fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

49% 1075 hlasů
film / thriller, hororový, mysteriózní, USA, , 87 min., od 15 let
The Unborn
Kinopremiéra v ČR 19.3.2009 v SK 21.5.2009, DVD od 7.7.2009 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:27Zlo potřebuje život.
Casey Beldonová je vysokoškolačka v rozpuku, kterou trápí snad jen dávná vzpomínka na matčinu sebevraždu. Záhy se kolem ní ale začnou dít podivné věci, které nabývají čím dál zlověstnější charakter. Sny se prolínají s realitou, Casey se začne měnit barva očí, zdánlivě bez příčiny umírá kojenec, kterého hlídala.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Casey Beldonová (Odette Yustman) je vysokoškolačka v rozpuku, kterou trápí snad jen dávná vzpomínka na matčinu sebevraždu. Záhy se kolem ní ale začnou dít podivné věci, které nabývají čím dál zlověstnější charakter. Sny se prolínají s realitou, Casey se začne měnit barva očí, zdánlivě bez příčiny umírá kojenec, kterého hlídala… Na konci děsivé spirály, která ji přivede na samou hranici šílenství, Casey pochopí, proč její matka spáchala sebevraždu. Na rozdíl od ní se ale nepoddá a rozhodne se s temnými silami, které ji chtějí ovládnout, svést nerovný souboj. Pomáhat jí budou přátelé a hlavně židovský rabín Sendak (Gary Oldman), který jako jediný ví, jak dybuka zastavit. Nebo se tak alespoň tváří.
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Lidé se odnepaměti rádi báli, a proto se stal horror velmi oblíbeným filmovým žánrem, který každoročně chrlí nové a nové děsivé příběhy. Možná i proto je poslední dobou tak těžké přijít s něčím novým, nebo objevným, jak nám dokazuje i novinka režiséra Davida S. Goyera „Nenarození“.    Casey Beldon (Odette Yustman) si jako běžná americká dívka přivydělává hlídáním dětí v sousedství. Jeden z takových poklidných večerů je však narušen zlověstným snem, následovaným podivným chováním chlapce Mattyho (Atticus Shaffer), kterého má Casey na starosti. Život teenagerky rychle nabírá nový směr, vrací se jí vzpomínky na matku, která před lety spáchala sebevraždu, barva jejích očí se pozvolna mění, a začíná vídat v zrcadlech přízrak děsivého chlapce (Ethan Cutkosky), jenž se jí snaží ublížit. Hledání příčiny problému však může být nebezpečné nejen pro Casey, ale i pro jejího přítele Marka (Cam Gigandet), kamarádku Romy (Meagan Good), či starou paní Kozmu (Jane Alexander), která přežila h... Celá recenze
Tma, 6 z 10

Popis filmu Nenarození

Mezi světem živých a mrtvých se potulují temné duše, které se snaží vrátit do života. Jejich vstupní bránou mohou být citliví jedinci, které postupně zlomí a zcela ovládnou. Těmto démonům se říká dybukové. Jejich oběti mají jen dvě možnosti - dobrovolnou smrt nebo svěření se do péče profesionálního exorcisty. Casey Beldonová je vysokoškolačka v rozpuku, kterou trápí snad jen dávná vzpomínka na matčinu sebevraždu. Záhy se kolem ní ale začnou dít podivné věci, které nabývají čím dál zlověstnější charakter. Sny se prolínají s realitou, Casey se začne měnit barva očí, zdánlivě bez příčiny umírá kojenec, kterého hlídala... Na konci děsivé spirály, která ji přivede na samou hranici šílenství, Casey pochopí, proč její matka spáchala sebevraždu. Na rozdíl od ní se ale nepoddá a rozhodne se s temnými silami, které ji chtějí ovládnout, svést nerovný souboj. Pomáhat jí budou přátelé a hlavně židovský rabín Sendak, který jako jediný ví, jak dybuka zastavit. Nebo se tak alespoň tváří.


O filmu

obrazek
Dybuk: podstatné jméno; démon nebo duše mrtvého člověka, která se vtělí do živé osoby a ovládá její chování. Vymícení je možné jen při náboženském obřadu.

Někdy je duše zemřelé osoby tak poskvrněna zlem, že nesmí vstoupit do nebe. Musí donekonečna bloudit mezi dvěma světy a zoufale hledat tělo, ve kterém by se mohla usadit. A někdy se jí to skutečně podaří. Scénárista a režisér v jedné osobě David S. Goyer a producent Michael Bay v thrilleru Nenarození mistrovsky nahlíží do světa “nemrtvých”. Casey Beldonová nenáviděla svoji matku za to, že se jí jako dítěte opustila. Když se ale kolem ní začnou dít nevysvětlitelné věci, začne Casey matčině sebevraždě rozumět. Casey je v noci stíhána krutými sny a během dne ji pronásleduje mučivý přízrak. Rozhodne se proto vyhledat pomoc židovského rabína Sendaka, který to jako jediný dokáže zastavit.

S pomocí Sendaka, nejlepší kamarádky Romy a přítele Marka vypátrá kořeny prokletí, které její rodinu pronásleduje. Původcem je démon - dybuk, jehož kořeny sahají do dob nacistického Německa. Je schopný se vtělit do cizího těla a s každým novým “úlovkem” se stává silnější a silnější. Když Casey zjistí, co je důvodem jejího utrpení, pochopí, že jediná šance na přežití spočívá v uzavření brány ze záhrobí, kterou kdysi otevřel někdo, kdo se nikdy nenarodil.

obrazek
Tajemství dvojčat: Vznik Nenarozených

David S. Goyer o nápadu natočit film týkající se dvojčat uvažoval dlouho. K tomu říká výkonná producentka filmu a režisérova žena Jessika Goyer: “David se motivem dvojčat zabýval poměrně dlouho. V medicíně existuje několik nevysvětlených tajemství a čím víc se o ně zajímal, tím víc byl přesvědčen, že o tom lze napsat velmi dobrý scénář. Oba jsme chtěli dělat horor, který by vycházel z lidských nočních můr, místo aby jen děsil utrpením a násilím. Schválně jsme se podívali na filmy jako Rosemary má dě Baby a Vymítač ďábla a inspirovali se scénami, při kterých nás mrazilo v zádech.”

David Goyer o těchto zásadních filmech říká, že jsou to nejen horory a nadpřirozené thrilery, ale zároveň napínavá dramata. “Když je něco skutečné, děsí mě to,” připouští, “a tyto filmy v sobě mají závan reality, která jim dodává skutečnou napínavost.”

Režisér pokračuje: “Dvojčata mi vždycky přišla děsivá. Nápad natočit film o někom, koho pronásleduje jeho nenarozené dvojče, jsem dostal v restauraci v Chicagu, kam jsme šli s Jessikou na večeři. Znal jsem příběhy, kdy jedno z dvojčat zemřelo během těhotenství nebo dokonce během porodu a začal jsem přemýšlet, jaký vliv to má na psychiku přeživšího dvojčete.”

S hrubou představou o scénáři začal autor komiksů, proslulý svojí schopností vymyslet nadpřirozené světy do nejmenších detailů, zjišťovat dostupné informace o dvojčatech. To ho dovedlo až k dosud málo známým materiálům o zvěrských pokusech, které na nich během holokaustu prováděli nacisté.

Ti, v čele se sadistickým vědcem doktorem Josefem Mengelem, věřili, že příslušníci árijské rasy mají pronikavě modré oči. V koncentračních táborech prováděli na židovských dvojčatech (Židé mají přirozeně tmavé oči) brutální, smrtící pokusy, kdy jim injekcemi do očí vstřikovali barvu, aby dosáhli změny barvy z tmavé na modrou.

Goyerovy průzkumy ho dovedly i k židovským pověstem, podle kterých na světě existují tzv. dybukové - prokleté, zatoulané duše, které umí vstoupit do těla živého člověka. Stejně jako molové pořád dokola naráží na stěny sklenice, aby se dostali ven na světlo, stejně se tyto duše zoufale snaží dostat zpět do něčího těla, neboť nesmějí odejít do nebe.

Jako jiné horory i Nenarození v sobě mají duchovní a náboženský podtext. Goyer to vysvětluje tím, že všechna náboženství odkazují na posmrtný život a nadpřirozené jevy a síly. Producent Fuller přiznává, že hororových scénářů dostávají hodně, většinou se ale jedná o více či méně povedené remaky existujících filmů. Goyerův původní scénář se mezi ostatními vymykal způsobem psaní i tématem víry a exorcismu. Producent Form k tomu dodává: “Ne každý den dostanete scénář od Davida Goyera, který je podepsaný pod takovými hity jako Batman začíná, Blade nebo Temný rytíř. Okamžitě jsme po tom skočili a opravdu to bylo přesně to, co jsme v té době hledali.”

Producenti vůbec nepochybovali, že Goyer bude zároveň nejlepší režisér. “Nelze předpokládat, že každý, kdo napíše skvělý scénář, podle něj dokáže natočit skvělý film,” říká Fuller, “ale David přesně věděl, v čem spočívá to správné napětí. Vybrat režiséra je vždycky nejtěžší práce, ale v tomhle případě to bylo mimořádně jednoduché. Bylo jasné, že film bude režírovat Goyer nebo ho nebudeme dělat vůbec.”

Goyerovo rozhodnutí ujmout se režie bylo ovlivněno dvěma herci. “Jessica Biel a Ryan Reynolds, které jsem režíroval ve filmu Blade: Trinity (a kteří se oba stali mými dobrými přáteli), točili pro Platinum Dunes Texaský masakr motorovou pilou a 3:15 zemřeš a o spolupráci s nimi mluvili jen dobře. Kromě toho měli Platinum Dunes smlouvu se společností Rogue Pictures, která zrovna hledala hororový scénář, takže jsem se strefil do černého časově i tématicky.”

S hotovým scénářem a stěžejní postavou mladé Casey Beldonové, jež zjistí, že její rodinu po mnoho generací pronásleduje zakletý démon, nezbývalo než začít hledat hlavní představitelku a doplňující postavy, které s ní prožívají její “peklo”.

obrazek
Připraveni ke zrození: Obsazení filmu

Horor Nenarození stojí na postavě Casey, atraktivní vysokoškolské studentce, kterou začnou pronásledovat podivné představy a přízraky strašlivé kletby. To ji donutí začít pátrat po minulosti své rodiny. Režisér Goyer Casey viděl jako chytrou, mladou dámu, která je trochu samotář. Celý život ji provází trauma, z toho, že když byla malá, její matka spáchala sebevraždu.

Produkční dílna Platinum Dunes do svých filmů ráda obsazuje mladé, méně známé herce, kteří nemají na svém kontě moc filmů. Producent Form vysvětluje: “Díky nám dostanou šanci zazářit ve filmu a my díky tomu můžeme při castingu vidět téměř všechny mladé herce Hollywoodu.”

“Obsazení Casey patřilo mezi ty obtížnější,” dodává Form. “Celý film leží na jejích ramenou a my jsme chtěli někoho nového a svěžího. To je těžký úkol.” Filmaři při konkurzu viděli stovky hereček, ale Odette Yustman (která zazářila v thrilleru Monstrum) všechny převyšovala. Jessika Goyer na její adresu nešetřila komplimenty: “Odette je vynikájící a velmi talentovaná herečka, ale zároveň máte pocit, že je to holka, která by mohla být vaší sousedkou. V jejím podání chcete Odette ochraňovat a pomoci jí na cestě plné nočních můr.”

Režisér Goyer na její casting vzpomíná: “Všechny smetla pod stůl. Byl to jeden ze vzácných okamžiků, kdy jsme se shodli, že ona je pro naši postavu ta pravá.” Představitelce hlavní role se její part líbil od prvního přečtení scénáře. “Casey předstírá, že se se sebevraždou matky dávno vyrovnala, ale pravda je ta, že ji myšlenky na její smrt pronásledovaly pořád. Se svým otcem o tom ale nemůže mluvit, protože je to pro ně oba pořád příliš těžké.”

Yustman pochopila, že aby byla její postava schopna zlomit kletbu její rodiny, musí se stát statečnější než si kdy uměla představit. “Nejdřív si myslí, že jsou to jen halucinace. Ale postupně se dějí stále divnější věci. Odhalení pravdy je pro Casey otázkou života a smrti.”

S odhalováním jí pomáhá její přítěl Mark Hardigan, kterého hraje Cam Gigandet. Zatímco v předchozích dvou filmech hrál záporáka, v Nenarozených byl obsazen do opačné role. Tedy, alespoň pro část filmu. “Vývoj této postavy je velmi zajímavý,” říká Gigandet. “Mark se přes silnou lásku a starost o Casey dostane k pokusu porazit tajemného démona, který ho nakonec začne ovládat.”

Producentům se líbila lehkost, s jakou Gigandet zvádnul rozdvojenost své postavy. “Potřebovali jsme herce, který zahraje citlivého chlapce, jenž je své přítelkyni oporou.. a pak se přepne vypínač a z něj se stane problémová a nebezpečná postava.” Při hledání důvodu, proč matka spáchala sebevraždu, se Casey nevědomky dostane k matce své matky - babičce Sofi Kozmě, která kdysi přežila holokaust. K babičce ji nasměřuje heterochromie (stav, kdy má člověk různě barevné oči). Caseyiny hnědé oči se začnou měnit na jasně modré... znamení, že démon je blízko.

Sofi zná vysvětlení pro fyzické změny i podivné vidiny, které Casey pronásledují. Je to přímý následek prokletí rodu, do kterého patřil i Caseyin bratr - dvojče, jež zemřelo během matčina těhotenství. Představitelce babičky se role líbila pro svůj vývoj. “Na začátku není jasné, jestli je Sofi dobrá nebo zlá, ale děj ji vykreslí jako velmi kladnou postavu, která celý život trpí prokletím své rodiny.” Kvůli roli musela Jane Alexander nacvičit maďarský přízvuk, s čímž jí pomohla rodilá Maďarka, která přežila holokaust.

Psychickou podporou je hlavní hrdince její nejlepší kamarádka Romy Marshall. “Romy a Casey se znají odmala. Romy je dost pověrčivá, a proto se snaží dávat na Casey pozor, aby neskončila stejně jako její matka.” Romy je světlem v Caseyině temnotě. Casey je studijní typ, což je naprostý opak bezstarostné a lehkomyslné Romy. S babiččinou pomocí Casey pochopí, proč ji v noci pronásledují hrůzné sny a ve dne temné přízraky. Jediná naděje, jak zastavit probíhající šílentsví, je obrátit se na rabína Sendak, kterého hraje skvělý Gary Oldman.

Producenti se nejprve obávali, jestli Oldman roli přijme. “David napsal scénáře k filmům Batman začíná a Temný rytíř. V obou Gary hraje dobře udělané postavy. Tak jsme si říkali, že když se David s Garym zná a je u něj dobře zapsaný, mohl by k němu dostat scénář a my bychom pak doufali, že naše přání vyjde.”

Oldman vysvětluje stěžejní úlohu své postavy: “Sendak je moderní, progresivní rabín. Casey za ním přijde s tím, že ze sebe potřebuje vymítit temné síly. Nejdřív je k nápadu hodně skeptický, ale když vidí, jak Casey trpí, souhlasí, že přeloží její Knihu zrcadel [Sefer Mar’ot], což by jí mělo zachránit život. Po odchodu Casey začne na překladu hned pracovat, když uslyší zvláštní zvuky ze synagogy. Jde se tam podívat a uvidí rozzuřeného psa s hlavou vzhůru nohama... to ho přesvědčí, že na tom, co říkala Casey, něco je.”

Ve scéně, kde se snaží rabín vyhnat z Casey temné síly, musí Oldman recitovat dlouhé verše židovské modlitby. “Nejsem Žid ani nemluvím hebrejsky, takže jsem musel spolupracovat s někým, kdo mi poradil s významem a výslovností. Díky tomu jsem své postavě lépe porozuměl. Když jsem dostal ta slova do pusy, všechno ostatní už pak šlo samo.”

Rabín Sendak požádá o pomoc dlouholetého přítele, otce Arthura Wyndhama, kterého hraje britský herec Idris Elba. Caseynina otce Gordona Beldona hraje James Remar a její zesnulou matku Janet Carla Gugino.

Pro Nenarozené bylo potřeba najít dva malé chlapce. Ethan Cutkosky hraje děsivého, zesinalého hocha Barta, skrz kterého se Casey ukážou temné síly. Atticus Shaffer byl vybraný, aby hrál Mattyho Newtona - jednoho z prvních hostitelů dybuka. “Nikdy jsem neviděl horor s tak dobrým a tak talentovaným hereckým obsazením,” shrnuje producent Fuller. “Když dáte dohromady velmi nadané herce jako jsou Gary, Jane, Idris, Carla a James se skvělými mladými herci jako Odette, Meagan a Cam, vznikne díky jejich výkonům mimořádný film.”

obrazek
Zpodobnění hrůzy: Natáčení napínavého thrileru

Natáčení začalo v březnu 2008 v Chicagu, tedy ve městě, kde Davida Goyera poprvé napadl scénář a kde Platinum Dunes v roce 2004 natáčely horor 3:15 zemřeš. Odette Yustman vzpomíná, že nejnáročnější byla scéna u očního lékaře, kam Casey šla kvůli změně barvy očí. “Mám hodně citlivé oči a z očních čoček jsem měla strach. Když jsem si na ně zvykla, myslela jsem, že už mě nic hrozného nečeká. Pak jsem ale slyšela, že David mluví o zrcátku v mém oku. Nevěděla jsem, co to znamená, ale znělo to bolestivě. Pak to přinesl na plac a řekl, ‘Bylo by skvělé, kdyby sis tohle dokázala dát do oka.’ Myslela jsem, že si ze mne dělá legraci.”

Další scéna, která otestovala Yustmaninu odvahu, byla, když jí po těle lezly stovky mandelinek. Brouci představovali výzvu nejen pro hlavní herečku, ale i pro zbytek štábu. Jelikož mandelinky vylézají ze země jen v určitou dobu, najali filmaři studenty entomologie, aby ve správnou chvíli pár stovek brouků nasbírali.

Jedna z nejděsivějších postav je na vozíček upoutaný Eli Walker. Když přijde Casey navštívit babičku Sofi v domově důchodců, vidí Eliho, jak sedí klidně na vozíčku. Po jejím odchodu začne zničehonic hrát zvonkohra a Eliho tělo ovládne dybuk. To mu dá sílu se hýbat a začne honit Sofi po domě... s hlavou vzhůru nohama. Kvůli této scéně si Goyer zavolal na pomoc hadího muže, kterému pomocí speciálních efektů nasadili Eliho tvář.

Nejdůležitější scénu filmu - obřad, při kterém se rabín Sendak pokusí Casey osvobodit od temného dybuka - štáb natáčel deset dní v opuštěné univerzitní budově. “Celkově jsme natáčeli 45 dní a vymítací scéna zabrala téměř čtvrtinu,” říká režisér Goyer. “Scéna, při které fouká vítr, blikají světla a postupně propukne peklo, musela být hodně děsivá. Pro tuto jedinou scénu jsem si připravil storyboard.” Gary Oldman, kterého exorcismus a převtělování dlouhodobě zajímá a shlédl kvůli tomu několik dokumentů, byl překvapený, že režisér Goyer tuto problematiku uchopil velmi výjimečně.

Pro Odette Yustman bylo natáčení exorcismu nová výzva, neboť to znamenalo 10 dní intenzivního jekotu. “Mojí hlavní inspirací byly skutečné obřady vymítání, které jsem sledoval na YouTube.” “Lidi reagují různě. Někteří nedělají nic a někteří se zblázní. Je jedno, kolik jste o tom přečetli knih nebo kolik jste viděli videí, funguje jen, když se do toho zcela vžijete.” Herečka je během obřadu připoutaná na speciální lehátko, které díky speciálnímu mechanismu třese s dolní polovinou jejího těla. Yustman se do stavu absolutního strachu dostala pomocí písní, které spouští lidské emoce a pomocí vzpomínek na špatné věci, které sama zažila. “Když se pustily kamery, třásla jsem se, aniž bych se musela nějak snažit.”

Goyer její výkon chválí: “Odette ze sebe při této scéně vydala všechno. Někdy je úplně pokrytá slizem, jindy je přidušená nebo prudce odhozená proti zdi. Naštěstí má výbornou fyzičku a odvahu dělat věci, které jsem po ní chtěl.” Během natáčení jedné scény zastihlo šokovaný štáb menší zemětřesení. Jelikož je to v Chicagu velmi výjimečný jev, nemohli se filmaři ubránit myšlence, jestli to byla matka příroda, speciální efekty nebo zásah nadpřirozené síly. “V roce 1994 jsem při natáčení v Los Angeles zažil poměrně velké zemětřesení, to, co jsem zažili tady v Chicagu, bylo proti tomu nic. Nicméně dělali jsme na filmu s nadpřirozenými silami, takže pocit to moc příjemný nebyl.”

Výpravu měl na starost filmový architekt Craig Jackson.“Viděli jsme více než 50 lokací než jsme našli to pravé. Potom trvalo měsíc než jsme získali souhlas na opuštěné univerzitě natáčet. Pak jsme zjistili, že univerzita má vlastní kostel, který naprosto přesně odpovídal našim představám.” Jackson pokračuje, “spodní část kostela byla částečně zbourána, zatímco horní patro bylo původní, ve velmi dobrém stavu. Stěny jsme vyzdobili grafiti a po zemi rozházeli odpadky, aby to působilo odpudivěji.” Gary Oldman na závěr říká, že to, jaký film děláte se pozná podle tón, který udává režisér. “David věděl naprosto přesně, co chce a udělal pro to vše. Každý den byl perfektně připraven a nám herců dal vše, co jsme potřebovali.”

Natáčení skončilo v květnu 2008. Ve štábu zanechalo pocit, že se společně podíleli na jedinečném, kreativním projektu. “Natáčení tohoto filmu patří mezi naše nejlepší zkušenosti,” říká producent Fuller. “Herci se navzájem vyburcovali k mimořádným výkonům, které předčily veškerá naše očekávání. Všichni tvrdě pracovali, aby natočili horor,jaký diváci ještě neviděli.” “Přejeme si, aby diváci prožili 90 minut dechberoucí podívané. Chceme, aby se pobavili, byli strachy bez sebe, zavírali hrůzou oči, ale nakonec z kina odešli s úsměvem.”

Podobné filmy

Nákaza
(Contagion) Po celém světe se šíří smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí bě...
dnes 20.00
Nova Cinema
Smrtonosná past 2
(Die Hard 2) Jsou opět Vánoce a Bruce Willis čeká na svou ženu na letišti. To však obsadí ...
dnes 20.15
Prima Cool
Annabelle 2: Zrození zla
(Annabelle: Creation) Mullinsovi přišli před mnoha lety o svou malou dceru, a proto teď na...
dnes 22.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 24. 10. 2021 Svátek má Nina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz