fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

82% 2167 hlasů
film / thriller, dobrodružný, mysteriózní, romantický, USA, , 131 min., od 12 let
North by Northwest
Kinopremiéra v ČR 11.1.2007, DVD od 9.4.2001 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
03:14Na útěku před špiony, kteří se neštítí použít práškovací letadlo jako smrtící zbraň.
Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s nepravým s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem, který se v úloze volavky dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, který se celou věc snaží objasnit, jen v poslední chvíli unikne smrti při náletu letadla uprostřed pouště, iniciátorem kterého byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Jen krásná Eva mu nakonec podá pomocnou ruku, i když ho zpočátku klamala...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Podmanivé. Nádherné. Napínavé. Dobrodružné... Hitchcock zde předvádí po vyprávěcí stránce výtečnou práci. Prakticky hned dojde k velkému, nečekanému zvratu a od té doby se film nezastaví. A tím nemyslím, že by tam byla pořád akce, nýbrž stále nové a nové objevy, obraty, pochybnosti. Přílišná "studiovost" přímo nádherná, scény se zadní projekcí se mi fakt líbily a podle mě i možná nahrávaly atmosféře filmu. Herci výborní, dokonalý byl se svým šarmem a sarkasmem hlavně Cary Grant. Snímek je to skvělý - nejvíce hollywoodský a americký film (co do stylu), co jsem asi viděl - v tom nejlepším slova smyslu.
Všechny komentáře k filmu 16+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Krátce poté, co se představí Garry Grant jako reklmaní agent Roger O. Thrnhill, jedna žena se ho zeptá, co znamená zkratka "O". Grantova slavná odpověď zní: "Nic." Na jedné straně jde o uličnické šťouchnutí vůči někdejšímu producentovi Davidu O. Selznickovi. Ale podobně jako mnoho prvků v nejzábavnějším filmu Alfreda Hitchoka Na sever Severozápadní linkou jde zároveň o další drobný detail, který má v průběhu děje svůj význam.    Snímek Na sever Severozápadní linkou chvílemi vůbec ve svém celku vypadá jako jeden takový velký podružný detail, což zvláštním způsobem znásobuje jeho výraznou přitažlivost. Film představuje čiré panoptikum: Thornhill (vyzbrojený pouze obrovskou zásobou osobního šarmu a vtipných replik) je omylem pokládán za špióna a je podezříván z vraždy diplomata OSN. Utíká zemí pronásledovaný padouchy (vedenými Jamesem Masonem a hrůzu vzbuzujícím Martinem Landauem) a hledaný vládními agenty. Někde uprostřed se nachází fantasticky krásná a nestoudně smyslná Eva... Celá recenze
Archinek, 10 z 10

Popis filmu Na sever severozápadní linkou

<>Obrázek nenalezen<> V Townsendově sídle uvítá před zraky vyšetřujících policistů provinilce paní Townsendová jako starého přítele (muž ji přitom zahlédl včera večer poprvé). Vypráví smyšlenou historkou o večírku, z něhož Roger odjel opilý. Manžel prý není doma, neboť právě hovoří na Valném shromáždění OSN. - Thornhill jede s matkou do hotelu Plaza. Zjistí, že pan Kaplan je sice v hotelu ubytován, ale nikdo ho neviděl. Roger v jeho pokoji nalezne fotografii Lestera Townsenda. Pak jen shodou okolností uprchne před svými včerejšími únosci. - V budově OSN se Thornhill setká Townsendem; je to zcela neznámý muž, který prý svůj dům v době zasedání neobývá. Když mu chce Roger ukázat fotografii falešného Townsenda, zavraždí boháče mrštěným nožem jeden ze včerejších únosců. Všichni svědci se domnívají, že vrahem je Thornhill. Muž zpanikaří a uprchne.

<>Obrázek nenalezen<> Při schůzce americké kontrarozvědky vyjde najevo, že George Kaplan vůbec neexistuje. Byl "vytvořen" jen jako návnada pro odlákání pozornosti od skutečného agenta, pracujícího v těsné blízkosti nepřátelského špiona Phillipa Vandamma. Tajná služba nemůže Thornhillovi pomoci, neboť by tím ohrozila svého člověka. - Roger se dostane do vlaku, směřujícího do Chicaga (telefonicky si zjistil, že Kaplan odjel z New Yorku a že se údajně ubytoval v tamním hotelu Ambassador East). Nádraží je plné policistů a nebýt půvabné blondýnky, s níž se Thornhill srazí ve vagonu, neunikl by zatčení. - V jídelním voze se Roger znovu setká s krásnou neznámou. Ta se mu představí jako průmyslová návrhářka Eve Kendallová a nepokrytě jej svádí, ačkoli ví, že je podezřelý z vraždy. Ukryje jej ve svém kupé. Oba se do sebe zamilují. Roger ovšem netuší, že dívka pracuje pro špiona Vandamma, tedy muže, který se vydával za Townsenda a který jede ve stejném vlaku.

<>Obrázek nenalezen<> Thornhillovi se na chicagském nádraží podaří v přestrojení za nosiče projít policejním kordonem. Eve dostane telefonicky instrukce od Leonarda. Rogerovi pak tvrdí, že volala Kaplanovi, který je ochoten sejít se s ním na prérijní autobusové zastávce u silnice do Indianapolis.Na schůzku však Kaplan nedorazí. Thornhill je místo toho opakovaně napadán nálety a střelbou práškovacího letadla. Pilot nebezpečné manévry nakonec nezvládne a narazí do projíždějící cisterny. Auto i dvojplošník hoří. V nastalém zmatku se Thornhill zmocní pick-upu a vrátí se do Chicaga. - Muž zjistí, že Kaplan se už z hotelu odstěhoval a že zamířil do Rapid City v Jižní Dakotě. Thornhill pochopí, že Eve lhala: Kaplan totiž odjel z hotelu dříve, než s ním údajně mluvila. Vzápětí zahlédne dívku v hotelové hale a dostane se do jejího pokoje. Eve je ze setkání překvapena; naléhá na něj, aby na ni zapomněl a aby zmizel. Když to muž odmítne, odejde Eve pod falešnou záminkou z pokoje.

<>Obrázek nenalezen<> Roger však sleduje její kroky. Na dražbě uměleckých předmětů ji najde ve společnosti jejího milence Vandamma a Leonarda. Před žárlivým Vandammem trpce pokoří ženu dvojsmyslnými narážkami. Špionovi zabijáci mezitím obsadí východy. Thornhill proto naruší absurdními nabídkami chod dražby a je "bezpečně" vyveden ven policií. - V autě upozorní policisty, že je hledaným vrahem z budovy OSN. Ti ho na rozkaz nadřízených okamžitě odvezou na letiště. Thornhill se tu setká s Profesorem, šéfem americké tajné služby. Dozví se, že Kaplan neexistuje. Zároveň jej Profesor požádá, aby s ním letěl do Rapid City, kde má Vandamm útočiště. Thornhill odmítá dělat volavku, dokud mu společník neřekne, že Eve je ve skutečnosti dvojitá agentka, nasazená na Vandamma, a že ji svým jednáním na aukci nevědomky dostal do smrtelného nebezpečí.

<>Obrázek nenalezen<> V restauraci v blízkosti Památníku čtyř prezidentů na Mount Rushmore si Thornhill, vydávající se za George Kaplana, domluví schůzku s Vandammem. Předstírá, že je ochoten nechat jej odletět ze země výměnou za Eve, kterou chce sám ztrestat za zradu. Dívka však v rozčilení vytáhne pistoli, dvakrát na Thornhilla vystřelí a uprchne. - Thornhillovo tělo odveze na pokyn "lékaře" (Profesora) sanitka, která později zastaví na lesní cestě. "Smrt" Kaplana byla jen intrikou tajných služeb, jež měla Eve očistit od podezření v očích Vandamma (žena střílela slepými náboji). Nezraněný Thornhill se tu má rozloučit s Eve. Přestože se milují, agentka za několik hodin odlétá s Vandammem na "druhou stranu". Roger se marně snaží jí v tom zabránit. - Hodinu před očekávaným odletem Vandammova letadla uprchne Thornhill oknem z nemocničního pokoje, v němž ho uzamkla tajná služba. Taxíkem přijede k Vandammovu sídlu v blízkosti památníku. Vyslechne rozhovor Vandamma a Leonarda, který odhalil, že Eve střílela slepými náboji. Zklamaný Vandamm se ji rozhodne shodit z letadla.

<>Obrázek nenalezen<> Roger vyšplhá až do ženina pokoje a varuje ji vzkazem na krabičce zápalek se svými iniciálami.Zatímco Vandamm, Eve i Leonard míří k letadlu, Thornhilla chytí v domě hospodyně Anna a drží jej v šachu pistolí. Když z domu zazní výstřel, Eve vytrhne Vandammovi sošku s mikrofilmy (zakoupenou na aukci) a naskočí k ujíždějícímu Thornhillovi do auta. (Hospodyně totiž ohrožovala Rogera její pistolí se slepými náboji.) - Milenci se při útěku dostanou až na vrchol Mount Rushmore a musejí zahájit sebevražedný sestup po prezidentských tvářích, vytesaných do skály. Thornhillovi se podaří svrhnout dolů Vandammova vrhače nožů, při záchraně nad srázem visící Eve je však vydán na milost a nemilost Leonardovi. Zabijáka v poslední chvíli zastřelí z protější skály Profesorův ostřelovač. - Thornhill a Eve si ve vlaku užívají líbánky.


O filmu

Jeden z nejlepších filmů Alfreda Hitchcocka Na sever Severozápadní linkou (1959) je právem považován za jeho kvintesenciální dílo, soustřeďující všechny základní atributy jeho tvorby, od nevinně pronásledovaného hrdiny, přes panovačnou matku až po chladnou, tajemnou blondýnku a velmi černý smysl pro humor. Už sám význam originálního názvu North by Northwest je často předmětem spekulací - jednak přibližně souhlasí se směrem hrdinova útěku (New York - Chicago - Jižní Dakota), ale také může odkazovat k části Hamletova monologu (II. jednání, II. scéna), v níž dánský kralevic obhajuje svůj zdravý rozum (I am but mad north-north-west...).

O natáčení

Jedna z důležitých scén filmu se odehrává v budově OSN. Vzhledem k tomu, že nedostal povolení k natáčení, realizoval ji Hitchcock v ateliéru a Grantův vstup do skutečné budovy nasnímal skrytou kamerou. Stejně tak nezískal Hitchcock povolení natáčet v Národním památníku Mt. Rushmore v Jižní Dakotě, kde se odehrává napínavý závěr filmu. (Do skalnatého masivu Mt. Rushmore vytesal sochař Gutzon Borglum v letech 1927-1941 obrovské tváře čtyř amerických prezidentů - George Washingtona, Abrahama Lincolna, Theodora Roosevelta, Thomase Jeffersona. Jeho původní záměr vytesat postavy až dolů k pasu zůstal kvůli jeho smrti nedokončen.) Tento hojně navštěvovaný památník demokracie je dějištěm rozhodujícího zápasu s padouchy (představovanými mj. Jamesem Masonem a Martinem Landauem). Hitchcock nechal ve studiu postavit věrnou repliku, kde celou scénu natočil a později zkombinoval s několika skutečnými záběry. Tato sekvence je vyvrcholením filmu (jeden z pracovních názvů snímku byl "Muž v Lincolnově nosu") a jednou z nejlepších akčních filmových scén všech dob.
Znalci Hitchcockova díla i běžní diváci vědí, že se režisér pravidelně objevuje ve svých filmech v malé němé roli. Z původní nutnosti se časem stala pověra, takže i na začátku tohoto snímku (aby rychle ukojil diváckou zvědavost a zbytečně nerozptyloval pozornost, když se začne rozvíjet děj) pana režiséra spatříme na vlastní oči - jako pána, který nestihne autobus.

Podobné filmy

Ježek Sonic
(Sonic the Hedgehog) Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic okamžit...
dnes 17.30
Nova
Andělé a démoni
(Angels & Demons) Na proslulého symbologa Toma Hankse se obrátí ředitel elitního švýcarské...
dnes 20.20
Nova
John Wick
Když se mladí zlodějíčkové vkradou do domu, ukradnou auto a zabijí milovaného psa, nemají ...
dnes 22.00
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 4. 2. 2023 Svátek má Jarmila
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz