fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

63% 1184 hlasů
film / komedie, drama, romantický, USA, , 100 min., od 12 let
Practical Magic
Kinopremiéra v ČR 29.4.1999, DVD od 23.3.2000 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:43V každé ženě se skrývá trochu z čarodějnice.
Černá komedie na motivy bestselleru Alice Hoffmanové, která se odehrávává v malém městečku v Nové Anglii. Příběh dvou sester (Bullocková, Kidmanová), které mají vrozenou schopnost čarovat a jejichž jediným problémem je, že každý jejich milostný vztah končí smrtí jejich partnerů. Tentokrát je však potřeba najít kouzlo, které udrží lásku při životě ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Styrma filmami sa zosupla Sandra Bullock /Speed1 a 2, Zatimco jsi spal/ do B-ckovych vod : Pristav Nadeje, Zivelna Pohroma, Magicka Posedlost a 28 dni. 5 %
Všechny komentáře k filmu 14+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Magická posedlost

obrazek
Zrazená čarodějka Maria Owens vysloví strašlivou kletbu, jejíž vinou zemře každý muž, který se zamiluje do ženy z rodu Owensů. O dvě stě let později svérázné tety Jet a Frances Owensovy vychovávají své neteře Sally a Gilly, jejichž otce postihla kletba a maminka se utrápila žalem. A také je pochopitelně učí čarovat. Sally připraví zaklínadlo lásky tak, aby se zamilovala jen do muže, který splní všechny její podmínky. Ty jsou však takové, že prakticky vylučují existenci takového muže. Chce se tak vyhnout kletbě.
obrazek
Zatímco dospělá Gilly tajně uprchne z domu se svým vášnivými milencem Jimmy Angelovem, Sally žije spokojeně v rodném městečku a zamiluje se (díky kouzlu svých tet) do sympatického zelináře Michaela. O pár let později, kdy už se stará o dvě dcery, se však naplní kletba a Michael tragicky zahyne. Ze zoufalství ji pomůže Gilly, která se nakrátko vrátí domů, ale pak znovu zmizí a Sally o ní uslyší až ve chvíli, kdy jí zoufalá sestra prosí o pomoc. Sally neváhá a vydá se pro sestru, kterou Jimmy surově týrá, muž se jich však zmocní a netají se svými nekalými úmysly.
<>Obrázek nenalezen<> Sestry se ho pokusí zneškodnit nápojem s příměsí rulíku, ale Jimmy zemře. Vyplašené sestry ho sice pomocí kouzel oživí, agresivní muž je však napadne a tak ho Sally v sebeobraně zabije pánví. Velmi rychle si však uvědomí, že tím to neskončilo, protože psychopat je začne ohrožovat i ze záhrobí. Navíc se objeví sympatický detektiv Gary Hallet, který po Angelovi pátrá, protože je podle všeho vrahem několika žen. Přestože sestry Owensovy podezřívá, ostýchavá Sally se mu líbí natolik, že se do ní zamiluje.
obrazek
Ona sice z obav před dávnou kletbou odmítne, ale pak si uvědomí, že je to právě ten muž, který podle jejího dávného kouzla vůbec neměl existovat. A jako kdyby to nestačilo, zmocní se Gilly démonický duch Jimmyho, který se nemíní jen tak vzdát. Sally se svěří tetám, které se rozhodnou s pomocí několika místních žen Jimmyho ducha vyhnat a jednou provždy zneškodnit.


O natáčení

obrazek
Magická posedlost je prvním dílem kritikou opěvované a prodávané spisovatelky Alice Hoffmanové, které bylo zfilmováno. "Příběh je o ztrátě a o pocitech odlišnosti," vysvětluje autorka. "Sally a Gillian vyrůstají s vědomím, že jsou určitým způsobem izolovány. Ostatní děti se jim vyhýbají, pomlouvají je za jejich zády a hází jim klacky pod nohy. Tento pocit vyděděnosti ze společnosti je jedním z důvodů problémů v jejich životě." Producentka Di Noviová byla vždy příznivkyní děl Hoffmanové. "To, co se mi na knihách Alice líbí, je skutečnost, že popisují ženy ocitající se na hranici kouzel a surreálna," vysvětluje. "Kniha mne uchvátila jednak proto, že kromě opravdového dojemného příběhu obsahuje také iracionální prvky, jakoby z jiného světa," dodává.
obrazek
Příběh se zabývá také odvrácenou stranou lásky. "Když první citový vztah Sally skončí špatně, bojí se pokusit se o něj znova," pokračuje Di Noviová. "Svobodomyslná Gillian si příliš nevybírá své milence a je za to potrestána - její vztah s Jimmym ukazuje, co se stane, když se dostanete do područí temných sil a ztratíte sami sebe, vzdáte se svého vlastního já."
S poetikou tohoto příběhu také úzce souvisí výběr režiséra. Když ho bylo třeba definitivně určit, vybrala si producentka Di Noviová zkušeného Griffina Dunneho a to poté, co shlédla jeho filmy Duke of Groove a Propadlí lásce, který byl jakýmsi pohledem na slabší stránky lidského srdce. "Domnívám se, že Griffin umí skloubit různé pocity," zdůrazňuje producentka a dodává, "tím mám na mysli jeho schopnost režírovat drama a velmi vážná témata. Má však také určitý kultivovaný smysl pro ironický humor a cítila jsem, že právě on bude schopen vystihnout všechny ty správné podtóny v našem filmu."
<>Obrázek nenalezen<> "Mám rád ženský přístup k tajemnu a kouzlům," říká režisér Griffin Dunne. "Je znatelný již přímo z názvu filmu. Jde o praktičtější, téměř holistický přístup, který se zdá být skoro darem, jímž může být obdařen kdokoliv z nás." Při přípravě na filmování objevil Dunne jakýsi magický prazáklad, který je společný pro téměř všechna náboženství. "Přišel jsem na to, že kořeny všech náboženství se sbíhají v určitou původní víru, která je ve vztahu s myšlenkami a filozofií současného New Age. Kouzla lze nalézt ve všech náboženstvích od buddhismu, přes křesťanství až k obřadům cikánů ve východní Evropě," uvádí Dunne.
Producentka zjistila, že navzdory bohatství historie magie, dívá se na ní svět ve dvacátém století stále částečně z pohledu pověr, částečně jako na podvod. "Dnes se domníváme, že magie nemá se skutečným životem nic společného," tvrdí Di Noviová. "Když se však opravdu zamyslíte, uvědomíte si, že magické věci se dějí každý den. Proč se vám zdá o určitých věcech před tím než se stanou? Jak je možné, že uslyšíte plakat své dítě, i když jste od něj na kilometry daleko? Jak to, že člověk pozná, že mu někdo blízký zemře? Jak to, že se zamilujeme na první pohled? Všechny tyhle věci mají magický podtext. Každodenní život, kdokoliv - všechno je magické, dokonce i když si to ani neuvědomujeme."
<>Obrázek nenalezen<> Sandra Bullocková byla první, komu byla nabídnuta role ve filmu. "Když jsem podívala na Zatímco jsi spal a Hope Floats, uvádí Di Noviová, "bylo mi jasné, že je schopna ztvárnit jakoukoliv postavu. Bez ohledu na to, co Sandra na plátně dělá, věříte jí to."
Jako Sallyinu sestru chtěli výrobci filmu Nicole Kidmanovou. "Nicol je někdo, kdo dokáže zahrát extrémní, komplexní postavy a to takovým způsobem, že působí reálně," prohlašuje Di Noviová. "Je také velmi přitažlivá a neodolatelná, tedy právě taková, jaká by měla být Gillian."
"Sandra a Nicole se navzájem velmi dobře doplňují," potvrzuje Dunne. "Jsou obě skvělé a to i přesto, že jsou každá úplně jiná. Obě jsou ochotné, stejně jako já, dostat se někam dál, za určitou hranici. Nezachycovat jen něžné a vřelé aspekty rodinného života, ale také jeho stinné stránky, které všichni také známe - spory, pomluvy, konflikty, nejistoty a slabosti. Obě jsou to nebojácné herečky, které jsou ochotné pokusit se o cokoliv, co by prospělo filmu."
Do rolí dvou tetiček chtěli tvůrci filmu obsadit protagonistky, které jsou schopny vyjádřit někdy jemný, jindy trochu praštěný humor, a přitom si zachovat schopnost zůstat elegentními a důstojnými ženami. Dianne Wiestová a Stockard Channingová tyto předpoklady plně uspokojují.
Režisér k tomu dodává: "Znám jak Dianne, tak i Stockard, již dlouho a vždy jsem obdivoval jejich práci. Chtěl jsem, aby tetičky byly legrační, a věděl jsem, že s takovýmito herečkami to bude jednoduché. Dáte jim roli, ony přijdou se svými nápady a už se nemusíte bát, že by si s něčím neporadily."
Role Garyho Halleta zachycuje postavu vzácného člověka - klasického hrdiny s citlivým srdcem. "Vybrali jsme Aidana, protože to je muž s velmi poetickou duší," říká Di Noviová, "zároveň je však také velmi přátelský, vřelý a mužný."
Když byl do role Jimmyho obsazen Goran Visnjic, změnil Dunne názor na tuto postavu. "Původně to měl být takový obhroublý kovboj s jižanskými manýry. Když však padl návrh na obsazení této role Goranem, uvědomil jsem si, že by mohlo být mnohem zajímavější, kdyby to byl člověk, který přijel do Ameriky z ciziny a podlehl mýtu amerického drsného chlapíka. A Goran vytvořil skvěre roli záporného hrdiny.

O hercích

Sandra Bullocková
Prosadila se akčním snímkem Nebezpečná rychlost v roce 1994 po několika poměrně úspěšných vystoupeních v menších filmových rolích. Její ztvárnění nedobrovolné řidičky autobusu Annie jí napomohlo k získání řady hlavních rolí v dalších snímcích. Její tři následující velké filmy - Zatímco jsi spal, Síť a Čas zabíjet - zaznamenaly velký úspěch jak u kritiky, tak i diváků.
Bullocková obdržela za svou práci dlouhou řadu ocenění a nominací včetně dvou Cen společnosti Blockbuster Entertainment (Blockbuster Entertainment Awards) a dvou Cen MTV za film (MTV Movie Awards) za učinkování ve filmu Nebezpečná rychlost; nominace na Zlatý Glóbus, nominace na American Comedy Awards, dvou Cen publika (People's Choice Awards) a dvou Cen společnosti Blockbuster Entertainment? za roli ve snímku Zatímco jsi spal a Cenu publika a Cenu společnosti Blockbuster Entertainment za výkon ve filmu Čas zabíjet. V roce 1996 byla Bullocková zvolena Organizací amerických majitelů kin NATO/Sho West za "Nejlepší herečku roku".
Bullocková si již také odbyla svůj scenáristický a režijní debut a to v krátkém snímku Making Sandwiches, ve kterém si zahrála po boku Matthewa McConaugheyho. Bullocková je navíc i producentkou připravovaného snímku Hope Floats, režírovaného Forestem Whitakerem, v němž hrají vedle ní samotné také Harry Connick, Jr. a Gena Rowlandsová. Její společnost Fortis Films film Magickou posedlost koprodukovala. Bullocková by také měla učinkovat po boku Bena Afflecka v komedii Forces of Nature a bude jí také možné uslyšet v animovaném snímku Prince of Egypt v němž namluvila postavu Miriam.
Mezi její další známé filmy patří mimo jiné Zápas s Hemingwayem, The Thing Called Love, Zmizení, Demolition Man a Uloupená srdce.

Nicole Kidmanová
Již byla v době, kdy si jí všimla americká veřejnost v thrilleru Phillipa Noyce Úplné bezvětší, populární herečkou v rodné Austrálii. Mezi známé filmy, do kterých byla obsazena, patří role ve snímcích Bouřlivé dny, Billy Bathgate (za tuto roli byla nominována na Zlatý Glóbus), Navždy a daleko, Můj život, V moci posedlosti, Batman navždy a adaptaci Jane Campionové Portrét dámy.
Účinkování v úspěšné komedii Guse Van Santa Zemřít pro jí přineslo Zlatý Glóbus, Cenu bostonských filmových kritiků, Cenu amerických televizních filmových kritiků, dále Cenu londýnských filmových kritiků a Cenu pro nejlepší herečku na filmovém festivalu v Seattlu. Byla také nominována na Cenu britské filmové a televizní akademie a na American Comedy Awards.
Kidmanová se narodila na Havaji. Vyrůstala v Austrálii, kde se ve věku deseti let zapsala na divadelní školu. Profesionální debut si odbyla v australském filmu Vánoce v divočině s ve čtrnácti letech a od té doby již vedle studia herectví učinkovala v řadě filmů a také v divadle. Zde si zahrála ve Wedekindově Spring Awakening v Australském divadle mladých a ve hře Steel Magnolias v Seymourově divadelním centru v Sydney. Za svůj herecký výkon v této hře byla nominována Sružením sydneyských divadelních kritiků na cenu pro "Nejlepšího nováčka".
Její účast v úspěšné minisérii Vietnam Kennedy-Millera v roce 1985 z ní učinilo přes noc skutečnou hvězdu. Přesto, že jí v té době bylo pouze sedmnáct let, byla australským publikem a Australským filmovým institutem zvolena za svůj výkon v této roli Nejlepší herečkou roku. Kromě úspěchu u diváků a kritiky jí však tato role napomohla také získat zájem filmařů z celého kontinentu. Její ztvárnění terorizované ženy ve snímku Úplné bezvětší si získalo obdiv kritiků v Austrálii i zahraničí. Po úspěchu v Úplném bezvětří se Kidmanová opětovně spojila s produkčním týmem Kennedyho-Millera k natočení další, kritikou oceňované minisérie Bangkok Hilton a znovu byla australskou veřejností zvolena nejlepší herečkou za rok 1989.
V současné době Kidmanová hrála společně s Georgem Clooneyem ve filmu Peacemaker režisérky Mimi Lederové. Z připravovaných projektů by měla učinkovat například ve snímku Eyes Wide Shut Stanleyho Kubricka.

Dianne Wiestová
Objevila se v pěti filmech Woodyho Allena - Purpurová růže z Káhiry, Září, Zlaté časy rádia, Hana a její sestry a Výstřely na Brodwayi. Wiestová získala svou první Cenu akademie pro herečku ve vedlejší roli za učinkování ve filmu Hana a její sestry. V roce 1995 získala uznaní prakticky všech asociací kritiků a zároveň i cenu Akademie pro herečku ve vedlejší roli za ztvárnění postavy Heleny Sinclairové ve snímku Výstřely na Brodwayi; ta přinesla Wiestové druhého Oskara a třetí nominaci.
V roce 1996 obdržela Wiestová na Filmovém festivalu v Sundance cenu Piper Heidseicka. V tom samém roce učinkovala také v komedii Mikea Nicholse Ptačí klec, společně s Robinem Williamsem, Nathanem Lanem a Genem Hackmanem.
K jejím dalším úspěch lze počítat učinkování ve filmu Independence Day z roku 1983, Tančím, jak nejrychleji dovedu, Zamilovat se, Střihoruký Edward, Človíček Tate a Rodičovství, za který získala svou druhou nominaci na Cenu Akademie.
Wiestová začínala svou kariéru v American Sheakspeare Company, získala cenu Obie, Clarence Derwentové a Světovou divadelní cenu pro nejlepší herečku za své učinkování ve hře The Art of Dining v roce 1983. Svůj režijní debut v divadle si odbyla v roce 1985 ve Williamstown Playhouse, kde nastudovala hru Not About Heroes. Učinkovala také ve hře Summer House v Lincolnově centru. K jejím nejnovějším projektům patří Zaříkávač koní Roberta Redforda.

Stockard Channingová
Zúročila svůj talent velkým množstvím ocenění, které získala. Jedna z jejích posledních rolí ve snímku Čtyři stupně odloučení jí napomohla k zisku nominace na Oscara, divadelní verze tohoto díla jí napomohla k zisku nominace ceny Tony, Obie, cenu za výkon roku od Newyorské divadelní ligy a nominaci na cenu Olivier.
Channingová nedávno učinkovala ve filmu Twilight Roberta Bentona po boku Paula Newmana, Susan Sarandonové a Gene Hackmana. Dokončila natáčení snímku An Unexpected Life Davida Jonese pro USA Network (což je pokračování filmu An Unexpected Family, za který získala nominaci na Emmy za vynikající ženský herecký výkon v seriálu nebo filmovém speciálu). Mezi připravované projekty patří role ve filmu The Red Door.
Channingová získala Zlatý Glóbus za svou roli ve filmu Kouř a vyhrála také Cenu publika za své učinkování ve snímku Pomáda. K jejím dalším úspěšným filmům patří Klub odložených žen (po boku Diane Keatonové a Bette Midlerové), Eddie a Pen Matthewa Irmase pro HBO, Moll Flandersová, Tři muži v negližé, Manželství s mafií, Meet the Applegates, Staying Together, Destiny, Hořkost (společně s Jackem Nicholsonem a Meryl Streepovou), The Men's Club, The Fortune, Laciný detektiv, Sladká pomsta, The Big Bus a Beze stopy.

O tvůrcích

Griffin Dunne (režisér)
Je filmovým tvůrcem i ihercem. V poslední době režíroval černou komedii Propadlí lásce a krátky snímek Duke of Groove, který byl velmi kladně přijat kritikou a získal nominaci na Cenu Akademie. Jako herec je Dunne známý zejména díky svému učinkování ve Zlatým Glóbem oceněném filmu Po zavírací hodině, který režíroval Martin Scorsese a produkoval ho Dunne se svou partnerkou Amy Robinsonovou.
Dunne zahájil svou kariéru u filmu jako spoluproducent snímku Chilly Scenes of Winter, ve kterém také ztvárnil hlavní roli. Ta mu napomohla k tomu, že byl obsazen do dalších filmů jako Americký vlkodlak v Londýně, Kdo je ta holka, Moje první láska a Scénář smrti.
Společně s Amy Robinsonovou produkoval Dunne čtyři další filmy: Baby It's You režírovaný Johnem Saylesem; u kritiky úspěšný Running on Empty, v němž hráli Judd Hirsch, Christine Lahtiová, River Phoenix a Marta Plimptonová a který získal dvě nominace na Cenu Akademie; Bílý palác s hvězdami Susan Sarandonovou a Jamesem Spaderem, který režíroval Louis Mandoki; a Jednou dokola režírovaném Lasse Hallstromem, ve kterém hráli Richard Dreyfuss, Holly Hunterová, Danny Aiello a Gena Rowlandsová.

Robin Swicordová (scénarista, koproducentka)
V poslední době se spolupodílela na scénáři k filmu Matilda, který napsala společně se svým manželem Nicholasem Kazanem. Tento film zároveň koprodukovala. Mezi její další díla patří scénáře k filmům Malé ženy, The Perez Family a Shag, za které dostala společné ocenění. Napsala také několik divadelních her včetně Last Days at Dixie Café a Criminal Minds.
Swicordová vyrůstala na Floridě na pobřeží Mexického zálivu. V současné době píše původní scénář, podle kterého bude režírovat film pro Paramount.

Alice Hoffmanová (spisovatelka)
Její plodná a kritikou oceňovaná literální činnost zahrnuje i devět populárních románů a několik knih pro mládež. Po jejím prvním románu Property Of následovala i další díla: Drowning Season, White Horses, Illumination Night, At Risk (jedna z prvních knih týkajících se problematiky AIDS), Turtle Moon (bestseller, se kterým zaznamenala Hoffmanová doposud největší komerční úspěch), Second Nature a trhák Practical Magic (její dosud poslední román). Kniha Here On Earth se objevila v New York Times na seznamu nejlépe prodávaných autorů a byla vybrána do knižního výběru klubu Oprah Winfreyové pro březen roku 1998. Její poslední román Firefly je určen mládeži.
Hoffmanová napsala také scénář pro film Independence Day z roku 1983, ve kterém učinkovaly Kathleen Quinlanová, David Keith a Dianne Wiestová. K jejím připravovaným projektům patří scénář pro film Walking the Dog a román pro mladé Horsefly.

Andrew Dunn (kameraman)
Filmem Magická posedlost znovu obnovuje spolupráci s Griffinem Dunnem, která začala společnou prací na snímku Propadlí lásce. Před tím Dunn natáčel jako kameraman filmy L.A. Story, Čarodějky ze Salemu, Osobní strážce, Blame It On the Bellboy, Chattahoochie, Zvraty osudu a Šílenství krále Jiřího, za který získal cenu za nejlepší kameru, jež je součástí Londýnské ceny celovečerních filmů, nominaci na BAFTA a cenu BSC za nejlepší kameru za rok 1995. Od té doby natočil ještě film Cinderella, ve kterém ztvárnila hlavní roli Drew Barrymoreová.
Byl hlavním kameramanem více než dvaceti filmů pro BBC, včetně Tumbledown režírovaného Richardem Eyrem, Edge of Darkness režírovaného Martinem Campbellem a Threads režírovaného Mickem Jacksonem - všechny tyto tři snímky mu napomohly získat Cenu britské akademie. Další nominaci na tuto cenu získal za film The Monocled Mutineer režírovaný Jimem O'Brienem.
Dunn se narodil v Londýně, navštěvoval zde Křesťanskou unniverzitu a Londýnskou filmařskou polytechniku. Své první filmy začal natáčet již jako mladík a profesionální kariéru zahájil jako střihač. Poté se vypracoval až na funkci hlavního kameramana ve velkém množství dokumentárních a dokumentárně-dramatických pořadů a následně začal pracovat na svém prvním hraném filmu Andrina, který režíroval Bill Forsythe.

Podobné filmy

Žabí princ v New Yorku
(Prince Charming) Princ Sean Maguire, který se má oženit s princeznou ze sousední země, se...
dnes 20.00
Nova Cinema
Něco jako komedie
(It's Kind of a Funny Story) Někdy to, co má člověk v hlavě, není tak šílené, jak myslé. C...
dnes 21.50
Nova Cinema
Pulp Fiction: Historky z podsvětí
(Pulp Fiction) Tři na první pohled nesouvisející historky z krvavého podsvětí tvoří jeden ...
dnes 22.00
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 4. 3. 2021 Svátek má Stela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz