fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

70%
film / komedie, USA, , 118 min., od 12 let
Marley & Me
Kinopremiéra v ČR a SK 12.3.2009, DVD od 15.6.2009 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 1.6. AMC 16.35
AMC 16.35
Ukázka
02:25Všechno bylo perfektní, dokud se neobjevil Marley...
Po krásné, zasněžené svatební noci se novomanželé John a Jenny Groganovi rozhodnou, že opustí drsné zimy Michiganu a začnou nový život na slunné Floridě. Oba získají místo jako novináři v konkurujících si lokálních novinách, koupí první dům a začnou čelit nástrahám, které s sebou přináší manželství, nová práce a ve vzduchu visící rozhodnutí, jestli by už měli založit rodinu. John se se svou nejistotou, jestli už je připravený stát se otcem, svěří kolegovi a kamarádovi Sebastianovi, který přijde s výborným řešením: John by měl Jenny pořídit štěně. "Není s tím žádná starost," říká Sebastian. "Chodíš s ním na procházku. Krmíš ho a sem tam ho necháš proběhnout." A tak přišel Marley. Groganovi si pořídili roztomilého, šestikilového labradora, který se během pár týdnů změnil v padesátikilový parní stroj, plný nezkrotitelné energie, jenž přeměnil jejich dům v místo zkázy. Roztomilé štěně vyhodili ze cvičitelské školy. Opakovaně slintá po nově natřených zdech, cupuje sedačku na kousky, převrací odpadkové koše, žere polštáře a kytky, pije vodu ze záchodu a honí pošťáka. A ukradl krocana ke Dni díkuvzdání. Ani nový, drahý řetízek nezůstal před Marleyho nekontrolovatelnou žravostí v bezpečí. Kromě katastrof, které v průběhu let Marley působí, sleduje život svých páníčků, jejich úspěchy i prohry, změnu práce, stěhování do jiného domu a ze všeho nejvíc nástrahy spojené s rozrůstající se rodinou. Není překvapením, že na závěr si John a Jenny uvědomí, že díky Marleymu - "nejhoršímu psovi na světě" - jsou z nich lepší lidé.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Veselý rodinný film, kde si každý najde to své. V hlavní roli pes a ne ledajaký. Je to pěkný prevít. Ale přes všechny lapálie a starosti se k němu sympatie přeci jen najdou a o to smutnější je konec příběhu. Krapet netradiční zakončení však poukazující na to, že pes je skutečně nejlepší přítel člověka. Máme tu rodinku, kde každý má své starosti a snaží se je nějakým způsobem řešit. Vzestupy, pády, radost i zklamání a to v celém průběhu přítomnosti psa pojmenovaného jako Marley, který do veškerého dění nějakým způsobem neustále zasahuje. Prostě obyčejnost života. A tak je snímek veselý, uhrančivý, příznačný, uspokojující. Owen Wilson a Jennifer Aniston tvoří báječný pár. Wilson výborně poukazuje na růst charakteru své postavy a Aniston na osobnost ženy coby maminky se všemi radostmi, frustracemi, výbušnosti i pochopením. Film je osvěžující svojí atmosférou vyprávějící oduševnělý krásný příběh, který hlavně pejskaře a děti pobaví a chytne za srdce.
Všechny komentáře k filmu 56+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Režisér David Frankel poprvé okusil střípky filmové slávy před více než deseti lety nepříliš výjimečnou komedií „Rapsodie v Miami“, a v tomto trendu pokračoval i (o trochu lepším) počinem „Ďábel nosí Pradu“. A do třetice všeho nejlepšího – „Marley a já“, sladkobolná komedie, která se pravděpodobně bude prodávat stejně dobře, jako knižní předloha. Čím to je? Podívejme se zblízka...    Novinář John Grogan (Owen Wilson) se nedávno oženil s publicistkou Jennifer (Jennifer Aniston), a logickým dalším krokem by tedy bylo (po přestěhování se do teplých končin) pořízení dítěte. Na radu kamaráda Sebastiana (Eric Dane) se však John rozhodně alespoň dočasně utlumit mateřské pudy své manželky elegantním řešením – pořídí jí štěně. Z roztomilého psíčka však vyroste padesátikilový energický živel, se kterým se neví rady ani hlídačka, ani cvičitelka zvířat, ani samotní páníčci. I přesto, že je Marley pravděpodobně tím „nejhorším psem na světě“ však patří do rodiny, se kterou oddaně prožívá v... Celá recenze
Tma, 5 z 10

Popis filmu Marley a já

John a Jennifer Groganovi se stěhují do jižní Kalifornie. Oba jsou reportéři, tak najdou práci v novinách. John pracuje v Sun Sentinel, kde je zaměstnaný i jeho kamarád Sebastian. Tomu se John svěří, že Jennifer začíná mluvit o dítěti, na které se on ještě necítí. Sebastian mu poradí, ať jí koupí štěně - to že ji zaměstná. John to udělá a pořídí štěně jménem Marley... Časem oba manželé poznávají, jak je výchova psa náročná, obzvlášť toho jejich. Je téměř nezvladatelný a všechno ničí. John je navíc nepříjemně zaskočený v práci. Místo práce reportéra začne vykonávat práci sloupkaře. Najednou neví, o čem má psát. Nakonec se jeho vděčným tématem stává právě Marley - a i jeho šéf je velmi spokojený... Po nějaké době s Marleym John zjistí, že v jeho životě s Jennifer opravdu něco chybí. Dítě. Proto se dohodnou a začnou se snažit, aby potomka brzy měli. Jennifer po nějaké době opravdu otěhotní, ale o dítě bohužel přijde. John a nešťastná Jennifer odjíždějí do Irska, aby si trochu odpočinuli. Po několika týdnech Jenn zjišťuje, že je opět těhotná. A narodí se jim první dítě - Patrick. Časem se stěhují kvůli bezpečnosti do dražšího domu. John začne být jako sloupkař vážně dobrý, a proto i více vydělává. A Jennifer je opět těhotná. Narodí se syn Conor, Jenn ale situaci nezvládá. John také příliš ne a velmi často se hádají. Navíc Marley jim to taky moc neulehčuje. A za nějakou dobu na svět přichází ještě dcera - Colleen...


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Stejnojmenná kniha Johna Grogana “Marley & Me” a její univerzální téma manželství, rodiny a jejich složitých cestiček oslovila milióny čtenářů a vystoupala na špičku nejprodávanějších knih. “Lidé z celého světa mi psali dopisy, jak kniha přesně zobrazuje jejich vlastní životy,” říká autor. “To ale nebylo plánované, na ten příběh jsem narazil jaksi náhodou, prostě jsme ho žili. Samozřejmě ale většina lidí se zamilovává, žení a vdává a zakládají rodiny. A o tom Marley a já je.”

Ačkoliv kniha i film mají v názvu jméno psa, příběh je víc než jen vyprávění a čtyřnohém uličníkovi. “Není to psí příběh,” říká Grogan. “Když jsem to psal, neměl jsem v hlavě knížku o psovi a nemám to tak ani dnes. Pro mne je to komedie o vznikající a rostoucí rodině, kde pes je něco jako katalyzátor.”

Režisér David Frankel má stejný pohled na věc. “Je to příběh o radostech a strastech, které s sebou nese mládí, zamilovanost a čerstvé manželství. Je to o snech, které rodiče obětují pro radost svých dětí a složitosti balancování kariéry a rodiny. “

“Hlavně ale,” dodává Frankel, režisér trháku Ďábel nosí Pradu, “to je příběh o životě, o horské dráze, kterou absolvujeme všichni.”

“Marley a já je o manželství a hledání rovnováhy mezi prací a rodinou,” říká Jennifer Aniston, která představuje Jenny Grogan. “Je to o všem, co ovlivňuje všechny lidi žijících ve vztazích. Lidé si ze začátku budou myslet, že je to příběh o rozpustilém psovi, to samozřejmě je, ale je to mnohem víc. Něco Groganovi a Marleyho spojuje univerzálním pojítkem.”

“Je o cestě, na kterou se Marley vydá se svými pány,” dodává Owen Wilson, jenž hraje Johna Grogana. “Marley jim připomíná, že život nejsou jen starosti, ale hlavně velká zábava.”

Ačkoliv Marley a já není “psím příběhem”, hafan z názvu rozhodně hraje důležitou úlohu. Režisér Frankel zdůrazňuje, že “nám film říká, jak je důležitá psí perspektiva. A obzvláště pro Groganovi. Psi jsou úžasní, protože nepřemýšlí o minulosti ani budoucnosti, užívají si jen radost z přítomnosti. A na to lidé bohužel často zapomínají.”

Marley Groganovy naučí mnoha věcem. Začne dokonce předtím, než se vůbec objeví u nich doma. Nejprve John plánuje pořízení štěněte jako možnou cestu oddálit vstup do světa rodičů. Není si jistý, jestli je na otcovskou roli dostatečně připraven a když vidí, kolik má jeho svobodný kamarád Sebastian pracovních i společenských příležitostí, bojí se, že s dalšími zodpovědnostmi a povinnostmi o ně přijde.

<>Obrázek nenalezen<> “Sebastianův život vypadá jako ideální život nezadaného muže,” říká Eric Dane, kterého známe jako okouzlující doktora Marka Sloana z televizního seriálu Chirurgové. “Sebastian Johna vždycky rád vyslechne a dá mu dobrou radu - pokud zrovna není vyrušen okolo procházející krásnou ženou.”

Owen Wilson dodává, “Když jdou ale všichni večer domů, Sebastian odchází sám do prázdného bytu. Když si tohle John uvědomí, utvrdí se, že oženit se bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké udělal. Že nic nenahradí lásku k rodině.”

John a Sebastian pracují pro noviny South Florida Sun-Sentinel, kam John přispívá svými sloupky o Marleyho “dobrodružstvích”. Šéfredaktora Arnieho Kleina hraje oscarový herec Alan Arkin. Jeho vztah s Johnem je plný respektu a porozumění. John, v srdci reportér, se na Arnieho rozkaz a proti své vůli stane sloupkařem. Proto musí Arnie, milého, i když trochu zmateného Johna, neustále ujišťovat, že sloupky jsou pro něj to pravé.

Jedním z Marleyho nepovedených kousků je neúspěšný pokus stát se členem školy pro výcvik psů. John a Jenny jsou ostrou a přísnou instruktorkou paní Kornblut ujištěni, že se ještě nikdy nestalo, aby nějaký pes neabsolvoval její výcvik úspěšně. Ale když se objeví Marley, i paní Kornblut si uvědomí, že všechno je jednou poprvé. Ještě nikdy se nikdo (dvou či čtyřnohý) nevzepřel trenérčiným přísným metodám. Dokud se výcvikovým areálem jako uragán neprohnal Marley. “Je velmi neoblomná,” říká Kathleen Turner o své postavě. “Trvá na tom, že neexistují špatní psi, jen jejich špatní majitelé. A to dává Groganovým během první lekce pořádně najevo.”

Ve chvíli, kdy ale Marley ukáže své nevycvičitelné způsoby v plné parádě, je i se svými páníčky požádán, aby okamžitě, jednou provždy, opustili její výcvikovou školu.

David Frankel na závěr dodává, že cítil mezi příběhem a svým životem podobnost. “Moje rodina je plná “psích” lidí,” říká. “Máme čtyři úžasné hafany, díky kterým je u nás pořád hodně zábavy.”

Nejsilnější autobiografické spojení režisér našel ve scéně, kdy Marley sežere drahý řetízek pro Jenny a John potom na zahradě prohlíží Marleyho výkaly a říká si ´takhle jsem si svůj život nepředstavoval´. To samé si několikrát v podobných situací říkal na zahradě i režisér Frankel.

<>Obrázek nenalezen<> W.C. Fields se proslavil větou: “Nikdy nepracuj se zvířaty nebo dětmi.” Při natáčení Marleyho a já by se Fields pravděpodobně cítil hodně mizerně. Ale filmový štáb byl spokojený. “Měli jsme tam mimina, štěňátka, děti, dospělé psy, staré psy, velké děti… a všichni jsme byli nadšeni,” říká Jennifer Aniston.

Produkce pracovala s 22 psy, kteří představovali Marleyho během třinácti let jeho filmového života. 11 ze psů byla štěňata, která se na scéně objevovala postupně během týdnů, jak pokračovalo natáčení, a psíci odrůstali. Další Marleyové byli staří v rozmezí 6 měsíců až 14 let. Přibližně 65% filmu je natočeno v době, kdy Marleymu je mezi 1 až 6 roky.

Psy měl na place na starosti psí trenér Mark Forbes, sám ale říká, že je nijak netrénoval. Scénář předepisoval skutečný život skutečné rodiny se skutečným psem.

David Frankel vyžadoval, aby psi zůstali psy. Vědom si toho, že jejich nepředvídatelné chování může být nejzajímavější mimo klapku, natáčel je i na zkouškách a o přestávkách. Hlavní Marley, pes jménem Clyde, byl předvídatelně nepředvídatelný - stejně jako jeho filmové alter-ego, proto se režisér rozhodl, že s tímto psem se nebude zkoušet vůbec. “To je pes vycvičený k neposlouchání,” říká režisér, “bylo zajímavé ho pozorovat při práci. Pokaždé, když jsme ho natáčeli, přidal do záběru něco nečekaně zábavného a živelného.”

Příběh se - stejně jako kniha a stejně jako život rodiny spisovatele Johna Grogana - odehrává na jižní Floridě a v Pensylvánii. V těchto dvou státech také probíhalo natáčení.

Jak se rodina Groganových rozrůstala, byli nuceni se stěhovat do větších domů. Nakonec se usadili na farmě blízko Birmingham Township. Dům svojí útulností a teplem vyjadřuje, jak během příběhu manželé a celá rodina dospěla. Skuteční manželé Groganovi byli domem tak nadšeni, že si koupili téměř identický dům. Zde paralela mezi filmovými a skutečnými Groganovými nekončí. Ti skuteční se ve filmu objevili jako účastníci psího výcviku. “Bylo to vtipný moment vidět Jennifer a Owena, jak nás hrají. Takové malé připomenutí, že se ten film opravdu natáčí,” říká John Grogan. “Že je to skutečně film o mně a Jenny.”

Podobné filmy

Spiklenci
(Associate) Whoopi Goldberg si otevřela firmu s neexistujícím společníkem a dokázala, že j...
dnes 10.55
Nova Cinema
Velký den slečny Pettigrewové
(Miss Pettigrew Lives for a Day) Slečna Pettigrewová nastoupí u známé a bohaté zpěvačky De...
dnes 13.10
Nova Cinema
10 pravidel jak sbalit holku
Nadaný, ale nesmělý Matouš Ruml žije se svými kamarády v pronajatém bytě a jeho největší l...
dnes 15.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 30. 5. 2024 Svátek má Ferdinand
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz