fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

69% 2115 hlasů
film / thriller, hororový, USA, , 98 min., od 12 let
Final Destination
DVD od 1.12.2008 Bontonfilm, Blu-Ray od 7.9.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:13Žádné nehody ani náhody. Smrt se prostě oklamat nedá. A pokud se o to někdo přece jen pokusí, stihne ho přísný trest.
Smrt je někde nablízku a Alex Browning má to štěstí (nebo smůlu?), že ví kdy a kde se zubatá objeví.
Alexovo zvláštní nadání se poprvé projeví těsně po nástupu na palubu letadla, kterým má, společně se svými spolužáky ze střední školy, letět na školní výlet do Paříže. A právě když už sedí v kabině a se zapnutým bezpečnostním pásem čeká na odlet, promítne se mu před očima hrozivá vize, ve které prožije start letadla následovaný explozí, již nikdo z pasažérů nepřežije. Alex propadne panice a vyzývá všechny, aby okamžitě vystoupili, čímž způsobí mezi pasažéry takový rozruch, že jej společně s dalšími šesti spolucestujícími posádka vykáže z letadla.
Kromě Alexe se tak ocitnou zpátky na letišti jeho kamarádi Tod a Billy, spolužačka Clear, která instinktivně vycítila, že Alexovy obavy jsou oprávněné, Carter, který se s Alexem v letadle popral a byl za to vyveden i se svou přítelkyní Terry, a jejich učitelka, slečna Lewtonová, která se dobrovolně rozhodla, že se svými studenty počká na další let. Atmosféru vzájemného obviňování za ztrátu půldne v Paříži přeruší výbuch letadla, ke kterému skutečně krátce po startu dojde.
Nikdo nechápe, jak mohl Alex katastrofu předvídat, a nakonec, místo aby mu byli vděční, se ho spíš bojí a hledí na něj s nevraživostí. I agenti FBI, kteří ho vyšetřují, si jeho vysvětlení vyslechnou s nedůvěrou a spíše si Alexe zařadí mezi podezřelé. Zvláště když po několika týdnech začínají umírat další z těch, co díky Alexovi přežili.
Alex postupně nabývá přesvědčení, že díky jeho předtuše se jim všem sice podařilo smrt obelstít, ale ne nadlouho. Proto se spojí se zbývajícími kamarády, aby společnými silami čelili osudu a vyzráli nad smrtí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Totálně stupidní vyvražďovačka s předvídatelným dějem a naprosto idiotskou představou 'smrti'. Zajímavý je jenom ten začátek, za to jedna hvězda. O dalších dílech raději ani nemluvě.
Všechny komentáře k filmu 63+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Alex Browning měl zlý té noci sen. Netýkal se však dcerušek a vodního živlu, zdálo se mu o explodujícím letadle. A to zrovna druhý den neměl letět se školou do Paříže. Kde nestačí předsvědčování pomůže hysterák, a tak nakonec stojí Alex a šest jeho přátel v čekárně a sledují jak letadlo startuje bez nich, chvíli letí a pak se v jediné sekundě změní v ohnivou kouli - přesně podle snového rozpisu. Postě příběh jako vystřižený z Tajmného světa Arthura C. Clarka. Jenže tím to nekončí.    Skupina přeživších se ze svého štěstí neraduje dlouho - jeden za druhým začínají za podivných okolností umírat. Já vím. S horrorem to nějaký čas vypadalo nalevačku. Ale pak se to, co původně vypadalo jen jako poslední záškub umírající, změnilo.    Máme tu Vřískot, Šestý smysl, Záhadu Blair Whitch a teď Final Destination - snímek, který dokazuje, že i teenagerksá vyvražďovačka může přijít s něčím masivně originálním. Žádné monstrum, žádný psychopat v masce, žádný vraždící štrůdl. Nechci... Celá recenze
Archinek, 8 z 10

Popis filmu Nezvratný osud

obrazek
Třída amerických studentů se vydává na exotický zájezd do Paříže. Jeden z nich, Alex Browning, má podivné předtuchy, které vyvrcholí těsně před startem velmi realistickou vizí letecké havárie. Zpanikaří a v nastálém zmatku je vyhozen z letadla, spolu s učitelkou a několika žáky. Ti mu začnou okamžitě nadávat, že kvůli němu přišli o Eiffelovku, ale v tu chvíli, těsně po startu, letadlo se zbytkem třídy vybuchne. A teď si představte sebe na Alexově místě: Právě zahynulo několik desítek vašich spolužáků, policie se vás vyptává proč jste vlastně z toho letadla těsně před startem utekli, polovina přeživších přátel se k vám bojí přiblížit a druhá polovina po vás chce, abyste jim věštil budoucnost.
obrazek
To ale zdaleka není konec Alexova trápení. Ti, kteří přežili, začínají totiž umírat, a to vždy záhadnou smrtí, vyhlížející velmi nepravděpodobně. Opět si představte, že na policii vysvětlujete: "Šel jsem ji navštívit, ale shodou okolností v tu chvíli zrovna začal hořet její dům a ona uklouzla, spadla na zem a náhodou na ni spadl kuchyňský nůž." Na to vám policie zřejmě neskočí. Takže zbývá pátrat na vlastní pěst, co za tím vším stojí. A po krátké konzultaci se zkušeným zřízencem z márnice (Tony Todd alias Candyman) je vše jasné: Osud má pro každého z nás plán. Je určeno, kdo z nás má kdy zemřít. Pokud se nám podaří Osud nějakým způsobem přelstít, on na nás nezapomene a najde si nás. Zemřeme při nejbližší možné příležitosti, a to v tom pořadí, v jakém jsme měli umřít původně. A co teď? Dá se Osud nějak přelstít? Co kdybych se pokusil o sebevraždu "mimo pořadník"...?
obrazek
Film Nezvratný osud natočil James Wong, jeden z producentů a režisérů seriálu "Akta X", a natočil ho především pro ty, kteří se v hororech vyznají. (Kdyby vám to náhodou nebylo hned jasné, přečtěte si závěrečné titulky: Hlavní hrdinové mají stejná příjmení jako slavní hororoví herci a režiséři.) "Teenagerský horor" je už dnes samostatný žánr a aby zaujal, je třeba ho něčím ozvláštnit. Tvůrci proto celkem chytře vypustili maniakálního vraha, který je vždy zázračně na správném místě a vždy zázračně včas zmizí. Nahradili ho neúprosným Osudem, na jehož všemocnosti a vševědoucnosti není nic divného, a který má k dispozici prostředky, o kterých se těm nejlepším masovým vrahům ani nesnilo.
obrazek
Je zajímavé sledovat, jaké drobnosti mohou stát na počátku řetězce příčin a následků, na jehož konci je smrt: Příliš prudce ochlazený hrnek, kus plechu mezi kolejemi, nebo třeba špatně těsnící záchod. A je vyloženě labužnická záležitost sledovat strasti ubožáka zavřeného v lesním srubu, který ví, že se má záhy stát obětí té nejnešťastnější náhody a snaží se tomu všemožně zabránit. Pokud smrt není nějaká viditelná vyzáblina s kosou, ale cosi neviditelného a všudypřítomného, je to skutečně podstatně působivější.
obrazek
První polovina filmu je opravdu výborná. Nenápadné náznaky a předzvěsti jsou chytře vymyšlené a vize letecké havárie je natočena tak sugestivně, že bych tento film v žádném případě nedoporučil někomu, kdo se v blízké budoucnosti chystá někam letět. I několik následujících ran Osudu je natočeno elegantně, originálně a překvapivě. A díky tomu, že většina mladých herců je v našich končinách naprosto neznámá, nebudete předem tušit kdo z nich je slavnější (a přežije tudíž o něco déle než ostatní).

obrazek
Bohužel, přibližně v polovině filmu dospěli tvůrci k názoru, že je potřeba dosavadní schéma ještě ozvláštnit a přijít s dalším pravidlem: "Pokud někdo, kdo sám přelstil Osud, pomůže někomu jinému udělat totéž, Osud vynechá toho, kdo je další na řadě, a pokud se tím dostane na konec řady, začíná 'pořadník' znovu od začátku." Nebo něco v tom smyslu. Je to ozvláštnění zhola zbytečné a poněkud překombinované. Navíc je v tuto chvíli už celkem jasné, že každý další dějový zvrat a zdánlivá záchrana života může být ve skutečnosti jen přesným naplněním předurčeného Osudu a smrt se nakonec dostaví přesně podle plánu. Napětí tedy nakonec spočívá převážně v odhadování, zda právě vidíme podraz na osmou, nebo podraz na devátou. Naštěstí se zdá, že se úplně v závěru filmu tvůrci přiznali k tomu, že si s vámi vlastně celou dobu jen tak hráli. A celkem se jim to povedlo. Jen doufám, že se nedočkáme Nezvratného osudu 2, protože celé toto zajímavé téma bylo v jedničce naplno vyčerpáno a možná i trochu přečerpáno...

<>Obrázek nenalezen<> Podobně jako Vřískot se vám bude Nezvratný osud líbit tím víc, čím méně vážně horory berete. A podobně jako u Vřískotu se sluší upozornit, že pokud jsou horory váš "šálek kávy", měli byste si k našemu hodnocení připočíst minimálně dalších dvacet procent.

Text: František FukaZdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema

O natáčení

Film Nezvratný osud (Final Destination) vznikl podle námětu Jeffreyho Reddicka, který scénáristicky zpracovali Glen Morgan, James Wong a Jeffrey Reddick. Produkce se ujali Warren Zide, Craig Perry a Glen Morgan. James Wong, známý především jako autor několika z nejúspěšnějších dílů seriálu Akta X, navíc na Nezvratném osudu debutoval jako filmový režisér.

Jeffrey Reddick, autor námětu a spoluautor scénáře, je dlouholetým zaměstnancem New Line Cinema; působí zde ale jako asistent ředitele pro mezinárodní marketing. Fanouškem hororů je však už odedávna. "Vzpomínám si, jak jsem poprvé viděl tu původní Noční můru z Elm Street, a jak ten film doslova změnil můj život," říká Reddick. "Jako kluk jsem byl velký fanda do hororů a pamatuji si, jak jsem si říkal, že tohle je ten nejchytřejší a nejstrašidelnější film, co jsem kdy viděl." O několik let později se pak sám pustil do scénáře pro Hollywood. A obrátil se rovnou na ředitele studia. "Byl jsem čtrnáctiletý kluk z Kentucky a nevěděl jsem nic o psaní scénářů ani o tom, jak takové studio funguje. Vůbec jsem neměl ponětí o tom, co jsem dělal, ale napsal jsem desetistránkový námět na pokračování Noční můry v Elm Street." Přestože mu Robert Shaye, ředitel studia New Line Cinema, zaslal námět zpět s tím, že nevyžádané materiály se nepřijímají, Reddick, který o standardním postupu přes agenty, právníky a manažery neměl ani potuchy, se nevzdal. V dalším dopise Robertu Shayeovi vyjmenoval všechny filmy New Line, které viděl, a dokonce i spočítal, kolik dolarů za ně utratil. "Napsal jsem mu, že když jsem já mohl obětovat všechen ten čas a peníze za jeho filmy, mohl by mi i on věnovat pět minut a můj příběh si přečíst. Nečekal jsem, že mi odpoví, ale odpověděl."
Reddick se začal psaní pro New Line věnovat jako scénárista na volné noze. Asi po deseti letech přišel s námětem na Nezvratný osud, který se dostal do rukou producentů Craiga Perryho a Warrena Zidiho. Ti Reddicka pověřili prací na první verzi scénáře.

V původní verzi se lidé, kteří katastrofu přežili, navzájem neznali a teprve po nehodě se hledali. "To jsme změnili," říkají Zide a Perry, "a vytvořili jsme příběh, ve kterém jsou hlavními postavami spolužáci ze střední školy. Bylo však nezbytné postavit příběh tak, aby oslovil i diváky mimo tuto věkovou skupinu."

Se základním Reddickovým scénářem se společnost New Line obrátila na Glena Morgana a Jamese Wonga, a ti se na projektu podíleli jako producent a režisér. Jako autoři těch nejlepších dílů seriálu Akta X se Morgan s Wongem těšili pověsti mistrů napětí, a dostali od studia v práci na filmu naprostou volnost.
"Když už jsme měli základní příběh," vzpomíná Morgan, "začal jsem si třídit ty zvláštní náhody, které jsem sám prožil. Byl jsem například ve Vancouveru na letišti, čekal jsem na let a najednou z reproduktorů zazněl John Denver. Vzpomínám si, jak jsem si řekl: ´Ten přece umřel při leteckým neštěstí, to je nějaký divný.´ Variaci na tento zážitek jsme začlenili do scénáře." Wong si neodpustí poznámku: "Chtěli jsme pro letadla a pro leteckou dopravu udělat totéž, co udělaly Čelisti pro žraloky a pro plavání."

"Ve filmech se za ta léta už zobrazilo mnoho leteckých neštěstí," připouští Perry, "tohle je ale nejspíš první, ve kterém divák prožije nehodu z pohledu osoby, která sedí v kabině. Nejsou tu žádné odbočky v ději; všechno je to velice klaustrofobické a velice opravdové, protože to prožíváte z první ruky."
"Na jednom jsme se všichni hned od počátku shodli," říká Wong. "Nechtěli jsme točit krvák. Nechtěli jsme tam mít chlapa v tmavém plášti nebo nějakou zrůdu, která by ty děcka honila. To už tady bylo tolikrát. Velice mě nadchlo, když jsme se rozhodli, že tím nepřítelem bude celý svět, který bude jakoby ve službách smrti. Předměty a události, se kterými přicházíme každý den do styku, nabývají zlověstných rozměrů a ve filmu nejde ani tak o to, jestli naši hrdinové zemřou nebo ne, ale spíš o to, jak zemřou a jak mohou svou smrt oddálit."
"Některé pasáže ve filmu," navazuje Perry, "schválně diváka navádějí špatným směrem. Ten film je zábavný právě i tím, že se díváte a lámete si hlavu: ´Hmm, jak to schytá tenhle?´."

Výběrem jmen některých z hrdinů skládá Nezvratný osud poctu velikánům žánru. Alex se jmenuje Browning, stejně jako Todd Browning, režisér filmů Freaks (Zrůdy) a původního Draculy. Billy se jmenuje Hitchcock a za jménem Valerie Lewtonová vytušíme Val Lutenovou, která hrála ve filmech jako Kočičí lidé (Cat People) nebo Walk of the Zombie.

Hlavní roli Alexe Browninga hraje Devon Sawa. "Četl jsem spoustu scénářů," říká, "ale Nezvratný osud mě vážně dostal. Donutil mě, abych začal myslet na smrt... i na život." Je ironií osudu, že Sawa si scénář poprvé přečetl právě v letadle. "Každých pár minut jsem se z okénka díval na motor," vzpomíná. To rozrušení si pak znovu prožil při natáčení, v maketě Boeingu 747. "Člověk se vážně cítil jako v kabině letadla a když se to všechno začalo třást, lidi začali křičet a zazněly výbuchy, bylo to jako doopravdy. Až poletím příště letadlem, bude stačit jen malá turbulence, a už si vezmu kyslíkovou masku."

Maketa Boeingu 747 je dílem koordinátora zvláštních efektů Terry Sonderhofa. Stavba trvala dva měsíce a konečný výtvor vážil kolem 20 tun a vešlo se do něj 89 lidí. Maketa byla zavěšena na hydraulickém kyvadle a dokázala se otáčet o 45 stupňů do stran a o 60 stupňů zepředu dozadu. "Když jsem to v ateliéru viděl, řekl jsem si: ´Co jsem to udělal?´. Měl jsem strach, že se mi tam těch 40 komparsistů pozvrací," vzpomíná režisér James Wong. Nakonec se letadlo nejenom houpalo na všechny strany, ale došlo i na výbuchy, rozervané stěny a kaskadéři zavěšení na postrojích vylétali z trupu letadla.
Dalším povedeným trikem byla scéna, ve které Carter (Kerr Smith) zastaví s autem na železničním přejezdu. "Odstrojili jsme to auto až na kovovou kostru," vysvětluje Sonderhoff. "Normálně, když vlak narazí do auta, ho jen tak strká před sebou. Aby byl ten obraz dramatičtější, auto jsme odstrojili, rozpůlili, naložili výbušninami a spojili zase dohromady. Záměr byl, aby to v určité vzdálenosti vybuchlo, rozpůlilo to auto, jedna půlka pak vzplanula a druhá zmizela v oblaku dýmu. Dopadlo to výborně."

Podobné filmy

Hranaři
Dva manželské páry žijí poklidný podnikatelský i rodinný život. Kateřina Brožová s Vilmou ...
dnes 16.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Detektiv z Hongkongu
(Skiptrace) Detektiv Chan dostal náročný úkol. Musí dopadnout hazardního hráče, který v Ho...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Vnitřní nepřítel
(Submerged) Velitel světově proslulé speciální jednotky žoldáků Steven Seagal je povolán k...
dnes 22.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 21. 1. 2021 Svátek má Běla
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz