fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

73% 1555 hlasů
film / animovaný, dobrodružný, komedie, USA, , 78 min.
The Emperor's New Groove
DVD od 14.1.2002 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:21Pýcha předchází pád a kdo vyhazuje staříky z okna, z toho se stane lama. Takové ponaučení vám přináší nová animovaná podívaná od Disneyho.
Domýšlivý a egoistický král Kuzco, je náhle proměněn v lamu. A nyní svýma zvířecíma očima poznává svět z úplně jiného pohledu. Kuzco se chce samozřejmě vrátit do své lidské podoby, proto se musí vydat na dobrodružnou cestu, která ho naučí pochopit základní životní hodnoty.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Těžká nuda s Cuzcem. Animáky od Disneyho mám rád, ale tenhle se mi netrefil do noty a vlastně ani nevím proč. Možná ten příběh..
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Není král jako král

Kuzco je mladý a egoistický král, který si myslí, že si může dovolit cokoliv na světě. Trestá každého, kdo se mu znelíbí, i kvůli sebemenší chybičce. Jednoho dne vyhodí prohnanou rádkyni Yzmu, protože chtěla za jeho zády převzít vládu nad zemí. Yzma společně s poskokem Kronkem začne plánovat pomstu. Chce ho otrávit, ale Kronk poplete lektvar a z Kuzca se stane mluvící lama. Král, který byl zvyklý mít všechno, musí najednou uzavřít spolek s pastevcem lam, aby se mohl vrátit do lidské podoby a získal svůj trůn zpět. Jako zvíře poznává svět jinýma očima a naučí se chápat hodnoty života.


Zdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema

O produkci

obrazek
Společnost Walt Disney Pictures opět přichází se vzrušujícím fantastickým dobrodružstvím, jehož cílem je poskytnout zábavu pro všechny generace. Jak už bývá u Disneyho zvykem, na snímku Není král jako král se podílely rozsáhlé týmy odborníků - textařů, animátorů a výtvarníků v čele se zkušeným Markem Dindalem na postu režiséra a producentem Randym Fullmerem, který již třináct let patří ke klíčovým postavám Disneyho studia a jehož kredit podtrhuje postavení uměleckého koordinátora na filmech Lví král a Zvoník u Matky boží. Námět k filmu napsali Dindal a Chris Williams, scénář pak David Reynolds, muž, který spolupracoval na filmech Legenda o Mulan, Tarzan a je podepsán také pod filmy Život brouka a Toy Story: Příběh hraček 2.

"Náš film má kořeny ve starodávných čarodějnických příbězích. Jednotlivé postavy se proměňují z jedné formy v jinou, což jim umožňuje vidět svět odlišným pohledem, " říká prezident celovečerních animovaných filmů Disneyho studia Thomas Schumacher."V našem případě je rozmazlený mladý král, který ve skutečnosti nic nepoznal a nikdy nemyslel na nikoho jiného než na sebe, proměněn v lamu a díky tomu začne objevovat svět, který mu byl do té doby cizí. A poznává ho tak zblízka jako nikdy předtím. Nejenom, že se musí vydat mezi lidi, ale musí to absolvovat na čtyřech nohách. A pak teprve začne jeho skutečná proměna. Režisér Mark Dindal odvedl skvělou režijní práci, ale každý, kdo se na tom filmu podílel, vnesl do jeho vzniku něco velmi speciálního. Komedie je ta nejtěžší filmová kategorie vůbec a tenhle film mě dokáže rozesmát, kdykoliv ho vidím."

Vlastní animační práce začaly počátkem roku 1999, ale filmu předcházely dlouhé roky příprav a proměn. Spolupracovalo na něm přes 400 umělců, asi desetiminutová část vznikla v Disneyho studiích v Paříži, další část filmu - především dokončovací práce - pak ve studiích na Floridě. Právě dokonalá souhra stovek specialistů ve svých profesích, která je u Disneyho takřka podmínkou, vyžaduje jednotící ruku režiséra. " Vím, jak jsou lidé šťastní, když jim ukážete směr, ale zároveň jim stále neříkáte, co přesně do detailu mají dělat. Nechtěl jsem nikoho vodit za ručičku, " říká režisér Dindal. "Měl jsem skvělý tým a bylo mou radostí pozorovat, jak pracují na tom, aby všechno v tom příběhu ožívalo. Občas svou roli charakterizuji jako dirigenta, který sice neumí hrát na každý nástroj v orchestru, ale ví, jak by společně měly znít."


obrazek
Po stopách vzniku filmu Není král jako král se musíme vypravit až do roku 1994. Tehdy však umělecký tým připravoval vlastně úplně jiný snímek. Původně se jmenoval " Kingdom of the Sun" ( Království slunce) a v první verzi se jednalo o dramatický příběh inspirovaný legendami předkolumbovské éry se Stingovými písněmi. Je ovšem velmi přirozeným procesem, že se příběh může začít ubírat po zcela nečekaných cestách a přesně to se stalo. V roce 1998 bylo rozhodnuto o úplně nové koncepci a z původního záměru zůstaly jen dva komické charaktery a několik dalších prvků. Režisér Mark Dindal a producent Fullmer začali pracovat v novém žánru - z hudebního dramatu se stala komedie. "Hledali jsme způsob, jak dát příběhu nový náboj, když jeden z našich scenáristů Chris Williams přišel s mnohem odvázanější a bláznivější verzí, která nás okamžitě nadchla," vzpomíná Dindal. Hlavní změna spočívala v tom, že jedna ze základních figur - Pacha - byla podstatně starší než v původním záměru. Vedení studia tvůrce povzbuzovalo, aby se oprostili od zavedených škatulek. Výsledkem bylo, že hlavní hrdina příběhu - Kuzco není typickou disneyovskou ústřední figurou - sympatickým, zranitelným charakterem s vlastní touhou, kterému jsou do cesty kladeny různé překážky a on je překonává. Naopak Kuzco stojí na druhém straně a neustále potřebuje pomoc od někoho, kdo je skutečný dobrák. "V tomto filmu máme skutečně nerovný pár - mladého kluka, který myslí jen na sebe a prostého sedláka, který zase myslí jen na druhé. Zdrojem humoru je právě střet jejich extrémně odlišných osobností," vysvětluje režisér.

Děj filmu se točí kolem čtyř hlavních figur - Kuzca (v jeho lidské i lamí podobě), Pachy, čarodějnice Yzmy a její pravé ruky Kronka. Každá z postaviček měla vlastní tým v čele se supervizorem. Režisér a producent věnovali velkou pozornost výběru odpovědných tvůrců, ale přitom jim nechávali poměrně velkou volnost pro vlastní invenci. Výsledkem bylo propracování každého charakteru do nejjemnějších detailů. Například za Kuzcův charakter zodpovídal veterán Nik Ranieri, muž, který měl na starosti postavičku Meeka v Pocahontas nebo Hádese v Herkulovi. On a jeho dvanáctičlenná skupina velmi usilovně pracovali především na tom, aby králova zvířecí podoba byla přirozená a věrohodná. Studovali lamy v zoo, navštívili chovnou lamí farmu, zhlédli řadu dokumentárních filmů. Výsledná podoba lamy, tak, jak ji nakonec uvidíme na filmovém plátně ale neodráží přesně přírodovědnou realitu, pouze v sobě nese prvky autentické anatomie zvířete. "Lamy mají velmi dlouhý krk, takže pro nás bylo obtížné, když jsme měli vytvořit pohyb, když krčí rameny nebo něco na ten způsob, " vysvětluje Ranieri." Proto jsme museli najít cestu, jak obejít tato omezení a přitom vyjádřit expresivitu. Pokusili jsme se její srst animovat způsobem jako by to byl afghán nebo jiný hodně chundelatý pes."

Postavu Pachy měl na starosti Bruce Smith: "Pacha je nejlidštější ze všech postav v tomto filmu. Jeho lidské postoje i výraz slouží jako kontrast k figurce lamy. Je to zemitý, mohutný chlapík a nás stálo velké úsilí, abychom mu dali cit pro hmotnost, kterou nese a učinili způsob, jak se pohybuje, přirozený a věrohodný."


obrazek
Jak už je u Disneyho zvykem velmi důležitý je pro postavu a její výraz budoucí dabér. Kuzca v originále mluví televizní komik David Spade, kterého proslavilo především dlouholeté účinkování s Saturday Night Live. Mohutnému Pachovi propůjčil hlas vynikající filmový herec John Goodman, u nás známý například z filmů Flinstoneovi, Blues Brothers 2000, Big Lebowski nebo Počítání mrtvých.
Svou úlohu má nejen vzhled postaviček, ale celkové výtvarné řešení filmu. Při jeho tvorbě se tvůrčí tým vydal do Peru a nechal se inspiroval poklady staré kultury Inků. Desetidenní cesta, při níž mimo jiné navštívili městečko, ležící vysoko v horách u Machu Picchu, i dobrodružný sjezd divoké řeky nebo návštěva jihoamerického venkova pomohly ve vytvoření exteriérových scenérií, v nichž se postavy pohybují. Výzdoba budov a jednotlivé artefakty se objevují v detailech ve filmu nebo se tvůrci rozhodli po jejich karikaturu.

Už pro původní koncepci filmu Kingdom of the Sun se počítalo s tím, že písně napíše jedna ze současných popových legend - Sting. Písně, které Sting složil, měly zároveň posouvat a doplňovat vyprávěný filmový příběh. Poté, co se koncepce filmu změnila, stala se řada Stingových písní pro film nepoužitelná. Proto skladatel a zpěvák napsal dvě další úplně nové skladby - " Perfect World" a "My Funny Friend and Me", které byly včleněny do finální verze filmu Není král jako král. "Když jsem poprvé jednal se Stingem o práci na tom filmu, měli jsme na mysli úplně jiný příběh, " přiznává se prezident Thomas Schumacher." Výsledek je nakonec jiný, než to, co bylo na začátku, ale určitě skvělý. Přáli jsme si otevřít film velkým, zábavným číslem, které ukáže Kuzcovu moc, to jak vládne světu. Sting napsal Perfect World, v němž nechá publikum, aby samo pochopilo, jak vysoké je královo vlastní mínění o sobě. Druhá písnička My Funny Friend and Me zase shrnuje vzájemný vztah mezi Kuzcem a Pachou a vytváří jakýsi oblouk nad celým filmem. Ta melodie se objeví ještě na několika dalších místech. Sting odvedl na tomto filmu báječnou práci," nešetří chválou Schumacher.

" Toužil jsem spolupracovat na Disneyho filmu od dob, kdy jsem viděl Šípkovou Růženku nebo Knihu džunglí, " přiznává se Sting. " Když mě požádali, abych napsal písně k jednomu filmu z Disneyho studia, byl jsem ohromně rozrušený. Ono to totiž znamená něco víc. Pokud budete úspěšní, mohou vaše písničky provázet mnoho generací. Roky a roky je budou děti znát a budou si je zpívat. A to je skutečná výzva, " dodává Sting. Protože však zároveň pracoval na dalších projektech, požádal o spolupráci Davida Hartleyho, pianistu, který již nahrával písně pro film Leaving Las Vegas a který v posledních pěti letech je Stingovým stálým spolupracovníkem. Hartley se přiznává, že od sedmnácti let je Stingovým obdivovatelem, ale ani v nejdivočejších snech ho nenapadlo, že s ním jednou bude vystupovat třeba v Carnegie Hall. Hartley se sám považuje hlavně za výkonného muzikanta a jak se přiznal, písně skládal naposledy v deseti letech. " Tři roky práce na tomto filmu - to byla cesta, která se klikatila nahoru a dolů. Napsal jsem šest písní, které nakonec nebyly k ničemu, protože celý příběh se změnil, " říká Sting " Ale jsem té spolupráci rád. Vznikla písnička My Funny Friend and Me, je to takový kamarádský popěvek, který do jisté míry odráží můj vztah k Davidovi při práci na tomto filmu. Většinou to byla spolupráce na bázi porozumění a tolerance, ale přiznám se, že byly okamžiky, kdy jsem byl blízko tomu ho uškrtit nebo ho hodit ze srázu. Myslím, že on to samé občas pociťoval vůči mně."

O tvůrcích

Mark Dindal
Zkušený tvůrce v oblasti animovaného filmu. Režijně debutoval v roce 1997 animovaným filmem společnosti Warner Bros. Cats Don´t Dance, film Není král jako král je jeho druhým celovečerním animovaným dílem. Předtím se podílel jako animátor například na groteskách s Mickey Mousem, posléze působil jako supervizor vizuálních efektů na filmu Malá mořská víla a podílel se i na Aladdinovi.

Randy Fullmer
Je od roku 1987 jednou z klíčových postav společnosti Disney. Narodil se a vyrůstal v Richlandu ve státě Washington a již od mládí projevoval výrazný hudební talent. V jedenácti letech založil rockovou skupinu The Isle of Phyve a byl její vůdčí postavou. Vystudoval washingtonskou státní univerzitu, začal se zajímat o filmovou animaci a to ho přivedlo do CalArts. Založil vlastní společnost, která pracovala například na seriálu Sezamová ulice. V roce 1987 dal dohromady animátorský tým, který vytvářel efekty pro slavný kombinovaný snímek Falešná hra s králíkem Rogerem. V různých funkcích pracoval na snímcích Malá mořská víla, Kráska a zvíře, Zvoník u Matky boží, byl uměleckým koordinátorem a významně se podílel na výsledném tvaru jednoho z nejúspěšnějších animovaných filmů všech dob Lví král.

Sting
Muzikant, vlastním jménem Gordon Sumner, patří již přes dvacet let k nejvýraznějším osobnostem hudební scény. Jeho jméno je spojeno především s působení ve skupině Police počátkem 80. let. Jeho následující sólová kariéra byla neméně úspěšná zahrnuje například alba Dream of the Blue Turtles, ...Nothing Like the Sun, The Soul Cages, Summoner´s Tales a Mercury Falling, která se všechna stala platinovými. Sting je nositelem celkem 14 cen Grammy, - pět získal s Police a devět sólově. Jeho jméno nalezneme na soundtracích - k filmům Leaving Las Vegas, Objekt mé touhy, Max a Kevin, Aféra Thomase Crowna a Sabrina. Věnuje se také herectví, a to jak ve filmu, tak na divadle ( v roce 1989 se objevil na Broadwayi v Brechtově Žebrácké opeře). Ve filmu jsme ho viděli například v hororech Quadrophenie nebo Nevěsta, naposledy pak v černé gangsterské komedii Guye Ritchieho Sbal prachy a vypadni, kterou produkovala jeho žena Trudie Stylerová. Kromě hudebních aktivit se Sting angažuje v boji za životní prostředí a ochranu amazonských deštných pralesů, na jejichž podporu organizuje benefiční koncerty.

Podobné filmy

Mrchožrouti
(Morfalous, Les) Jean-Paul Belmondo bojuje za vlast a své peníze ve válečném africkém písk...
dnes 13.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Hvězdný prach
(Stardust) Prosťáček z malé anglické vísky miluje místní krasavici tak, že je pro ni schop...
dnes 13.55
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Bolt: Pes pro každý případ
(Bolt) Život superpsa Bolta je plný dobrodružství, nebezpečí a nástrah ? přinejmenším tehd...
dnes 14.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 26. 9. 2020 Svátek má Andrea
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz