen se odehrát na mnohem intimnější úrovni.”

Pro Mangolda, který se na Logana dlouho díval jako na duchovního následovníka velkých westernových hrdinů jako vyhnance Josey Walese Clintona Eastwooda, nebo Shana Alana Ladda, bylo také důležité vzít Wolverinovi jeho neporazitelnost a udělat tak postavu zranitelnější, odhalenou. “Myšlenkou za tímto filmem bylo najít ho ve stavu, kde by jeho schopnost hojit se byla extrémně omezená,” říká Mangold. “Jeho síla je limitovaná. Jeho vlastní fyzické a duševní zdraví se nachází v temnotě.”

Přestože se Logan odehrál více než 50 let před událostmi zobrazenými v X-Men: Budoucí minulost, je to jistě samostatný příběh, který se odehrává více jako intimní rodinná cesta - přestože nabitá vysoce akčními scénami - než tradiční sci-fi dobrodružství poháněné výbušnými vizuálními efekty. “Chtěli jsme začít s výbuchem,” říká Mangold. “Ale problém je, že jakmile jsou města a planety zničené, musíte si svůj výbuch zasloužit, na rozdíl od prostého přidání rámusu.”

V úvodu filmu je Logan ve zranitelném a zlomeném stavu a kletba nesmrtelnosti na něj těžce doléhá, když pečuje o oslabeného Charlese Xaviera v opuštěné tavírně rudy na okraji ropného pole. Připojí se k nim třetí mutant Caliban, který hledá úkryt v anonymitě v době, kdy svět věří, že mutanti patří minulosti.

Ale Loganovy dny popíjení v relativní osamělosti jsou přerušené, když se ocitá jako neochotný ochránce mladé dívky Laury, která má síly podivuhodně podobné těm jeho: z jejích rukou a novou vyrážejí stejné adamantiové drápy jako z Wolverinových. Ne že by byl zcela ochotný přijmout nově nalezenou zodpovědnost - je příliš unavený na to, aby si ještě jednou hrál na hrdinu.

“Nechce pomoci. Vůbec ne,” říká Jackman. “Nechce s tím mít nic společného. Ve svém životě má za sebou fázi, kdy reagoval na prosby lidí a žádosti o pomoc. V podstatě došel k závěru, že obvykle když pomáhá, věci skončí ještě hůř. Lidé, které má rád, skončí zranění, a když se příliš přiblíží nebo se moc snaží, skončí to bolestí, ztrátou a ničením. ”

Logan a profesor X mají za úkol ochránit ji od zabijáckého kybernetického zločince Donalda Pierce a vydávají se nepřátelským teritoriem, aby Lauru dopravili do místa zvaného Ráj, kde jsou prý mladí mutanti v bezpečí. Ale Pierce a jeho hrůzu nahánějící armáda kyborgů Reaversů jsou odhodlaní vrátit dívku do péče Dr. Zandera Rice, zlověstného genetika, který vyvolal její mutaci pomocí série nelidských pokusů v naději, že stvoří dětského supervojáka.

“Je sociopat, který nemá žádné city ani empatii pro mutanty, které vytváří,” říká Grant. “Vidí lidské bytosti jako něco, co se má klonovat. Na vše hledí velmi vědecky a intelektuálně. Neangažuje se emocionálně za žádných okolností.”

obrazek
Protože se Wolverinovy obrovské fyzické schopnosti s věkem a časem zmenšily, neúprosné pronásledování cestovatelů kyborgy si vybere velkou a krvavou daň. Často se říká, že film je jen tak dobrý jako jeho záporný hrdina, a Jackman rychle chválí Holbrookovo ztělesnění nepříčetného Pierce. “Boyd je fenomenálně talentovaný herec, opravdu nadaný umělec,” říká. “Když jsem si přečetl scénář, řekl jsem mu, že si myslím, že zahrát Pierce je jedna z nejobtížnějších rolí. Největší zločinci se ve filmech zdánlivě baví více než kdokoli jiný, a on to zobrazil a udělal to bravurně, protože dokázal v jediném okamžiku obrátit a být velmi hrozivý nebo zábavný.”

Herec obzvláště chválí svou spoluherečku Dafne Keenovou, pro kterou byl její virtuózní herecký výkon v Loganovi debutem v celovečerním filmu. “Je fenomenální herečka a je čest hrát s ní ve filmu,” říká Jackman. “Laura má geneticky Wolverinovu DNA, takže v její osobnosti a její fyzičnosti jsou jeho prvky, a to není jednoduché zvládnout. Přišlo mi to těžké zvládnout, když mi bylo třicet, jak to má zvládnout jedenáctiletá dívka? Je velmi temperamentní, živá a energická. Hrát permanentně naštvaného, rozzlobeného mutanta, který vám utrhne hlavu, když se na něj špatně podíváte, se jí vůbec nepodobá, a ona to dokázala.”

Na Stewarta její profesionalita také udělala dojem: “Je dítě, které hraje s váhou a vážností a intenzitou a škálou velmi zkušené světové herečky,” říká Stewart.

“Laura je na začátku velmi tiché dítě,” říká Keenová. “Neumí vyjádřit smutek jako normální dítě, takže se opravdu rozzlobí a začne zabíjet lidi. Je zábavné dělat tohle a zároveň mít rád růžová trička, jednorožce, duhy a tak.”

Díky jejich společným rysům má Logan jedinečnou možnost pomoci Lauře vypořádat se se svými pocity a usměrnit nesmírnou zlobu. “Logan měl v sobě dobrotu, a kdyby ji neměl, byl by dokonalý stroj na zabíjení, protože se rozčílí do nepříčetnosti,” říká Jackman. “Mohl zabít kohokoli, ale měl srdce. Měl svědomí. Měl rozum a neřídil se jen slepě rozkazy, které dostával.”

Pokud Logan slouží jako náhradní otec pro Lauru, je také zázračným synem Charlese Xaviera, který bojuje s vysilující chorobou, která ohrožuje i ostatní. “Je starý, je nemocný, ale hlavně je nebezpečný,” říká Stewart o Charlesovi. “Jeho síly se vymykají kontrole a je nutné je kontrolovat. Je v nebezpečí. A osoba, která se o něj stará a pečuje o něj, hlídá ho, hádá se s ním, zvedá ho ze země, když upadne, je Logan.”

Stewart pokračuje: “Prvek superhrdiny a mutantské síly nejsou tentokrát středem pozornosti tak jako v ostatních filmech. Cit pro lidi, jednotlivce, vztahy, je myslím v Loganovi silnější než předtím. James vytvořil rozpoznatelný, povědomý, každodenní svět, a svým způsobem všední, ale i tak zahalený do proudu strachu, vzrušení a nebezpečí a potřeby uprchnout.”

Stejně jako Jackman, i tento renomovaný britský herec v Loganovi ukazuje vyvrcholení roků své práce na plátně. “Tato role ho těšila a je to vidět,” říká Jackman o Stewartovi. “Je to dojemný, krásný, komplexní, bohatý herecký výkon - chvílemi neuvěřitelně srozumitelný a jasný. Vidíte jeho vztah s Loganem svým způsobem jako vztah otce a syna ve všech barvách: pýcha, zklamání, vztek, frustrace. To všechno je vidět.”

Dokonce i Caliban patří do netradiční rodiny, a on i Logan, vyhlášený svou nespolečenskostí, dosáhnou určité míry kamarádství. “Měl jsem pocit, že pro mě bylo důležité nebýt pořád k Loganovi nepřátelský, ” říká Merchant, “abychom měli několik chvil, kdy mezi námi bylo trochu vřelosti, aby se naznačila možnost náhradní rodiny.”

“Je to film o rodině,” říká Mangold. “Je to film o věrnosti a lásce a obzvláště o postavě Logana, který se zatvrzele vyhýbal intimitě po celý svůj dlouhý život, a nyní ji konečně vpustil dovnitř.”

Logan vidí vrásčitého hrdinu, jak nachází překvapivá lidská pouta, ale film také nabízí zatím nejautentičtější, nefiltrované zobrazení Wolverina, ve kterém Jackman uvolňuje nepříčetnou zlobu jako nikdy předtím. Film získal hodnocení R jako první film v sérii X-Men. “Wolverine je možná nejtemnější, nejkomplexnější postava ve světě komiksů - Jim a já jsme se báli sundat si pásy,” říká Jackman.

Z filmové perspektivy, říká Mangold, mu hodnocení dalo svobodu vzít Logana zralejším směrem, zkoumat lidskou křehkost, smrtelnost a složité vztahy, které svazují rodiny. “Nechtěl jsem udělat násilnější, vášnivější, otevřenější, obscénnější film,” říká Mangold. “Chtěl jsem udělat film pro dospělé. Tohle není film pro devítileté děti. Když dostane váš film hodnocení R, děláte najednou film o dospělejších tématech. Nejste pod tlakem udělat film pro všechny.”

Film ale bezesporu osloví všechny dlouhodobé příznivce Wolverina, kteří sledovali Jackmanova vyobrazení uplynulých 17ti let. Ve skutečnosti bylo pro Jackmana zásadní, aby při loučení se svou rozsáhlou minulostí s X-Men dal na plátno v tomto posledním mutantím dobrodružství všechno.

“Nastal okamžik, kdy mi došlo, že to je můj poslední,” říká Jackman. “Oblíbil jsem si tuto postavu. Hodně mi dala. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem tomu nedal úplně všechno. A tím myslím všechno. Každý den, každá scéna byla jistým druhem boje, snahy dostat to nejlepší z této postavy, dostat to nejlepší ze mě” uzavírá Jackman. “Nacházel se v tom prvek života a smrti, vím, že to zní dramaticky, ale tak jsem to cítil.”

obrazek
O vzniku filmu

Logan se točil v horkém létě 2016 v New Orleans a v Novém Mexiku. Výtvarník veterán, Francois Auduoy, který také vedl tým designerů na Wolverinovi, měl za úkol vytvářet přesvědčivé prostředí se zajímavými strukturami a nabídnout něco ve stylu road movie.

“Chtěli jsme vytvořit dojem, že ve filmu zažijeme dlouhou cestu,” vysvětluje Auduoy. “Od samého začátku chtěl Jim ve filmu využít mnoha různých stylů do filmu - od vyprahlé pouště v El Pasu a Mexiku přes New Mexico, Texas, Oklahomu po Kansas a nahoru přes Národní park Badlands v Jižní Dakotě. Skutečným úkolem bylo pokusit se přijít na to, jak vytvořit tento dojem pouze ve dvou státech a s hrstkou míst.”

Auduoy a jeho tým využili pozemků v NASA Michoud Assembly Facility a postavili zde masivní dekorace včetně huti a hotelu s kasinem v Oklahoma City. V některých případech poznámky herců pomohly během návrhů a stavby některých dekorací. Názorným příkladem by byly podněty Stephena Merchanta o Calibanově domácím životě a byly zapracovány do návrhu huti.

“Caliban, je ten, který vaří, a je jediným “domestikovaným” členem z tria žijícího v huti, takže nás Stephen požádal, abychom jinak temnou dekoraci oživili barvami,” říká Audouy. “Měli jsme spojení na někoho, kdo žil poblíž města -Juarez, takže zajeli do města a koupili nám nějaké keramické hrnce a různé kousky s barevnými mexickými vzory do kuchyně.”

Kameraman John Mathieson dodává: “Dekorace, které Francois navrhl, působí reálně a drsně a špinavě. Prostředí tavírny má být staré, opotřebované a opuštěné. A vzhledem k tomu, že jsme tam pracovali celé dny, když jsme se pak v noci vraceli domů, cítili jsme se opravdu špinavě, umazaně. Tak opravdově dekorace působily. Jeho návrhy nejsou symetrické nebo hezké.”

Samozřejmě, že když točíte road movie, auta hrají velmi důležitou roli. Čili i Loganova limuzína byla naprosto zásadní a byla navržena po vzoru Chryslera 300. Tento vůz je jediným zdrojem Loganova příjmu, jeho prostředkem, jak se dostat a postarat o Charlese a stejně tak klíč k útěku mutantů. “Stal se postavou sám o sobě,” vysvětluje Audouy.

Nick Pugh, technolog Loganova vozu, se přidá: “Bylo složité navrhnout vůz, který měl existovat v budoucnosti a měl být jen asi deset let starý. K dispozici měli tři limuzíny, dvě z nich hotové a pak jednu pro kaskadérské scény, která měla stejný vzhled, ale ve skutečnosti to bylo Baja, závodní auto s 16-palcovým odpružením, protože musela být schopná dělat skoky, projet příkopy a řítit se pouští rychlostí kolem 50ti mil za hodinu.”

Kromě nebezpečných kaskadérských jízd, je film nabitý brutálními bojovými scén, které představovaly některé jedinečné příležitosti pro Lauru, v podání herečky Keenové. Keenová trénovala v blízkosti svého domova ve Španělsku před příletem do Spojených států na filmování. “Když se sem dostala, měli jsme asi jeden měsíc na trénink,” říká koordinátor kaskadérů, Garrett Warren. “Dal jsem jí do rukou drápy, aby viděla, jaké by to bylo ve skutečnosti. Pak dostala kus papíru a nechal jsem ji, aby ho rozřezala na kousky. Tímto způsobem si opravdu vyzkoušela, jaké by to bylo, kdyby je měla opravdu použít.”

Keenová bohaté zkušenosti s gymnastikou a akrobacií, to jí pomohlo zvládnout choreografii bojových scén. Jackman byl ohromen svou mladou kolegyní. “Dafne zvládla sama většinu svých bojových scén ve filmu,” říká. “Pracovala tvrdě a užila si to. Nechtěla skončit s kaskadérským tréninkem. Jednou jsem se za ní ohlédl a ona držela mé drápy a zářila.”

obrazek
“Ostatní herci a filmaři pro mě byli jako rodina,” říká Keenová. “Cítila jsem se v bezpečí. Vždycky jsem se zaměřila na svou postavu a její touhu po normálním rodinném životě, za který tak zoufale bojuje.”

I když je Laura zabiják, je stále malá holka, což je skutečnost, která se nejvíce projevuje na jejím oblečení. “Laura má nejdříve velmi jednoduchý a monotónní vzhled,” vysvětluje držitel Emmy, kostýmní výtvarník, Daniel Orlandi. “Vypadá jako vězeň, který uprchl. Pak, když dostane příležitost, si ošacení vybrat, vidíme tohoto nemilosrdného zabijáka, který miluje násilí, jak si vybere košili s jednorožcem spolu s růžovými doplňky. To skutečně dodává roztomilou ironii její roli.”

U ostatních ústředních postav se Orlandi nechal inspirovat klasickými westerny a žánrem film noir. “Jim nám kladl od začátku na srdce, aby žádná z našich postav nevypadala jako v kostýmu superhrdinů nebo v čemkoliv příliš výrazném. Logan rozpačitě nosí levné černé sako se starými džínami Levis, jen proto, že to je jeho uniforma řidiče. Ale jakmile se ocitne na útěku, vybírá si oblečení, jako je velurová bunda v západním stylu a kovbojská košile, vše nenápadné, v tmavých barvách. Je na útěku a nechce na sebe upozorňovat.”

V souladu s celkovou atmosférou filmu jsou i kostýmy, které udržují temné a tlumené tóny. “Ve filmu se barvy objevují zřídka, takže i v případě ústředních postav používáme barevnosti málo,” vysvětluje Orlandi. “Když ve filmu uvidíte nějaké barvy, týká se to většinou postav, které nezapadají do tohoto světa, jako například Loganovi pasažéři, v jejich případě jsme použili teplejší bohatší tóny.”

Orlandi si dal záležet, aby navrhl kostýmy podtrhující vazbu mezi Loganem a Laurou, jejich vztah je základním kamenem filmu. “Chtěli jsme, aby Laura nosila něco, co by holčičku jejího věku přitahovalo, tedy košili s jednorožcem, ale zároveň jsme ji chtěli obléknout do džínové bundy, která se svým střihem podobala Loganově.”

Podobné filmy

Krásná mimozemšťanka
(My Stepmother Is an Alien) Velvyslankyně vzdálené civilizace Kim Basinger byla vyslána na...
dnes 05.55
Nova Cinema
Daredevil
V dětství Ben Affleck nešťastnou náhodou oslepl, ale ostatní jeho smysly znásobily intenzi...
dnes 09.55
Nova Cinema
Vertical Limit
Chris O´Donnell s horolezectvím skoncoval, zato jeho sestra Robin Tunney se chystá na náro...
dnes 11.55
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 8. 12. 2023 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz