fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 1006 hlasů
film / thriller, drama, USA, , od 13 let
Dragonfly
Kinopremiéra v ČR 18.4.2002, DVD od 9.12.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26Poselství lásky ze světa mrtvých.
Doktor z chicagské pohotovosti Joe Darrow se stále nedokáže vyrovnat se smrtí milované ženy. Těhotná Emily, která byla také lékařka, zahynula ve Venezuele při humanitární akci - autobus se při sesuvu půdy zřítil do propasti, jíž protéká prudká řeka a její tělo se nenašlo. Joe hledá zapomnění v práci, ale opakované nevysvětlitelné události, v nichž svou symbolickou roli hraje vážka (manželčino mateřské znamení a talisman), ho přivedou k myšlence, že Emily se s ním snaží navázat kontakt. Prostředníky jsou pacienti, kteří přežili klinickou smrt. Zoufalý Joe se domnívá, že jeho žena kdesi v Jižní Americe žije a vydává se v jejích stopách. A ty ho zavedou až do indiánské vesnice zcela izolované od okolního světa...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Unylý film s nulovou atmosférou se marně snaží zachránit Costner, ale ať dělá, co dělá, nedaří se mu to.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Na křídlech vážky

obrazek
Doktor Joe Darrow je primářem pohotovosti v Chicago Memorial Hospital a uznávaným odborníkem na traumatická zranění. Ale poté, co mu tragicky zahyne žena, se mu zhroutí svět. Emily Darrowová byla také lékařka, která odjela na misi do Venezuely, kde zahynula při nehodě autobusu. Joe ji tam nechtěl pustit a teď se mučí těmi nejhoršími představami o posledních chvílích jejího života. <>Obrázek nenalezen<> Ještě po šesti měsících od nehody není Emilyino tělo nalezeno. Joe se ničí dvacetihodinovými službami sedm dní v týdnu a jeho profesionální schopnosti jdou rychle dolů. Jeho sebezničujícího chování si všimne ředitel nemocnice Hugh Campbell a dá mu volno na to, aby se dal dohromady.
Joe odmítá pomoc rodiny, přátel i sympatické sousedky Miriam Belmontové (Kathy Bates) a dál propadá osamění a zoufalství. Emily mu všechno v domě připomíná, nejvíc vážky, které byly jejím osobním znamením. Podobu vážky totiž mělo její mateřské znaménko na rameni. <>Obrázek nenalezen<> Joeova tíseň vzroste ještě poté, co navštíví Emilyiny bývalé pacienty na dětské onkologii. Před odjezdem do Venezuely své ženě slíbil, že se na ně občas podívá. Teď je překvapený, kolik toho děti o něm a jejich rodině vědí. Není pro ně doktor z pohotovosti na pokraji zhroucení, ale Emilyn Joe.
obrazek
Joea nejvíc překvapí Jeffrey, chlapec, který už byl několikrát blízko smrti. Tvrdí totiž, že viděl Emily "uvnitř duhy" a že chtěla komunikovat s Joem. Se stejnou historkou přijdou i další děti. Pro pragmatického Joea je těžké něčemu takovému uvěřit. V jeho tápání mu pomůže katolická sestra Madeline (Linda Hunt), která se věnuje studiu stavů mysli na pokraji smrti. Poté, co tisk z její práce událá senzaci, ji nemocnice propustí. Ona jediná však Joea utvrdí v tom, že není blázen. Zatímco mu všichni ostatní říkají, že se musí vzchopit, setra Madeline ví, že Joe a Emily musejí nejprve svůj vztah ukončit. Na Joea čeká poslední krok, který neznamená nic menšího, než změnit svůj život navždycky.


O natáčení

obrazek
Kreativní tým, který připravoval film Na křídlech vážky od počátku věděl, že chce vyprávět zvláštní příběh. "Co se s námi stane po smrti je jedna z největších otázek lidské existence," říká režisér Tom Shadyac. "Když se o tom s lidmi bavíte, zjistíte, že každý má nějakou zkušenost, která se nedá vysvětlit. Byl jsem se svou matkou, když umírala, a všichni, kdo jsme tehdy byli v místnosti, jsme ji viděli odplouvat. Byla to magická, neuvěřitelná zkušenost. Donutilo nás to přemýšlet o tom, že neexistují pouze věci, kterých se můžeme dotknout." Na křídlech vážky je pro režiséra, který se proslavil především nenáročnými komediemi Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Zamilovaný profesor a Lhář, lhář, krok jinam. Tvrdí však, že je to nejlepší scénář, který se mu za osmnáct let dostal do rukou a který prostě musel natočit. Největší problém, který tvůrci museli řešit, bylo obsazení hlavní role doktora Darrowa. Tento racionální a disciplinovaný muž je najednou konfrontovaný s něčím, co přesahuje jeho rozumové chápání a co ho donutí přehodnotit celý život. "Rozhodl jsem se pro Kevina Costnera, protože je přímý a chlapský a zároveň má v sobě něžnost a přístupnost," říká Tom Shadyac.
obrazek
Kevin Costner se rozhodl roli přijmout, když si přečetl scénář. "Pro mě je nejdůležitější uvěřit dialogům," říká herec. "Tento scénář měl velice upřímné dialogy a mnoho vyhrocených situací. Postavy Joea a Emily jsou velmi silné." Obdivuhodný instinkt prokázal Tom Shadynac i při obsazení Kathy Bates do role Joeovy sousedky Miriam Belmontové. "Když jsem četl poslední verzi scénáře, napsal jsem si její jméno velkými písmeny. Byl jsem opravdu šťastný, když souhlasila, ale zároveň jsem byl trochu nervózní, že ji mám režírovat. Pořád jsem si musel říkat, stojím tady s Kate Bates... Ale ona nám to všem usnadnila. Spolu s Kevinem byli úžasní." Důležitou postavou celého příběhu je sestra Madeline, kterou hraje Linda Hunt. "Pomůže Joeovi i divákům porozumět tomu, jaké jsou zkušenosti z prahu smrti," říká producent Mark Johnson. "Linda Huntá jí dala nádhernou kombinaci prozíravosti, zranitelnosti a vzdoru." Susannu Thompson režisér původně vybral pro jinou roli, ale nakonec se rozhodl obsadit ji jako Emily. "Musel jsem mít nad sebou anděla strážného, protože jsem si uvědomil až v poslední chvíli, že právě ona je Emily - krásná, inteligentní a otevřená."

Na křídlech vážky se odehrává ve třech hlavních prostředích - u Joea a Emily doma, v nemocnici, kde oba pracovali, a ve venezuelské džungli, kde Emily zemřela a kam se Joe vydává hledat odpověď na své otázky. Tvůrci chtěli, aby dům Darrowových připomínal šťastné časy, které prožili jako pár, a zároveň vypovídal o Joeově dezorientovanosti po Emilyině smrti. Protože režisér Shadyac pochází z lékařské rodiny, chtěl, aby měly scény z nemocnice co nejvyšší možnou míru autentičnosti. Navštívil proto dětskou nemocnici svatého Judy v Memphisu, kterou spoluzakládal jeho otec, a hovořil tam s malými pacienty i jejich rodiči. Finále filmu se odehrává ve Venezuele, ale tvůrci se nakonec rozhodli neriskovat zdraví herců a štábu cestou do divočiny. Postavili proto domorodou vesnici na jednom z havajských ostrovů a pro větší autenticitu do ní převezli asi stovku venezuelských domorodců. Nebyli to však přímo členové kmene Yanomani, o který ve filmu jde, protože ti nedostali od vlády povolení k výjezdu.

O hercích

Kevin Costner
obrazek Narodil se v Kalifornii a svou kariéru začal v sérii nezávislých filmů, kde dostal i své první velké role - například divokého Jakea v Silveradu (1985) Lawrence Kasdana. Na hvězdnou dráhu se vydal o dva roky později svými rolemi ve filmech Neúplatní a Bez východiska. Své rostoucí popularity využil vroce1990 k natočení svého režisérského debutu Tanec s vlky. Ten získal pět Oscarů včetně těch nejcennějších - za nejlepší film a režii, dalších pět nominací neproměnil. O rok později se opět vrátil k hraní dvěma snímky, které se staly diváckými hity: Král zbojníků Robin Hood a J.F.K. Olivera Stonea. Další velký úspěch přišel v roce 1992 s filmem Osobní strážce, který zároveň produkoval. V roce 1994 strávil šest měsíců natáčením ambiciózního projektu Vodní svět. K režírování se vrátil v roce 1997 sci-fi The Postman - Posel budoucnosti a zároveň si zahrál v melodramatu Vzkaz v láhvi. Jeho zatím poslední prací byla role šéfa zlodějského gangu, který vykrade kasino 3000 mil na útěku.

Joe Morton
Je známý a zkušený veterán filmového plátna, televizní obrazovky i jeviště. K jeho posledním filmům patří Ali (2001), Bounce (2000), Pod povrchem (2000) a Osamělá hvězda (1996). V televizi se objevil například v seriálu Akta X, hrál v mnoha broadwayských produkcích.

Linda Huntová
Proslavila se rolí ve filmu Rok života v nebezpečí, za kterou získala Oscara. Hrála nejrůznější postavy ve filmu, v televizi i v divadle. K jejím nejznámějším filmům patří například Pret a porter, Policajt ze školky, Silverado a Duna Davida Lynche. Dala hlas postavě Matky borovice v kreslené pohádce Pocahontas a často namlouvá dokumentární filmy.

Susanna Thompsonová
Narodila se v San Diegu a promovala na tamní univerzitě. Třetí rok hraje postavu Karen Sammlerové v seriálu televize ABC Once and Again. Objevila se i v seriálech Nemocnice Chicago Hope a Akta X, hrála královnu Borgů ve Star Trek: Voyager. Hrála v několika filmech, například Náhodné setkání s Harrisonem Fordem, Duchové minulosti či Když muž miluje ženu.

Jacob Vargas
Hrál nezapomenutelného policajta Tijuanu v Soderberghově filmu Traffic - Nadvláda gangů. Má za sebou dva filmy s Jennifer Lopezovou (Moje rodina a Selena) či komediální roli ve filmu Doktor Doolittle 2. Produkoval a hrál i v nezávislém filmu Road Dogz.

Kathy Batesová
obrazek Narodila se v Memphisu v Tennessee a začala jako divadelní herečka ve Washingtonu a v New Yorku. Debutovala v prvním americkém filmu Miloše Formana Taking Off (1971). Hrála v mnoha filmech a za roli Annie Wilkesové ve filmu Misery nesmí zemřít (1990) získala Oscara a nominaci na Oscara a Zlatý glóbus za roli ve filmu Barvy moci Mikea Nicholse.

O tvůrci

Tom Shadyac
Začal svou režijní kariéru v roce 1994 hitem Ace Ventura: Zvířecí detektiv s Jimem Carreym, pokračoval další komedií Zamilovaný profesor s Eddiem Murphym a dalším filmem s Jimem Carreym Lhář, lhář. Žije v Los Angeles a vede produkční společnost Shady Acres Entertainment, která působí v rámci Universal Pictures.

Podobné filmy

Zachraňte Willyho 3
(Free Willy 3: The Rescue) Willy se svojí družkou plavou přímo do pasti rybářů, kteří obch...
dnes 08.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Cizinec na útěku
(Stranger on the Run) V malém městečku vystoupí z vlaku opilý Henry Fonda a hledá ženu, pr...
dnes 11.05
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Jsem číslo čtyři
(I Am Number Four) Mimozemšťan John tají svou totožnost, aby se vyhnul smrtelnému nebezpeč...
dnes 11.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 3. 2020 Svátek má Taťana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz