fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75%
film / válečný, drama, historický, Itálie/Francie, , 110 min., od 15 let
Rappresaglia
DVD od 1.3.2007 Vapet

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:22Richard Burton jako velitel gestapa a Marcello Mastroianni coby odbojářský kněz v rekonstrukci jedné z nejkrutějších epizod italské historie.
Velitel gestapa v Římě Herbert Kappler varuje generála Kurta Maelzera před povolením pochodu německých oddílů SS, z obavy před partyzánským útokem. Jak se ukáže, jeho obavy jsou oprávněné, k útoku skutečně dojde. Z Německa přichází rozkaz k jednomu z nejhorších aktů pomsty, masakru v Římě.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Snímek vypovídá skutečnou událost, která se stala v Itálii v době 2. světové války a vypovídá o pomstě nacistů na civilních obyvatelích za útok partyzánů na pochodující jednotku SS v ulicích Říma. Stejně jako má Česko Lidice, tak Itálie má pro změnu Ardeatinské jeskyně, které se stali místem rozsáhlých poprav. Jako obvykle je těžké říci jak se tvůrci drželi historie, ale natočeno je to vcelku zajímavě. Příběh sleduje celé počínání německé strany po celý případ. Začne to varováním, které nebylo vyslyšeno, samotným útokem a pak už jen nelehké přípravy msty až po samotný akt. Takže je na celém dějství zohledněna hlavně jednání nacistických velitelů. A tak vzniklo válečné drama, které má po historické stránce vcelku přijatelnou hodnotu.    P.S. Pro zajímavost: V roce 2013 přímo v Římě zemřel ve věku sto let nacistický válečný zločinec Erich Priebke, který žil v domácím vězení právě za tento masakr.
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Masakr v Římě

Nejznámějším válečným zločinem nacistického Německa v Itálii se stal masakr v Ardeatinských jeskyních z 24. března 1944, při kterém přišlo o život 335 lidí. Jednalo se o odvetu za pumový útok na jednotky SS v Římě. Za atentátem stála skupina mladých levicových intelektuálů pod vedením partyzána Maria Fiorentiniho. Ti si vyčíhali moment, kdy budou ztichlým Římem triumfálně pochodovat jednotky SS, a odpálili bombu zhotovenou ze železného šrotu a 12 kilogramů výbušniny. Po výbuchu bomby pak ještě útočili ručními granáty. Němci zuřili. Nejvyšší velení v Berlíně nařídilo drsnou odvetu: za smrt každého z 33 německých vojáků musí zemřít 10 italských rukojmí. Film George Pana Cosmatose se soustředěně věnuje dění několik dní před a několik dní po útoku, přičemž vrcholí právě zmíněným masakrem. Jako osu filmu zvolil zvláštní vztah dvou mužů: rozporuplného gestapáka Kapplera, který musí masakr proti své vůli zrealizovat, a kněze Antonelliho fandícího i aktivně pomáhajícího odbojářům, v podání Marcella Mastroianniho. Oba muže ve filmu spojuje vysoká inteligence, láska k umění a silné mravní povědomí, které však každého ze dvojice vede diametrálně odlišnou cestou. Herbert Kappler byl za organizaci Ardeatinského masakru v roce 1947 odsouzen na doživotí. O třicet let později, když byl v terminálním stádiu rakoviny hospitalizován ve vězeňské nemocnici a vážil méně než 50 kg, ho vynesla z nemocnice jeho žena, zdravotní sestra, při jedné z návštěv ve velkém kufru. Společně se jim podařilo dostat do Západního Německa, které poté odmítlo žádost Itálie o jeho vydání. Kappler zemřel šest měsíců po útěku v dolnosaském Soltau, bylo mu 70 let. Krev nevinných ulpěla i na rukou jeho spolupracovníka Ericha Priebkeho, který však v poválečném zúčtování s aktéry zvěrstev nacistického režimu nefiguroval. Jeden ze strůjců masakru 335 civilistů naopak strávil dalších téměř 50 let coby blahobytný hoteliér v Argentině. Spravedlnost ale bývalého kapitána SS nakonec dohnala, v březnu 1998 odsoudil římský odvolací soud Priebkeho na doživotí. Zemřel v roce 2013 ve věku 100 let.


Podobné filmy

Oheň
(Backdraft) Dva bratři, Kurt Russel a William Baldwin, chicagští hasiči, jsou ve službě ve...
dnes 08.00
Nova Cinema
Zelená míle
(The Green Mile) Černošský vězeň čeká na popravu elektrickým křeslem za vraždu. Když ale d...
dnes 20.00
Nova Cinema
Válečník
(The War Lord) Dokud ji nepoznal, byl štít jeho jediným ložem a meč jedinou milenkou. Amer...
dnes 21.45
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 2. 10. 2023 Svátek má Oliver a Olívie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz