fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

63%
film / drama, romantický, válečný, USA, , 105 min., od 12 let
Dear John
Kinopremiéra v ČR 11.3.2010 v SK 13.5.2010, DVD od 23.7.2010 HCE

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Jejich romanci poznamenala válka. Jedinou naději na společnou budoucnost představují milostné dopisy..
Když voják John Tyree při opušťáku potká studentku plnou ideálů Savannah Curtisovou, stane se z toho velká a romantická láska. Během dalších sedmi bouřlivých let, kdy je však od sebe dělí Johnovo stále nebezpečnější nasazení na misích, zůstávají milenci v kontaktu zejména prostřednictvím dopisů a osobně se setkávají jen výjimečně. Během těchto úmorných let také umírá Johnův otec. Přičemž ani to Johna nepřesvědčí, aby se natrvalo vrátil domů. Překonají oba odloučení, které s sebou nese Johnovo povolání, a budou spolu žít šťastně až do smrti?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Neskutočne autentický film. Sledovaný so zatajeným dychom.
Všechny komentáře k filmu 20+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Milý Johne

Jak už to tak bývá, na začátku jejich vztahu sehrála obrovskou roli náhoda. Bez ní by se pravděpodobně nepotkali, natolik odlišné bylo jejich zázemí. John Tyree slouží u Zelených baretů, speciální jednotky americké armády, a do rodné Jižní Karolíny ho přivedl opušťák, během něhož si chce odpočinout od stresu z neustálé bojové pohotovosti a také strávit nějaký čas s otcem. Idealistická studentka Savannah Curtis si tu pro změnu užívá prázdniny v honosném rodinném sídle. Z nesmělého oťukávání se po dvou společně strávených týdnech vyvinula láska jako trám. Ani jednoho z nich by do té doby nenapadlo, že by si na jiném člověku dokázali vypěstovat takovou závislost. Jenže dovolenka, respektive prázdniny musí jednou skončit. Vídají se jen sporadicky, po 11. září se Johnova vojenská mise na Blízkém Východě neustále prodlužuje. Dobu odloučení musí milenci zmírňovat korespondencí, něžné dotyky nahrazují jen slova z dopisního papíru. Zatímco Savannah má obrovský strach a zoufale čeká na každý další dopis, jenž potvrdí, že je stále naživu, John se trápí, protože neví, zda má upřednostnit touhu po Savannah nebo profesionální odpovědnost vůči své zemi. Vše navíc ještě ztíží nečekaná tragédie, která vztah páru vystaví té největší zkoušce.


O filmu

obrazek
Dva herci, považovaní za budoucnost Hollywoodu, a slavný režisér, jehož filmy patří mezi ty, které rádi vídáme opakovaně, se sešli při natáčení netradiční romance Milý Johne. Tvůrce Pravidel moštárny a Čokolády Lasse Hallström, Amanda Seyfried, dcera Meryl Streepové v hitu Mamma Mia!, a Channing Tatum, taneční idol z filmu Let´s dance, vytvořili příběh velké lásky, která musí překonávat nekonečné odloučení.

Film Milý Johne se stal jedním z překvapení začátku roku, když při své premiéře v amerických kinech sesadil po dlouhých týdnech megahit Avatar z prvního místa žebříčku návštěvnosti. Světový tisk pak zaplavily články se zprávou „Romance Milý Johne porazila Avatara“ .

Jak už to tak bývá, na začátku jejich vztahu sehrála obrovskou roli náhoda. Bez ní by se pravděpodobně nepotkali, natolik odlišné bylo jejich zázemí. John Tyree slouží u Zelených baretů, speciální jednotky americké armády, a do rodné Jižní Karolíny ho přivedl opušťák, během něhož si chce odpočinout od stresu z neustálé bojové pohotovosti a také strávit nějaký čas s otcem. Idealistická studentka Savannah Curtis si tu pro změnu užívá prázdniny v honosném rodinném sídle.

Z nesmělého oťukávání se po dvou společně strávených týdnech vyvinula láska jako trám. Ani jednoho z nich by do té doby nenapadlo, že by si na jiném člověku dokázali vypěstovat takovou závislost. Jenže dovolenka, respektive prázdniny musí jednou skončit. Vídají se jen sporadicky, po 11. září se Johnova vojenská mise na Blízkém Východě neustále prodlužuje. Dobu odloučení musí milenci zmírňovat korespondencí, něžné dotyky nahrazují jen slova z dopisního papíru. Zatímco Savannah má obrovský strach a zoufale čeká na každý další dopis, jenž potvrdí, že je stále naživu, John se trápí, protože neví, zda má upřednostnit touhu po Savannah nebo profesionální odpovědnost vůči své zemi. Vše navíc ještě ztíží nečekaná tragédie, která vztah páru vystaví té největší zkoušce.

Producent Marty Bowen, jenž je mimo jiné podepsaný pod filmovou verzí celosvětového fenoménu Stmívání, měl to štěstí, že se dostal ke knize Nicholase Sparkse Milý Johne ještě předtím, než se objevila na pultech knihkupectví. Sparks totiž patří k oblíbeným spisovatelům hollywoodských studií, protože prakticky všechny jeho knihy mají filmovou podobu (namátkou Vzkaz v láhvi, Zápisník jedné lásky nebo Dlouhá cesta). „Jeho knížky mají úžasnou schopnost vás okamžitě pohltit. Tahle navíc obsahuje i pár úžasných dějových zvratů, které jsem nečekal,“ říká Bowen.

Při přípravě filmu ho prý ze všeho nejvíc trápilo, kým obsadí hlavní mužskou roli. „Ono není vůbec lehké najít herce, který by dokázal stoprocentního klaďase zahrát tak, aby divákům nelezl na nervy. John je na jedné straně drsňák, který je pro svou zemi ochotný obětovat cokoliv, na druhou stranu ho ale dokáže naprosto rozhodit jedna holka,“ dodává.

Svého vyvoleného našel v Channingu Tatumovi, který podle něj tuto představu naplňoval stoprocentně. Zelená projektu ale naskočila až ve chvíli, kdy se knížka Milý Johne začala prodávat a šla na dračku podobně jako předchozí Sparksovy romány.

obrazek
Přípravy scénáře se ujal Jamie Linden, podle jehož textu se natáčelo drama z fotbalového prostředí Návrat na vrchol, a pro producenta byl zárukou, že ve snímku nebude „šustit papír“, ale že se bude vyjadřovat výhradně filmovou řečí. „Když máte film se silným emočním potenciálem a chcete, aby ho naplno využil, a přesto se nedegradoval na banální melodrama, potřebujete jednoho konkrétního režiséra - Lasseho Hallströma,“ říká producent Bowen.

Režisér švédského původu, dvakrát nominovaný na Oscara za nejlepší režii, má čich na látky, které mají tendenci směřovat k prvoplánové sentimentalitě, ale on je svým umem dokáže z tohoto nebezpečí vytáhnout, a navíc divákům nabídnout očistný emocionální prožitek. „Baví mě silné emoce a hledání hranice, kdy jsou tak silné, až začínají být nereálné. Rád po ní jdu a snažím se neuklouznout, zůstat co nejpoctivější a co nejblíž k realitě,“ říká Hallström, jehož na scénáři filmu Milý Johne především bavila možnost zachytit a popsat všechna stádia životní lásky dvou lidí.

Být režírován Lassem Hallströmem bylo pro Channinga Tatuma jedním ze zásadních pozitiv natáčení filmu Milý Johne. Vždyť švédský režisér stál u zrodu kariéry hvězd Leonarda DiCapria, Johnnyho Deppa nebo Tobeyho Maguirea a Tatumovi by v tomhle směru také mohl dost pomoci.

„Vždycky jsem snil o tom, že budu akční hrdina, který běhá, skáče z budovy na budovu a střílí. Když se mi to splnilo, tak si pro změnu rád vyzkouším něco subtilnějšího - roli, ve které budu třeba jen sedět a doopravdy hrát,“ říká Tatum.

Svou postavu formoval mimo jiné i podle vojáků, kteří pracovali jako poradci na jeho předchozím filmu, akční sci-fi G. I. Joe. „John je tak trošku asociál, samotářský typ, což ještě prohloubil útěkem do armády. Na profesionálních vojácích, s nimiž jsem v minulosti pracoval, bylo na první pohled vidět, že jsou spíš uzavření a tiší,“ dodává.

Postava Savannah je naprostým Johnovým protipólem. „Hodná holka, otevřená, upřímná a chytrá, život nebere moc vážně. A je to tuplovaná romantička, proto to mezi ní a Johnem jiskří hned od začátku,“ říká její představitelka Amanda Seyfried.

Její obsazení bylo podobně snadnou a jasnou záležitostí jako casting Channinga Tatuma. „Potřebovali jsme herečku, která nejprve ztvární bezstarostnou pohodářku a posléze dokáže stejně přesvědčivě zahrát dospívající mladou ženu, která ví, že každý den slunce nesvítí,“ vysvětluje scenárista Linden.

Amanda patří k nejvyhledávanějším mladým herečkám současnosti právě proto, že dokáže ukázat prakticky jakoukoliv emoci, aniž by ale zahrála falešnou notu, i proto byla jasnou volbou, která se stoprocentně vyplatila. „Nejvíc si na ní vážím toho, že je naprosto nepředvídatelná. Často se mi stalo, že nějakou scénu odehrála úplně jinak, než jsem očekával, přitom to její pojetí bylo mnohem lepší než původní záměr,“ vzpomíná na spolupráci režisér, který rád nutí své herce k improvizaci a v tomto případě to prý fungovalo natolik, že se některé improvizované dialogy dostaly až do finálního střihu filmu.

Prakticky celý film Milý Johne se natáčel v okolí krásného historického města Charleston v Jižní Karolíně. Tady vznikaly nejen místopisně odpovídající scény, ale také lokace vybombardované afghánské vesničky, dvou afrických a několika evropských scén. „Musíte mít mimořádně talentovaný tým, abyste diváky přesvědčili, že sledují africké reálie a ne opuštěný barák stojící kousek za hranicemi amerického velkoměsta,“ říká producent Bowen, hrdý na to, jak precizně a přesvědčivě se mu tuto falešnou realitu podařilo vytvořit.

obrazek
Nic falešného nicméně nebylo na Tatumově vojenské misi. Herec dokonce absolvoval částečný výcvik u Zelených baretů, aby poznal, jak chutná privilegium být součástí elitní vojenské jednotky.

„S výsledným filmem jsem hodně spokojený,“ říká Lasse Hallström. „Je plný silných emocí a má úžasnou epickou šíři. Obsahuje všechno, kvůli čemu chodím rád do kina. A na to jsem pyšný.“

Podobné filmy

Divoch
(Sauvage, Le) Utekl na pustý ostrov, ale v patách má bohatou manželku a nezkrotnou blondýn...
dnes 22.40
ČT2
Boxer
(The Boxer) Láska je dar a stojí za to o ni bojovat. Milostné drama z občanskou válkou roz...
zítra 00.25
ČT2
Zúčtování
(The Accountant) Geniální matematik Ben Affleck pracuje pro nejnebezpečnější organizace sv...
zítra 00.45
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 27. 5. 2024 Svátek má Valdemar
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz