fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 2102 hlasů
film / thriller, drama, historický, válečný, USA/Německo/Velká Británie/Irsko, , 133 min., od 18 let
Enemy at the Gates
DVD od 13.8.2008 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:21Někteří muži se rodí jako hrdinové.
Souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Král mezi filmy o odstřelovačích v kulisách města Stalingrad. Válečné drama, které dle mého ve svém subžánru nemá konkurenci. Intimní pohled na souboj dvou odstřelovačů v kulisách hrůzyplných jatek a dvou zrůdných ideologií. Scénář k tomuto filmu napsal génius a studio na něm rozhodně nešetřilo. Vše, z čeho zde film mohl těžit, vytěžil maximum. Pro mě srdcový válečný drama se skvělými hereckými výkony, výpravou a kulisami, které z celku činí jeden z top válečných zážitků. Všem doporučuji! 90%
Všechny komentáře k filmu 44+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka, Oficiální česká stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Nepřítel před branami

obrazek
V záři roku 1942 zuří bitva o Stalingrad, který je poslední velkou překážkou na cestě Německa k dobytí napadeného Sovětského svazu. Mezi vojáky přijíždějícími do rozbombardovaného města, kde se bojuje o každý dům, je také mladý uralský pastevec Vasilij Zajcev. Stává se svědkem útoku německých letadel na lodě převážející před Volhu posily a vidí jak sovětští velitelé střílejí své vlastní vojáky, kteří se snaží z lodí uniknout. Zmatení nováčci musí hned po vylodění do boje, a protože je málo zbraní, vyzbrojen puškou je jen každý druhý. Dobře opevnění Němci zmasakrují jejich útok kulomety a k tomu navíc sovětští velitelé bez milosti zastřelí každého, kdo se obrátí na útěk. Vasilij uvízne uprostřed bojiště mezi mrtvolami vojáků a setká se tu s vyděšeným politickým komisařem Danilovem.
obrazek
Zmocní se pušky a chladnokrevně postřílí skupinu německých vojáků, kteří táboří v ruinách. Danilov navrhne motivovat decimované obránce nějakým příkladem hrdinství, které by současně bylo nadějí i pro ostatní. Vybere si svého nové přítele Zajceva a udělá z něj velkého hrdinu, který den co den jako vynikající ostřelovač bojuje s nasazením života proti nepříteli. Kromě Danilova se Vasilij v ruinách seznámí se Sašou, který tu přežívá s maminkou, a potká tu i dívku Táňu, která se mu líbila už na nádraží, ale dozvídá se, že ji miluje Danilov. Mezi tím dorazí do německého hlavního štábu elitní německý ostřelovač, kapitán König, který má za úkol zlikvidovat legendárního sovětského ostřelovače Vasilije. Hned při prvním střetu se mu podaří zabít dva Vasilijovy kolegy. Ten se s veteránem Kulikovem a mladším kolegou Voloďou vydá do trosek města s cílem najít a zabít Königa.
obrazek
Jejich výprava však nedopadne dobře. Z Königem nastražené pasti vyvázne živý pouze Vasilij. Malý Saša, který chodí Königovi čistit boty, Němci prozradí, kudy chodí Vasilij do boje. Ve skutečnosti však pracuje pro Vasilije, a tak zároveň ruského ostřelovač upozorní, kde na něj Němec čeká. Vasilij se Königa pokusí vlákat pasti, ale Němec ji prokoukne. Vasilij přežije jen díky Táně, která mu přijde na pomoc. Mezi oběma ostřelovači se rozpoutá malá soukromá válka spočívající především v dlouhém, téměř nekonečném čekání na chybu toho druhého a pokusech vlákat se navzájem do pasti. Obětí jejich souboje se postupně stávají další lidé, zejména z okruhu Vasilijových přátel. Mladý ruský ostřelovač se však nevzdává a je odhodlán dohrát hru nervů až do konce.


Bitva u Stalingradu
Bitva u Stalingradu se odehrála v letech 1942 až 1943 a stala se jedním z nejsignifikantnějších momentů války. Němci byli rozhodnutí obsadit město a odstřihnout tak přepravu po řece Volze do jižního Ruska. Město mělo zároveň nabídnou základnu pro německé výjezdy k ropným polím a navíc, obsazení "Stalinova města" by bylo hlavním úderem Hitlerovy propagandy. Sověti nasadili heroický odpor a Stalingrad tak zůstal nejvýchodnějším bodem dosaženým Němci za druhé světové války.

Počátkem války utrpěl Sovětský svaz sérii porážek a ztráta Stalingradu by mohla způsobit kolaps celého národa. Stalin nařídil, že město nesmí padnout, ztráty nerozhodují. Špatně vycvičení a někdy i neozbrojení sovětští vojáci se vrhali do bitvy, následováni ruskými bezpečnostními složkami s rozkazem zabít každého, který by se pokusil utéct nebo ustoupit. Navíc vedení donutilo několik tisíc civilistů zůstat ve městě, aby tak mohli sovětští vojáci bránit něco víc než jen ruiny ulic.

Generál Frederich von Paulus velitel německých jednotek byl nakonec uvězněn ve Stalingradu a odříznut od zásob sovětskými jednotkami a proto se v únoru roku 1943 vzdal a porušil tak Hitlerův rozkaz bojovat do posledního muže. Předpokládané množství mrtvých na straně osy: 800 000 (vojáci z Německa, Rumunska, Itálie a Maďarska) a neuveřejněné číslo antikomunistických ruských jednotek. Zabito bylo přibližně 1 100 000 sovětských vojáků (několik tisíců bylo zabito vlastními bezpečnostními jednotkami za dezerci nebo zradu). Z předválečného obyvatelstva čítajícího 500 000 lidí zůstalo na konci bitvy něco málo přes tisíc, ostatní byli zabiti nebo utekli.

Byla to nejhorší vojenská porážka v německé historii. Dvě kompletní vojska - šestá a čtvrtá pancéřová (tanková) jednotka se v podstatě vypařily a při bitvě dokonale vykrvácela německé armáda. Bitva rovněž pomohla zvrátit pesimistický pohled sovětské populace a ta začala znovu věřit, že tato válka může být vyhrána. Zároveň výhra poskytla další odvahu zemím pod německou nadvládou.

O filmu

obrazek
Před šesti lety přišel spisovatel Alain Godard za režisérem Jeanem-Jacquesem Annaudem s nápadem o němž četl v knize Williama Craiga - Enemy At The Gates (Nepřítel před branami) o slavném duelu mezi mladým ruským pasáčkem a německým šlechticem během bitvy o Stalingrad. Aby se dostali k podstatě příběhu, vydali se Annaud a Godard na cestu výzkumu, který je zavedl až do Stalingradu - teď pojmenovaného Volgograd - kde získali přístup k originálním materiálům Vasilije Zajceva, mladého Rusa.

Vyrostly různé příběhy okolo Zajcevovy legendy - jeho duel s německým sniperem, existence majora Königa, jeho milostná pletka s mladou bojovnicí. Souboj byl hlášen v mnoha různých novinových článcích a vysíláních, ale každý popis je jiný a není možné rozdělit pravdu a básnickou licenci, poznat realitu a mýtus. Nicméně před skoro 60 lety byl po bitvě u Stalingradu Zajcev národním hrdinou, jehož schopnosti a odvaha snipera jsou neoddiskutovatelné. Jeho obrázek dominuje obrovskému bas-reliéfu na památník Hrdinů bitvy u Stalingradu ve Volgogradu, jeho puška je uchována v městkém Muzeu Historie a jeho vítězná trofej - teleskop jeho německého protivníka - je k vidění v moskevském Vojenském Muzeu.

"Vasilij byl," říká Annaud: "perfektní hrdina. Stal se ohniskem propagandy a tvrdilo se o něm, že se zamiloval do členky své divize. Postava Königa, německého ostrostřelce, je rovněž velmi dobře popsaná sovětskou propagandou, ačkoliv jsme o něm v Německu nenašli jediný záznam."

"Nepřítel před branami je film o souboji a podvojnosti, o kontrastech a extrémech. Je to celé maličkost, ale propaganda to učinila extrémně důležitým. Dvě osoby se hledají uprostřed umírajících miliónů, ale zaměření spočívá na těch dvou. Ta nejmenší část je jedním drobným prvkem velkého celku, ale stává se hlavním symbolem celku."

Pro roli Vasilije si Annaud vybral Jude Lawa, mladého herce, který se brzy předvedl takovými výkony jako jeho na cenu Akademie nominovaná role v Talentovaném panu Ripleyem.

"Viděl jsem první sestřih Talentovaného pana Ripleye," vzpomíná Annaud. "A zjistil jsem, že Jude je velmi charismatický. Divoká inteligence a životaschopnost v jeho očích, navíc může být neuvěřitelně tichý a introvertní a bylo od počátku jasné, že pochopil postavu Vasilije."

Pro roli Danilova, politického důstojníka a propagandisty, který objeví Vasilijův výjimečný ostřelovačský talent a udělá z něj národního hrdinu, byl vybrán Joseph Fiennes. Postava Danilova je rovněž Vasiliho soupeřem v boji o lásku mladé vojačky.


obrazek
"Danilov žije hodně ve své hlavě a ve svých knihách," říká Fiennes. "Je to pro nás lekce, abychom jenom nepozorovali svět a zúčastnili se sami reálného života, skutečně žili a dýchali. To je jedna z Danilovových chyb a tragédií a byl to jeden z aspektů, které jsem měl vykreslit."

Pro roli Táni producenti potřebovali herečku, která dokáže být ženská a atraktivní jak je to jen uvěřitelné, když pozvedne zbraň. Vybrali si Rachel Weiszovou.

"Táňa je silná a pevná," říká Weiszová. "Začíná, aniž by věděla, jaké to může v bitvě být. Její osud je cestou poznání. Dobrovolně se rozhoduje chránit společnost. Potká Danilovovova, komisaře, který ji chce chránit, ale zároveň je přitahována k Vasilimu a jeho přirozeným instinktivním vztahem ke světu."

Role aristokratického ostřelovače Königa se chopil nositel nominace na cenu Akademie Ed Harris. Výkonná producentka Alisa Tagerová vzpomíná: "Když Ed poprvé přišel na scénu, natáčeli jsme už šest týdnů. Jeden z prvních záběrů byl detail jeho očí, a právě tehdy nám všem připadlo, jako by film zapadnul do sebe. Najednou, s těma Edovýma úžasnýma očima, dorazilo konečně prvek nebezpečí."

Natáčení probíhalo v lokacích jezdecké školy německého vojska, kterou v letech 1945 až 1993 osídlilo na 25 000 Rusů. Během této doby byl kraj zamořen olejem z mnoha vojenských tanků. To učinilo nadzemní vodu neuživatelnou a donutilo produkci denně vypumpovat 10 000 litrů vody a navíc vybudovat novou elektroinstalaci, aby byla lokace použitelná.

Producenti rovněž získali podporu blízkého města Fahrland. "Věděli jsme, že jakmile začneme natáčet, bude tu spousta hluku, střelby, explozí," řekl Schofield. "Takže bylo nezbytné mít lidi na své straně a zainteresovat je. Udělali jsme to tak, že jsme zaměstnali hodně lidí z jejich komunity. Včetně elektrikářů, hasičů a lokálních dodavatelů."

O hercích

Jude Law
je jedním z nejzářivějších hereckých talentů, objevivších se v posledních letech. Jeho ztvárnění role playboye Dickieho Greenleafa v Talentovaném panu Ripleym mu získalo jak nominaci na cenu Akademie, tak ocenění BAFTA pro Nejlepšího herce ve vedlejší roli vedle Gwyneth Paltrowové a Matta Damona.

Britský rodák Law byl rovněž k vidění ve filmu eXistenZ, vedle Jennifer Jason Leighové a Willema Dafoea. Také hrál ve filmu Wilde, společně se Stephenem Fryem a Vanessou Redgraveovou, za tuto roli dostal několik ocenění, včetně cen London Film Critics Circle a Evening Standard.

Law se zjevil na amerických plátnech ve dvou velmi rozdílných filmech v roce 1997. Jeho filmovým debutem v Americe byla futuristická Gattaca, kde hrál vedle Umy Thurmanové a Ethana Hawkea. K vidění byl i ve filmu Clinta Eastwooda Půlnoc v zahradě dobra a zla, spolu s Kevinem Spaceyem a Johnem Cusackem. Poslední filmové účasti čítají The Wisdom of Crocodiles a Love, Honour and Obey a rovněž ho uvidíme v režii Stevena Spielberga v očekávaném filmu A.I..

Joseph Fiennes
vyrostl pro mezinárodní slávu v takových rolích, jakými jsou William Shakespeare (zamilovaný do postavy hrané Gwyneth Paltrow) ve filmu oceněném cenami Akademie Zamilovaný Shakespeare a nebo sir Robert Dudley (vedle herečky Cate Blanchettové) ve filmu Alžběta, režírovaném Shekharem Kapurem.

Svůj filmový debut si odbyl ve filmu Bernanda Bertolucciho Svůdná krása a následně si vydobyl úspěch s filmem společnosti Film Four Martha meets Frank, Daniel and Laurence. Před krátkým časem dokončil film Killing Me Softly v režii Kaige Chena, kde hraje po boku Heather Grahamové.

Fiennes strávil tři sezóny s královskou Shakespearovskou společností (Royal Shakespear Company) a hrál například v takových kusech jako Troilus a Cressida, Les Enfants du Paradis, Jak se vám líbí a ve hře Dennise Pottera Son of Man - roli Ježíše Krista. Na jaře začal hrál v titulní roli hry Jindřich II v Sheffieldu.

Rachel Weiszová
poznala úspěch spolu s Brendanem Fraserem ve filmovém šlágru Mumie (druhý díl brzy uvedeme) a také vedle Ralpha Fiennese ve filmu Isztvana Szabo Sunshine. Rovněž hrála na divadelní scéně ve West Endu v incenaci Suddenly Last Summer v režii Sean Mathiase.

Předtím Weiszová hrála s Catherine McCormackovou v oceněné britské komedii Land Girls a rovněž účinkovala spolu s Vincentem Perezem ve Swept From The Sea. Dále byla k vidění ve filmu Marka Pellingtona Going All The Way spolu s Jeremym Daviesem a Benem Affleckem, ve filmu Bernanda Bertolucciho Svůdná krása (spolu s Liv Tylerovou a Jeremym Ironsem), stejně jako v thrilleru Řetězová reakce po boku Keanu Reevese a Morgana Freemana.

Bob Hoskins
byl v roce 1997 vyhlášen Nejlepším hercem na festivalu Evropského filmu, za svou roli ve filmu Shanea Meadowse TwentyFourSeven. Byl nominován na cenu Akademie za svůj výkon v Moně Lise, který mu nakonec vynesl i cenu New York Film Critics Circle, Zlatý Glób a ocenění pro Nejlepšího herce na filmovém festivalu v Cannes.

Hoskins se objevil v nepočitatelném množství filmů, televizních inscenací a divadelních her. K tomu navíc píše, režíruje a produkuje. Jeho poslední filmy čítají Felicia's Journey, za kterou obdržel cenu Genie, Cousin Bette a The Secret Agent. Jeho předchozí filmové účasti zahrnují takové filmy jako Nixon, Mořské víly, Hook, Falešná hra s králíkem Rogerem, The Lonely Passion of Judith Hearne, Dlouhý velký pátek (The Long Good Friday) a nově i Last Orders v ežii Freda Schepisiho.

Hoskins režíroval a hrál ve filmech Rainbow a The Raggedy Rawney, pro nějž rovněž napsal i scénář. Rovněž režíroval My Father, The Liar část ze série Tube Tales.

Ed Harris
je momentálně k vidění ve filmu Pollock, jež zároveň znamenal i jeho režijní debut a kde ztvárnil postavu průkopnického abstraktního expresionisty, malíře Jacksona Pollocka. Umělkyni Lee Krasnerovou, Pollockovu ženu, hraje Marcia Gay Hardenová. Harris rovněž dokončil natáčení Buffalo Soldiers v lokacích Německa a tahák společnosti Fine Line The Prime Gig.

Hrál vedle Anne Hecheové ve filmu režisérky Agniezsky Hollandové The Third Miracle a nebo i s Julií Robertsovou a Susan Sarandonovou ve filmu Stepmom režiséra Chrise Columbuse. Za tuto roli, spolu se svým výkonem v kritiky přijatém filmu Petera Weira Truman Show, získal v roce 1999 cenu National Board of Review pro Nejlepšího herce ve vedlejší roli. Rovněž získal Zlatý Glób a Oscarovou nominaci jako Nejlepší herec ve vedlejší roli za Truman Show.

Harris ztvárnil postavu Genea Kranze ve filmu Rona Howarda Appollo 13. Za tento výkon byl Harris nominován na Oscara a obdržel cenu Screen Actors Guild a Zlatý Glób. Hrál vedle Clinta Eastwooda a Genea Hackmana v politickém thrilleru Absolutní moc a vedle Sean Conneryho a Nicolase Cage v akčním trháku Simpsona-Bruckheimera Skála, v režii Michaela Baye.

O tvůrcích

Jean-Jacques Annaud
získal se svým debutem v roce 1977 cenu Akademie pro Nejlepší zahraniční film - Black and White in Color/La Victoire En Chantant. Jeho další film byl Coup de tete, jehož evropský úspěch následoval Quest For Fire, velkolepý portrét primitivního člověka, který mu vynesl cenu César pro Nejlepšího režiséra. Dále režíroval Jméno růže, středověký detektivní příběh vyšetřování klášterní vraždy v hlavní roli se Seanem Connerym, který byl oceněn cenou César pro Nejlepší zahraniční film. Annaud se rovněž podílel na scénářích svých dvou posledních filmů spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem Alainem Godardem.

Alain Godard
započal svou kariéru jako scénárista v reklamě, kde se setkal s Jeanem-Jacquesem Annaudem. Dohromady vytvořily mnoho spotů, aby se posléze přemístili do pole stříbrného plátna, započali vše s filmem Quest for Fire, následovalo Jméno růže a Wings Of Courage.

James Horner
už s Jeanem-Jacqusem Annaudem spolupracoval, když složil hudbu k filmu Jméno růže. Za svou práci na filmu Titanic Horner obdržel dvě ceny Akademie a dva Zlaté Glóby (jednu za Nejlepší původní hudbu a druhou za Nejlepší původní píseň - My Heart Will Go On).

Získal dalších pět nominací na cenu Akademie a čtyři nominace na Zlatý Glób, obdržel šest cen Grammy, včetně Písně roku v letech 1987 (Somewhere Out There) a 1998 (My Heart Will Go On). Hornerův soundtrack k filmu Titanic zůstává historicky nejúspěšnějším instrumentálním filmovým doprovodem, když se celosvětově prodalo přibližně 36 miliónů kopií.

Podobné filmy

96 hodin: Odplata
(Taken 2) Před dvěma lety pozabíjel Bryan Mills gang obchodníků s bílým masem, kteří unesl...
dnes 23.55
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Temnota přichází
(The Darkness) Rodina Taylorových je na dovolené v Grand Canyonu v Arizoně, kde malý syn M...
zítra 00.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Havana
Jsou poslední dny roku 1958 a profesionální hráč pokeru Robert Redford přijíždí na Kubu, a...
zítra 01.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 22. 2. 2020 Svátek má Petr
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz