fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

79%
film / komedie, drama, romantický, USA, , 122 min., od 12 let
Almost Famous
DVD od 1.11.2001

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2000, Oskar, Nejlepší původní scénář, Cameron Crowe


V TV televize so. 7.10. HBO3 06.00, so. 14.10. HBO3 (hr) 06.00
HBO3 (hr) 06.00
Ukázka
01:58Vyraz si se svou oblíbenou kapelou. Užij si to. Ale nevěř tomu.
Patnáctiletý Will je zcela oslněn dárkem od své sestry, která odešla z domova a věnovala mu svou sbírku desek rockových kapel. Will přispívá do školních časopisů a obdivně vzhlíží k hudebnímu kritikovi Lesteru Bangsovi. Náhodně se seznámí s kapelou Stillwater, která je právě na vzestupu a prestižní hudební časopis Rolling Stone se na něj obrátí, aby o ní napsal článek. Patnáctiletý Will odjíždí na turné. Má před sebou těžký úkol: uchovat si nadhled v bláznivém světě rockových produkcí, nepropadnout alkoholu ani drogám a ještě napsat objektivní článek. Neusnadňuje mu to přátelství s kytaristou Russelem, ani přítomnost nezbytného doprovodu několika náruživých fanynek. Navíc Will zjišťuje, že v zákulisí je všechno jinak.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Coming of age road movie, sort of. Bez 20 minut skoro tříhodinová masturbace o tom, jak se kalilo v sedumdesátkách v Americe. Sex, drogy a rock'n'roll, plus jedna psycho matka stíhačka na telefonu. Po 22 letech to trochu zestárlo a hodně jsem přetáčel dopředu z té táhlé nudy, jo, a Kate Hudson je ošklivka s ksichtíkem francouzského buldočka. Za tím si stojím! 25%
Všechny komentáře k filmu 22+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Na pokraji slávy

obrazek
Malý William Miller vyrůstá v San Diegu s přísnou matkou, vysokoškolskou profesorkou. Matčiny neustálé rozepře s Williamovou starší sestrou vyvrcholí dívčiným odchodem z domova. Sestra však nechá mladšímu bratrovi dárek - tajnou sbírku desek rockových kapel. Patnáctiletý Will je zcela oslněn rockovou muzikou, přispívá do školních časopisů a obdivně vzhlíží k hudebnímu kritikovi Lesteru Bangsovi, který se stává jeho novinářským guru. Když mu Letser zadá první reportáž pro svůj časopis, seznámí se William náhodně s kapelou Stillwater, která je právě na vzestupu. Zvláště jejímu leaderovi, kytaristovi Russellu Hammondovi je poněkud dětský novinář sympatický. Na Williama se obrátí prestižní hudební časopis Rolling Stone, aby pro něj napsal článek a William navrhne právě Stillwater. Patnáctiletý kluk vyjíždí s kapelou na turné a doma zanechává ve strachu puritánskou maminku. William má před sebou téměř nadlidský úkol: v šíleném cirkuse rockových produkcí si uchovat nadhled, zdravý rozum, nepropadnout alkoholu ani drogám a ještě získat odstup, aby mohl napsat objektivní článek. Přátelství s Russellem mu to nijak neusnadňuje, stejně jako přítomnost několika náruživých fanynek, které tvoří nezbytný doprovod všem rockovým kapelám. A navíc William zjišťuje, že v zákulisí je všechno jinak...


O produkci

obrazek
Příběh patnáctiletého Williama Millera, který je v roce 1973 vyslán časopisem Rolling Stone, aby napsal reportáž o kapele Stillwater, je autobiografií scenáristy a režiséra Camerona Crowa, který se podobně jako filmový hrdina stal v šestnácti členem redakce populárního hudebního časopisu. Mladý spisovatel a náruživý hudební fanoušek Crowe napsal za dobu působní v Rolling Stonu řadu mimořádných portrétů hudebních osobností své doby. Zkušenosti zúročil po delší době, když se mezi tím stal z novináře filmařem a rozhodl se zpracovat vlastní příběh pro film Na pokraji slávy. "Snažil jsem se najít cestu, jak vyprávět příběh o lidech, na něž nikdy nezapomenu, o pocitech, které jsem měl při setkání se skupinami, s nimiž jsem dělával interview, jejichž vystoupení jsem mnohokrát viděl, " říká Crowe. "Zároveň jsem se ale nechtěl postavit do řady rádoby autobiografických příběhů, které oslavují autora. Pravdou je, že já se necítil ve středu toho, co jsem prožíval. Byl jsem pouhý pozorovatel. A takový je hlavní hrdina William Miller - je pouhý pozorovatel." A Crowe pokračuje: "William má tu výsadu, že může tenhle rockový cirkus sledovat z první řady. Ale nakonec musí odjet domů, psát svůj článek. A prozradit tajemství, která se dozvěděl o lidech, které si do té doby idealizoval? Získal možnost vidět, co se děje za oponou. I já jsem tehdy cítil to privilegium. A proto jsem se rozhodl vyprávět svůj příběh takto. Zpočátku jsem měl z toho rozhodnutí divný pocit, ale když ze mě spadl všechen zbytečný balast, příběh se stal něčím větším než jen vyprávěním o rocku počátkem sedmdesátých let. Byl o hudbě, o tom, jak ovlivnila mě, mou rodinu a jak mě vlastně ovlivňuje dodnes." S tím souhlasí i producent Ian Bryce a dodává: "Pochopitelně, že pro Camerona je to velice niterný film, ale myslím, že je to zároveň film, s nímž se všichni dokážeme ztotožnit. Ta doba a vliv hudby zapůsobil na každého, ať už jste u toho přímo byli nebo ne, legendární rockové písničky těch časů lidi poslouchají dodnes. A navíc všichni máme vlastní vzpomínky, jaké to bylo, když nám bylo patnáct. Na pokraji slávy je příběh o dospívání, o vztazích, o první cestě z domova, o prvních láskách. A to jsou nadčasové prvky."
obrazek
"William přichází ke kapele s touhou napsat velký příběh. Chce také ale, aby ho měli rádi a v tom je určitá zkouška. Je to příběh o hledání vlastního místa ve světě, i když je to svět rockového šílenství roku 1973," říká režisér. Pochopitelně, že zcela zásadní se stalo obsazení hlavní role. Představitel Williama musel tíhu příběhu unést na svých bedrech.. " Nepotřebovali jsme někoho, kdo jen odříká dialogy. Musel to být skutečný pozorovatel, protože film je vyprávěn z Williamova pohledu," říká castingová režisérka Gail Levin. "Pořád jsem se bál, že nakonec budu nucen skončit u některého z mladých hollywoodských herců, " vzpomíná Crowe, "ale díky Gail byly mé modlitby nakonec vyslyšeny." Odpovědí na režisérovy modlitby se stal neznámý talent z Utahu Patrick Fugit. Crowe vzpomíná i na první setkání s chlapcem, který měl hrát v jeho filmu jeho samotného. "Patrick nikdy předtím nebyl v Los Angeles a bylo na něm vidět, jak všechno doslova hltá. Cítil jsem, že jsme si podobní. Ve chvíli, kdy jsem ho uviděl, věděl jsem, že ten film dokážu natočit." "Byl jsem vzrušený i vyděšený zároveň, " vzpomíná mladý herec, " a možná to mi pomohlo vytvořit správně roli. Pro mě stejně jako pro filmového Williama to byl úplně nový svět, v němž jsme se ocitli. Točil jsem první film, čekala mě první erotická scéna, poprvé jsem měl na plátně políbit dívku a tak dále a tak dále. Dost dobře jsem dokázal pochopit, jak se William cítí." Protože Williamova postava je autobiografií režiséra Camerona Crowa, přečetl Patrick spoustu starších Croweových článků, ale zároveň se snažil najít vlastní přístup, nebýt jen režisérovou napodobeninou. Je paradoxní, že v roce 1973 nebyl ještě na světě a vlastně neznal muziku, o níž film vypráví. Crowe vybavil Particka velkou kolekcí nahrávek z vlastní sbírky od Led Zeppelin po Davida Bowieho a řekl mu: Chci, aby se ti dostali pod kůži. Fugit začal hudbu poslouchat nejdřív z povinnosti, ale postupně ho skutečně chytila. "Tihle muzikanti a kapely se stali důležitou součástí mého života i mimo film."
obrazek
Pro postavu leadera kapely Stillwater Russella Hammonda si Crowe vybral herce Billyho Crudupa. " Billy vytvořil Russella jako inteligentního chlápka, který miluje muziku, ale zároveň je to konfliktní člověk- má své hodnoty i příšerné úlety. Je to muzikant, ale na druhé straně někdy strašně touží praštit s kytarou." "Je to film o slávě a úspěchu, a také o tom, jak sláva a úspěch ovlivňují přátelství a lásku," říká Crudup. Další důležitou postavou je Elaine, Williamova matka, kterou hraje Frances McDormand. "Byl jsem nadšen při pomyšlení, že máme na tuto roli herečku takového kalibru jako je Frances, protože ten film je do značné míry i filmem o mé matce, " vzpomíná Crowe. "Filmová Elaine musí pochopit, že ačkoliv klišé: sex, drogy a rock and roll, bývá často pravdivé, existuje i možnost zúčastnit se toho všeho jako pozorovatel a nepropadnout tomu. I moje maminka nakonec objevila skutečnou hodnotu té hudby a dnes je velkou rockovou fanynkou," tvrdí Crowe. Frances McDormand zažila sedmdesátá léta jako středoškolačka, má na tuto dobu vlastní vzpomínky, což její roli matky, která se snaží pochopit synovu vášeň, činilo obtížnější. Režisér zpestřoval štábu čas mezi záběry tím, že jim pouštěl muziku ze své diskotéky. Když jednoho dne vybral píseň Iron Man od Black Sabbath, Frances se neudržela a začala k obveselení celého štábu předvádět hru na imaginární kytaru. Philip Seymour Hoffman hraje ve filmu Na pokraji slávy postavu Williamova-Croweova mentora, novináře Lestera Bangse. "Lester už tu s námi není, ale já na něj nikdy nezapomenu, " vyznává se režisér. "Byl ten největší. Jeho dunivý hlas jsem při natáčení často slýchával někde tam vzadu..."

O hercích

Billy Crudup
Debutoval v hraném filmu v roce 1996 ve filmu Barryho Levinsona Spáči a objevil se ve snímku Woodyho Allena Všichni říkají: Miluji Tě. V roce 1998 vytvořil pravděpodobně svou nejvýraznější úlohu ve filmu Hranice možností, který režíroval Robert Towne v produkci Toma Cruise. Crudup zde hraje legendárního běžce dlouhých tratí Steva Prefontaina , který tragicky zahynul na vrcholu slávy. Objevil se po boku Woodyho Harrelsona ve filmu Hi-Lo Country. Billy Crudup je absolventem New York University a tak není divu, že jeho kroky vedly na zdejší divadelní scény. Jeho broadwayský debut ve hře Toma Stopparda Arcadia mu vynesl řadu prestižních cen. V jednom z mimo broadwayských divadelních představení hry Oidipus se setkal i se svou spoluhráčkou z filmu Na pokraji slávy Frances McDormand.

Frances McDormand
Dvaačtyřicetiletá rodačka z Illinois patří k stálicím americké filmové i divadelní scény. Vystudovala drama na universitě v Yale a začínala jako herečka na divadelních scénách.Za roli Stelly v představení Tramvaj do stanice touha byla nominována na cenu Tony. Její filmový debut stejně jako největší úspěchy jsou spojeny s tvorbu bratří Joela a Ethana Coenových. Prvním filmem byla Zbytečná krutost, zahrála si v Millerově křižovatce i Zmatcích v Arizoně. Svou první nominaci na Oscara získala za film Hořící Mississippi, zlaté sošky se dočkala za roli těhotné policistky z filmu Fargo, který patří rovněž do filmografie jejího manžela Joela Coena. U nás jsme ji dále viděli ve filmech Prvotní strach, Altmanových Prostřizích, adaptaci dětské knížky Madeleine ve válečném dramatu Cesta do ráje. Současné době pracuje na dalším filmu bratří Coenů, v němž hraje společně s Billym Bobem Thortnem.

Patrick Fugit
Narodil se v Salt Lake City a již v jedenácti letech se začal zajímat o herectví, když se přihlásil do divadelního programu pro mladé, pořádaného místní univerzitou. Film Na pokraji slávy je jeho debutem.

Kate Hudson
Zdědila herecké nadání po své matce, herečce Goldii Hawn. Kate debutovala v komedii Risy Bramon 200 cigaret, v nedávné době natočila romantickou komedii About Adam, objeví se i ve filmu s Richardem Gerem Mr. T and the Women

Tvůrci

Cameron Crowe (scenárista/režisér/producent)
Narodil se v kalifornském Palm Springs, ale vyrůstal v San Diegu, kde také již jako patnáctiletý začal pracovat na novinářské kariéře - přispíval do časopisů Rolling Stone, Creem, Playboy a do Los Angeles Times. V šestnácti se stal členem redakce Rolling Stonu a během své práce měl možnost psát portréty největší hudebních hvězd včetně Boba Dylana, Davida Bowieho, Erika Claptona a řady dalších. Ve dvaadvaceti letech se vrátil na střední školu a napsal knižní bestseller Fast Times at Ridgemont High. Svou knihu také zadaptoval jako scénář, který v roce 1982 natočila režisérka Amy Heckerling se Seanem Pennem a Jennifer Jason Leighovou. V roce 1989 debutoval Crowe jako režisér filmem Say Anything..., k němuž si napsal scénář stejně jako k romantické komedii Singles. Nejznámějším Croweovým filmem je Jerry Maguire s Tomem Cruisem v titulní roli sportovního agenta. Snímek získal pět nominací na Oscara včetně nominace za nejlepší film a scénář, Guba Gooding jr. si odnesl cenu Akademie za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Crowe je autorem knihy rozhovorů s legendárním režisérem Conversations With Wilder.

Podobné filmy

Zakladatel
(The Founder) V roce 1954 dostal obchodní cestující Ray Kroc objednávku na šest mixérů na ...
dnes 05.25
Nova Cinema
Nahoru dolů
(Bounce) Reklamní agent Ben Affleck velkoryse přenechá svou letenku náhodnému známému ale ...
dnes 09.30
Nova Cinema
Popelka na farmě
(A Cinderella Story: Starstruck) Finlay žije v malém městečku Dreary na farmě, která její ...
dnes 14.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 10. 2023 Svátek má Eliška
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz