fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

61% 196 hlasů
film / komedie, krimi, Česká republika, , 95 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 4.12.2003, DVD od 8.8.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2003, Český Lev, Kamera, Vladimír Smutný
2003, Český Lev, Výtvarný počin, Jan Vlasák


Ukázka
01:57Ostře nabitá parodie.
Soukromý detektiv Philip Marlowe (Tomáš Hanák) zrovna nemá do čeho píchnout a svou nudu dává ostentativně najevo. Z letargie ho vytrhne až příchod Charlieho Browna (Pavel Liška), který shání svého bratra. Marlowe z nudy případ vezme a začne zjišťovat, kam se Nigel Smith, jak si zmizelý bratr nechal říkat, mohl podít. Pátrání ho zavede na stopu herečky Velmy (Vilma Cibulková), Nigelovy přítelkyně. Velma se ho v soukromí pokusí svést, ale k případu mu nechce nic říct. Marlowe musí nezdar zapít ve svém oblíbeném lokále. Do něj ale vtrhnou gangsteři, Marlowea omráčí a unesou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nemohl jsem uvěřit vlastním očím, jak moc je to cíleně debilní a stupidní, až je to vlastně geniální a zábavný. Václav Marhoul, ačkoli ho ve všech filmech, kde se objeví nesnášim, připravil velmi neotřelý, zábavný, český(!) film s překvapivě skvělým obsazením, určený sice pro užší, zato však přesně cílené publikum. Jednotlivé vtipy jsou buď velice povrchní, zakládající se na slovíčkaření, nebo zkrátka tupé, mě to však sedlo dokonale a párkrát jsem se nahlas smál. Nechci s nepřeberného obsazení vyzdvihovat pouze Tomáše Hanáka, ten však má snad jako jediný hlavní roli a ostatní zaujmou v epizodních rolích či cameech, která však leckdy stojí za to...70%
Všechny komentáře k filmu 41+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Ryamond Chandler, filmy noir a divadlo Sklep. To je natolik silná kombinace, že společné dílo snad ani nemohlo dopadnout dobře. Mazaný Filip je poctou nejen tvrdé detektivní škole představované Philipem Marlowem, ale i několika stovkám dalších filmů, což se při vší úctě jeví jako příliš velký oříšek pro jeden biják. Na scéně divadla tato kombinace funguje, diváci reagují a skvěle se baví, bohužel ve filmu je vše trochu nepřehledné, skryté a jakoby ploché. Na 140 herců je další úctyhodné číslo, jenže žádný z nich vlastně neměl prostor svou postavu alespoň trochu plasticky podat, a tak musíme brát cíl režiséra Václava Marhoula především pobavit diváky jako trochu promarněnou naději. Určitě se mu to ve spoustě případů povedlo, ale když už si tento film doslova vydupal ze země, možná měl být trochu skromnější. Mazaný Filip je hezký film, s krásnými kulisami, několika vtipnými místy, ale jinak působí pomalu a staticky, což je u divadla Sklep opravdu nepříjemná novinka. Uff, tak takhle recen... Celá recenze
Archinek, 7 z 10

Popis filmu Mazaný Filip

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a "chandlerovsky" typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci.


Václav Marhoul
Mazaný Filip je projektem, který jsem připravoval bezmála šest dlouhých let. Toto období bylo naplněno dvěma základními činnostmi. Za prvé postupným přepisováním původního divadelního scénáře, až se nakonec ona poslední devátá verze stala řekněme " tou správnou a točitelnou". Za druhé prodíráním se oním klasický "peklem", které zná každý český filmař - tedy sháněním potřebných financí. Nakonec se zdařilo a doufám, že se diváci nad touto filmovou parodií, která má tu nejupřímnější ambici navázat na klasické české parodie typu "Limonádový Joe" nebo "Čtyři vraždy stačí drahoušku", pobaví.

Vladimír Smutný
Příjemná práce na inteligentní zábavě, ale nejzajímavější pro mne rozhodně bylo, že se naprosto celý film točil v ateliéru. Kdysi jsem byl proti takovému postupu, ale nyní jsem si ho rád vyzkoušel. Na jedné straně bylo natáčení náročné a namáhavé, na druhou stranu jsme ale mohli celý film výrazně stylizovat.

Jan Vlasák
Pracovat na Mazaném Filipovi byla nabídka, která se neodmítá. Poprvé jsem totiž měl možnost postavit celý film v ateliéru, což je již v současnosti naprosto výjimečná záležitost. Mohli jsme si vyhrát s každým detailem a film tak výrazně stylizovat.

Miloš Kohout
Myslím si, že to bude příjemný film, na který lidé čekají. Podle mne bude divácky úspěšný. Obsahuje totiž jiný způsob komunikace a hlavně humor.
Natočit Mazaného Filipa byl dobrý nápad. I proto jsem přijal nabídku na filmu spolupracovat. A také proto, že rád pracuji s kamarády a lidmi jako je například Vladimír Smutný. Taková práce mě totiž baví.

Milan Kymlička
Byla to od Václava Marhoula nečekaně příjemná nabídka. Dokonce to vnímám i jako poctu a přiznám se, že i výzvu. Údělat dobrou komedii, aby se z ní nestala groteska, je totiž jedná z nejtěžších věcí. A to i pro hudebního skladatele. Mazaný Filip má ale velmi lákavý námět, takže by se na práci velmi těším.

Jaroslava Procházková
Jednoduše řečeno to byla velmi hezká práce. Třicátá léta byla totiž elegantní doba, takže mne práce na kostýmech bavila. Pro mužské role jsme je většinou vybírali na Barrandově, což mi dalo možnost si prohlédnout řadu nádherných originálů z tehdejší doby. A hlavně je pak připravovat pro mnoho krásných a zajímavých mužů. Naopak kostýmy pro Vilmu Cibulkovou jsme navrhovali a šili na míru, nově ze současných materiálů. Vždy tak, aby odpovídali nejen době, ale přímo i konkrétní situaci ve filmu.

Luděk Hudec
Václava Marhoula znám již asi od patnácti let, takže jsem neměl možnost mu spolupráci odmítnout. Prostě jsem mu to dlužil z dob, kdy mi on pomáhal s mými filmy. Znal jsem již staré verze scénářů a snažil jsem se mu do nich zasahovat. A myslím, že se mi to povedlo!
Z pohledu pracovního jsme zvolili v Čechách neobvyklý postup - stříhal se již během natáčení a bez režiséra, což si Václav dovolil právě asi díky tomu, že se známe takovou spoustu let. Proto již máme v tuto chvíli sestříhanou hrubou verzi a musím říci, že mne práce na Mazaném Filipovi hrozně bavila. Není to totiž prvoplánovitá zábava, má v sobě i kus detektivky a myslím, že tenhle film hned tak nezestárne. Navíc je to i krásná filmařina, na každém záběru je vidět skvělá práce celého štábu. Když Václav viděl hrubou verzi filmu v celku, tak byl sám překvapený, jak hezkou věc natočil.

Tomáš Hanák
Po těch pěti letech jsem už ani nedoufal, že se vůbec někdy začne točit - ale Marhoul je právem členem skupiny Tvrdohlaví! A pokud byl někdo z herců či štábu první natáčecí den trochu skeptický, druhý den už se infikoval Václavovou energií a jeho naprosto jasnou představou o filmu. A každý epizodista si svůj "štěk" náležitě vychutnal. A kameraman, Vladimír Smutný, se za svítání jezdil dívat do laboratoří na denní práce. A štáb pracoval naplno i tehdy, kdy už vyčerpáním z dlouhých směn a rozpáleného atelieru - 56°C! - lezl po čtyřech. Opravdu - od Vorlovy Pražské 5 jsem nic takového nezažil.
Škoda, že všechny role nemohl hrát Václav Marhoul sám - včetně ženských, dětských, ale třeba i roli vycpané bizoní hlavy. Dokonale předváděl jednotlivé akce, dikci, stah lícního svalu, kul oka, pohyb malíku. Nám, hercům, pak nezbylo, než pod jeho citlivou režisérskou taktovkou nechat naplno rozeznít křehké nástroje našeho dramatického umění ...

Vilma Cibulková
Václav Marhoul určitě rád uslyší, že to bylo nejpříjemnější natáčení jaké jsem zažila. Naprosto také souhlasím s tvrzením, že by bylo nejlepší, kdyby všechny role hrál přímo Václav Marhoul. Při předvádění byl tak skvělý, že jsem měla strach, abychom mu to pak nezkazili. Bylo úžasné sledovat s jakou láskou a potěšením se natáčení věnoval. Scénář byl navíc plný sarkastického humoru a parodie, což je mi blízké. Byla to zkrátka radost. I proto se moc těším na výsledek.

Oldřich Kaiser
Natáčení filmu Mazaný Filip? No, bylo to blízko, pod střechou a kouřil jsem při něm neustále doutníky. A taky mě to bavilo. Co víc jsem si mohl přát.

Jiří Macháček
Jestli jste někdy měli sen, když Vám bylo 13 let, že budete točit film a hrát postavu, která vstoupí s partou chlapů v borzalinech do baru a ten bar pořádně vystřílí, odhodí nedokouřenou cigaretu a jde dál a jestli se Vám tento sen splnil, tak jste pravděpodobně natáčeli s Václavem Marhoulem jeho film Mazaný Filip. A já mám to štěstí, že patřím mezi Vás.

Milan Šteindler
V tomto filmu jsem hrál postavu ředitele psychiatrické kliniky. Osobně se domnívám, že během takto náročného natáčení je přítomnost psychiatra nezbytná, a proto doufám, že jsem byl pro filmový štáb i samotný úspěch filmu přínosem.

Podobné filmy

Puberťačka
(Wild Child) Rozmazlená a nevychovaná puberťačka Emma Roberts si užívá života v neskutečné...
dnes 05.55
Nova Cinema
Určitě, možná
(Definitely, Maybe) Když se Will rozhodne vyprávět své dceři příběh, jak potkal její matku...
dnes 08.20
Nova Cinema
Zátah
(Dragnet) Dan Aykroyd a Tom Hanks mají za úkol vyřešit případ podivných loupeží, které spo...
dnes 13.45
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz