fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65%
film / komedie, drama, Česká republika, , 110 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 22.8.2002, DVD od 15.6.2005 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Český Lev, Herec ve vedlejší roli, Ivan Trojan


Ukázka
01:28



Ivana Chýlková, Ivan Trojan a Jan Kraus ve filmové komedii o svérázném řešení manželské krize.
Ministryně Martina žije v neuspokojivém vztahu s neúspěšným manželem Karlem, kvůli své politické kariéře však odmítá rozvod. Karel společně s cynickým kamarádem Otou nastrojí léčku, jejímž cílem je Martinu zkompromitovat. Jednotliví aktéři se ale do bezohledné hry o city zapletou více, než původně zamýšleli.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Před dvaceti lety se mi to v kině nelíbilo, ale dnes mě to v televizi bavilo. Tenhle formát sedí tomuhle filmu líp. Špatný manželství drží díky ráciu často pohromadě líp, než sebeintenzivnější milenecký vztah. Dnes už věřím…
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Musím tě svést

Martina je úspěšnou ministryní české vlády, její manžel Karel naopak zkrachovalým podnikatelem. Manželství je v krizi, Martina vyčítá mužovi jeho nevěry a on jí zase to, že mu nechce povolit rozvod. A tak Karel volí netradiční řešení: požádá svého přítele Otu, majitele reklamní kanceláře a vyhlášeného sukničkáře, aby Martinu svedl. Sám hodlá nevěru tajně zdokumentovat videokamerou, aby tak konečně získal pádný důvod pro rozvodovou komisi. Jenže jak už to bývá, všechno se má nadále odvíjet jinak než podle naplánovaného scénáře. Kolotoč lží, intrik, přetvářek a manipulací se roztáčí. Režisérčina hořká komedie poukazuje na pokřivené vztahy protagonistů manželského trojúhelníku a na jejich bezcitnou hru o city, ve které se všichni snaží ublížit všem, ale nakonec zraňují nejvíce sami sebe.


O filmu

obrazek
V centru filmu stojí za podivných okolností vzniklý milostný trojuhelník. Jeho představitele hrají jedni z nejznámějších českých filmových herců: Ivana Chýlková, Ivan Trojan a Jan Kraus, který se v poslední době prosadil jako jeden z nejlepších televizních moderátorů, a jemuž tento film nabídl velký prostor k realizaci. Námět "Musím tě svést" vznikl na základě skutečné události a článku ve francouzském tisku. Vysoká francouzská politička se stala obětí komplotu, který proti ní zosnoval její manžel se svým přítelem

obrazek
Režisérka a scénáristka filmu Andrea Sedláčková, která má ve Francii rodinu a od roku 1989 střídavě žije v Praze a v Paříži, převedla námět do českých reálií. Její debut se jmenoval "Oběti a vrazi" a byl oceněn na terezínském festivalu Fort film hlavní cenou a také nominován do soutěže festivalu v Moskvě. "Námět Musím tě svést mě oslovil touhou vypátrat podstatu konání postav toho zvláštního příběhu," řekla režisérka. "Navíc mě zajímá rozporuplnost hrdinů, kteří mohou být divákem nazíráni chvíli jako kladní, chvíli jako záporní."

obrazek
"Věčný rošťák" Jan Kraus zde vystupuje v roli manželova přítele, jehož úkolem je svést jeho ženu, tedy v pro něj netypické roli zkušeného svůdce žen. Navíc usiluje podle scénáře o svou životní partnerku Ivanu Chýlkovou. Obstojí v tomto srdečním zápasu s Ivanem Trojanem, který hraje manžela Ivany Chýlkové? "S rolí svůdce mám velký životní zkušenosti" říká filmový Don Juan Kraus, "vždycky jsem to řečeno tenisovou mluvou tloukl o zeď´, ale když jsem ´naběhnul k síti´, tak mě ´prohodili´". Ivana Chýlková tu obdobně "neklasicky" vystupuje jako vysoká politička, až chorobně se obávající ustavičného sledování své intimity. Ve filmu zazní hudba Tomáše Varteckého s několika písněmi Anny K.


Kdo je kdo
Scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková o postavách příběhu


Martina
Ivana Chýlková hraje ženu, které se povedl profesionální život, ale jenž naprosto zapomněla, že existují skutečné city. Vše vidí prizmatem úspěchu a efektivnosti. Chce zachovat manželství, protože je na svého muže zvyklá, protože mají dítě, protože je to tak pohodlné, když on nakupuje a vaří. Ale svým způsobem ho stále miluje a věří, že se jejich manželství dá ještě zachránit. Milostné dobrodružství, které podnikne, ji vyvede z konceptu a ukáže jí, že i ona sama je někdo jiný než si myslela.

Ota
Jan Kraus hraje úspěšného muže, jemuž se celý život daří a který má jednu milostnou příhodu za druhou. Pro Otu je nejdůležitější svoboda, ženy mu procházejí životem a on s nimi zachází jako s hračkami, které často "po použití" předává svému nejlepšímu kamarádovi (Ivan Trojan). Ota má pocit, že život je divadlo, kde ženy jen odříkávají repliky, na které on stále stejně reaguje. Jan Kraus výborně ztvárňuje roli svůdce, u něhož si nikdy nejsme jisti, zda říká pravdu nebo lež a jenž to nakonec neví ani on sám.

Karel
Ivan Trojan vtiskl roli manžela správnou kombinaci slabocha a perverzního romantika, do jehož léčky, kterou nastavil pro svoji ženu, nakonec spadne nejen on, ale i jeho nejlepší přítel. Tento - pouze na první pohled - "nešťastník" si nedokázal určit život tak, jak sám chtěl. Měl firmu, jenž zkrachovala a je mužem v domácnosti. Podléhá své naprosto dominantní ženě, ale je to on, kdo spustí mašinérii pomsty a kdo se nakonec ukáže být paradoxním vítězem.

O hercích

Ivana Chýlková
obrazek Stala se specialistkou na silné, moderní a emancipované ženy, které děsí, ale zároveň neodolatelně přitahují mužskou část publika. Se svým dlouholetým životním partnerem Karlem Rodenem vytvořila Chýlková jeden z nejznámějších českých filmových párů; společně se objevili ve snímcích Ireny Pavláskové Čas sluhů a Čas dluhů, ve filmu Hauři, v gangsterské crazy komedii Kanárská spojka a v povídkovém filmu čtyř režisérů Praha očima... Mezi její nejlepší role patří Dana z Času sluhů, zakřiknutá medička, která se promění v chladnou ženu, bezostyšně manipulující se svým okolím a Olga Hakunděková v úspěšné komedii Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno. Její výkon by oceněn Českým lvem. Nakonec si zahrála i tu prostitutku - ve snímku Má je pomsta s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Čtenáři časopisu Kinorevue zvolili Ivanu Chýlkovou několikrát jako "Miss film" - nejpopulárnější herečku roku.

Rodačka z Frýdku-Místku začala se studiem herectví na ostravské konzervatoři. Ne zrovna malebnou krajinu Ostravska vyměnila za Prahu poté, co byla hned napoprvé přijata na DAMU. Chodila do stejného ročníku jako Karel Roden a řada dalších talentovaných kolegů (Jitka Asterová, Vilma Cibulková, Veronika Žilková a Eva Holubová). Školu absolvovala v roce 1985, příležitostně zpívala (ve skupině Žentour, v představeních divadla Sklep), střídala nejrůznější divadelní soubory (od Ypsilonky přes ústecké Činoherní studio až po dvouleté působení v Divadle Na zábradlí), ale především se uvedla jako skvělá filmová herečka.

Ještě při studiu na DAMU debutovala roličkou jedné z mnoha dívek stárnoucího donchuána Leoše Suchařípy ve snímku Věry Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne. Po větší roli ve slovenském filmu Iná láska se prosadila postavou vyzývavé milenky Karla Heřmánka ve filmu Karla Kachyni Dobré světlo. Definitivní průlom znamenal režijní debut Ireny Pavláskové Čas sluhů. Z dalších filmů Ivany Chýlkové připomeňme kontroverzní "krvavou komedii" Jana Němce V žáru královské lásky, dvojici "bartošovek" Vášnivý polibek a Má je pomsta či pohádku Václava Vorlíčka Jezerní královna. Chýlková zářila i z televizních obrazovek - bezesporu nejvýrazněji jako uvězněná disidentka v čtyřdílné adaptaci románu Evy Kantůrkové "Přítelkyně z domu smutku". Opomenout bychom neměli ani další seriály: "Bylo nás šest", "Druhý dech" , "Co teď a co potom" a "Život na zámku". Režisérka Andrea Sedláčková spolupracovala s Ivanou Chýlkovou už ve svém předchozím filmu Oběti a vrazi.

Jan Kraus
obrazek Vedle své herecké profese se v poslední době prosadil i jako pohotový a jedinečně nevybíravý moderátor televizních talkshow "Sauna" a "Další, prosím!", jež se vysílají, resp. vysílaly na televizi Prima, či "O.K. - Občan Kraus" a "Přesčas" na ČT. Spolu s Jiřím Ornestem byl autorem a protagonistou provokativního humoristického pořadu "Dvaadvacítka". V současnosti uvádí pořad "Ze života zvířat" (ČT). Své nekompromisní občanské postoje dává razantním způsobem najevo také ve zdravě jedovatých sloupcích v časopise Týden, v rozhlasových "Denních poznámkách" a v pořadu "Co vy na to pane Kraus?" na rádiu Frekvence 1.

Ve filmové branži se pohybuje od svých šesti let, kdy začal dabovat. Na plátně debutoval ve filmu Věry Šimkové Káťa a krokodýl (1965), posléze se - nepochybně především díky výrazné fyziognomii - zapsal v diváckém povědomí jako představitel dětských padouchů (Dívka na koštěti). Jako dospělý ztvárnil titulní postavu přizpůsobivého maloměstského mladíka v satirické komedii Petra Nýdrleho Evžen mezi námi (1981), která se však kvůli normalizační cenzuře dostala do distribuce až v roce 1990. Se svou první ženou, herečkou a výtvarnicí Janou Krausovou, hrál v debutu režisérky Zuzany Hojdové (Zemanové) Příběh '88, excelentní zápornou kreaci "zuřivého Siberta" předvedl ve slovensko-českém povídkovém filmu Martina Šulíka Krajinka. Se synem Davidem Krausem se objevil v pohádce Kryštofa Hanzlíka Královský slib. Spolupracoval také s legendami českého filmu, Janem Švankmajerem (Jídlo, Lekce Faust), Františkem Vláčilem (MÁG.) či Karlem Kachyňou (Hanele).

Na divadle začínal dětskými rolemi v Divadle Na Vinohradech, později byl členem souboru Bouře a Náhradního divadla. V současné době vystupuje v Činoherním klubu ve Smočkově "Kosmickém jaru", v Divadle Na zábradlí pak v "Tragedii mstitele" a ve vlastní hře "Nahniličko" (spolu se svou nynější životní partnerkou Ivanou Chýlkovou). Autorsky je podepsán ještě pod představením Náhradního divadla "Zelený pták". V březnu letošního roku se stal předsedou Filmového a televizního svazu (FITES), kde je jeho prioritou prosazení novelizace zákona o České televizi a dosažení nezávislosti veřejnoprávní instituce na politických tlacích.

Ivan Trojan
Vystudoval sportovní gymnázium, ale záhy se vydal ve stopách svého otce, herce Ladislava Trojana. Stejně jako on absolvoval DAMU a začínal v Realistickém divadle (1988-1990). Po sedmiletém angažmá v Divadle Na Vinohradech (1990-1997) odešel k otcově nelibosti do Dejvického divadla. Za roli hejtmana v Gogolově "Revizorovi" byl v roce 1998 nominován na prestižní cenu Thálie, za titulní roli "Oblomova" tuto cenu o dva roky později získal. Filmové diváky si získal rolemi, které pro něj napsal Petr Zelenka: jako kouzelník Petr, který ke svému zděšení zjišťuje, že má skutečné nadpřirozené schopnosti, ve středometrážním filmu Powers ze série Erotic Tales, a jako lékař Ondřej, jenž trpí nutkáním převlékat se za instalatéra, v Zelenkově a Ondříčkově kultovní hořké komedii Samotáři. Objevil se také v televizních seriálech "Dobrodružství kriminalistiky" a "Četnické humoresky". Je bratrem známého českého producenta a režiséra Ondřeje Trojana a manželem herečky Kláry Trojanové-Pollertové.

O tvůrcích

Andrea Sedláčková
Scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková (nar. 1967) studovala scenáristiku na FAMU. V roce 1989 emigrovala do Francie a v Paříži navštěvovala prestižní filmovou školu FEMIS (dříve IDHEC), kde studovala režii a střih. Zatímco ve Francii se věnuje především střihu (dokumenty, tři celovečerní filmy), pro Českou televizi natočila od roku 1991 řadu dokumentárních filmů ("Lidé, kteří nás také soudí", "Poslanecké tance", "Rychlé starty"), několik bakalářských povídek a podle vlastního scénáře hraný film "Ze života pubescentky", který měl na obrazovkách premiéru 26. března 2000, kdy ho díky mimořádně vysoké sledovanosti vidělo 1 547 000 diváků. Jako režisérka celovečerního hraného filmu pro kina debutovala na podzim roku 2000 snímkem Oběti a vrazi s Ivanou Chýlkovou a Karlem Rodenem v hlavních rolích. Film byl mimo jiné uveden i v soutěži na MFF v Moskvě. Andrea Sedláčková žije střídavě v Praze a v Paříži.

Daniel Závorka
Bývalý dlouholetý prezident Asociace producentů v audiovizi (APA) Daniel Závorka (nar. 1954) absolvoval katedru produkce na FAMU. Jako asistent produkce, kamery a režie spolupracoval v letech 1976 - 80 s FSB, ČST, Laternou magikou a Krátkým filmem. Fotografoval pro časopisy Mladý svět a Film a doba, v druhé polovině osmdesátých let byl produkčním audiovizuálního Art Centra Praha. Po krátkém působení v produkci zpráv ABC založil společnost Proart production, která se specializuje převážně na výrobu televizních reklamních spotů, hudebních videoklipů a dokumentů pro české i zahraniční klienty.

V roce 1993 se Proart production podílela na vzniku hraného celovečerního filmu Amerika režiséra Vladimíra Michálka. V letech 1997 - 8 koprodukovala česko-francouzsko-polsko-slovenský film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala, který obdržel deset Českých lvů, Cenu filmových kritiků a zároveň byl vybrán Českou filmovou a televizní akademií do soutěže o Oscara. Oběti a vrazi (r. Andrea Sedláčková, 2000) vznikl jako česko-francouzsko-švýcarská koprodukce a Proart production měl rozhodující podíl na produkci a současně jako výkonný producent celé natáčení zajišťoval. Nová společnost Daniela Závorky Vision productions se specializuje na výrobu hraných filmů a vedle titulu Musím tě svést v ní vznikl i krátkometrážní film Miloše J. Kohouta Sen s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Jan Štern
Jan Štern absolvoval v roce 1977 VŠE. Po revoluci působil jako novinář v časopise Forum (šéfredaktor). V roce 1993 se stal intendantem zpravodajství na ČT2 a poté nastoupil jako producent převážně publicistických pořadů do ČT. V letech 1994 až 1998 působil jako producent pořadů Nadoraz, Aréna, Dvaadvacítka, Katovna, Sněží. Poté pracoval dva roky jako programový stratég v televizi Prima. Dnes je vedoucím dramaturgem v centru dramatické tvorby ČT.

Vladimír Holomek
Vystudoval obor kamery na pražské FAMU. Začínal u dokumentárních filmů, mezi nimiž jsou zřejmě nejznámější kontroverzní díla režiséra Wiktora Grodeckého Memento, Andělé nejsou andělé a Tělo bez duše. Jeho prvním celovečerním filmem byla Kanárská spojka. Jako všestranný profesionál pomohl na svět filmům všech žánrů, od pohádek a dětských filmů (O perlové panně, Hurá na medvěda!) přes bláznivé komedie (první dva díly trilogie Byl jednou jeden polda, Jak ukrást Dagmaru) až po psychologické příběhy (Hrad z písku, Mandragora, Únos domů). Je často vyhledáván nezávislými producenty. V televizi se podílel mj. na retrosnímku Zuzany Zemanové podle povídky Josefa Škvoreckého Eine kleine Jazzmuzik.

Taťána Kovaříková
Studovala na Střední škole textilní v Brně obor "výtvarné zpracování textílií" a scénografii na pražské DAMU. Taťána Kovaříková je úspěšná módní návrhářka, její modely byly oceněny na řadě přehlídek. Vedle toho se věnuje soustavně divadlu, televizi a filmu - např. Příliš hlučná samota (r. Věra Caisová, 1994), Holčičky na život a na smrt (r. Jaroslav Brabec, 1996), Oběti a vrazi (r. Andrea Sedláčková, 2000). Pravidelně spolupracuje s časopisy Elle, Harper's Bazaar, Cosmopolitan a dalšími.

Boris Machytka
Po maturitě asistoval tři roky ve střižnách České televize. FAMU absolvoval Boris Machytka (nar. 1963) v roce 1989 celovečerním filmem Zdeňka Tyce Vojtěch, řečený sirotek. Kromě celovečerních filmů, z nichž můžeme připomenout tituly Žiletky (r. Zdeněk Tyc, 1990), Král Ubu (r. F. A. Brabec, 1996), Početí mého mladšího bratra (r. Vladimír Drha, 1999), Oběti a vrazi (r. Andrea Sedláčková, 2000), se soustavně věnuje dokumentárnímu filmu.

Anna K
V roce 1999 se vrátila do širšího povědomí albem "Nebe" jedna z nejvýraznějších zpěvaček české rockové a popové scény Anna K. Album produkovali J. P. Muchow a zpěvaččin dvorní autor Tomáš Vartecký. Velkou měrou přispěl také skladatel a textař Filip Horáček. Rok 1999 v české populární hudbě lze bez nadsázky nazvat rokem Anny K. Na jaře tato zpěvačka vydala veleúspěšný singl "Nebe", který záhy následovalo stejnojmenné album. Píseň se stala nejhranější skladbou v českých rádiich v roce 1999. Jako taková byla oceněna i v anketě Hit Století (jako Hit roku ´99) a získala titul Píseň roku při udílení výročních Cen Akademie populární hudby. Anna K pak byla Akademií zvolena zpěvačkou roku, přičemž album skončilo těsně druhé. Tituly zpěvačka roku a album roku Anna K získala i při udílení Cen rádia Evropa 2 a mezi prvními třemi místy se umístila ve třech kategoriích (zpěvačka, překvapení a píseň roku 1999) ankety čtenářů časopisu Rock Report.

V roce 2001 vydává Anna K album "Stačí když se díváš", to pokračuje v nastoupeném směru, které udalo album "Nebe". Dosud přineslo 4 singly, které všechny bodovaly v radiovém Top ten. Již na podzim uslyšíme její aktuální i zcela nové písničky ve filmu Andrey Sedláčkové "Musím tě svést", neboť hudbu k tomuto filmu zkomponoval její dvorní autor a vyhledávaný kytarista Tomáš Vartecký. Soundtrack vydává BM Music v září a objeví se na něm několik dalších osvědčených hitů i od jiných interpretů.

Podobné filmy

Rytíř
S "dospělejma" je děsná práce! Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1986). Hrají: P. Zední...
dnes 14.25
ČT1
Jak se krotí krokodýli
Miroslav Etzler zdaleka netušil, že ve Vysokých Tatrách, kam odjel se svou dcerou a její t...
dnes 15.35
Nova Cinema
Život pro samouky
Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak ...
dnes 18.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 4. 10. 2024 Svátek má František
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz