fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

73%
film / drama, USA, , 127 min., od 12 let
Girl, Interrupted

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1999, Oskar, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, Angelina Jolieová


V TV televize čt. 14.12. Paramount Channel (pl) 22.35
Paramount Channel (pl) 22.35
Ukázka
02:26Psychologické drama dívky, kterou bouřlivé dospívání přivedlo na psychiatrickou kliniku.
Natočeno podle autobiografie Sussany Kaysenové. V roli Sussany Winona Ryder, která dobrovolně nastoupila do psychiatrické léčebny a strávila zde téměř dva roky. Mezi viditelně nemocné pacientky příliš nezapadá, ale časem se s některými sblíží. Především s Lisou. Cestu k duševnímu klidu Ale Susanna bude muset nalézt sama...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Skvělá Winona, kterou ovšem zastiňuje vynikající Angelina. Trio uzavírá Whoopi. Zajímavý film z prostředí psychiatrické léčebny.
Všechny komentáře k filmu 24+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Narušení

obrazek
Hlavní postavou vyprávění je sedmnáctiletá studentka Susanne Kaysen, která má v době dospívání značné potíže. Jako jediná ze třídy se nedostala na vysokou školu, jde od jednoho skandálu ke druhému a rodiče mají pocit, že nadobro zničila pověst rodiny. Poté, co si zkouší ulevit za pomocí prášků a lahve vodky, diagnostikuje u ní lékař hraniční poruchu osobnosti a pošle ji do soukromého sanatoria v Claymoore. Tady se dívka pod vedením hlavní sestry Valerie seznamuje nejen s prostředím, ale také s ostatními dívkami na svém oddělení. Patologickou lhářkou Georginou, která žije ve světě dětských knih, s níž má bydlet na pokoji, s rebelkou Lisou, kterou právě chytila policie na útěku a dopravila zpět, s těžce popálenou Polly, která se před lety polila benzínem a pokusila spálit alergickou vyrážku, aby se nemusela vzdát svého pejska, s Daisy, která může jíst jen grilovaná kuřata, která jí posílá otec i s dalšími.
obrazek
Susane si dlouho nemůže na prostředí zvyknout a má pocit, že ona jediná je normální a na kliniku nepatří. Přesto se však časem s některými spřátelí, zejména s věčnou rebelkou Lisou, která ji také jednou přemluví k útěku. Dívky se dostanou až k Daisy, která byla nedávno propuštěna a žije v bytě, který jí koupil otec. Lisa však nepřestává provokovat a obviní kamarádku, že ji otec zneužívá. Ráno najdou dívky Daisy oběšenou. Teprve tato tragická událost změnila přístup Susanne k okolí i k sobě. Uvědomila si, že problémy, se kterými bojují ostatní dívky, jsou mnohem vážnější než ty její, dobrovolně se vrátila do nemocnice a začala na sobě s pomocí lékařů a Valerie pracovat, aby se mohla vrátit domů.


O natáčení

obrazek
Kniha Susanny Kaysenové "Girl, Interrupted" popisuje autorčin pobyt v psychiatrické léčebně pro duševně labilní mladé ženy. Přibližně rok tehdy balancovala na hranici mezi šílenstvím a duševním zdravím, na hranici mezi světem duševně narušených jedinců a neméně komplikovaným světem "tam venku". Kaysenová se na čas ocitla v Alenčině říši divů a našla sebe sama... Film Narušení, který vznikl na základě jejích vzpomínek, si všímá témat svobody a uvěznění, přátelství a zrady, normálnosti a šílenství.
"Psaní je jediná věc, která ze mně dělá menšího cvoka než jsem," říká autorka předlohy. Ke svému pobytu ve "cvokárně" se vrátila až na konci 80. let - tedy po dvaceti letech. V roce 1993 své vzpomínky vydala a její kniha se stala okamžitým bestsellerem. Otevřená, často šokující a překvapivě i humorná zpověď si získala jak čtenáře (především dívky a mladé ženy) tak kritiky. Ti ji přirovnávali k "Přeletu nad kukaččím hnízdem" a dalším klasickým knihám na podobné téma. Režiséra Jamese Mangolda (Země policajtů) kniha zaujala "nádhernými postavami a úžasnými postřehy o životě".
Ještě před ním padla do oka producentovi Douglasu Wickovi. Nadšený Wick si z prostředků studia Columbia Pictures zamluvil filmovací práva - přičemž nebylo vůbec jisté, že studio o ně bude mít zájem. Dalším fanouškem knihy byla herečka Winona Ryderová. "Ta kniha mě úplně dostala," vzpomíná Ryderová. "Jenom mi bylo líto, že nevyšla už dřív, v letech, kdy jsem sama dospívala. Možná by mi pomohla s mými vlastními problémy." Také Ryderová se - z vlastní vůle - ocitla v léčebně. To jí bylo dvacet let. "Můj případ se ale od zkušenosti Susanny hodně lišil," říká Ryderová. "Tehdy jsem trpěla akutními pocity úzkosti. Byly naprosto iracionální, vůbec jsem si je nedokázala vysvětlit. Úplně mě vyváděly z rovnováhy. Připadalo mi, že ztrácím zdravý rozum." O zdravý rozum Ryderová naštěstí nepřišla, zato ale zjistila, že podobné pocity zmatení a zoufalství mohou potkat každého z nás. "A nezáleží na tom, jestli jde o muže, ženu, bohatého, chudého, mladého či starého," dodává herečka. Po přečtení knihy zavolala svému agentovi s tím, že by ji ráda převedla na filmové plátno. Zjistili, že práva už drží producent Wick, a sešli se s ním. To bylo před šesti lety - po celou tu dobu se Ryderová v projektu angažovala. Postupně se zapojil i režisér Mangold. Ryderovou upoutala jeho prvotina Heavy, vyprávějící příběh otylého kuchaře, který se bláznivě zamiluje do ženy, kterou nemůže nikdy mít. "James byl první režisér, který k projektu našel klíč," říká Ryderová. "Z knihy, skládající se z mnoha epizod, dokázal napsat příběh, který měl začátek, prostředek i konec."

obrazek
Film se soustředí na téma "bláznů" mezi námi. "Je to slovo, které společnost spojuje s určitým druhem chování," říká Mangold. "Film i kniha nás zavádí do světa, kde jsou blázny úplně všichni. Seznámení Susanny s ostatními chovankyněmi vyzní trochu děsivě. Brzy se ale začne ukazovat, že jsou nejen normální, ale vlastně normálnější než okolní svět. Tím, že jsou upřímnější a neskrývají to, co se odehrává v jejich nitru." A Mangold pokračuje: "Míra bláznovství je dána tím, nakolik zapadáme do představ společnosti. Do toho, co společnost považuje za vhodné. Duševní zdraví vypovídá většinou jen o tom, jestli hrajeme podle jejích pravidel. Jak se oblékáme, jak se chováme, jak odpovídáme na otázky. Susanna nepochybně měla své problémy, ale zároveň byla rebel. Udělala spoustu chyb - kdo je ale v sedmnácti nedělá?"

O hercích

Winona Ryderová
Je jednou z nejuznávanějších mladých hollywoodských hereček. Za hlavní roli ve snímku Malé ženy a za vedlejší roli mladičké manželky hlavního hrdiny ve Věku nevinnosti Martina Scorseseho získala dvě nominace na Oscara.
Ryderová se narodila ve Winoně (odtud její křestní jméno) v Minnesotě, vyrůstala však v Kalifornii. V jejích třinácti letech si ji při divadelním představení v San Franciscu všiml hledač talentů. Malá Winona uspěla u kamerových zkoušek a v roce 1986 debutovala ve filmu Lucas. Snímek Smrtící atrakce Michaela Lehmana z ní udělal hvězdu mezi americkými teenagery. Ryderová má za sebou přes dvacet celovečerních filmů a spolupráci s režiséry jako Tim Burton (Beetlejuice, Střihoruký Edward), Francis Ford Coppola (Dracula), Jim Jarmusch (Noc na zemi), Bille August (Dům duchů) či již zmiňovaný Martin Scorsese. Naposledy jsem ji mohli vidět ve čtvrtém pokračování "vetřelčí" ságy Vetřelec: Vzkříšení a v nejnovějším filmu Woodyho Allena Celebrity.

Angelina Jolieová
Je dvojnásobnou držitelkou Zlatého glóbu za role v televizních filmech "Gia" a "George Wallace". Naposledy vytvořila společně s Denzelem Washingtonem hlavní role v kriminálním thrilleru Sběratel kostí.
Absoloventka Lee Strasberg Theatre Institute a dalších renomovaných škol herectví se objevila i v dalších celovečerních filmech. Jmenujme thriller s Davidem Duchovnym Ruce od krve či filmy Foxfire a Nebezpečná síť. Ve filmu Playing by Heart obstála v konkurenci herců jako Sean Connery, Gena Rowlandsová, Madeleine Stoweová, Gillian Andersonová či Dennis Quaid a za svou roli získala cenu National Board of Review pro nejlepší mladou herečku. Hudební fandové možná Jolieovou znají z videoklipů Rolling Stones ("Has Anybody Seen My Baby?"), Meatloafa ("Rock 'n' Roll Dreams Come Through") či Lennyho Kravitze ("Stand By My Woman").

Vanessa Redgraveová
Je žijící legendou britského herectví, držitelkou Oscara (za vedlejší roli v Julii Freda Zinnemanna), Zlatého glóbu, Emmy a mnoha dalších cen. Známe ji především z filmů Howards End, Malá Oděssa, Zvětšenina, Vražda v Orient-expresu, Agatha, Dům duchů. Objevila se i v hollywoodských velkofilmech Mission: Impossible (jako česká obchodnice se zbraněmi Max) a Drtivý dopad (osamělá matka hlavní hrdinky). S úspěchem se věnuje i televizní a divadelní kariéře - na divadelních prknech působí už od roku 1957, objevila se na nejprestižnějších scénách a získala nejrůznější ocenění. Redgraveová je členkou jedné z nejslavnějších hereckých dynastií. Herectví se věnují či věnovali její otec, sir Michael Redgrave, matka Rachel Kempsonová, bratr Corin, sestra Lynn, neteř Jemma a také dcery Joely a Natasha Richardsonovy, které měla se svým manželem a slavným režisérem Tony Richardsonem.

Whoopi Goldbergová
Získala četná ocenění a uznání za svou práci ve filmu, televizi a divadle a za své humanitární aktivity. Už za svou vůbec první filmovou roli ve Spielbergově Purpurové barvě byla nominována na Oscara; získala ho později za vedlejší roli svérázné jasnovidky ve filmu Duch. Z dalších jejích filmů jmenujme: Jumpin' Jack Flash, Sestra v akci, Made in America, Dámská jízda nebo Duch minulosti. Na televizních obrazovkách se několikrát objevila v seriálu "Star Trek", uváděla svou vlastní talk-show a třikrát konferovala udílení Oscarů. Její dětská knížka nazvaná "Alice, and her Book" se v Americe stala bestsellerem a vyšla v mnoha zemích celého světa.

O tvůrci

James Mangold
Pedagogem Jamese Mangolda při studiu filmu na Kolumbijské univerzitě nebyl nikdo jiný než slavný český rodák Miloš Forman. Po studiích napsal Mangold scénář ke snímku Oliver & Company, jako režisér debutoval v polovině 90. let filmem Heavy, za který získal zvláštní cenu poroty za režii na prestižním festivalu amerického nezávislého filmu Sundance. Jeho druhým filmem bylo nízkorozpočtové drama Země policajtů, které se mohlo pochlubit exkluzivním hereckým obsazením v čele se Sylvesterem Stallonem, Robertem De Nirem, Harvey Keitelem a Rayem Liottou.

Podobné filmy

Buko
Jemná komedie o ženě, která po náhlé smrti manžela se ocitá na prahu samoty a musí se rozh...
dnes 20.15
ČT1
Profesionální lovec
(Bounty Hunters) Lovec lidí Michael Dudikoff a jeho bývalá přítelkyně jsou na sebe jako pe...
dnes 22.20
Prima Cool
Cena medu
Po napadení rojem včel může život pětiletému chlapci zachránit jedině obětavost lékařů a l...
zítra 14.40
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 10. 12. 2023 Svátek má Julie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz