fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

69% 288 hlasů
film / drama, válečný, Francie, , 111 min., od 15 let
L' Ennemi intime
Kinopremiéra v ČR 22.11.2007 v SK 31.1.2008, DVD od 2.4.2008 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:03Nemáme horšího nepřítele než sami sebe.
Film Mezi nepřáteli nám odhaluje skutečný příběh někdejší francouzské koloniální války. "Jsem si jist, že film bude mít význam i pro jiné země, než je Francie, protože ho lze srovnat s dnešní situací v Iráku." režisér Florent Emilio Siri. Mladý nadporučík plný ideálů velí základně v Alžírsku, zemi bojující za osvobození se od Francie. Zde se spřátelí s veteránem bez iluzí a místním mladíkem náležícím k jejich četě. Válka a její zvěrstva však brzy podrobí jeho morální hodnoty velmi těžké zkoušce. Film Mezi nepřáteli je založen na historických faktech a předkládá dobový pohled na válku. Odkrývá přeměnu vojáků v týrané vězně a spojenců v nepřátele.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Vkusně natočený snímek o hrůzách partyzánské války z pohledu francouzských vojsk v Alžírsku. Francouzští tvůrci tímto dokázali, že i v Evropě se dá natočit slušný válečný film. Tématem jsou události z 50. let minulého století, kdy Francouzi bojovali o území Alžírska, které bylo v té době francouzskou kolonií. Osvobozenecké frontě se to samozřejmě nelíbilo a tak se Francouzům tvrdě postavili. Už od prvního okamžiku je poznat rozdílnost ztvárnění. Zajímavé kamerové záběry za použití nezvyklých filtrů, či poněkud neobvyklá hudba. Hrdinské činy tu samozřejmě chybět nemohou, takže na skutečné reálnosti dějství se tu uvažovat zase moc nedá. Jako biják je však toto filmové dílo přijatelné. A konečně je možnost zase sledovat na bojišti někoho jiného, než neustále americkou armádu. Pro fanoušky válečných filmů je to dobrá volba.
Všechny komentáře k filmu 8+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Mezi nepřáteli

Děj snímku se odehrává na severu Alžírska v roce 1959, kdy francouzská vláda psala poslední krvavé kapitoly své koloniální politiky. Do odlehlého tábora přichází nový důstojník, mladý poručík s hlavou plnou ideálů, přesvědčený o tom, že jeho země jedná v nejlepším zájmu a v souladu se všemi mezinárodními dohodami. Na vlastní oči poznává krutost, s jakou obě strany válku vedou. Protesty proti chování francouzských vojáků nevedou nikam, neboť velení jednání mužstva zcela podporuje. Poručík se pod vlivem událostí začíná měnit. Jeho zhnusení se postupně mění v otupělost a už se ani nesnaží drsným praktikám vojáků zabránit. Posledním šokem je pro něj dovolená ve Francii, kdy v kině uvidí žurnál zabývající se nepokoji v Alžíru. Francouzská armáda je lidem prezentována jako dobročinná organizace, která pomáhá místním zemědělcům a ještě jim zabezpečuje ochranu. Po svém návratu do Alžíru si poručík uvědomuje, že má jenom dvě možnosti. Buď se přizpůsobit, nebo zemřít...


O filmu

obrazek
O natáčení

„Před pár lety jsem se setkal se scenáristou Patrickem Rotmanem a u oběda jsme probírali naše budoucí projekty. Při této příležitosti jsem se mu svěřil, jak moc bych chtěl natočit film o válce v Alžírsku. I přesto, že jsem k tomuto tématu neměl žádné osobní vazby, tak mě tato část naší historie vždy fascinovala. Patrick při mém povídání se zájmem naslouchal a poté se mi svěřil, že ho tento motiv také velmi zajímá. A to jsem ani nevěděl, že na toto téma spolurežíroval dokument The Undeclared War“ říká hlavní protagonista filmu Benoît Magimel.

Scenárista Patrick Rotman říká: „Dělal jsem právě na dokumentu o Alžírské válce, když mě Benoît oslovil. Ukázal jsem mu natočený materiál a to ho k natočení filmu nahlodalo ještě víc.“

Benoît Magimel: „Rychle jsem vše ukázal režisérovi Florentu Siriovi a to nejen proto, že jsme přátelé, ale především díky tomu, že ho považuji za jednoho z nejlepších režisérů a jeho citlivý přístup měl dodat snímku ten pravý náboj. Kromě toho chtěl Florent vždy natočit snímek o Alžírské válce a tak jsem nelenil a domluvil schůzku s ním a Patrickem.

Režisér Florent Siri: „Vždy jsem chtěl natočit film o této dekolonizační válce, něco epického, ale zároveň intimního. Jsme s Benoîtem stejná generace, kterou zasáhly filmy o válce ve Vietnamu jako Apokalypsa, Četa nebo Lovec jelenů a vždy jsem se sám sebe ptal, proč Francouzi nenatočili podobný film o Alžírské válce. Bohužel jsme ale s filmem nemohli začít dřív. Mezitím jsem dostal zakázku v USA. Americká zkušenost mi ale vzhledem k tomuto filmu nakonec velmi pomohla, jelikož mi umožnila vrátit se k tématu v mnohem silnější pozici než jsem měl před odjezdem do Ameriky. Za tu dlouhou dobu, co jsme o projektu uvažovali, se ale Benoît Magimel vypracoval, jeho reputace nabyla na síle a Patrickův dokument byl uveden v televizi s velmi uspokojivými výsledky 9 milionů diváků. I díky tomu se s námi spojili silní partneři a celý projekt podpořili.“

Francois Kraus, producent snímku, k tomu říká: „Byl to Dominique Besnehard, kdo nám dal přečíst Patrickův scénář a musím říct, že jsme jím byli uneseni. Šlo totiž o scénář, který měl být určitě natočen, prostě šlo o věc, která se měla udělat. V době, kdy jsme začali o filmu uvažovat, jsme ale nevěděli, jestli bude Florent Siri dostupný, protože v té době pracoval na svém americkém filmu, ale říkali jsme si, že určitě chceme, aby tento film režíroval právě on.“

obrazek
Další z producentů Denise Pineau-Valencienne dodává: „Chtěli jsme prostě natočit epický válečný film o jednom z milníků naší historie. A nejen to, chtěli jsme diváky vtáhnout do samého středu jednoho z našich nejbolestnějších válečných konfliktů. Naším záměrem bylo trochu pozměnit náhled na klasický válečný film a otevřít dialog na téma Alžírské války.“

„V podstatě téma filmu zachycuje individuální konfrontaci s hrůzami války v konkrétním kontextu, ale jde zároveň i o téma, které má obecný charakter a dá se použít na kterýkoliv jiný obdobný konflikt ze současnosti. Chtěl jsem zachytit násilí francouzské armády se všemi aspekty této války tak, aby se diváci snažili celý problém pojmout komplexně a vyhnout se tak jendoduchým soudům o dobru a zlu, jelikož nikdy není nic tak černobílé, jak se může na první pohled zdát“ sděluje scenárista Patrick Rotman.

Benoît Magimel (rozhovor)
obrazek
Stál jste za samotným projektem a nepůsobil jste tentokrát pouze v roli herce. Proč?

Je to poprvé, co jsem inicioval nějaký konkrétní projekt. S Florentem jsem již pracoval na dvou filmech a byli jsme zvyklí pracovat společně na scénáři. Práce za oboustranné důvěry je velmi odměňující a vzrušující, je to potěšení pro herce, protože čekat pouze na příkazy může být někdy dost frustrující. Můj děda bojoval v této válce, ale nikdo se mnou o tom doma nemluvil, a proto pro mě měla celá tato záležitost nádech tajemna. Zároveň mi vadilo i to, že se s touto válkou naše společnost nedokázala nijak vypořádat. Ani ve škole nám o Alžírské válce mnoho neřekli a to samozřejmě vyvolává ještě větší zájem. Proč se tedy snažíme tak moc zapomenout? Britové i Američané hovoří o svých válkách o hodně snadněji než Francouzi a dělají správně. Jestliže chceme být sami se sebou vyrovnáni, pak musíme jít s kůží na trh a akceptovat, co jsme udělali. A nemusí jít pouze o lichotivé věci.

Jaká byla vaše osobní motivace?

Nejsem aktivista, ale jsou prostě témata, která jsou rušivým elementem, a o kterých by se mělo hovořit a Alžírská válka mezi tato témata rozhodně patří.

Jak jste objevoval konkrétní historické momenty?

Dokument scenáristy Patricka Rotmana nám dal dobrý základ. Podle mě šlo o jeden z nejsilnějších filmů, jaký jsem do té doby viděl. Takové dokumenty vám pomohou uvědomit si, jak takováto válka ovlivnila životy normálních lidí. I když je samozřejmě velmi těžké rozumět něčemu, co jste sami nezažili, ale filmy jako tento vám mohou posloužit alespoň jako inspirace.

Můžete nám říci něco o vaší postavě poručíka Terriena?

Poručík Terrien je opravdu velký idealista. Myslí si, že musí jednat s partyzány z FLN a posílit postavení muslimů v Alžírsku v rovnováze k populaci. Jedním aspektem, který vám pomůže poznat Terriena, je právě jeho vztah se seržantem Dougnacem. Je mezi nimi jakýsi respekt, který je spojuje. Miluji momenty, kdy se navzájem prohlíží jako dva kovbojové jdoucí do souboje. Dougnac oceňuje Terrienovo mládí, jeho naivitu i velká prohlášení, která se hodně podobají jeho vlastním názorům pronášeným před lety. Ale v podstatě nesouhlasí s jeho humanizmem, který podle něj nepatří na bitevní pole. Obrovská propast mezi Terrienovými ideály a jeho zkušenostmi z Alžírska Dougnacem zmítá a brzo je přesvědčen o tom, že Terrien do Alžírské války nepatří. Samozřejmě i Terrienovi hrůzná realita otvírá oči a po-chopí, že nic není černé nebo bílé a že na vše se musí nahlížet v souvislostech. Doufá, že se mu podaří některé věci změnit, ale ve skutečnosti je to válka, která mění jeho samého tak dramaticky, že ztrácí kontakt sám se sebou. Jeho zkušenosti se podobají lidskému peklu a jeho morální hodnoty jdou v boji stranou, aby na povrch mohla vyplavat bojovná stránka jeho charakteru, o které neměl do této chvíle ani tušení.

obrazek
Jak jste na své postavě pracoval?

Dostat se do příběhu a role nebylo zase až tak komplikované. Scénář byl brilantní a postavy byly velmi dobře rozepsány. A když natáčíte v extrémních podmínkách v horách, tak se vám je prostě nezdá tak těžké zahrát. Na place bylo několik mladších herců, které celé prostředí tak motivovalo, že se jim často podařilo natočit scénu na první záběr. Slunce, prach a prostředí na nás všechny mělo opravdu úžasný vliv. Na druhé straně bylo hraní situací, které nemají žádnou spojitost s každodenním životem, poměrně složité, protože nemůžete stavět na vlastních zkušenostech. Museli jsme se naučit plno nových věcí, abychom dokázali postavy věrohodně vystihnout, ale i tak pro nás byl velmi důležitý pohled zvenčí.

Vyvolala ve vás postava poručíka Terriena nějaká morální dilemata?

V mnoha ohledech jsem se s jeho postavou dokázal sžít, jelikož jeho povaha je blízká té mé. Nikdy jsem ale nebyl v podobné situaci, která by tak drasticky vystavila všechny mé morální hodnoty náročnému testu. Málokdo může čestně prohlásit, že ví, co by na Terrienově míste udělal on sám. Jeho zkušenosti reflektují lidské slabosti, ale i v našem filmu jsou hrdinové, i když jich je pomálu.

Jak probíhalo natáčení?

Velmi uspokojivě a to i přesto, že šlo o jedno z nejtěžších, které jsem kdy zažil a každodenní stres byl samozřejmostí. Bitevní scény byly opravdu velmi náročné nejen pro herce.Speciální efekty vyžadovaly až neskutečnou přesnost. Natáčení v místech jako je Maroko je učitě dobrou zkušeností, která v nás zanechala plno vzpomínek.

Naplnil tento film vaše očekávání?

Chtěl jsem ukázat emoce a doufám, že se nám to podařilo. Každá z postav mě svým způsobem ovlivnila i přes plno negativních věcí, které ve filmu dělaly. Myslím, že se nám podařilo zachytit realitu tehdejšího konfliktu a ukázat Alžírskou válku takovou, jaká opravdu byla. Asi se najde málokdo, koho sledování tohoto filmu nějakým způsobem nezasáhne.

Albert Dupontel (rozhovor)
obrazek
Jak jste se k filmu Mezi nepřáteli dostal?

Režisér Florent mě kontaktoval v momentě, kdy jsem stříhal svůj předchozí film. Přinesl mi scénář a řekl, co by po mě chtěl a odešel. Jeho přímost a jednoduchost mě oslovila již tenkrát.

Co vás přesvědčilo přijmout roli seržanta Dougnaca?

Líbil se mi scénář, ale nelíbila se mi postava seržanta Dougnaca tak, jak byla napsána v původní verzi, a proto jsem se rozhodl nabídku původně nepřijmout. Florent Siri byl překvapen, že jsem scénář tak rychle přečetl a byl zklamán mým odmítnutím. Zároveň mi ale nabídl, že prostě postavu seržanta Dougnaca přepíše. Jeho návrh mě opravdu překvapil, a proto jsem se rozhodl o jeho nabídce ještě dále uvažovat. Režisér při přepisování seržantovy postavy zakomponoval většinu mých připomínek a pak pro mě bylo velmi těžké roli domítnout, protože byla v podstatě napsána tak, jak jsem ji chtěl. Tento Florentův přístup je v našem filmovém světě opravdu jedinečný a hodně mi napověděl o tom, jakým je Florent excelentním režisérem.

Jak byste shrnul obsah celého filmu?

Příběh plný pomsty, násilí a zoufalství odehrávající se v určitém časovém pásmu naší historie. A to vše doplněno vynikajícími lyrickými záběry.

Jak byste představil postavu seržanta Dougnaca?

Rozpolcený hrdina. Přišel s velkými ideály, o které ale pod tíhou tvrdé reality přišel. Jeho zhnusení mu umožňuje žít jedinou organizací, kterou zná a tou je armáda. Nesplnění příkazů a dezerce se u něj rovná sebevraždě.

Přemýšlel jste o tom, jak byste se na jeho místě zachoval asi vy sám?

Je těžké si představit sám sebe jako profesionálního vojáka. Dezerci si ale představit dokážu. Bylo těžké zahrát vojáka s jeho postoji a motivy, kterým já jako nevoják nebudu nikdy pořádně rozumět.

Jak probíhalo natáčení?

Bylo to hodně fyzicky náročné natáčení. Jelikož jsem těsně předtím dokončil svůj předchozí film, tak jsem na natáčení dorazil téměř fyzicky vyčerpán a to mě čekalo ještě něco horšího. Když řeknu, že jsem na natáčení dorazil na kolenou a odcházel na všech čtyřech, nebudu daleko od pravdy. Je to ale celkem pochopitelné, u natáčení válečného filmu očekáváte obrovské fyzické i psychické vypjetí.

Co vám z natáčení utkvělo nejvíc v paměti?

Horko, fyzické i psychické vypětí, stres, srandičky, únava, osamělost…. typicky vojenské prostředí, nemyslíte?

Podobné filmy

Zrodila se hvězda
(A Star Is Born) Slavný country rockový zpěvák Bradley Cooper objeví neznámou talentovanou...
dnes 20.00
Nova Cinema
Co by kdyby
(This Is Where I Leave You) Judd právě zjistil, že mu žena zahýbá s nejlepším přítelem a š...
dnes 22.40
Nova Cinema
Zloděj životů
(Taking Lives) Montrealská policie se marně snaží přijít na stopu sériového vraha osamělýc...
zítra 00.40
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 16. 6. 2021 Svátek má Zbyněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz