fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

58% 1380 hlasů
film / komedie, romantický, USA, , 125 min., od 12 let
Valentine's Day
Kinopremiéra v ČR a SK 18.2.2010, DVD od 30.6.2010 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:10Jeden den v životě lásky.
Svátek svatého Valentýna přichází každý rok, ať se vám to líbí, nebo ne. Je to den, kdy se probírá váš milostný život a pokaždé to skončí buď romantikou, nebo katastrofou. Může to být zamotané, může to být zmatené, ale v konečném důsledku jde vždy jen a jen o lásku. Film přináší příběhy skupiny lidí z Los Angeles, jejichž osudy se protnou právě na den svatého Valentýna, kdy se každý z nich snaží najít lásku, nebo řeší milostné problémy.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu No, na to, jak se tohle dílo točilo, kolik kolem toho bylo povyku a kolik známých tváří se sehnalo, tak teda nic moc. Příběhy dosti plytké a nudné, chvílemi fakt trapas. Prostě katastrofa. Myslím, že kdyby se čas ořezal na 10 minut, vyšlo by to stejně a možná ještě lépe, a vše podstatné by též zůstalo.
Všechny komentáře k filmu 23+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Gary Marshall (Pretty Woman, Nevěsta na útěku, Deník princezny) je specialistou na romantické komedie a tentokrát si dal za úkol natočit americkou variaci na Lásku nebeskou. Konkrétně se věnuje deseti příběhům odehrávajícím se na Svatého Valentýna v Los Angeles.    Nosnou postavou je Reed Bennett (Ashton Kutcher), který vlastní květinářství a na svátek všech zamilovaných má pořádný frmol. Aby toho nebylo málo, je zamilovaný do Morley Clarksonové (Jessica Alba), kterou požádá o ruku, což jeho přátelé nepovažují za moudré, ale nikdo mu nic neřekne. Z tohoto mraku nakonec nezaprší a tak se pozornost přesouvá k jeho kamarádce Julii (Jennifer Garner), která je zamilovaná do doktora Harrisona Copelanda (Patrick Dempsey), který ji však vodí za nos. Všechno se sice zkomplikuje, ale stejně asi tušíte, jak to dopadne.    Podobně bychom se mohli věnovat i dalším příběhům, ale žádný z nich už není příliš nosný a upřímně řečeno o ně ani tolik nejde.    Režisér se totiž... Celá recenze
moviefan, 6 z 10

Popis filmu Na sv. Valentýna

Den svatého Valentýna přichází každý rok, ať už ho slavíme, nebo ne. Sledujeme příběhy téměř dvou tuctů lidí, kteří během tohoto svátečního dne prožívají romantické chvíle, nebo trapný neúspěch. Mezi účastníky je například květinář Reed, který právě požádal svou půvabnou přítelkyni Morley o ruku. Jeho nejlepší kamarádka, učitelka Julia, zůstává na Valentýna sama, její přítel kardiolog Harrison odjíždí pracovně do San Franciska. Nadšení svých romantických spoluobčanů nesdílí sportovní redaktor Kelvin, který byl "sesazen" do společenské rubriky a nyní je nucen chodit po městě a dělat rozhovory se zamilovaným obyvatelstvem. Jedním z dotazovaných šťastlivců je i Reed. Díky televiznímu rozhovoru míří do jeho květinářství davy zákazníků. Harrison u něj objedná dvě kytice, jednu pro svou ženu Pamelu, druhou pro Julii, v tu chvíli Reedovi dochází, že jeho kamarádku čeká velké zklamání. Do květinářství přichází i malý chlapec Edison, který kupuje květiny pro svou lásku. Jeho matka je pracovně v zahraničí, a tak chlapce vychovávají prarodiče, Edgar a Estelle, kteří se i po padesáti letech manželství hluboce milují. Den sv. Valentýna se chýlí ke konci a na losangeleském letišti přistává letadlo, kterým přilétá Holden. Během dlouhého letu se seznámil s Kate, důstojnicí americké armády, která se vrací z dlouhé mise domů na pouhý jediný den.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> „Svatý Valentýn. Je tu každý rok, ať se vám to líbí nebo ne.“

Pokud jste šťastně zamilovaní, je pro vás svatý Valentýn dnem plným lásky, květin, romantiky a sentimentu. Pokud v lásce štěstí nemáte, je to pro vás jen další obyčejný den.

Režisér Garry Marhsall, který v některých svých romantických filmových hitech úspěšně zachytil různé podoby lásky, říká: „Někteří lidé si myslí, že svatý Valentýn je ten nejúžasnější den v roce, a jiní se zase snaží ho ignorovat. Pro různé lidi ten den znamená různé věci. Ostatní svátky mají mnohem jasnější význam,“ říká a se svým klasickým suchým humorem dodává: „Tak třeba Vánoce - všichni zdobí stromek, dávají si dárky, zpívají koledy, jdou domů a jdou spát. Na Silvestra všichni pijí, o půlnoci se líbají, zpívají, pak si popláčou, jdou domů a jdou spát. To je jednoduché. Nebo svátek stromů. Není to sice ten úplně největší svátek, ale jeho význam roste, protože všichni se stávají tak trochu zelenými. Ale svatý Valentýn je tak nějak v mlze. Je to obtížně definovatelný svátek, protože definovat lásku je také obtížné. A právě tahle nejasnost nám dala prostor pro vytvoření skvělého příběhu. Právě proto se přímo nabízí romantická komedie věnovaná zamilovaným, a to je právě náš film ‘Na sv. Valentýna’.“

Svátek sv. Valentýna je ve filmu viděn očima hrdinů odlišných generací, kteří zažívají celou řadu různých momentů ve svých vztazích - od prvních schůzek po dlouhodobé závazky, od nešťastných lásek zamlada po lásku na stará kolena, od věčně nezadaných po neopětovanou lásku. Pro tyto navzájem propojené příběhy se tvůrcům podařilo dát dohromady hvězdný herecký tým, jehož členy jsou jak tři klasičtí herci filmů Garryho Marsalla Julia Roberts, Anne Hathaway a Hector Elizondo, tak i další hvězdy Jessica Alba, Kathy Bates, Jessica Biel, Bradley Cooper, Eric Dane, Patrick Dempsey, Jamie Foxx, Jennifer Garner, Topher Grace, Ashton Kutcher, Queen Latifah, Taylor Lautner, George Lopez, Shirley MacLaine, Emma Roberts a Taylor Swift.

Producent Mike Karz vzpomíná: „Měli jsme velké štěstí, že jsme do našeho filmu získali tak hvězdné obsazení. To, že jsme takové hvězdy měli, je ale hlavně výrazem úcty ke Garrymu Marshallovi, k jeho pověsti a schopnostem. Garry je skvělý vůdce a brilantní tvůrce komedií, což se znovu a znovu potvrzuje po celá desetiletí jeho filmové tvorby. Je to přirozeně vtipný chlápek, který vždycky dokáže v pravou chvíli vyprávět vtip. Mnohem důležitější ale je, že dokáže skvěle vyprávět filmový příběh.“

„Pokud chcete natočit jakýkoli film, potřebujete dobré postavení hvězd,“ dodává producent Wayne Rice. „A pro náš film byly hvězdy postaveny přímo skvěle, když v něm máme tolik nadaných herců,“ říká Rice.

Pro Julii Roberts a Anne Hathaway je film „Na sv. Valentýna“ již třetí spoluprací s Marshallem, když plodem jejich předchozí společné práce byla přelomová díla „Pretty Woman“ a „Deník princezny.“ Obě herečky přitom shodně říkají, že existuje více důvodů, pro které herci se slavným režisérem tak rádi spolupracují. „Pracovala jsem na celé řadě skvělých filmů, ale filmy od Garryho Marshalla prostě nejde s ničím srovnávat,“ říká Anne Hathaway. „Garry je velkorysý, citlivý, je s ním zábava a jako režisérovi mu herec může plně důvěřovat. Je to celým srdcem filmař, dává do svých filmů úplně vše a s herci pracuje tak, že výsledkem je vždy nádherné představení,“ konstatuje herečka.

<>Obrázek nenalezen<> „Gary netouží po ničem větším než po vyprávění skvělého příběhu a po bavení lidí. A to dokáže skvěle,“ doplňuje svoji kolegyni Julia Roberts. Možnost točit se slavným režisérem samozřejmě uvítali i herci, kteří s ním na tomto filmu pracovali poprvé. „Garry Marshall je ve svém řemesle perfektní a pracovat s ním je příležitost posunout se o úroveň výš a něco se naučit,“ říká herec Ashton Kutcher. „Takovou příležitost jsem si nemohl nechat ujít,“ dodává.

„Jakmile jsem se dověděl, že film bude režírovat Garry, hned jsem se rozhodl,“ doplňuje Bradley Cooper. „Právě pro tenhle typ filmu je Garry tou správnou volbou.“ „Garry je králem romantické komedie,“ konstatuje Jennifer Garner, „a tak nikdo s přijetím role ve filmu neváhal.

Pro královnu hudebních žebříčků zpěvačku Taylor Swift byl film „Na sv. Valentýna“ filmovým debutem. Zpěvačka o své nové práci říká: „Bylo skvělé stát se součástí něčeho, na čem se podílelo tolik slavných lidí, které jsem vždycky obdivovala. I tak byl ale mým hlavním favoritem Garry Marshall. Možnost pracovat s ním mě vysloveně nadchla. Je okouzlující a vtipný a samozřejmě umí natočit skvělý film. Navíc dokázal do filmu dostat naše společné šťastné číslo 13, a to do všech scén, ve kterých vystupuji. Na to nikdy nezapomenu,“ vzpomíná zpěvačka.

V podstatě všichni herci na otázku, proč se rozhodli ve filmu hrát, odpovídají shodně, a to že to byl Garry Marshall. Je ale také třeba říci, že než se vůbec herci dostali před kameru, rozhodl se Garry Marshall pro natočení příběhu na základě původního scénáře od Katherine Fugate. „Mike Karz a Wayne Rice mi řekli, že mají film, který by se mnou chtěli natočit,“ vzpomíná na samé počátky projektu režisér. „Řekli mi, že to je jedna velká romantika, a že na to jsem přece expert. A tak jsem si přečetl scénář a měl jsem jasno - jdu do toho,“ dodává Marshall.

Scénáristka Katherine Fugate říká, že navzájem propojené příběhy použila ve scénáři záměrně, aby ukázala „různé podoby a chápání lásky z různých úhlů pohledu různých generací - od nezkušeného desetiletého kluka s jeho prvním milostným neúspěchem přes třicátníky bojující se svými vztahy nebo naopak se svou nezadaností až po starý manželský pár, který se ohlíží, jak dlouhou cestu lásky už spolu urazili. Láska samozřejmě má mnoho podob, které často nejsou příliš romantické, nicméně nakonec si stejně všichni uvědomí, že je v životě to úplně nejdůležitější,“ vysvětluje scénáristka.

Spoluautoři scénáře Abby Kohn a Marc Silverstein, kteří svůj talent pro komedie s více propletenými příběhy prokázali nedávno snímkem „Až tak moc tě nežere“, pomáhali zejména se stavbou příběhu. „Když jsme se setkali s Garrym a s producenty, chtěli jsme, aby film zohlednil všechny možné perspektivy a obzvláště pak to, jak se různí lidé dívají na svatého Valentýna,“ říká Marc Silverstein.

Kohn a Silverstein si byli vědomi, jak významné je začlenit do příběhu teenagery pro již beztak vícegenerační film. „Když patříte mezi náctileté, zažíváte v oblasti lásky a romantiky spoustu věcí poprvé, ale na svatého Valentýna asi moc nemyslíte,“ říká Abby Kohn. „A tak jsme se snažili natočit film, který by něco řekl úplně každému,“ vysvětluje.

„Film „Na sv. Valentýna“ popisuje celou řadu různých vztahů, a myslím, že dobře, protože v něm hrají skvělí herci. Z mého pohledu bylo nejdůležitější vytvořit mezi herci kvalitní chemii. Těžko se to sice definuje, ale diváci vždycky poznají, jestli tahle chemie ve filmu je nebo ne. A tuhle chemii umějí nejlépe vytvořit velcí herci a herečky… a my v našem filmu velké herce a herečky máme,“ uzavírá hodnocení režisér Marshall.

obrazek
„Je to den, kdy je vaše láska vystavena všem na očích. V ten den má každý šanci zažít něco romantického…“

„Na sv. Valentýna“ začíná romantickou scénou Reeda Bennetta s jeho dívkou Morley. Morley se probouzí ve chvíli, kdy se jí Reed snaží navléci na prst prstýnek s diamantem a zjišťuje, že v ruce má své Blackberry. „Neumím říct, jestli je Reed úplně beznadějný případ, ale romantik je to určitě,“ říká Ashton Kutcher, který ve filmu ztělesňuje Reeda.

Reed vlastní obchod s květinami a kavárnu nazvanou Siena Bouquet, která se na svatého Valentýna stane epicentrem vyznávání lásky. „To, že Reed pracuje v obchodě s květinami, není žádná náhoda. Květinářství je totiž na svatého Valentýna, kdy každý dává květiny a sladkosti, společným jmenovatelem všeho důležitého. A jako takové bylo Reedovo květinářství také ideálním epicentrem pro náš příběh,“ vysvětluje producent Rice.

„Prodavač květin ví všechno,“ uznává Kutcher. „Ví o tom, kdo má rande, ví kdo je nemocný, ví kdo koho podvádí. Tohle všechno ví hlavně proto, že lidé s květinami posílají vzkazy,“ vysvětluje herec.

„Květináři a květinářky se stávají součástí milostného života jiných, a tak musejí zachovávat i určitou míru důvěrnosti, stejně jako třeba doktoři. Jenže v některých případech je dodržování důvěrnosti dost těžké, zvláště pokud je to příliš osobní. A právě to je i případ Reedova dilematu,“ říká režisér Marshall.

Reedeův Valentýn začíná jeho vlastním milostným životem - Reed přednese Morley svoji žádost o ruku a je nadšený z její kladné odpovědi. Herečka Jessica Alba popisuje svoji postavu jako „konvenčnější a konzervativnější než Reed, což je důkazem toho, že protiklady se přitahují. Morley je z Reedova návrhu maximálně překvapená. Pro ní je hlavní věcí její kariéra, a tak možná i trochu váhá, jestli má žádost o ruku přijmout, ale nakonec řekne ano,“ říká herečka.

Přijetí Reedova návrhu ze strany Morley je koneckonců překvapením i pro Reedovy nejbližší přátele, a to počínaje Alphonsem, který očekával, že bude Reedovi spíše kondolovat než blahopřát. Postavu Alphonsa ve filmu ztvárnil George Lopez.

Alphonso je Reedovým parťákem v obchodě s květinami a současně je i hlasem rozumu v Reedově milostném životě. „Alphonso je šťastně ženatý a podstatně více usazený,“ říká George Lopez. „Reed se proto na Alphonsa často obrací pro radu, i když ve skutečnosti Alphonsovy odpovědi nepotřebuje. Reed totiž sám dobře ví, co má dělat. V životě se sice často obracíme na jiné lidi se žádostí o radu, ale pokud jsou to opravdu dobří přátelé, neřeknou nám, co máme přesně dělat. Dobří přátele vás většinou jenom navedou na správnou cestu, na které už ovšem obvykle dávno jsme,“ vysvětluje svůj pohled na rady do života Lopez.

Zprávu o Reedově zasnoubení přijme původně skepticky také jeho nejlepší kamarádka Julia Fitzpatrick, kterou ve filmu představuje Jennifer Garner. Ale Julia se jinak soustředí spíše na nového muže ve svém životě. „Julia dlouho neměla žádného přítele a konečně se znovu zamilovala,“ říká Juliina herecká představitelka Jennifer Garner. „Moje hrdinka se na Valentýna probudí s pocitem, jako by byla nejšťastnějším člověkem na zemi. Jenže postupem dne si uvědomuje, že všechno není tak úplně růžové, jak to vypadalo ráno. Náš film je v tomhle ohledu oslavou dne věnovaného lásce - a to lásce vítězící i prohrávající, získávající i ztrácející,“ říká herečka.

„Podle mě je Valentýn naopak velice neromantickým dnem, protože romantiku prostě uměle vytvářet nejde,“ oponuje herecký představitel nového Jullina objevu doktora Harrisona Copelanda Patrick Dempsey. „Romantika prostě musí být přirozená. Ten tlak na to, aby ten den byl zvláštní a aby si ho každý užil, v podstatě jakoukoli romantiku vylučuje,“ dodává Dempsey.

<>Obrázek nenalezen<> Jedním z Juliiných žáků je Edison, představovaný ve filmu Brycem Robinsonem. Desetiletý Bryce právě zažil svůj první milostný neúspěch, takže zatímco si jeho spolužáci vyměňují doma vyrobené valentýnky, Bryce přemýšlí, jak by mohl ještě více oslnit dívku svých snů.

Edison žije se svými prarodiči Estelle a Edgarem, jež ve filmu představují herecké legendy Shirley MacLaine a Hector Elizondo. Shirley MacLaine na rozdíl od svého filmového manžela s Garry Marshallem nikdy předtím nespolupracovala, i když se znali řadu let. „Často sice nerozumím tomu, co mi říká, ale když se spolu naladíme na stejnou emocionální a mentální notu, tak nakonec vždycky vím, kam míří,“ směje se herečka.

„Někdy to chce docela úsilí zjistit, co vlastně říká, ale nakonec se to vždycky podaří,“ souhlasí Hector Elizondo, který ve filmech Garyho Marshalla účinkuje pravidelně - nevynechal ani jeden Marshallův film. „Ať už můžu nebo ne, vždycky mě nakonec dožene,“ směje se Marshall. „Hectora prostě ve svých filmech mít musím,“ potvrzuje Marshall.

Estelle a Edgar spolu žijí již více než 50 let a oslavili spolu spoustu svatých Valentýnů. Jenže zrovna tenhle Valentýn jim přinese řadu poměrně překvapivých zjištění, která zároveň otestují pevnost jejich manželství. „Všechny milostné příběhy jsou plné slibů, zrady a různých jiných lidských dramat, a právě těmhle tématům se náš film věnuje. Je to sice vtipná romantická komedie, ale současně nám toho může docela dost vážně říct i o lásce,“ říká Shirley MacLaine.

„Náš příběh dělá o to zajímavějším ten mezigenerační propletenec příběhů, které se ve filmu odehrávají,“ říká Hector Elizondo. „Řadu věcí totiž vidíme jinak, zatímco jiné věci zůstávají pořád stejné,“ dodává.

Generační rozdíly jsou obzvlášť patrné ve chvíli, kdy Edisonova náctiletá chůva Grace hledá u Estelle a Edgara radu týkající se vztahů. Grace, kterou ve filmu představuje Emma Roberts, se rozhodla posunout svůj vztah se svým přítelem Alexem o úroveň dál. „Grace chce pro svého přítele připravit skvělého Valentýna, jehož součástí bude i jejich vůbec první milování v životě,“ vysvětluje Emma Roberts. „Oba se po celý den moc snaží, ale nějak se jim nic nedaří. Alex dělá všechno možné jen proto, aby byl co nejsladší a nejromantičtější, ale jeho pokusy selhávají. Za snahu by si ale jedničku rozhodně zasloužil. Každopádně se snažíme ukázat, že Valentýn dokáže lidem přinést spoustu problémů, když přitom hlavní by mělo být zažít legraci. Valentýn přeci nemusí úplně nutně být párová záležitost - můžete ho přeci klidně strávit s rodinou či přáteli. Hlavní přece je být s lidmi, které máte rádi,“ říká herečka.

Graciinu spolužačku a kamarádku Feliciu hraje Taylor Swift, která má pro svoji kamarádku vždy nějakou dobrou radu. „Pokud bych svým kamarádkám měla ohledně Valentýna něco poradit, bylo by to asi, aby hlavně pro svého vyvoleného udělaly něco mimořádného,“ říká Taylor Swift. „Ale pokud se vám to nepodaří, tak si z toho nic nedělejte; prostě si řekněte, že to je den jako každý jiný,“ dodává s nadhledem.

Pro Feliciu je tím vyvoleným její přítel Willy, představovaný ve filmu Taylorem Lautnerem. „Willa a Feliciu osloví reportéři z televize, kteří zjišťují, jak si mladí vyznávají lásku na Valentýna,“ říká herec, „a Felicia Willyho přiměje, aby přímo do kamery předvedl své atletické schopnosti v podobě běhu přes překážky. Byla to velká legrace; moje úplně nejoblíbenější scéna byl pád přímo na nos,“ dodává Lautner.

I přes Marshallovy protesty si Lautner prosadil, že sám zahraje nejobtížnější kaskadérskou scénu - neúspěšný přeskok přes poslední překážku a následný pád přímo na obličej. „Taylor byl opravdu neskutečně statečný,“ vzpomíná režisér Marshall. „Říkal jsem mu, že kvůli němu by na zem padl snad úplně každý, ale on trval na tom, že chce upadnout sám. Na to mu říkám: ‘Hvězda jsi ty, ne já. Takže když se ti něco stane, budou všichni naštvaní na mě.’ Jenže on trval na svém. A tak jsem mu řekl: ‘Dobře, jak chceš. Když si chceš něco udělat, bránit ti nemůžu’. Kaskadérovi jsem řekl, že Lautner scénu zahraje sám, a požádal jsem o ještě jednu kameru. Snímali jsme ho třemi kamerami, a zvládl to brilantně. Kaskadéra jsme vůbec nepotřebovali. Taylor byl dokonalý,“ říká režisér.

<>Obrázek nenalezen<> Felicia a Willy natáčeli pro místní losangeleskou televizní stanici KVLA, která pátrala po pohledu na svatého Valentýna „běžného člověka z ulice“. Vedoucí zpráv Susan představovaná Kathy Bates původně reportáž i přes jeho velké protesty přidělila sportovnímu redaktorovi Kelvinu Johnsonovi, kterého ve filmu ztvárnil Jamie Foxx. Kelvin samozřejmě nejdříve lituje, že se musí dočasně vzdálit od svých sportovních zpráv kvůli něčemu takovému, jako je sv. Valentýn. „Kelvin rozhodně nepatří mezi fandy Valentýna,“ říká Jamie Foxx. „Šéfová po něm chtěla, aby vyrazil mezi lidi a hledal romantické příběhy plné štěstí ve starosvětském duchu typu ‘jsi mé valentýnské štěstí?’ Jenže Kevin chce být považován za seriózního sportovního novináře. A tak čeká, až bude moct udělat svůj vysněný velký rozhovor,“ vysvětluje pocity své postavy herec.

Úlovkem, kterého se Kevin nemůže dočkat, je největší sportovní událost dne: další budoucnost hvězdného profesionálního fotbalového útočníka Seana Jacksona, jehož kariéra se ocitla na rozcestí poté, co jeho tým vypadl v play-off. Jacksona ve filmu ztvárnil Eric Dane, který říká: „Když je vám 25 a vypadnete v play-off, tak si řeknete, že příští rok je taky rok a že prostě vyhrajete v další sezóně. Ale když je vám 35 a vypadnete, tak po vás budou chtít ukončit kariéru. A Jackson je právě takhle na konci své kariéry, byť z atletického hlediska má pořád ještě co říct. A tak ve vzduchu visí otázka, jestli pověsí fotbal na hřebík nebo bude pokračovat,“ vysvětluje dilema svého hrdiny herec.

Jacksonovu mluvčí Karu Monahan ve filmu hraje Jessica Biel. Kara strávila celý den odrážením otázek novinářů na záměry jejího hvězdného klienta, přičemž současně pořád zmiňovala svoji antivalentýnskou party pořádnou každoročně pro lidi jako je ona, tj. pro lidi permanentně nezadané. „Kara má ke sv. Valentýnu zvláštní vztah - vysloveně ho nenávidí,“ směje se Jessica Biel. „ Na Kaře se mi přitom líbí, že je současně na jednu stranu velká profesionálka a na druhou stranu je velmi vášnivá a citově založená. Podle mě Valentýn tak trochu dělá z lidí blázny. Všichni ten den čelí tlaku otázek typu: ‘Jdeš na rande?’ ‘Poslat ti někdo kytku nebo bonbóny?’ ‘Dostal jsi psaníčko?’ A jakmile zní vaše odpověď záporně, jste hned divní. A to mi právě přijde šílené, protože přece není nic lepšího než být nezávislým a rozhodovat se sám,“ říká herečka.

Scénáristka Katherine Fugate přiznává, že Kařina antivalentýnská party byla zřejmě jediným do určité míry autobiografickým prvkem v jejím scénáři. „Pořádala jsem každý rok večeři nazvanou ‘Nesnáším valentýna’, protože mi vadilo, že by někteří lidé byli v den lásky a přátelství sami. Jednou se dokonce stalo, že se dva lidé na naší party seznámili a zamilovali se do sebe. Nakonec bylo příjemné se na ten svátek podívat a uvědomit si, že láska je přes to všechno vlastně krásná,“ směje se scénáristka.

Ve filmu je dále jedna postava, která na lásku nemá čas bez ohledu na Valentýna. Touto postavou je agentka Seana Jacksona Paula Thomas, profesionální a plně racionální obchodnice ztělesněná Queen Lafitah. „Paula je chytrá a sebevědomá,“ říká Queen Lafitah. „Hrozně se mi líbí, když jde ve své agentuře po schodech a všichni se jí tak trochu bojí. Patří mezi nejlepší a jsem si jistá, že se mezi ně nedostala tím, jak byla hodná,“ hodnotí svoji hrdinku herečka.

obrazek
Recepční v agentuře se jmenuje Liz Curran a představuje ji Anne Hathaway. Herečka vysvětluje, že Lizin život se odehrává na telefonu mnohem více, než si ostatní myslí: „Liz po nocích pracuje jako operátorka na sexy linkách,“ říká herečka. „Jenže Liz je dívka s vážnými finančními problémy, a proto tuhle práci vidí jako jejich řešení. Samozřejmě to nechce dělat navěky, ale prozatím ví, že tu práci dělat musí, dokud se jí nenaskytne něco lepšího. Podle mého názoru patří Liz mezi ten typ žen, které jsou velmi otevřené všemu, co jim život přinese, i když je to třeba něco poněkud neobvyklého,“ dodává Anne Hathaway.

Jenže Lizin druhý zdroj příjmů bude tak trochu problém pro jejího nového přítele Jasona, který pracuje jako zástupce v agentuře zastupující umělce. „Liz a Jasona poprvé potkáváme ve chvíli, kdy jejich nový vztah došel na svatého Valentýna úplného naplnění. Jenže když Liz rychle zmizí, Jasona to poněkud zmate. Jason je mladý kluk z Indiany, který si vůbec nedokáže představit, že by se dívka, do které se právě zamiloval, mohla živit takovým způsobem,“ popisuje prekérní situaci Anne Hathaway.

Představitel Jasona Topher Grace slova své filmové partnerky potvrzuje: „Jason patří mezi kluky, kteří mají svůj život dobře naplánovaný a kteří na sebe a potažmo i na svoji partnerku kladou vysoké nároky. Informace o Lizině druhé práci by tak pro něj byl šok. Mě osobně je blízké to, že Jason a Liz zažívají Valentýna ve chvíli, kdy jsou spolu vlastně pouhé dva týdny, což se mně shodou okolností stalo také. Jejich příběh proto beru trochu jako oslavu lásky a odevzdání. Jason je tak trochu zmatený, jak moc toho musí obětovat, ale zároveň je dost chytrý na to, aby všechno nepokazil.“

Většina hrdinů filmu žije v Los Angeles, kde se také jejich příběhy odehrávají. Dvě postavy jsou ale teprve v letadle na cestě do města. Kapitánka americké armády Kate Hazeline právě dostala volno a absolvuje čtrnáctihodinovou cestu na rande, o kterém ani jednou neřekne, s kým ho má. „Na roli Kate se mi líbí, že je tak trochu tajemná,“ říká herečka. „A pointa, jakým její příběh končí, je sladká a zároveň pravdivá,“ dodává.

Bradley Cooper ve filmu ztvárnil Holdena, Katiina souseda v letadle, který jí nabídne své rameno na spaní a své uši na poslouchání jejích příběhů. „Když s někým letíte čtrnáct hodin v letadle, tak buď budete na konci letu mít přítele, anebo se budete celou dobu snažit vyhnout se jakémukoli očnímu kontaktu,“ vtipkuje herec.

„Na sv. Valentýna“ tak znovu spojilo Bradleyho Coopera a Julii Roberts, kteří spolu již dříve společně hráli ve hře „Three Days of Rain“ na Broadwayi. „Hráli jsme osm představení týdně, a tak Julli docela znám,“ říká Cooper. „To, že jsme se znali už z dřívějška, nám rozhodně při natáčení filmu pomohlo, protože jsme ho skoro celé strávili bok po boku. Každopádně jsme si to natáčení moc užili,“ dodává Cooper.

obrazek
„Jste v Los Angeles. Nikdo si místo nerezervuje.“

Film „Na sv. Valentýna byl celý natáčen v Los Angeles a jeho okolí, počínaje centrem města přes Malibu, Holywood, Venice, Burbank a Beverly Hills až po San Fernando Valley. Pouze některé scény byly doplněny o zvukové stopy ve studiích společnosti Warner Bros.

„Pocházím sice původně z New Yorku, ale už dlouhou dobu žiju tady, takže ten film je tak trochu mým vyznáním lásky vůči Los Angeles,“ říká režisér Marshall. Pro natáčení některých scén si filmaři do pozadí vybrali světoznámé symboly Los Angeles, jako třeba velkolepou Disneyho koncertní halu, barevný květinový trh v centru města, slavný Hollywood Boulevard, nápis Hollywood nebo romantické benátské kanály.

Klíčová scéna se Shirley MacLainovou a Hectorem Elizondem se odehrává na hollywoodském hřbitově, posledním místě odpočinku mnoha filmových hvězd a současně místem natáčení scén řady známých filmů. „I když se jedná o hřbitov v noci, nebylo to strašidelné místo,“ říká vedoucí výroby Diana Pokorny. „Ve skutečnosti jde o velmi krásné, romantické místo jako dělané pro sledování starých filmů,“ dodává.

Ve filmu „Na sv. Valentýna“ se na hřbitově promítá film s Estelle jakožto mladou začínající hollywoodskou herečkou. Skuteční filmoví fandové pak ve filmu odhalí snímek „Hot Spell“ z roku 1958 s tehdy mladou Shirley MacLainovou.

Další lokací známou fanouškům filmů Garryho Marshalla je Wilshire Hotel v Beverly Hills, který je často zmiňován jako „Hotel Pretty Woman“ kvůli své „roli“ v tomto filmu. Marshall a jeho tým hotel použili ve filmu „Pretty Woman,“ když před něj umístili lavičku na autobusové zastávce při scéně Julie Roberts a Richarda Gerea. Marshall se k hotelu vrátil o více než 20 let později se záměrem natáčet na stejném místě, jen aby zjistil, že tam „žádná autobusová zastávka není, protože jsme si jí vymysleli. Prostě žádná lavička tam nebyla. A tak jsme si řekli, že když už jsme si jí vymysleli jednou, můžeme to klidně zopakovat. A tak režisér oživil lavičku na autobusové zastávce jako svého druhu poctu svému staršímu filmu a použil jí pro klíčovou scénu mezi Anne Hathaway a Topherem Gracem.

Dalším klíčovým místem ve filmu je Reedův obchod s květinami nazvaný Siena Bouquet. Autor scény a jeho tým k jeho stvoření zvolil prázdnou výlohu v Burbanku, kterou přetvořili v kombinaci květinářství a kavárny.

Tvůrci filmu „Na sv. Valentýna“ byli také mezi prvními ve filmovém průmyslu, kteří se při natáčení filmu snažili být důsledně „zelenými“ a minimalizovat vliv natáčení na životní prostředí. Vedoucí výroby Diana Pokorny při natáčení odpovídala právě za dodržování zeleného rozměru natáčení filmu, počínaje režisérem přes herce až po ostatní členy štábu. Její úsilí se promítlo snad do všech aspektů natáčení, počínaje užitím opakovaně použitelných tvarovek přes solárně napájené osvětlení a hybridní auta či auta s dieselovými motory s nízkou spotřebou až po recyklovatelné talíře a příbory. Každý člen štábu navíc dostal opakovaně použitelnou nerezovou lahev na vodu, aby bylo možné vyhnout se použití tisíců plastových lahví s vodou, které obvykle doprovázejí natáčení každého filmu.

„Všechna oddělení byla velmi aktivní co se týče nápadů šetrných k životnímu prostředí. Navíc jsme v tomto našem přístupu měli silnou podporu Warner Bros,, která pro nás byla naprosto klíčová. Sešli jsme se kvůli tomu i s Jonem Romanem (manažerem Warner Bros. Pictures pro trvale udržitelný rozvoj), abychom si vyjasnili naše možnosti při snaze udělat film co nejvíc přátelským k životnímu prostředí,“ říká vedoucí výroby Diana Pokorny. „Nešlo ostatně jen o náš film, ale o to vytvořit technologie a metody, které budou s každým dalším filmem vylepšovány. Bylo vzrušující sledovat, jak se každý do naší snahy zapojil s pocitem, že rozdíl v přístupu je vidět hned na první pohled,“ dodává.

„Pro naši myšlenku se nadchl snad každý,“ dodává Mike Karz. „Zjistili jsme přitom, že mít zelené natáčení filmu není ve skutečnosti zas tak těžké. A navíc bylo jasné, že to s postupem času bude čím dál jednodušší,“ říká.

„Na našem životním prostředí je toho tolik špatného, že pro mě je zelená volba rozhodně dobrá věc,“ potvrzuje režisér Marshall. „Nebylo to vůbec tak těžké, a tak bylo jasné že když to dokážeme my, dokážou to po nás i další,“ dodává.

obrazek
„Může to být matoucí, může to být složité. Ale nakonec je to stejně celé o lásce.“

Film “Na. sv. Valentýna“ se plně v souladu se svým názvem odehrává během jednoho jediného dne. Podle producent Karze i takto hekticky vymezený čas děje filmu přispívá k zobrazení tlaku, kterému lidé na Valentýna čelí. „Valentýn trvá mnoho hodin a očekávání na obou stranách barikády jsou velká. Pokud jdete na rande, ptáte se, jestli jste dobře zvolili restauraci. Pokud koupíte dárek, nejste si jisti, jestli je dost hezký nebo jestli náhodou není moc velkým nátlakem na druhou stranu. A co když žádný dárek nekoupíte, co řekne? Valentýn je sice určitě skvělým svátkem ke slavení, ale současně je i svátkem, který přináší snad až příliš velká očekávání. A právě o tom je náš film,“ říká producent.

„Doufáme, že náš film bude některé lidi inspirovat k tomu, aby využili svoji šanci navázat vztah nebo aby se dokonce zamilovali,“ říká režisér Marshall. „Když jste zamilovaní, může to být krásné už jenom pro ten pocit, že vás někdo jiný potřebuje. Valentýn je určitě dobrým důvodem k tomu si dát panáka. Ale každopádně ať už jste zadaní nebo ne, Valentýn může být také pěkně stresující, a tak buďte pořádně připraveni,“ dodává.

Podobné filmy

Křižovatka smrti 2
(Rush Hour 2) Dva policajti Jackie Chan a Chris Tucker se znovu setkávají v Hongkongu a tě...
dnes 22.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Jak napálit advokáta
Miloš Kopecký odhalí pojišťovací podvody i čachry v autoservisu! Česká komedie (1980). Dál...
zítra 00.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Co je šeptem...
(Rumor Has It) Přestože vede Jennifer Aniston spokojený život, stále jí ke štěstí cosi chy...
zítra 01.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 3. 2020 Svátek má Taťana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz