fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 995 hlasů
film / fantasy, Francie, , 108 min.
The Little Prince
Kinopremiéra v ČR a SK 3.12.2015, DVD a Blu-Ray od 17.8.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:28Hlavní postavou příběhu je Malá dívka, již její pracovitá matka pečlivě připravuje pro svět dospělých. Letní prázdniny, které měla osmiletá hrdinka strávit nad učebnicemi a podle přesného denního plánu, ovšem naruší její excentrický, dobrosrdečný soused, Letec. Starý muž, který si stále uchoval duši dítěte, své nové a vlastně jediné kamarádce představí nový svět, v němž je možné všechno. Svět, který jemu samotnému před mnoha lety ukázal právě Malý princ. Teprve díky němu si Malá dívka uvědomí, jak chce prožít své dětství, že důležitější než úspěch a kariéra jsou vztahy a že správně vidíme lépe srdcem než očima.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pekné myšlienky, ako ostať nevinným dieťaťom a nestratiť sa v plánovaní a starostiach. "The problem is not in growing up, but in forgetting". Kresby sú autentické, presne ako si ich pamätám. Ale je tam dlhá 30min, zbytočná americká pasáž s naháňačkami a vybuchujúcimi scénami, ktorá to celé sundáva dolu. 3,5*
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Malý princ

Od Marka Osbornea, režiséra Kung Fu Pandy, přichází první celovečerní animovaná adaptace slavného díla o přátelství, lásce a opravdovém štěstí od spisovatele Antoinea de Saint-Exupéryho. Ústřední postavou je malá dívka, kterou se její maminka snaží připravit na skutečný svět dospělých. Matčin plán naruší trochu excentrický, leč dobrosrdečný soused, letec, který holčičce představí neobyčejný svět, s nímž ho před dávnou dobou seznámil Malý princ. Ve světě, kde je možné cokoli, se děvčátko vydá na kouzelnou cestu uvnitř vlastní představivosti, na které znovuobjeví své dětství a zjistí, že správně můžeme vidět jen srdcem.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Jak zadaptovat milovanou klasiku

Dlouhá cesta převodu Exupéryho klasiky do moderního animovaného filmu začala přes víc osmi lety. Tehdy francouzští producenti Aton Soumache, Dimitri Rassam a Alexis Vonard získali povolení od pozůstalosti Saint- Exupéryho k adaptaci.

„Cítili jsme obrovskou zodpovědnost, abychom tento nadčasový příběh, milovaný po celém světě vystihli. Každý z jeho čtenářů má vlastní interpretaci Malého prince a jeho světa, takže jeho přímočará adaptace není možná. Proto bylo velmi důležité najít režiséra, který si dokázal představit nový způsob, jak k této knize přistoupit,“ vzpomíná Soumache. „Kreativní tým musel knihu respektovat, ale zároveň se jí necítit svázaný,“ dodává Rassam. Americký režisér Mark Osborne zvládl oboje, ačkoliv nejdřív na filmového Malého prince nechtěl ani pomyslet, tak nedotknutelná mu předloha připadala. „Ale my věděli, že by byl skvělý. V animáku studia DreamWorks Kung Fu Panda dokázal využít dva zásadní prvky čínské kultury - Kung Fu a pandu - a onen film v Číně milovali. Když souhlasil, že o Malém princi popřemýšlí, odjel a vrátil se o půl roku později s nápadem, který nás všechny dostal,“ vypráví Soumache.

Oním nápadem bylo vytvořit kolem původního materiálu nový příběh, díky čemuž se na osud Malého prince mohl každý podívat očima Malé dívky od vedle. Tato velmi seriózní a dospělá holčička se právě přestěhovala se svou ještě serióznější a dospělejší rozvedenou matkou do domu vedle baráčku Letce. Díky jeho ilustrovaným stránkám se dozví o Malém princi, tajuplném chlapci ze vzdálené planety, čímž se jí změní náhled na celý svět.

obrazek
Jak splnit režisérův sen

Jak vzpomíná na svou cestu k filmovému Malému princi Mark Osborne? „V roce 2009 se mě můj agent zeptal, jestli tu knihu znám, protože dva francouzští producenti podle ní chtějí natočit velký animák. Knihu jsem znal velmi dobře, a proto jsem chtěl instinktivně hned odmítnout. Nevěřil jsem, že by se dala zadaptovat. Jenže pak mi došlo, že její příběh je příliš dobrý, bohatý a rezonující na to, abych řekl ne. Nemohl jsem propásnout příležitost knihu ochránit dobrým filmem.“

Osborne knížku četl až jako dospělý, i pro něj ale znamená mnoho. Dala mu ji totiž jeho budoucí žena, v době, kdy oba studovali vysokou školu a snažili se udržet vztah na dálku. „Malý princ nás dal znovu dohromady,“ přiznává režisér.

Úkol jeho příběh převést do filmu začal řešit jako hádanku. „Hlavní otázka zněla: jak vytvoříte filmový zážitek, který se vyrovná hluboce emocionálnímu zážitku při čtení knihy?“ přibližuje Osborne. „Svůj nápad vykreslit dojemný vztah mezi excentrickou starší verzí Letce a jeho novou sousedkou, včetně radikální myšlenky spojit počítačovou a fázovou animaci, jsem otestoval nejdřív u oběda s Dimitrim. Cítil jsem, že nakonec musí jít hlavně o příběh Malé dívky, která se učí, jak dát sbohem svému kamarádovi - tím vytvoříme paralelu ke knize. To se mi zdálo jako ten správný způsob, jak k tomuto delikátnímu obsahu přistoupit. Ale nečekal jsem, že mi to všechno projde.“

Jak producenti, tak Exupéryho pozůstalost byli nicméně z Osbornových myšlenek nadšení. A tak v říjnu 210 mohl režisér dát dohromady malou skupinu umělců v Los Angeles, aby společně vytvořili koncept scénáře i vizuálu. Pak se Osborne s celou rodinou přestěhoval do Paříže a začal tam pracovat na pre-produkci. S převodem jeho snu do skutečného filmu mu pomáhal tým výtvarníků mnoha specializací. Z Paříže se pak tvůrci přestěhovali do Montrealu, kde probíhala závěrečné fáze animace, produkce a osvětlování a kde francouzská produkce mohla využít daňové benefity.

„Byla to docela jiná zkušenost než režírování filmu u DreamWorks, kde využíváte všechny talenty ve studiu. Tady jsme všechny najali zvenku a vytvořili svou vlastní produkční společnost a vlastní animační postupy podle toho, co jsme potřebovali. Nebyli jsme tedy svázáni žádnými existujícími strukturami. Na druhou stranu, pokládání kolejí před rozjetým vlakem bylo docela děsivé,“ vypráví Osborne.

obrazek
Jak vytvořit nekonvenční animák

Malý princ zlákal smetánku evropské filmové animace i veterány z velkých animačních studií z Los Angeles. Bob Persichetti, který se podílel i na scénáři, pracoval pro Disneyho i pro DreamWorks. „Práce na tomto nezávislém filmu byla kreativně osvobozující. Všichni jsme tento film milovali a mohli jsme pravdivě zobrazit jeho předlohu a její poetický tón. Ve velkém studiu bychom podle mě takovou volnost neměli a duch knihy by se během výroby ztratil,“ myslí si Persichetti.

I Jason Boose, který měl na starosti supervizi počítačové animace a pracoval už na Disneyho animáku Lilo a Stich a na Autech, Ratatouille a Vzhůru do oblak od Pixaru, také věří, že menší tým mu po zkušenostech u velkých studií prospěl. „Byli jsme tak zapojeni v mnoha různých aspektech filmu. Proces práce je stejný, ale spolupracovali jsme jen s lidmi, kteří Malého prince milovali. S Markem Osbornem se pracuje skvěle, animátory režíruje jako herce,“ říká Boose.

Podle Booseho je Malý princ důkazem, že animované filmy nemusí všechny vypadat stejně. „Nemusí představovat konvenční nebo polopatickou zábavu. Můžete vytvořit animák, který je poetický a smysluplný a jehož divákům bude záležet na jeho postavách a příběhu. Doufáme, že tímto snímkem jsme ukázali, čeho všeho je animace schopná.“

Na unikátním vzhledu filmu a jeho výpravě se podílel i Osborneův spolužák Lou Romano, se zkušenostmi z pixarovek Úžasňákovi a Vzhůru do oblak. Ten připomíná, že filmaři se kromě Malého prince inspirovali i u Jacquese Tatiho a jeho klasických francouzských komedií Playtime a Můj strýček zesměšňujících svět dospělých. „Tati uměl vyprávět obrazem, takže jeho nápady jste rychle pochopili. Také jsme se dívali na spoustu skvělých starých fázově animovaných filmů. V našem animovaném světě dospělých uvidíte i vlivy moderního designu z 50. a 60. let 20. století, jehož jednoduchost a efektivita kontrastují s vrstevnatějším, rozmarnějším světem Letce,“ vypočítává Romano.

Jak hudbou probudit svou dětskou duši

Hudbu k Malému princi složil Hans Zimmer, držitel Oscara za Lvího krále a autor mnoha oceněných soundtracků k filmům Christophera Nolana i k animovaným komediím Madagaskar2, Já padouch nebo k Osborneově komedii Kung Fu Panda. Německý rodák se do Exupéryho knížky zamiloval už jako chlapec. A nápad Marka Osbornea na moderní adaptaci ho dokonce dojal k slzám. „Já jsem docela tvrdý chlap, ostatně jsem známý díky filmům jako Temný rytíř a Počátek. Ale když mi Mark vysvětlil, co zamýšlí, prostě jsem začal brečet. Byl to tak dojemný příběh, že jsem mu nemohl odolat,“ svěřil se Zimmer.

„Skladatelé nikdy nedospějí, proto jsem asi na tento film tak reagoval. Připomíná mi, že existuje jiný způsob, jak můžeme přistoupit k životu. Mark skvěle dokázal spojit svět knihy s naším moderním světem. Jeho film vás vyzve, abyste snili ve velkém a byli otevření různým možnostem, které vám život nabízí,“ myslí si oscarový hudebník.

„Hans měl geniální nápad prodchnout hudbu zřetelně francouzskou náladou a představil nám písně francouzské zpěvačky a skladatelky Camille Dalmais,“ vzpomíná Osborne. „Místo toho, abychom jen využili obvyklé pop songy, byla naše hudba vytvořená na míru. Takže i soundtrack vychází z autenticity a poetiky snímku,“ pochvaluje si Zimmer.

obrazek
Exupéryho Malý princ

Knížka se od svého prvního vydání v roce 1943 prodala ve světě ve více než 80 milionech výtiscích. Nejslavnější dílo francouzského aristokrata, spisovatele, básníka a průkopníka letectví je nejčtenější a nejpřekládanější francouzskou publikací, ve Francii ji zvolili nejlepší knihou 20. století. Přeložena byla do více než 250 jazyků a dialektů, existuje i verze v Braillově písmu.

Antoine de Saint-Exupéry působil jako úspěšný komerční pilot, po dobytí Francie nacisty v roce 1940 odjel do USA, kde i přes stres a upadající zdraví napsal své tři nejznámější knihy, včetně Malého prince inspirovaného svou leteckou havárií v saharské poušti z 30. let. Úspěchu knihy se bohužel nedočkal. V roce 1943 se zapojil do válečného dění a o rok později i se svým letadlem zmizel nad Středomořím, během průzkumné mise. O šedesát let později byly trosky jeho letadla, spolu s jeho náramkem, objeveny u pobřeží nedaleko Marseille.

První filmová adaptace Exupéryho milované knihy je určena jak jejím oddaným fanouškům, tak publiku, které se s Malým princem dosud nesetkalo. „Věřím, že náš film zaujme všechny. Nejen nadšence do animace. Milovníci knihy uvidí, že jsme respektovali její význam. Ti, co ji neznají, díky filmu pochopí, jak moc je mimořádná,“ doufá producentka Jinko Gotoh.

„Myslím, že kniha i film vás chtějí naučit, jak důležité je si užít své dětství a nedospět moc rychle. Také vám řeknou, že ti, které máte rádi, budou napořád žít ve vašem srdci. Tento film nabízí něco pro každého, ať už jste prarodič, rodič nebo dítě. Má skvělé poselství a k tomu krásně vypadá, takže si myslím, že si ho všichni užijí,“ vzkazuje čerstvě patnáctiletá Mackenzie Foy, anglický hlas Malé dívky.

Podobné filmy

Cesta do pravěku
Fantastický výlet za mamuty, ještěry a dinosaury. Proslulý český dobrodružný film Karla Ze...
zítra 12.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Rebelka
(Brave) Merida, zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor, je ...
zítra 18.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Za humny je drak
Drak Mrak vůbec není tak strašný, jak vypadá. Dokonce pro svou dobrotu okouzlil i princezn...
so. 31.10. 12.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 29. 10. 2020 Svátek má Silvie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz